dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 79
  1. #1

    Domyślnie Czy przewody na poddaszu trzeba zawsze układać w peszlu.

    Mam takie pytanie czysto teoretyczne.

    Czy przewody elektryczne 230V prowadzone na poddaszu czyli przewody które zazwyczaj biegną w warstwie ocieplenia jakim jest wełna mineralna muszą być zawsze układane w peszlu czy nie muszą.

    Jak to wygląda od strony przepisów budowlanych a jak to wygląda w praktyce.


    Czyli pytając inaczej czy przewody elektryczne na poddaszu mogą był położone bez peszlowania?
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Margoth*
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Skąd
    Bogatynia
    Posty
    1.249

    Domyślnie

    Przepisy nie nakazują kłaść kabli w peszli, ale peszla stanowi dodatkową ochronę mechaniczną, więc lepiej dać w peszli. A dlaczego w ogóle pytasz? Chodzi o koszt?
    Pozdrawiam, Margoth*
    Nasza eLKa

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Margoth* Zobacz post
    Przepisy nie nakazują kłaść kabli w peszli, ale peszla stanowi dodatkową ochronę mechaniczną, więc lepiej dać w peszli. A dlaczego w ogóle pytasz? Chodzi o koszt?

    No właśnie czy peszel jest tylko ochroną mechaniczną?

    Nie chodzi o koszta wręcz odwrotnie
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Margoth*
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Skąd
    Bogatynia
    Posty
    1.249

    Domyślnie

    Tak, tylko i wyłącznie.
    Poza tym przy wymianie kabli na nowe łatwiej jest wyciągnąć stary z peszli, a wciągnąć nowy.
    P.S. Mam męża elektryka, stąd wiem
    Pozdrawiam, Margoth*
    Nasza eLKa

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Margoth* Zobacz post
    Tak, tylko i wyłącznie.
    Poza tym przy wymianie kabli na nowe łatwiej jest wyciągnąć stary z peszli, a wciągnąć nowy.
    P.S. Mam męża elektryka, stąd wiem

    Czyli przewód pod napięciem 230V może sobie leżeć w warstwie wełny i nie jest to błąd a ryzyko pożaru?
    Ostatnio edytowane przez odaro ; 16-12-2010 o 21:09
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Przepisy nie nakazują wprost, ale w "Warunkach Technicznych" jest zalecenie stosowania dodatkowych osłon na przewody układane na materiałach palnych. Więźba jest materiałem palnym, czy materiałem palnym jest również wełna - nie wiem, nie wnikałem, przyjąłem za zasadę, że jak coś idzie po lub przechodzi przez drewno, trzeba dać peszel.

    A i jeszcze jedno: peszel, ten peszel, nie ta peszla. Oryginalny peschel był producentem, nie producentką

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    Przepisy nie nakazują wprost, ale w "Warunkach Technicznych" jest zalecenie stosowania dodatkowych osłon na przewody układane na materiałach palnych. Więźba jest materiałem palnym, czy materiałem palnym jest również wełna - nie wiem, nie wnikałem, przyjąłem za zasadę, że jak coś idzie po lub przechodzi przez drewno, trzeba dać peszel.

    A i jeszcze jedno: peszel, ten peszel, nie ta peszla. Oryginalny peschel był producentem, nie producentką

    J.

    No dobrze a jak peszel chroni przed pożarem jest to przecież PCV które jest palne
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    To też powinien to być peszel niepalny. Taki szary zwykle. Trochę droższy, ale wart wydanych nań pieniędzy nie tylko z powodu niepalności, ale choćby i fabrycznie wciągniętego weń pilota do zaciągania przewodów.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    To też powinien to być peszel niepalny. Taki szary zwykle. Trochę droższy, ale wart wydanych nań pieniędzy nie tylko z powodu niepalności, ale choćby i fabrycznie wciągniętego weń pilota do zaciągania przewodów.

    J.
    Nie palny to w tym przypadku znaczny nie rozprzestrzeniający ognia ale czy to chroni przed pożarem?
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Trochę nie wiem, o co pytasz.
    Nie rozprzestrzeniający ognia, to znaczy nie rozprzestrzeniający ognia. Przed pożarem w sensie przed zajęciem się przewodów ogniem chronią inne rzeczy, peszel stanowi ochronę dodatkową i bardziej myślę chodzi to o dodatkowa barierę między przewodem a palnym środowiskiem, niż o rzeczywistą ochronę pepoż..
    Ponadto peszel stanowi dodatkową ochronę mechaniczną, co akurat w przypadku przewodów na poddaszu może nie jest tak istotne, ale też warte wymienienia.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    Trochę nie wiem, o co pytasz.


    J.
    Chyba chciałem się zapytać o to czy peszel chroni przed pożarem w wyniku grzania się przewodu lub w przypadku uszkodzenia izolacji przewodu?
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Przy prawidłowo wykonanej instalacji przewód nie będzie się grzał, przy uszkodzeniu izolacji i zwarciu wystąpi iskra która w skrajnych okolicznościach może doprowadzić do pożaru. Swoją drogą ktoś kiedyś pisał że peszel ochroni przed przegryzaniem kabli przez myszy, i tu się myli bo jak już zaczną gryźć, to peszel nie stanowi żadnej przeszkody.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    ... peszel ochroni przed przegryzaniem kabli przez myszy, i tu się myli bo jak już zaczną gryźć, to peszel nie stanowi żadnej przeszkody.
    Owszem nie stanowi ale jak taki gryzoń stwierdzi, że to nie jest smakowite to sobie odpuszcza a izolacja przewodu pozostaje nienaruszona.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał odaro Zobacz post
    Chyba chciałem się zapytać o to czy peszel chroni przed pożarem w wyniku grzania się przewodu lub w przypadku uszkodzenia izolacji przewodu?
    Podałeś dwie z wielu przyczyn powstania pożaru:
    - nagrzanie przewodów,
    - iskrzenie styków/złącz.

    W obu przypadkach peszel nie zapobiegnie tym zjawiskom.
    Peszel je zamaskuje, nagrzewanie lub iskrzenie będzie do momentu aż coś słabszego ustąpi.
    To coś to zabezpieczenia (zwarciowe, przeciążeniowe, upływowe, ziemnozwarciowe).
    Czasem zabezpieczenia nie są najsłabszym ogniwem i wtedy ustępują elementy z drewna => POŻAR.
    Rok, czy 2 lata temu spłonął budynek socjalny w Kamieniu Pomorskim.... w necie można znaleźć ustalenia straży pożarnej.

    Peszel spełnia jakąś ochronę mechaniczną dla przewodów. Jakąś, bo peszel z PCV nie jest wieczny.
    O ile przybicie/przymocowanie przewodu do więźby nie wchodzi w rachubę o tyle przybicie przewodów idących w peszlach już tak.

    Czasem udaje mi się wyjaśnić klientowi, że peszle w podłodze nic nie dają i można z nich zrezygnować zastępując je innymi rozwiązaniami.
    Ale jeszcze nigdy nie było dyskusji o tym, żeby zrezygnować z peszli na poddaszu czy strychu.
    Hasło "pożar" działa odstraszająco i każdy woli dmuchać na zimne.

    A propo, przewody idące wspólnie w peszlu nagrzewają się bardziej niż te które idą luźno lub w tynku.

  15. #15

    Domyślnie

    Z tego wszystkiego to wychodzi że pewne zalety peszla to:

    1.mechaniczna ochrona przed uszkodzeniem
    2.ochrona przed gryzoniami
    3. peszel z przewodem łatwiej jest zamontować do drewna niż sam przewód.

    Ale czy peszel zmniejsza ryzyko pożaru?

    Peszel pogarsza odprowadzenie ciepła z przewodu, w niektórych sytuacjach peszel podobno może sprzyjać rozprzestrzenianiu się ognia.
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  16. #16

    Domyślnie

    a co powiecie na tak wykonaną instalację


    w takim budynku ??


    Jest drewno, nie ma rury karbowanej

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Jedyne, co możemy (My, Jarek.P) powiedzieć na podstawie tych zdjęć, to że instalacja wygląda trochę niechlujnie. A czy poprawna czy nie - nie wypowiem się, bo nie wiem, co to za instalacja. Jeśli to jest jakieś "gwiaździste niebo" na LEDach, to nie widzę problemów, jeśli to jakieś halogeny 12V, to też w zasadzie ok, ale jeśli to 230V, to już bym marudził.
    Właśnie z powodu braku peszli albo choćby korytek.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  18. #18

    Domyślnie

    Nie nie, to nie u mnie . Jest to ,,prawidłowo,, wykonana instalacja , w pewnym państwie gdzie panowie chodzą w spódnicach. Tymi zdjęciami chciałem pokazać sposób ułożenia przewodów w drewnianych domach (100 procent domów które widziałem) , gdzie się nie daje ani kawałka rury, a cała instalacja jest przybita klipsami do drewna , a następnie jest na to wszystko pakowana wełna mineralna. Nie widziałem też o dziwo żadnego pożaru . Nie chce absolutnie przez to powiedzieć że tak ma wyglądać fachowo zrobiona instalacja .

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał slawek1979 Zobacz post
    Nie nie, to nie u mnie . Jest to ,,prawidłowo,, wykonana instalacja , w pewnym państwie gdzie panowie chodzą w spódnicach. Tymi zdjęciami chciałem pokazać sposób ułożenia przewodów w drewnianych domach (100 procent domów które widziałem) , gdzie się nie daje ani kawałka rury, a cała instalacja jest przybita klipsami do drewna , a następnie jest na to wszystko pakowana wełna mineralna. Nie widziałem też o dziwo żadnego pożaru . Nie chce absolutnie przez to powiedzieć że tak ma wyglądać fachowo zrobiona instalacja .
    I do tego nie są to przewody wielożyłowe tylko pojedyncze żyły w pojedyńczej izolacji.

    Podobno w Irlandii robią podobnie.
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Oj panowie, zmniejszcie trochę kontrast w odbiorze świata
    Nikt przecież nie twierdzi, że przewód bez peszla idący po drewnie = pożar. Po to przewód ma podwójną izolację, żeby móc bezpiecznie przechodzić po deskach i całym mnóstwie innych palnych materiałów.
    Po prostu wg obowiązujących u nas "Warunków Technicznych" przy przewodach idących w takich miejscach "zaleca się" (czyli nawet nie nakazuje, a po prostu zaleca) dodawanie dodatkowej warstwy izolacji. U nich być może takich zaleceń nie ma.

    Natomiast nie wyciągałbym tu wniosków z gorszego chłodzenia przewodu w peszlu, ponieważ przewód MA BYĆ tak dobrany i tak zabezpieczony, żeby przy jego maksymalnym obciążeniu nie rozgrzewał się powyżej rozsądnych granic, a w razie przeciążenia, przed katastrofą ma chronić cały szereg innych zabezpieczeń.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony