dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 24
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 471
  1. #81

    Domyślnie

    Indiana_ czy robiłeś może pomiar wydajności Luny anemometrem?
    Rurki do presostatu jak masz podłączone? robiłeś otwory w obudowie?

  2. #82
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Tak, rurki do presostatu trzeba wstawić przed i za wymiennik, metodą wywiercenia wiertełkiem fi 4mm otworów w styropianowej obudowie, potem wsuwa się w te otwory sondy pomiarowe, które są dostarczane razem z presostatem. Do tego wyłącznik zwłoczny, który po zadziałaniu presostatu wyłącza nawiew na 10 minut. Ważne - zamarza część wywiewna wymiennika, więc wlot do presostatu oznaczony "+" podłączamy obok wyjętego filtra powietrza wywiewanego, a wlot oznaczony "-" od strony wentylatora wyciągowego.

  3. #83

    Domyślnie

    Witam, ma ktos dzialajaca Lune w okolicy Krakowa?? Chetnie bym sie wbil na kawe i ogledziny instalacji Najlepiej z rurami tuboflex...

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  4. #84
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Conrad&Beata
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    372
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    widzę że luna w Małopolsce popularna, ja też pod Krakowem, ale na razie rozłożona tylko cześć rur, a centrali brak
    Barwny z Muratora+wykusz, lukarna dachowa, budowa "tymi ręcami" fachowcy tylko dach, tynk, wylewki. Pow. po podłogach 200m2, użytkowa 150m2 +garaż 20m2, Kocioł Junkers 14-3+zasobnik kwadro 100l, całość podłogówka, kominek Pama PM+400 kg szamot, reku Brookvent (był 1.1 jest 1.2), ściany BK24+ 15cm, dach25-30, podłoga 10cm. okna 3 szyby 0,7 W/m2K dla całego okna. Mieszkamy od 01.07.2012
    Nasz dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane

  5. #85

    Domyślnie

    Jak tam Luna przy takich mrozach?
    Czy często zamarza? Ile czasu trzeba żeby się rozmroziła?
    Jakie temperatury udaje się uzyskać na nawiewach?

  6. #86

    Domyślnie

    Podłącze się do tematu, bo również interesuje mnie jak sprawuje się luna w panujących obecnie warunkach?

  7. #87
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    U mnie jest teraz -17'C na zewnątrz, w środku trochę przygasło w kotle i mam +20, nawiew mam +14'C, czyli pewnie zaraz zacznie się odszranianie - bo temperatura nawiewu skacze od 14 do 17'C. Nie wiem ile trwa bo nie chce mi się siedzieć na tym stryszku, a nawiewy chodzą za cicho by wyczuć kiedy wyłącza się nawiew i trwa odmrażanie.
    U moich klientów z Jangazami (lepszy, aluminiowy wymiennik) odszranianie przy dużych mrozach włącza się średnio raz na godzinę na 5 minut, więc jest to stosunkowo krótki okres czasu, powiedzmy że w tym układzie GWC niewiele by dało w sensie energetycznym. Choć trzeba uczciwie powiedzieć, że GWC (nawet króciutkie) całkowicie znosi problem odszraniania. A jest to spory problem przy kominkach - odszranianie powoduje duże podciśnienie, tym większe im lepiej zbudowany dom.

  8. #88

    Domyślnie

    Cytat Napisał Indiana_ Zobacz post
    (...)jest to spory problem przy kominkach - odszranianie powoduje duże podciśnienie, tym większe im lepiej zbudowany dom.
    masz na myśli, kominki z zamkniętą komorą spalania?

  9. #89
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Głównie te, nie ma idealnie szczelnych, zresztą trzeba dokładać raz na czas.

  10. #90

    Domyślnie

    Odświeżam temat, bo jestem na etapie zakupu Luny
    Z tego co tu wyczytałem, to w przypadku luny powinno się zrobić małe modyfikacje, tzn. wywalić oryginalny sterownik i filtry. Co do filtrów to wszystko jest jasne (założę gotowe filtry w skrzynkach), ale co do sterowania wentylatorów to zastanawiam się jaki zastosować - może coś w w tym stylu? http://q-elektronik.bazarek.pl/opis/...02-nowosc.html

    A i jako że na mazurach brak fachowców od WM, zatem oceńcie, czy mój plan jest dobry:
    1. piwnica 1xW(wyciąg)
    2. parter - 1xW w kuchni, 1xW w łazience, 1xN(nawiew) w salonie
    3. użytkowe poddasze - 1xW w WC, 1xN w sypialni, 1xN w drugiej sypialni
    Domek jest malutki (100m2 z hakiem), rodzina 2+1, więc luna chyba pociągnie?
    PS do wyciągów wykorzystam stare kanały od WG, nawiewy pójdą spiro.

  11. #91
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TOMAS 73
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sandomierz/Lanzarote
    Posty
    185

    Domyślnie

    Podłączam sie pod przedmowce ,jaka ilosc nawiewow i wyciągow bylaby optymalna dla luny pow.domku 140m2-,3 nawiewy i 3 wyciągi czy luna da rade obsluzyc?

    Dom:Libra pow.200m2,ściany pustak max 29 + 25 cm styr.poddasze 30cm skosy , 40 cm powierzchnia pozioma toprock,podloga 20cm sty r.oknoplast Ug=0,7 W/m2K,junkers cerapur smart 22, ogrzewanie podlogowe 100m2 + reku +biokominek

  12. #92

    Domyślnie

    Odświeżam temat, bo jestem akurat " w połowie drogi" montażu WM z dospelowską luną - może komuś moje spostrzeżenia się przydadzą.

    Do rzeczy.

    Aktualnie mój domek (po podłodze 120m2) posiada wentylację grawitacyjną - to stary, ponad 70 letni dom, odremontowany rok temu od podstaw - szkoda, że wcześniej nikt mi nie przedstawił zalet WM, bo bym od razu w nią zainwestował, ale człowiek uczy się całe życie
    Problemów z wilgocią nie mam ale wiem co znaczy dom z WM i dlatego postanowiłem w to wejść. Jako, że elektronika i mechanika nie mają dla mnie tajemnic, przeto postanowiłem spróbować swych sił w samodzielnym montażu
    Jako, że montaż WM traktuję trochę jako sprawdzian sił, dlatego postanowiłem na początek nie inwestować zbyt wiele - jak dobrze wyjdzie, może pobawię się bardziej na poważnie.
    Jako centralę wybrałem LUNĘ - tania i do testów wystarczy. Niestety od razu zaznaczam - centrala ta to nie jest ustrojstwo typu plug&play, jak ją zobaczyłem po raz pierwszy to doznałem szoku - ale w sensie negatywnym. Mówiąc krótko - musiałem poprawić montaż jednego z wentyli, tacki do skroplin i bypass'u. O wywaleniu oryginalnych "filtrów" i uszczelnieniu obudowy nie wspominam. Choć generalnie, dla kogoś kto nie ma dwóch lewych rąk, poprawienie fabryki zajmie jedno popołudnie - warto, bo cena centralki sami wiecie jaka jest.
    Instalacja wykonana na aluflexach (tanio i sam ją sobie ocieplę 10cm wełny+stretch) i skrzynkach rozdzielczych - bo mniejsze szanse schrzanienia czegoś niż na trójnikach. Cała instalacja wygląda tak: Czerpnia-flex-reku-flex-skrzynka150/3x100, flex i anemostat. Wywiew jest prawie identyczny - tyle, że odcinki flexów od anemostatów do skrzynki są "prawie" takie same - czyli nawiew udało się zrobić idealne długości, wywiew już wyszedł mniej idealne - spadki ciśnienia teoretycznie ok 65 Pa (mało, ale kanały mają łącznie ok 4m długości każdy i brak zbędnych łuków czy zagięć).
    Żeby mieć jaką taką pewność, że coś z tego wyjdzie, ułożyłem na podwórku całą instalację, dokładnie tak, jak będzie zamontowana w domu.
    Pożyczyłem anemometr i dokonałem pomiarów - na nawiewach łącznie leci ok. 250m3 powietrza na godzinę z prędkością ok. 2,5m/s - za duży przepływ jak na mój domek, więc trzeba było coś pomyśleć, jak sterować wentylami. Myślałem najpierw o zmontowaniu jakiegoś falownika, ale w międzyczasie wpadłem na prostszą myśl - obniżę wentylom V o połowę (czyli łączenie szeregowe). Bałem się, że silniki mogą mieć zbyt duży rozstrzał charakterystyk, ale po pomiarach wychodzi, że pracują na takim samym I - czyli nawet fabryka się postarała, bo są naprawdę takie same i teraz najlepsze - po obniżeniu V o połowę wentyle pompują ok. 110m3 powietrza na godzinę - znaczy się obniżenie V o połowę spowodowało spadek wydajności ze 100% do ok. 40% a nie 50%, ale to jak dla mnie idealnie (mały domek i rodzina 2+1). Wprawdzie prędkość spadła do ok. 1m/s co wydaje mi się absolutną dolną granicą, ale mam nadzieję, że wystarczy.
    A teraz najlepsze - to wszystko pomiary teoretyczne i praktyczne ale przy instalacji rozłożonej na podwórku "na sucho" - a jutro od rana kucie starych kanałów WG i montaż reku - ciekawe co wyjdzie w praktyce
    Tak czy owak, biorąc pod uwagę, że koszt wszystkiego wyniósł mnie poniżej 2kPLN to uważam, że warto spróbować - trzymajcie kciuki

    EDIT
    Instalacja zamontowana, obecna sprawność (liczona nie na reku tylko na wylotach z anemostatów) 36% - ale kanały to gołe aluflexy na nieogrzewanym i nieocieplanym (na razie) strychu, gdzie temperatura równa jest temperaturze zewnętrznej. Czyli jak zaizoluję kanały to może mam szansę na 75% - przynajmniej taką mam nadzieję
    PS kanały z aluflexa nie sprawdzają się - przy krótkich dystansach (u mnie ok. 4m od wentylatora do anemostatów) instalacja robi się głośna:/ Fakt, że średnice 100mm to trochę za dużo - za bardzo spada prędkość.
    Na dniach będzie modyfikacja, ale jeszcze nie zdecydowałem czy elastyczne "plastiki" czy coś w stylu termoflexa.
    Ostatnio edytowane przez mistalova ; 14-10-2012 o 21:10

  13. #93

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Pożyczyłem anemometr i dokonałem pomiarów - na nawiewach łącznie leci ok. 250m3 powietrza na godzinę z prędkością ok. 2,5m/s - za duży przepływ jak na mój domek, więc trzeba było coś pomyśleć, jak sterować wentylami. Myślałem najpierw o zmontowaniu jakiegoś falownika, ale w międzyczasie wpadłem na prostszą myśl - obniżę wentylom V o połowę (czyli łączenie szeregowe). Bałem się, że silniki mogą mieć zbyt duży rozstrzał charakterystyk, ale po pomiarach wychodzi, że pracują na takim samym I - czyli nawet fabryka się postarała, bo są naprawdę takie same i teraz najlepsze - po obniżeniu V o połowę wentyle pompują ok. 110m3 powietrza na godzinę - znaczy się obniżenie V o połowę spowodowało spadek wydajności ze 100% do ok. 40% a nie 50%, ale to jak dla mnie idealnie (mały domek i rodzina 2+1). Wprawdzie prędkość spadła do ok. 1m/s co wydaje mi się absolutną dolną granicą, ale mam nadzieję, że wystarczy.
    Czyli rozumiem, że łącząc szeregowo nie korzystasz z dodatkowego sterownika - a co z zabezpieczeniem przed zamrażaniem wymiennika? Standardowo powinieneś wyłączyć silnik wywiewu a przy połączeniu szeregowym będzie to raczej niemożliwe (wyłaczysz oba)......pozdrawiam

  14. #94

    Domyślnie

    Rozwiązanie będzie proste - presostat, przekaźnik, przewód grzejny.
    Czy zadziała?
    Mam nadzieję

    PS standardowo wyłącza się wentyl nawiewu - wywiewny ma dalej wyciągać ciepłe powietrze z domu do rozmrożenia wymiennika - ale mi się to nie podoba, bo powoduje podciśnienie w domu (czyt. zasysanie zimnego powietrza każdą szparą).

    EDIT:
    Dzisiaj przed wschodem słońca (ok. 6 rano) zmierzyłem t nawiewu. Przy t wewnętrznej 22'C, zewnętrznej 8'C, na najdalszym anemostacie nawiew ma 17'C. Czyli sprawność całego układu ok. 64%.
    Nie jest źle, przy nieizolowanych aluflexach było 30%, po wymianie na standardowo ocieplane (2,5cm wełny) termoflexy DECa sprawność poszła ponad dwa razy do góry.
    Ciekawe jak będzie, gdy całą instalację przykryję 15cm wełny, mam nadzieję dobić do 75-80%.
    Tak czy owak, jest OK

    PS nie mierzyłem t na samym reku, bo mnie, jako zwykłego użytkownika domu interesuje realna sprawność całego układu, a nie samego reku.
    Ostatnio edytowane przez mistalova ; 20-10-2012 o 09:35

  15. #95
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    styczoo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam wszystkich!

    mistalova: rozumiem, że zrezygnowales z re-użycia istniejących kanałów GW? Mozna wiedziec dlaczego?

  16. #96

    Domyślnie

    Nie, dalej używam starych kanałów od grawitacji tak jak używałem, ale pomiędzy nimi a skrzynką były aluflexy, które pomimo symbolicznej wręcz długości, zbytnio traciły ciepło, dlatego je wymieniłem na termoflexa.
    Podsumowując - wywiew wygląda tak: anemostat, od 3 do 7m starych murowanych kanałów, potem każdy jest przedłużony 1m termoflexem do skrzynki rozdzielczej, od skrzynki 2m do reku. Nawiew zaś wygląda tak: anemostat, od 3 do 4m termoflex, skrzynka rozdzielcza, 1m termoflex, reku.

    Kanały od WG całkiem dobrze spełniają swoją rolę, co ciekawe po wyłączeniu wentylatorów na wyciągach jest minimalny ciąg więc jak zabraknie prądu, to trochę pożyję zanim się uduszę

    PS. dzisiaj po raz pierwszy poleciała woda z reku

  17. #97
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    styczoo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4

    Domyślnie

    To ile masz w koncu kanalow wywiewnych i nawiewnych? Jaka jest suma wszystkich przewodow? Nawiewy maja jaka srednice i jakie masz anemostaty? Zrobiles jakies sterowanie czy tylko on i off? Na polaczeniu szeregowym calosc pracuje ciszej? Jak masz jakies zdjecia to chetnie zobacze.

  18. #98

    Domyślnie

    Mam 3 nawiewy i trzy wywiewy, łącznie nawiewy mają 12m długości, wywiewy 15m.
    Z nawiewów 3 x100, wywiewy tak samo.
    Anemostaty ze znanego portalu aukcyjnego
    Sterowanie mam trzybiegowe - I bieg to max, II bieg to 40% z I, III bieg to 40% z II - wszystko zrealizowane na trafach - nie chciało mi się tracić czasu na konstrukcję falownika - wbrew pozorom jest z tym trochę roboty.
    Na początku połączyłem wentyle szeregowo - przy U=230V i I=0,5A odpowiadało to mniej więcej mojemu obecnemu II biegowi, ale nie było to optymalne rozwiązanie, bo czasami przydaje się większa wydajność (np. wizyta większej ilości znajomych, duże pranie), a z kolei w nocy była to zbyt duża wymiana - dlatego sterowanie zrobiłem na trafach na 3 biegi - teraz muszę jakoś wymyśleć automatyczne sterowanie do tego, tzn. w zależności od czujnika higro będzie załączany odpowiedni bieg, z zastrzeżeniem że w godz. nocnych zablokowany będzie I bieg.
    Co do zdjęć to nie wiem czy chcesz je oglądać, bo instalację przyznaję bez bicia zrobiłem z czystej ciekawości do testów czy naprawdę te WM to takie cudo, ale jak nie zapomnę to postaram się jutro wejść na strych i coś cyknąć.

  19. #99
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lujski

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    479

    Domyślnie

    a ja mam takie pytanie - zastanwiam sie wlasnie nad luna - ale nie ma ona systemu odmrozeniowego i sie zastanwiam czy mozna zrobic tak ze rekuperator podlacze pod programator czasowy i reku sie bedzie wylaczal np. co pol godziny na 10 minut , albo 15 ... !! - czy moze ktos takie cos stosuje i sie to sprawdza .. ??

    Pozdrawiam

  20. #100

    Domyślnie

    Cytat Napisał lujski Zobacz post
    zastanwiam czy mozna zrobic tak ze rekuperator podlacze pod programator czasowy i reku sie bedzie wylaczal np. co pol godziny na 10 minut , albo 15 ... !! - czy moze ktos takie cos stosuje i sie to sprawdza .. ??
    To jedna z opcji, jaką proponuje Indiana trochę wcześniej w tym wątku:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post5136767
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

Strona 5 z 24

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony