dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Po jakim czasie nagrzewa się podłogówka

    Witam

    Szukałem ale nie znalazłem więc pytam.
    1. Będzie to mój pierwszy sezon grzewczy w nowym domu. Posiadam w sypialniach grzejniki a na dole tylko podłogówkę. Niestety nie mam jeszcze gazu tak więc wodę użytkową grzeje prądem a grzać się będę kominkiem z płaszczem wodnym. I tu mam pytanie ostatnio co drugi trzeci dzień odpalam kominek, woda w płaszczu nagrzewa się do 55C - 60C grzejniki stosunkowo szybko się nagrzewają ale nie są jakieś super gorące natomiast podłogówka po 3 -4 godzinach jest zaledwie lekko odczuwalna. Z tego co czytałem na forum aby nagrzać podłogówkę trzeba czasu ale ile? dodatkowo jest to pierwszy sezon grzewczy tak wiec trzeba dom wygrzać. Jak było u was?
    2. Kolejne pytanie na jaką temperaturę macie ustawioną podłogówkę. U mnie nie wiem jak to się nazywa "na belce" tam gdzie schodzą się wszystkie rurki od ogrzewania podłogowego jest temperatura około 35C-38C.
    3. Na jaki bieg macie ustawioną pompę od podłogówki.
    4. Czy możecie potwierdzić lub zaprzeczyć. Parę osób zdradziło mi następujący sposób na szybie nagrzanie: po rozpaleniu kominka całe ciepła dają na wodę użytkową a następnie załączają ogrzewanie podobno jest to ekonomiczne choć nie chce mi się wierzyć.
    ----------------------
    pozdrawiam
    Artur [aLien]

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Po pierwsze podłogówka właśnie taka będzie "ledwo odczuwalna"
    Po drugie jeśli wylewki świeże to trzeba je najpierw wygrzać - poczytaj wątki o wygrzewaniu podłogówki.
    Po trzecie 35 stopni w podłogówce to bardzo dużo. Ja tyle miałem w mrozy przy nieocieplonym domu. Teraz mam 26 stopni.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Wylewki były robione w marcu ale nie były wygrzewane. Czy muszę je wygrzewać? te 35 stopni to mam przy rozdzielaczu a ile w samej podłodze to nie wiem.
    Czy ktoś jeszcze pomoże?
    ----------------------
    pozdrawiam
    Artur [aLien]

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    tutaj nie chodzi o wyschnięcie podłogówki,

    pogłogówka powinna być wygrzana ze względu na usunięcie skórczów w betonie,
    wygrzanie powoduje to, że jeżeli ma coś pęknąc, to pęknie i nie jest to powód do rozpaczy,
    przy pęknięciach jastrychu należy wyżyłować pęknięcia, uzupełnić braki najlepiej elastycznym klejem do podłogówki i kłaść warstwę wykończającą

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Tak czy inaczej puszczając teraz wodę o temp. powiedzmy 26 - 28 stopni, wylewkom nie zaszkodzi, a mocniej grzać na razie nie ma sensu...
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Sama temperatura zasilania jest ok. Od dwudziestu kilku do nawet 45 stopni. To, ile powinno być zależy od mocy jaką ma oddać grzejnik podłogowy.
    Pytanie czy masz za zimno w pokoju (np. 18-20 stopni) czy też martwi Cię fakt, że na dotyk podłoga jest ledwo letnia.
    Ale taka ma być. Różnica między podłogą a temperaturą w pokoju to ok. 4-6 stopni.
    Ale żeby przełożyć temperaturę zasilania na temperaturę podłogi, czyli na moc grzewczą, musisz znać przepływ i temperaturę powrotu.
    Przy za małym przepływie, nawet jeśli na belce masz 40 stopni, to temperatura podłogi i tak może być za niska.
    Jeśli nie mas sterowania pogodowego lub regulacji na pętlach, to musisz zrobić metodą prób, idąc od najniższej temperatury zasilania.

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
    A jak wygląda sprawa regulacji przepływów na rotametrach. Ja mam skale od 0 do 4l/min. Jakie powinny być przepływy rozumiem, że im większa pętla tym większe przepływy ale jest jakiś wzór ile litrów przypada na dany odcinek.
    Podłogówkę mam tylko na dole a temperatura wynosi od 20 - 23C.
    A jak mogę sprawdzić temperaturę powrotu jeśli mam taki układ jak poniżej. Co muszę dodać


    Czy przy zaworze 1 ustala się temperaturę powrotu?
    Czy manometr 5 wskazuje temperaturę zasilania?
    Czy normalne, że głowica 2 ma zakres regulacji od 2 do 4,5
    ----------------------
    pozdrawiam
    Artur [aLien]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony