dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 274
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 5465
  1. #221

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Palnik nie musi byc taki sam jak Twój. Może to być mała wersja Ekoenergii, a ona ma inaczej wykonane podawanie, nie ma przeciwzwoju i programowane czasy moga byc inne a przy nich ilośc spalanego węgla podobna do Twojej.
    Spalanie może być wyższe, gdyż z budynku w pierwszym sezonie grzewczym trzeba sie pozbyć tzw wilgoci technologicznej i w tym czasie spalanie może być wyższe o 40-50% od tzw normalnego.
    No chyba, że tak - to by wszystko zmieniło....

  2. #222

    Domyślnie

    no to u mnie to juz w ogóle hardcore, mam swieży domek , z 15 cm styro, ale ustawienia dla miału 85% dmucha, 10/90 i popiołu ze spiekami 1 szuflada na 24h. ten miał to pewnie jakas kiszka bo sporo spiekow (jak je rozłupuje to jakieś takie niedopalone w środku). Temp zadana c.o. 50 a jak tak mroziło to 55st. w domu ciepło, spalanie ok. 50 kg na 36h. sporo pyłu czyszcze co 4 dni, również sadza na drzwiczkach.

  3. #223

    Domyślnie

    Dzisiaj pytałem jak sprawa wygląda po przeróbkach w kotłowni testowej w Pleszewie.
    Jest obecnie duży palnik Ekoenergia.
    Nastawa na kotle 60st.C, po 2dniach palenia pół wiaderka sypkiego popiołu.
    Do tej pory 2,5wiaderka po farbie po 1dobie palenia

    Po świętach się wybiorę zrobić zdjęcie....

    p.Włodku jak tam przemyślenia n/t funkcjonalności PUMY?
    Najbardziej mnie interesuje co chce Pan zmienic w pierwszej kolejności i za jaki czas?
    Wydaje się,że do tego nadaje się dodanie podglądu czujnika powrotu oraz licznik zużycia węgla....
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  4. #224

    Domyślnie

    Panie Włodku - jak Pan od swojej strony ocenia możliwość dodania powiadomienia o alarmach na sms? Np. poprzez RS232 i sterownie telefonu kom. komendami AT http://www.embedtronics.com/nokia/fbus.html , lub poprzez wyzwalanie wejść jakiegoś modułu powiadamiania, jak np.:

    http://allegro.pl/rewelacja-modul-gs...363001946.html

  5. #225

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrew01 Zobacz post
    Panie Włodku - jak Pan od swojej strony ocenia możliwość dodania powiadomienia o alarmach na sms? Np. poprzez RS232 i sterownie telefonu kom. komendami AT http://www.embedtronics.com/nokia/fbus.html , lub poprzez wyzwalanie wejść jakiegoś modułu powiadamiania, jak np.:

    http://allegro.pl/rewelacja-modul-gs...363001946.html
    O takie coś jest mi potrzebne
    chociaż jak pytałem Pana Włodka czy są jakieś możliwości podłączenia do pumy jakiegoś sprzętu aby wysyłał smsy o alarmach to dostałem odpowiedź że nie.

  6. #226

    Domyślnie

    Cytat Napisał hiro77 Zobacz post
    O takie coś jest mi potrzebne
    chociaż jak pytałem Pana Włodka czy są jakieś możliwości podłączenia do pumy jakiegoś sprzętu aby wysyłał smsy o alarmach to dostałem odpowiedź że nie.
    Idąc po najniższej linii oporu to wystarczy, że PUMA poprzez RS232 będzie sterować kartą przekaźników, coś w stylu:

    http://www.augustow.home.pl/sklep/?k...rzekaznikow,11

    wtedy przekaźniki mogą nam wyzwalać wejścia modułu powiadamiania i mamy zrobione. Przy czym jest to rozwiązanie dość prymitywne i jestem przekonany, że Pan Włodek na pewno ma już lepsze pomysły

  7. #227
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wlodek_PID

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    1.327

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Dzisiaj pytałem jak sprawa wygląda po przeróbkach w kotłowni testowej w Pleszewie.
    Jest obecnie duży palnik Ekoenergia.
    Nastawa na kotle 60st.C, po 2dniach palenia pół wiaderka sypkiego popiołu.
    Do tej pory 2,5wiaderka po farbie po 1dobie palenia

    Po świętach się wybiorę zrobić zdjęcie....

    p.Włodku jak tam przemyślenia n/t funkcjonalności PUMY?
    Najbardziej mnie interesuje co chce Pan zmienic w pierwszej kolejności i za jaki czas?
    Wydaje się,że do tego nadaje się dodanie podglądu czujnika powrotu oraz licznik zużycia węgla....
    Na razie jest menu pompy cyrkulacyjnej.
    Mam nadzieję że sterowanie tą pompą zrobię w tym roku.

    Zużycie opału w Nowym Roku.
    Wesołych Świąt!!!

    Włodek

  8. #228
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wlodek_PID

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    1.327

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrew01 Zobacz post
    Panie Włodku - jak Pan od swojej strony ocenia możliwość dodania powiadomienia o alarmach na sms? Np. poprzez RS232 i sterownie telefonu kom. komendami AT http://www.embedtronics.com/nokia/fbus.html , lub poprzez wyzwalanie wejść jakiegoś modułu powiadamiania, jak np.:

    http://allegro.pl/rewelacja-modul-gs...363001946.html
    OK, spróbuję coś takiego wykorzystać. Ale nie telefon, który
    zniknie za kilka miesięcy, tylko jakiś moduł. Zrobię w przyszłym
    roku. Jak będzie to Wam potrzebne...

    Wesołych Świąt!!!

    Włodek

  9. #229

    Domyślnie

    powróciłem do PIDa a tak w ogóle to Wesołych Świąt, zdrówka i jak najmniejszych mrozów.

  10. #230
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ZbysiuB

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Toruński Piernik
    Posty
    23

    Domyślnie

    ]W ten świąteczno-noworoczny czas wszystkim użytkownikom Forum składam życzenia wszelkiej pomyślności.

    Korzystając z większej ilości wolnego czasu kilka zdań świeżego użytkownika Skam-P Premium 12kW ze sterownikiem Puma.
    Od dwóch tygodni 12 kW Skam ogrzewa dom > Wolnostojąca piętrowa kostka z lat siedemdziesiątych z piwnicą na powierzchni(czyli łącznie trzy kondygnacje). Powierzchnia mieszkalna 110m kw., wysok. pomieszczeń 2,5-2,6 m, piwnica 2,05 m; instalacja C.O. starego typu, grawitacyjna o dużej pojemności wodnej; w piwnicy część rur nieizolowana ogrzewa pomieszczenia; mury: piwnica- beton plus ocieplenie styropian 10cm + okna stare i nowe plastiki łącznie 4 szyby,
    parter i piętro- cegła kratówka/szczelina powietrzna/suporeks 24cm plus ocieplenie styropian 8 cm + okna plastiki ale ze starymi zimnymi szybami k~=3.0; nieocieplony jeszcze stropodach z warstwą szlaki.
    Wcześniej dom ogrzewany "śmieciuchem" , palone dwa razy dziennie, temperatura w pomieszczeniach bardzo modulowała nie przekraczając 20 stopni, często poniżej 16 st.C.
    Teraz po 2 tygodniach ogrzewania 24 h na dobę dom wygrzał się i temperatura oscyluje 20-22 st.C w zależności od pomieszczenia.
    W początkowym okresie piec nie wypalał całego opału i "produkował" dużo niedopalonych węgli i spieków węglowych a spalanie przy nocnych temp. do minus 17 wynosiło 30-35kg. Po wielu próbach i zmianach nastaw, na dzisiaj w popiele już praktycznie nie ma niedopału. Jeszcze sporo szlaki.
    Przy temperaturze zewnętrznej minus 4-5 st.C i nastawionej C.O. 50 st.C zużycie opału kształtuje się na poziomie 20-22kg/doba. Aktualnie palę groszek węgla brunatnego prawie czarnego koloru zmieszany z miałem mocno spiekającym w stosunku ~4:1
    W miejscu wyczystki na czopuchu zamontowałem termometr analogowy do pomiaru temp. spalin, z długim członem pomiarowym aby sięgał możliwie najbliżej środka strumienia spalin. Temperatura oscyluje w przedziale 40-95 st.C, najczęściej 50-70 st.C.
    CWU brak, czujki używam do pomiaru temperatury pomieszczenia kotłowni (~17 st.C)
    W tej chwili Puma pracuje w PID z nastawami: podawanie 8 sek., pauza 95 sek., modulacja 20, nadmuch 70%, kopiec -7, .
    Jeśli podpowiecie jak wstawić zdjęcia to udokumentuję powyższe.

  11. #231
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ZbysiuB

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Toruński Piernik
    Posty
    23

    Domyślnie

    OK znalazłem i wstawiam kilka zdjęć do postu powyżej:
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]

  12. #232
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Michal1507
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    DOLNY ŚLĄSK
    Kod pocztowy
    55-050
    Posty
    100

    Domyślnie

    Witam,
    co do zmian PUMY, proponuje zrobić coś dla Pań....
    Żonka moja ostatnio uruchamiała kociołek i strasznie posmutniała bo zobaczyła tylko Panią na ekranie i żąda też Pana na monitorze Pumy ))
    hehe Wesołych Świąt !!!

  13. #233

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZbysiuB Zobacz post
    ]W ten świąteczno-noworoczny czas wszystkim użytkownikom Forum składam życzenia wszelkiej pomyślności.

    Korzystając z większej ilości wolnego czasu kilka zdań świeżego użytkownika Skam-P Premium 12kW ze sterownikiem Puma.
    Od dwóch tygodni 12 kW Skam ogrzewa dom...

    W miejscu wyczystki na czopuchu zamontowałem termometr analogowy do pomiaru temp. spalin, z długim członem pomiarowym aby sięgał możliwie najbliżej środka strumienia spalin. Temperatura oscyluje w przedziale 40-95 st.C, najczęściej 50-70 st.C.
    CWU brak, czujki używam do pomiaru temperatury pomieszczenia kotłowni (~17 st.C)
    W tej chwili Puma pracuje w PID z nastawami: podawanie 8 sek., pauza 95 sek., modulacja 20, nadmuch 70%, kopiec -7, .
    Wydaje mi się, że masz za niską temperaturę spalin. Być może wchodzi za dużo powietrza, które nie bierze udziału w spalaniu a wychładza kocioł. Co do ustawień: na jakiej mocy (pokazywanej przez sterownik) najczęściej pracuje kociołek?

  14. #234
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ZbysiuB

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Toruński Piernik
    Posty
    23

    Domyślnie

    Do Elfi:
    W/g Pumy kocioł pracuje ostatnio najczęściej w okolicach 70% choć zdarza się i 40 i 100%. Cóż, pewnie gdyby tak zapodać wysokokalorycznego, długopłomiennego opału te % by spadły(tylko gdzie taki opał kupić?) . Co do temperatury spalin to myślę, że jeśli nawet powietrza jest za dużo to nie wiele, gdyż zjechałem z dmuchawą jeszcze o 10% i przysłoniłem jeszcze nieco wlot, to temperatura spalin nieznacznie spadła lecz ciut dłużej nabiera temperatury. Tu jestem zadowolony, że niewiele ciepła idzie w spalinach w komin. A i ta reszta jeszcze cegłom część oddaje i ciepła ściana kominowa dogrzewa pomieszczenia

  15. #235
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    osa77

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    parzęczew
    Kod pocztowy
    95-045
    Posty
    0

    Domyślnie

    WITAM.CZY MA KTOŚ PROGRAM DO ODCZYTYWANIA ARCHIWUM Z PUMY?OGÓLNIE PO DOSZCZELNIENIU PALENISKA I KANAŁÓW PRZECIW SPALINOWYCH PROBLEM SPIEKANIA CZĘŚCIOWO ZNIKNĄŁ ALE NIE DOPALA GROSZKU.NASTAWY TAKIE JAK WSKAZAŁ JARECKI PO DOSZCZELNIENIU PALENISKA ADC WŁĄCZONE GROSZEK PIEKLORZ BYTOMSKI.PRZY RETOPALU PROBLEMU NIE DOPALANIA NIE BYŁO SPIEKI OWSZEM,NASTAWA 50ST.TEMP.NA GRZEJNIKACH REGULUJĘ RĘCZNIE(RAZ NA KILKA DNI)ZAWOREM CZTERODROGOWYM,OGIEŃ PRZY MAŁYM NADMUCHU BARDZO WYSOKI JAK OGNISKO I SADZY PEŁNO..CZAS POD.10s. PAUZA 50s DMUCHAWA 85% NIE PRZYSŁONIĘTA MODULACJA 30.KOCIOŁ BEZ PROBLEMU DOBIJA DO ZADANEJ TEMP.NA PIEKLORZU PRZY MAŁYM ODBIORZE CIEPŁA NIE BYŁO PROBLEMU(PAŹDZIERNIK).PROSZĘ O RADĘ,JAK SOBIE RADZICIE ZE SPIEKAMI,NIEDOPALANIEM GROSZKU?

  16. #236

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZbysiuB Zobacz post
    Do Elfi:
    W/g Pumy kocioł pracuje ostatnio najczęściej w okolicach 70% choć zdarza się i 40 i 100%. Cóż, pewnie gdyby tak zapodać wysokokalorycznego, długopłomiennego opału te % by spadły(tylko gdzie taki opał kupić?) . Co do temperatury spalin to myślę, że jeśli nawet powietrza jest za dużo to nie wiele, gdyż zjechałem z dmuchawą jeszcze o 10% i przysłoniłem jeszcze nieco wlot, to temperatura spalin nieznacznie spadła lecz ciut dłużej nabiera temperatury. Tu jestem zadowolony, że niewiele ciepła idzie w spalinach w komin. A i ta reszta jeszcze cegłom część oddaje i ciepła ściana kominowa dogrzewa pomieszczenia
    Zjeżdżanie z obrotami dmuchawy to nie do końca dobre rozwiązanie, bo coraz gorzej będzie dopalać opał. Jak już wspomniałem wcześniej tak niska temperatura spalin może świadczyć o nadmiarze powietrza czyli wychładzaniu kotła a efektem są spore strarty na opale. Proponuję eksperyment: zmień czas podawania na 12 sekund, pauzę tak jak jest, obroty dmuchawy trzeba zwiększyć na tyle aby przepalało czarną plamę z boku palnika (daj na początek 85%, ale może być, ze trzeba będzie dać 90%). No i obserwuj co się dzieje. Jeżeli pójdzie zgodnie z moim zamysłem to: powinien szybciej (dużo szybciej) wchodzić na temperaturę zadaną, często powinieneś obserwować pracę na niższych mocach (wg. pumy) np: 25-50%, przy rozgrzewce 70%, a już bardzo rzadko 100%, no i z racji częstej pracy na niskich wiatrach powinno mniej spalać. Opisz jakie masz efekty.

  17. #237
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ZbysiuB

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Toruński Piernik
    Posty
    23

    Domyślnie

    ... obroty dmuchawy trzeba zwiększyć na tyle aby przepalało czarną plamę z boku palnika...

    O jakiej plamie piszesz?

  18. #238

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZbysiuB Zobacz post
    ... obroty dmuchawy trzeba zwiększyć na tyle aby przepalało czarną plamę z boku palnika...

    O jakiej plamie piszesz?
    Po przeciwnej stronie palnika (licząc od strony kosza) lubi tworzyć się plama niespalonego miału, który w najgorszym razie zacznie zsypywać się do popielnika. Wyższe obroty maksymalne dmuchawy załatwiają sprawę (choć nie zawsze). Trzeba tu zaznaczyć, że przy dobrym stosunku podawania i pauzy, dmuchawa wchodzi na najwyższe obroty tylko przed podaniem paliwa (taki jakby przedmuch 20 lub 25 sekund).

  19. #239

    Domyślnie ..

    ElFi Zbysiu też nie ma takiego palnika jak Ty, ma kocioł 12kW i małą wersję Ekoenergii.
    Popiół na zdjęciu wygląda dobrze, nastawy są dość dziwne, ale widocznie w jego budynku i instalacji takie się sprawdziły.

    osa77, to kwestia pieklorza, albo domieszac retopalu, albo jareta albo ekogroszku z węgla brunatnego
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  20. #240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    ElFi Zbysiu też nie ma takiego palnika jak Ty, ma kocioł 12kW i małą wersję Ekoenergii.
    Popiół na zdjęciu wygląda dobrze, nastawy są dość dziwne, ale widocznie w jego budynku i instalacji takie się sprawdziły.
    No tak, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby poeksperymentować. Ja też używałem krótkich czasów (7/50) i wszystko wyglądało dobrze, no może z wyjątkiem leniwej reakcji kootła na zmiany obciążeń. Teraz używam 15/60 i nagle zasobnik zaczął wystarczać na jeden dzień dłużej (cztery zamiast trzech dni), kociołek szybko nabiera temperatury i pracuje głównie na połowie mocy (jak na te czasy podawań) czyli dmuchawa rzadko wchodzi na wyższe obroty i nie wychładza niepotrzebnie kotła. W popiele znajduję kilka niedopalonych spieków, ale ten dzień dłużej......
    Stąd jestem ciekaw jaka byłaby reakcja u Zbysia gdyby wydłużył czas podawania (i ewentualnie podniósł obroty maksymalne dmuchawy dla przedmuchów).

Strona 12 z 274

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony