dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 16
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 310
  1. #21
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    JurekM

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Witajcie!
    Tak troszkę mało konkretnie piszecie.
    Ja planowałem na ścianę styropian 20 cm o współczynniku 0,40 czy 0,38.
    Po namyśle dopłaciłem troszkę i mam 16 cm pasywnego o współczynniku 0,31, a więc gdzie te porównania, że jeśli styropian do 15 cm to ok, a jak grubszy to już nie ma przełożenia.
    Nic nie zmieni faktu, że jeśli inwestora stać to powinien dać ścianę z lepszego materiału i grubiej i tyle.
    Jeśli mówimy o zwrocie rozłożonym w czasie to trzeba również wziąć pod uwagę różnice w cenach zakupów pomp (tyle cen ile pomp i wszystkiego dookoła).
    Ja porównałem wszystkie koszty związane z PC oraz te, których nie trzeba ponieść (komin, klinkier, obróbka blacharska) i wyszła mi kwota 25000, którą muszę dołożyć do PC zamiast np. pieca na ekopelet.
    A teraz proszę również pomyśleć o tym:
    - ile razy muszę myśleć gdzie kupić paliwo i za ile
    - ile razy zapomnę zamówić
    - ile razy będę biegać do kotłowni ze strachem że coś się dzieje
    - pomijam fakt, że trzeba pilnować, żeby w piecu nie zgasło
    Z całym szacunkiem, ale dla tych paru szczegółów między innymi zdecydowałem się na PC.
    A ryzyko że coś nie pójdzie jest zawsze.
    Pozdrawiam

  2. #22
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kim1980

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam
    Generalnie każdy ma swoją wizję na temat ilości docieplenia poszczególnych elementów budynku rok temu moi rodzice budowali dom i ciężko było ich nakłonić do większej grubości docieplenia niż 10 cm nic nie pomagało po prostu woleli tańszą inwestycję i droższą eksploatację ja jestem inż budownictwa o pompach ciepła pisałem referat na studiach w 2003 wtedy nie myślałem o tym jak o inwestycji w przyszłość tylko jako nowinka
    teraz myślę że to najlepsze rozwiązanie technologiczne ale dalej nie wiem jaką pompę wybrać czy uważacie, że wybór pomiędzy np. IVT Greenline X11 a Danfoss DHP-H Opti Pro ma jakieś znaczenie czy różnice są może nieznaczące i jeszcze jedno pytanie chodzi mi po głowie co myślicie o wentylacji mechanicznej z rekuperatorem koszt jakieś 16tys warto czy to już przesada
    Pozdrawiam

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Wentylację mechaniczną z rekuperatorem jak najbardziej warto ale przy PC to raczej dla komfortu niż dla zysków. Mam I PC i WM z reku i drugi raz zrobiłbym to samo. Komfort jest po prostu bajeczny. Co do PC to mam tanią polską i dzisiaj też taką bym wybrał. Skoro ogrzewam dom za 1200zł rocznie to ile mniej bym wydał mając pompę za 25-30tyś?

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał kim1980 Zobacz post
    czy uważacie, że wybór pomiędzy np. IVT Greenline X11 a Danfoss DHP-H Opti Pro ma jakieś znaczenie czy różnice są może nieznaczące i jeszcze jedno pytanie chodzi mi po głowie co myślicie o wentylacji mechanicznej z rekuperatorem koszt jakieś 16tys warto czy to już przesada
    Pozdrawiam
    ...ja myślę, że dyskusja nad "lepszością" jednej od drugiej to coś jak udowadnianie wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy....
    wszystkie markowe produkty prezentują dzisiaj podobny poziom technologiczny a fajerwerki w opisach to taki marketingowy bełkot... to samo co niebieskie granulki w proszku do prania
    reku zdecydowanie warto mieć dla komfortu... myślę, że poniżej 16 tys da się mieć reku z instalacją, chyba że masz ogromny dom....
    ...

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grem Zobacz post
    Przyglądam się rynkowi pomp ciepła od kilku lat i nasuwają mi się takie oto spostrzeżenia:
    - wygląd i staranność wykonania rodzimych producentów pomp ciepła bardzo się poprawiły i choć ich ceny zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych ich urzytkownicy nie mają powodów by narzekać. Ale tak jak we wszystkich pompach ciepła podstawa to prawidłowo dobrane dolne i górne źródło. Nawet najbardziej wypasiona pompa ciepła działa tylko tak jak jej pozwoli najsłabszy element całej instalacji.
    - w ostatnich latach nastąpiła jednak rewolucja w pompach ciepła. Myślę o sprężarkach inwerterowych. Są wprawdzie droższe ale mają wiele zalet, za które jeśli kogoś stać, warto zapłacić. Poza tym jestem mile zaskoczony sprawowaniem sie powietrznych pomp ciepła, które już niedługo opanują 50% rynku.
    - w nowych szczelnych domach wentylacja mechaniczna z jest obowiązkowa. Pomijając dyskretną wymianę powietrza w całym domu i brak wilgoci zyskujemy jeszcze duży komfort. Wiąże się to z tym, że każdy z nas potrzebuje w ciągu godziny tyle tlenu ile zawiera 6 m3 powietrza. Jeśli w sypialni o pow. 15 m2 śpią dwie osoby to po 4 godz. snu zaczyna nam brakować tlenu. Oczywiście nie umieramy z jego braku ale budzimy się mniej wypoczęci. Chyba że uchylimy okno. Wtedy zaczyna działać wentylacja grzwitacyja
    - zarówno wełna i styropian są bardzo dobrym izolatorem i każdy ma wady i zalety. Też uważam, że w dachu jeśli się tyko da warto dołożyć 10 cm. Widziałem kiedyś OZC domu przy 20 cm wełny w dachu i po dołożeniu 10 cm spadło o 17%. Sam tego nie przeliczałem ale jest to bardzo prawdopodobne. Ze względu na powierzchnię najwięcej ciepła " ucieka " przez dach
    a tak nawiasem mówiąc nie rozumię ludzi, którzy instalując pompę ciepła oczekują odpowiedzi kiedy się ona im zwróci. Po zakończeniu budowy swojego domu wziąłem zmiotkę i szufelke i dokładnie pozamiatałem wszystkie pomieszczenia. Było naprawdę czysto. I mogłem to robić do końca życia ale kupiłem odkurzacz. Nie dość, że wydałem kilkaset złotych to jeszcze sprzątając zużywam prąd. Kiedy ta inwestycja mi się zwróci? Pewnie nigdy. Gdy jest gaz ziemny ze względu na cenę obu rozwiązań należy to przemyślec. Ale gdy go nie ma to albo ekogroszek albo tańsza lub droższa pompa ciepła.
    Pewnie wielu się ze mną nie zgodzi ale to tylko moje moje spostrzeżenia oparte na kilkuletniej obserwacji okolicznych budów i budowie własnego domu o pow. 110 m2, kominek, pompa ciepła, wentylacja z reku. Domek wyszedł przypadkiem trzylitrowy. I wprawdzie zarżnąłem się kredytami pewnie do końca życia, to nie żałuję żadnej decyzji i pewnia gdybym drugi raz budował to niewiele bym zmienił.
    Pozdr

    Pozdrawiam

    -
    Mam i montuje pompy ciepła Powietrze -Woda.Ja i moi klienci są zadowoleni.Dla domu 160 m2 -dwa dni roboty za 25000 zł typ 16(wystarczyłaby 10).I po robocie.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Mam i montuje pompy ciepła Powietrze -Woda.Ja i moi klienci są zadowoleni.Dla domu 160 m2 -dwa dni roboty za 25000 zł typ 16(wystarczyłaby 10).I po robocie.
    Ale za podobne pieniądze można już mieć PC gruntową więc nie jest to akurat argument za.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Ale za podobne pieniądze można już mieć PC gruntową więc nie jest to akurat argument za.
    U mnie w regionie za gruntową poziomą + własną konstrukcję PC (a nie jakąś znanej firmy) chcą 40..45 tys.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał ferrit Zobacz post
    U mnie w regionie za gruntową poziomą + własną konstrukcję PC (a nie jakąś znanej firmy) chcą 40..45 tys.
    To na policje ich podaj bo to zwyczajni złodzieje

  9. #29

    Domyślnie

    Witam.
    W sprawie rodzimych pomp ciepła to wcale nie jest tak różowo. Za 25 000 zł to będę miał instalacje ale chyba jeśli sam wszystko zrobię. U mnie właśnie zamontowano PPC 11 kW i ponieważ mam i podłogówkę i grzejniki to został zastosowany bufor ciepła.
    Dodatkowo zamiast 2 zbiorników tj na wodę użytkową i bufor zainstalowałem "zbiornik w zbiorniku" Biawaru.
    Kolektor poziomy 600 m2.

    Łączny koszt to trochę ponad 40 000 zł.

    Czyli to jest tak że sama pompa ogólnie tania ale montaż drogi plus różne dopłaty np. softstartu, copellanda(lepsza sprężarka), cyrkulacji .
    A kupiłem po trzeba popierać rodzimych fachowców a mam nadzieję że jakość będzie odpowiadać cenie.
    Pompa działa i jestem zadowolony.

    Pozdrawiam

  10. #30

    Domyślnie

    Właśnie chciałem zapytać może trochę off-topic, ale problem z lekka poruszony.

    karcio102 i inni możecie opisać jak się sprawują te zbiorniki kombinowane (zbiornik w zbiorniku)?

  11. #31

    Domyślnie

    Witam

    Nie jestem ekspertem. Dla mnie najważniejsza była oszczędność miejsca w kotłowni.
    A ponieważ jeszcze nie mieszkam więc mam wszystko ustawione na 30 st.
    Poza tym nie mam jeszcze zainstalowanych grzejników i działa tylko podłogówka na parterze.
    Z tego co zrozumiałem chodzi tylko o możliwość sterowania oddzielnie grzejnikami i podłogówką bo jako bufor to on i tak się nie naładuje bo pompa maksymalnie dogrzeje go do 45 st ( przynajmniej ta moja i oczywiście z przyzwoitym COP ). Zastosowanie tego zbiornika wymusiło też konieczność instalacji dodatkowych pomp obiegowych dla grzejników i dla podłogówki.
    Ale dzięki temu każdy z tych 2 układów działa niezależnie , każdy ma swój termometr.

    Pozdrawiam

  12. #32

    Domyślnie

    Zapomniałem dopisać że to ustawienie 30 st dotyczy wody użytkowej. W domu ustawiona temperatura ma 15 st (nikt nie mieszka).

  13. #33
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    saab1

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    9

    Domyślnie

    Zobacz na Exotherm z Gdańska jeśli chcesz zapłacić normalnie.
    Importują , hanlują, montują. Reszte mają montowaną w Polsce, ale z elementów importowanych ( nawet obudowy ) tak jak każda pompa w Europie. Z tego co widziałem to tylko NIBE więcej sprzedaje od nich w kraju.
    Jeśli dają 2 letnią gwarancje to widac ,że sa dobrej jakości
    U mnie dali 5 lat, pisałem w poprzednim mailu.
    U mnie do mojej kaskady zamówiłem sterownki Carela modele PCOX000AA0 z kartami sieciowymi do nadzoru i diagnozy przez internet ! Widziałeś takie sterowniki w niemickich pompach ! A widziałej w Szwecji ? Też nie. Takie sterowniki stosuje sie w przemyśle w najdroższych pompach ciepła.
    Chciałem wymienniki płytowe Alfa Naval , takie też zamontowali,
    Zamów taką konfiguracje w niemieckiej firmie , to po 3 miesiącach może ci wycenią jak złożysz zamówienie na min. 250 tyś, Euro
    Do mnie pompy przyjechały po 11 dniach.
    Więc dla mnie liczy sie jakość , cena i wydajność urządzenia , a jak się spieprzy na gwarancji to nie mój problem.

  14. #34

    Domyślnie

    ...rzeczywiście chyba prowadzisz propagandę na rzecz swojego pracodawcy, w każdym poście piszesz to samo...
    co do gwarancji to teraz chyba wszyscy dają 5 lat więc 2 lata raczej nie świadczą o wysokiej jakości....
    .
    ...

  15. #35
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    saab1

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    9

    Domyślnie

    ....jestem akurat z branży spożywczej, ale to prawda , że dość ich cenie ponieważ jak samemu szukałem firmy dla moich hal to dostałem ponad 12 ofert , gdzie większość była nawet 4 krotnie droższa od nich. Stąd gdybym wydał 4 razy więcej to byłbym kompletnym frajerem, a kredyt i trzeba spłacać. Złośc moja tu dla firm szedzkich czy niemieckich jest chyba zrozumiała bo nikt nie lubi przepłacać. A z tego co widze czasy drogich PC chyba kończą się.
    Ps. jeśli ktoś na tym forum napisał np. 450 , a nawet ....3676 postów na temat pomp ciepła to jest dopiero propaganda.
    Bo żaden normalny człowiek nie ma na to czasu by tyle pisać...

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    A ja montuję takie
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0241..jpg
Wyświetleń:	101
Rozmiar:	84,7 KB
ID:	41942
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0051..jpg
Wyświetleń:	97
Rozmiar:	113,3 KB
ID:	41941
    i niektórym pasuje
    koszt około 25 do 30 tys

  17. #37

    Domyślnie

    do: saab1
    ...a możesz podać jaką masz sumaryczną moc pomp i ile ta instalacja kosztowała? bo z tego co pamiętam mówiłeś o 2400 m odwiertów
    ...

  18. #38
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    saab1

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    9

    Domyślnie

    odwierty mi zrobili po wytargowaniu , wię cena wyszła średnio 26 pln/1m, 40mm , ale mi sie udało bo to była duża inwestycja i ok. 2400m odwiertu. Cena na starcie to 100 pln ...80pln.

  19. #39

    Domyślnie

    ..szczerze mówiąc trochę mnie dziwi, że ktoś wiercił po 26 i sorki, ale nie chce mi się wierzyć....te same pieniądze mogli wziąć za 3 domki i nie musieliby kilka tyg dymać od świtu do nocy...
    chyba, że w ogóle nie mieli nic do roboty, albo przy okazji sprzedali sporo swojego innego towaru....
    ale odwierty to jedno, a pompy drugie....
    jeśli to nie tajemnica to powiedz ile masz kW i ile to kosztowało bo jak na razie to promujesz jedną firmę i wręcz mówisz, że każda wycena firm pozostałych podana w tym wątku (i nie tylko) jest grubo przesadzona, więc czas najwyższy podać ludziom konkrety a nie luźne słowa....
    czyli: ile Twoim zdaniem jest warta instalacja PC ok 10 kW + odwierty ok 200 m .....
    bardzo jestem ciekaw (i pewnie nie tylko ja) jak to Twoim zdaniem wygląda....
    Ostatnio edytowane przez Sławek... ; 08-02-2011 o 18:22
    ...

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał saab1 Zobacz post
    odwierty mi zrobili po wytargowaniu , wię cena wyszła średnio 26 pln/1m, 40mm , ale mi sie udało bo to była duża inwestycja i ok. 2400m odwiertu. Cena na starcie to 100 pln ...80pln.


    Może ty tyle zapłaciłeś ,a oni chcieli 75 zł/m
    Inwestorzy czasami tak płacą

Strona 2 z 16

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony