dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Podłączenie wody i ścieków na mój koszt, a korzystanie przez sąsiadów z instalacji.

    Witam,

    Najprawdopodobniej czeka mnie kładzenie instalcji wod-kan na własny koszt po długości trzech działek, aż sięgnie ona mojej. Jeśli ja pokrywam koszty wszystkiego (droga prywatna) to czy sąsiad z działki wcześniejszej nie powininen zapłacić za swoją część w momencie jeśli będzie chciał się przyłączyć do tej infrastruktury. Jak to wygląda? Czy wod-kan za jakiś czas nie zwraca części kosztów tak jak to ma miejsce z gazownią?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jackgal

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Poznań/Rokietnica
    Posty
    18

    Domyślnie

    Pytanie zadane dość ogólnikowo
    1. Żeby coś do czegoś podłączyć musisz dostać jakieś warunki z wodociągów - masz takie ??
    2. Co to znaczy droga prywatna - jesteś jedynym właścicielem czy współwłaścicielem a może masz tylko użyteczność??

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał cacadoooo Zobacz post
    Witam,

    Najprawdopodobniej czeka mnie kładzenie instalcji wod-kan na własny koszt po długości trzech działek, aż sięgnie ona mojej. Jeśli ja pokrywam koszty wszystkiego (droga prywatna) to czy sąsiad z działki wcześniejszej nie powininen zapłacić za swoją część w momencie jeśli będzie chciał się przyłączyć do tej infrastruktury. Jak to wygląda? Czy wod-kan za jakiś czas nie zwraca części kosztów tak jak to ma miejsce z gazownią?
    Kolega był w identycznej sytuacji. Musiał się dogadać z sąsiadami co do podziału kosztów, gdyż na razie on sam się pobudował i rozbudowę sieci robił na swój koszt.
    Jak się nie dogadasz to sąsiedzi mogą ci nic nie zapłacić, odcinek sieci przejdzie na wodociągi a oni podepną się za małe pieniądze w przyszłości.

    ps.W warunkach masz napisane kto płaci za wykonanie. Pewnie ty i wodociągi nie zwrócą pieniędzy.
    pozdr
    Ostatnio edytowane przez Monti2008 ; 04-01-2011 o 07:32
    Nowy kominek wentylacyjny na blachodachówkę taki jak tu: http://kronoplast.pl/product.php?id_product=21
    Kolor brązowy. Odstąpię za <b>100zł</b>
    Rura Dospel fi 125 ocieplana do 250 st.C do DGP 10m za 100zł -chętnie oddam

  4. #4

    Domyślnie

    Kolego miałem podobny przypadek z energetyką. Zbudowałem linie, zapewnianio mnie że do 5 lat jak ktoś bedzie się chciał przyłączyc to będzie musiał mi zwrócić koszty budowy. 6 miesięcy po tych zapewnieniach energetyka zrobiła przylącze sasiadowi, a na moje pytania na jakiej podstawie? dostałem odpowiedż prosze iść do sądu.

    Taka jest Polska rzeczywistość i tacy są też beznadziejni urzędasy

  5. #5

    Domyślnie

    Każdy dystrybutor mediów ma swoje procedury i wg nich traktuje klientów. Mnie ZE i gazownia zrobiły rozbudowę sieci na odcinku około 200m. Nie dołożyłam ani złotówki. Jedynie uzyskałam zgody 4 właścicieli działek przez które robiono sieć. Wokół mojego domu są same niezabudowane działki.

    Natomiast z wodociągami trochę powalczyłam, ale w taki sposób aby mi zwrócili część kosztów, które poniosłam robiąc wodę i kanalizację. Niestety jak to w naszym kraju ważniejsze od prawa, jest poszukanie ludzi, którzy pomogą przez te problemy przejść.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Zaraz, nie rozumiem. Czyli według Ciebie w Polsce łamane jest prawo, wedle którego zakład wodociągowy powinien wykopać 200 m wodociągu tylko dla Twojego domu i zrobić to za darmo?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar lipka71
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    567
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn.zm.) sprawy wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz należą do zadań własnych gminy.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    No dobrze, a gdzie jest napisane, w jaki sposób to zadanie powinno być realizowane?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar lipka71
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    567
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ponieważ należy to do zadań własnych gminy, gmina powinna to sfinansować. Gmina może odzyskać część kosztów poprzez nałożenie opłaty adiaceńskiej zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami Dz. U. 2004, nr 261, poz. 2603 ze zm.
    "Udział w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej (...)
    Art. 144.
    1. Właściciele nieruchomości uczestniczą w kosztach budowy urządzeń infrastruktury
    technicznej przez wnoszenie na rzecz gminy opłat adiacenckich."

    Może też nie mając środków na budowę infrastruktury nie przeznaczać danych terenów pod budownictwo, lub zapisać w mpzp alternatywne rozwiązania (szamba, POŚ)

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Klub_AA
    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Posty
    180
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał lipka71 Zobacz post
    Ponieważ należy to do zadań własnych gminy, gmina powinna to sfinansować. Gmina może odzyskać część kosztów poprzez nałożenie opłaty adiaceńskiej zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami Dz. U. 2004, nr 261, poz. 2603 ze zm.
    "Udział w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej (...)
    Art. 144.
    1. Właściciele nieruchomości uczestniczą w kosztach budowy urządzeń infrastruktury
    technicznej przez wnoszenie na rzecz gminy opłat adiacenckich."

    Może też nie mając środków na budowę infrastruktury nie przeznaczać danych terenów pod budownictwo, lub zapisać w mpzp alternatywne rozwiązania (szamba, POŚ)
    i to rzeczywiscie tak dziala w praktyce? Niestety mam duze watpliwosci.

  11. #11

    Domyślnie

    Ja takrze musiałem dociągnąć sobie wode do działki musiałem zrobić mapki i dogadac sie z sasiadami ktorzy mieli pokryc razem zemna koszta przyłacza wody ale tak sie nie stalo i niestety musialem sam zaplcic za przylacze wode wykopaniei polozenie rury !!! Bylo tego 80 metrow a teraz to wodociagi przejely i sasie dzi podepna sie za pare groszy jak zaczna budowe !!!
    Polska to jest piękna kraja ;p

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Zaraz, nie rozumiem. Czyli według Ciebie w Polsce łamane jest prawo, wedle którego zakład wodociągowy powinien wykopać 200 m wodociągu tylko dla Twojego domu i zrobić to za darmo?
    Gmina wydała mi WZ i dokument, że możliwe będzie zaopatrzenie projektowanego domu w wodę i odbiór kanalizacji.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar lipka71
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    567
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Klub_AA taka jest niestety tylko teoria, kto by się w gminie prawem przejmował

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał lipka71 Zobacz post
    Ponieważ należy to do zadań własnych gminy, gmina powinna to sfinansować.
    Nie jestem prawnikiem z wykształcenia, stąd moje pytanie, które ponowię -- czy jest jakiś zapis, że skoro jest to zadanie gminy, to gmina powinna zapłacić za dociągnięcie wodociągu do każdego z jej mieszkańców, nawet tego najbardziej oddalonego od pozostałych?

    Cytat Napisał cyma2704 Zobacz post
    Gmina wydała mi WZ i dokument, że możliwe będzie zaopatrzenie projektowanego domu w wodę i odbiór kanalizacji.
    Przecież będzie możliwe -- jak sobie za to zapłacisz. Czy napisali Ci w tym dokumencie, że będzie to sfinansowane przez nich?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  15. #15

    Domyślnie

    Nie napisali, ale i tak zwrócili 60% poniesionych kosztów.

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ppapi

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    1

    Domyślnie

    Ja też mam taki problem, wystąpiliśmy o warunki zabudowy , na naszej wiosce niema kanalizacji wiec chcielismy przydomową oczyszczalnię ścieków. Wczoraj dostalismy pismo z Urzędu Gminy że w ciągu 7 dni mamy przedstawić projekt z umową na przyłącze kanalizacji z MPWiK.
    Sprawa jest taka że z drogi głównej - gminnej jest zrobiona droga boczna w której mamy udział. Dwóch sąsiadów obok dostało w tym roku zgodę na oczyszczalnię, a nam nie chcą dać. Tej drogi jest z 200m do naszej działki. Tak się obawiamy jak to będzie za te dwa lata gdyby zrobili kanalizację. Bo gdy sąsiedzi mają oczyszczalnię oni nie będą musieli podłączać się do kanalizacji, więc cały koszt będziemy musieli pokryć sami..... kładzenie rur, wykop itd.
    Niewiem czy dobrze to opisałam i czy jest to zrozumiałe. Ale odeszła mi ochota na budowanie się i niewiem co teraz zrobić

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar lipka71
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    567
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    (Dziennik Ustaw z 2006 r. Nr 123 poz. 85 USTAWA z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków
    Art. 15. 1. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane zapewnić budowę urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, ustalonych przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji, o którym mowa w art. 21 ust. 1.
    2. Realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.

    wynika z tego, że finansowanie sieci lezy po stronie gminy a przyłączy po stronie inwestorów
    ponieważ jednak często się zdarza, że inwestorzy chcąc przyspieszyć inwestycje zwiazane z własna nieruchomościa sami budują sieci ustawodawca zapisał równiez w tej ustawie:
    Art. 31. 1. Osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne, mogą je przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, na warunkach uzgodnionych w umowie.

    często zdarza się, że gmina wymusza na inwestorach niekorzystne umowy przekazania sieci za symboliczne pieniądze, takie działania z kolei ściga UOKiK
    niestety jest to praktyka często w gminach stosowana

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jackgal

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Poznań/Rokietnica
    Posty
    18

    Domyślnie

    Ja na dzień dobry dostałem informację "Podciąga pan kanalizację w drodze na własny koszt i przekazuje nie odpłatnie wodociągom .." tyle w temacie
    Jedyny plus jest taki że to odcinek o długości około 20 mb

  19. #19
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    EEWELA

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,mam problem przeprowadzilam sie do domku mojej babci gdzie nie ma wody stramy sie o nia w urzedach i wodociagach lecz niepodlocza nam ze wzgledu na to iz ulica na ktorej mieszkamy jest na gwarancji,jednak jest jeszcze 1 wyjscie przeciagniecie wody od sosiadki za jej zgoda.czy na zalozenie zgody wystarczy podpis jednego wlasciiela dzilaki na ktorej jest zakladana woda czy potrzeba podpisu wszystkich wspolwlascicieli jezlei woda bedzie podciagnieta od sasiadki.

  20. #20

    Domyślnie

    U mnie było jeszcze inaczej.

    wodociągi powiedziały że nie mają pieniędzy na finansowanie położenia rury i że moge sobie położyc na własny koszt, tyle tylko że ten odcinek będzie "MÓJ" w pożniejszym terminie mogę przekazać go nieodpłatnie wodociągom.
    Tyle tylko że do momentu przekazania wodciągom wodociągi do tego odcinka nic nie mają i każdy kto się zgłosi do nich o przyłącz z tego odcinka odsyłają go do mnie.
    każdy kto będzię się chciał podpiąć to musi mieć moją zgodę... a to kosztuje.

    do tej pory to się sprawdza..
    dwie działki juz zapłaciły za przyłącz wody zostały jeszcze dwie.

    a potem przekażę ten odcinek wodociągom.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony