dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 24
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 471
  1. #121
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mostek

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    114

    Domyślnie

    a ja to mysle zeby rurka od ogrzewania centralnego (piec na ekogroszek, tradycyjne grzejniki) na powrocie byla w kanale doprowadzajacym powietrze do reku ... tylko nie wiem czy jakies 1.5m starczy aby tak ogrzac powietrze aby niezamarzalo w reku

    tylko nie wiem czy nie beda za duze straty na ogrzewaniu ... tzn. czy za duzo ciepla nie poleci przez rure w swiat ... ale z drugiej strony to rekuperator chyba cale to cieplo zabierze do siebie ..

  2. #122
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pmmisiek

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Posty
    7

    Domyślnie

    Ja mam pytanie trochę z innej beczki:
    Jak łączyliście ze sobą termoflexy? Za pomocą sztywnych muf + opaska zaciskowa + taśma aluminiowa? Czy ta taśma musi być jakaś specjalna uszczelniająca czy wystarczy zwykła aluminowa?

    @mistalova
    Jakie filtry zewnętrzne i w którym miejscu wstawiłeś u siebie?
    Jeden przed reku od strony wejścia z czerpni a drugi od wejścia z wywiewu (tak aby chronić wymiennik i wentyle...) czy wystarczy tylko jeden?

  3. #123

    Domyślnie

    Przyznaję bez bicia, że chwilowo zostawiłem fabryczne pseudofiltry, ale będę zakładał chyba te fabryczne dospela pod lunę. No chyba że znajdę sporo taniej skrzynki filtrów zwykłych, coś takie jak od DGP.

    o do łączenia, to nie miałem potrzeby łączyć kanałów - u mnie najdłuższy odcinek termo ma 4m
    Ale łączyłbym zwyczajnie na najzwyklejszej mufie. Tylko nie wiem po co ta taśma? No chyba, że ja źle mocowałem kanały, bo nasuwałem je na króćce wewnętrzną warstwą, potem wełną a na końcu zewnętrznym płaszczem i dopiero na to metalowa opaska, a być może na opaskę montuje się tylko wewnętrzną warstwę, a zewnętrzną obkleja taśmą?

  4. #124

    Domyślnie

    150m3/h, temp. powietrza -20'C
    prosta fizyka

    w uproszczeniu 0,34 W na każdy stopień i m3
    mamy różnicę 20 stopni i przepływ 150 m3

    czyli : 0,34 x 20x 150 = 1020 W
    ale gdzie ty znajdziesz KILOWATOWĄ żarówkę?
    i do tego powinna być zwykła z żarnikiem z wolframu - chcesz zostać wrogiem numer 1 całej unii europejskiej???
    był michal_ludwin, ale zbanowali i jestem michal_l

    [moderowano reklame produktu]

  5. #125

    Domyślnie

    Ups, czyli zostaje tylko nagrzewnica - wodna jak ktoś ma jak podłączyć, albo elektryczna.
    No i wtedy będę eko

  6. #126
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_l Zobacz post
    150m3/h, temp. powietrza -20'C
    prosta fizyka

    w uproszczeniu 0,34 W na każdy stopień i m3
    mamy różnicę 20 stopni i przepływ 150 m3

    czyli : 0,34 x 20x 150 = 1020 W
    ale gdzie ty znajdziesz KILOWATOWĄ żarówkę?
    i do tego powinna być zwykła z żarnikiem z wolframu - chcesz zostać wrogiem numer 1 całej unii europejskiej???
    a co stoi na przeszkodzie wsadzić 10 ...
    sklecić jakiś sterownik który będzie je stopniowo załączał zależnie od temperatury, czerpnię do centrali można zrobić pod południową częścią dachu ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  7. #127

    Domyślnie

    Za dużo zachodu z kombinowaniem z żarówkami:/
    W sumie powietrze już ciągnę spod dachu, ale ja mam dachówkę, więc nie wiem czy to będzie zbyt sprawne.

  8. #128
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    W sumie powietrze już ciągnę spod dachu, ale ja mam dachówkę, więc nie wiem czy to będzie zbyt sprawne.
    coś tam zawsze da ...
    reku raczej nie zamarznie ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  9. #129

    Domyślnie

    Na razie lunka przeżyła trzydniowy "mróz" czyli -5

  10. #130

    Domyślnie

    Witam,

    Mysle o Lunie do kawalerki 25m2 w bloku. Wentylacja grawitacyjna nie sprawdza sie w ogole. Zeby utrzymac wilgoc ponizej 60% musialbym miec caly czas uchylone okno. Szacuje ze potrzebuje wymiane ok 100m3/h.
    Jako ze to jest kawalerka a Luna jest duza jedynym miejcem gdzie moglbym ja wstwic jest balkon. Zrobil bym jej obudowe ze styropianu tak z 15cm. Kanaly tez bym dobrze ocieplil. Skropliny bym odprowadzil do kanalizacji rurka przez sciane.
    Chciabym jednak umiescic Lune pionowo. Mam pytanie do tych co ja maja i widzieli jak ona wyglada. Myslicie, ze takie ulozenie jest mozliwe? Czy bedzie mozliwosc odprowadzenia skroplin z wymiennika? Nie widzialem tego rekuperatora wiec nie wiem jak jest rozwiazane odprowadzanie skroplin.

    Czy ktos w ogole rozwazal umieszczenie rekuperatora poza budynkiem? Co o tym myslicie?

    /hosss

  11. #131

    Domyślnie

    Czy ktos w ogole rozwazal umieszczenie rekuperatora poza budynkiem? Co o tym myslicie?

    pomysł niby dobry, ale technicznie trudny do realizacji , pomijam zupełnie problem opłacalności inwestycji.

    1. wszystkie centrale wentylacyjne [domowe] są projektowane do pracy w pomieszczeniach o temperaturze co najmniej + 4 C
    głównym problemem przy niższych temperaturach jest zamarzanie skroplin

    2. teoretycznie możesz zrobić na balkonie izolowaną skrzynkę, w której zamkniesz lunę, a odpływ skroplin zabezpieczysz przez zamarzaniem np. stosując kabel grzejny

    3. czy nie lepiej by było pomyśleć o rekuperatorach przeznaczonych np. do montażu w szafkach kuchennych?
    albo nawet urządzeniach do wentylacji pojedynczych pomieszczeń wymagających jedynie przekucia w ścianie?
    był michal_ludwin, ale zbanowali i jestem michal_l

    [moderowano reklame produktu]

  12. #132

    Domyślnie

    Niestety nie da sie umiescic tej cenrali w pionie, wiec dla mnie Luna odpada (w poziomie nie mam jej jak za bardzo umiescic)
    Musze poszukac czegos innego lub samemu wykonac.

    Ewentualnie kojarzycie jakies rekuperatory do "szafek kuchennych"? Lub do montazu poziomo pod sufitem?

    u mnie
    /hosss

  13. #133

    Domyślnie

    Witam wszystkich
    Zastanawiam się nad luną.. i zapewne będę miał jeszcze jakieś pytania do używających.
    ytanie przeniosłem na główną..
    zastanawiam się czy zrobić WM na parterze czy też na piętrze/poddaszu?
    co o tym myślicie?
    Ostatnio edytowane przez night_84 ; 13-12-2012 o 11:31

  14. #134

    Domyślnie

    witam,
    jak tam z zamarzaniem plastikowego wymiennika Luny?

  15. #135

    Domyślnie

    a na obu na raz nie łaska?
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  16. #136

    Domyślnie

    zapytałem tylko o plastikowy wymiennik, bo tylko z takim teraz mogę kupic Lune. Ale masz racje ,ciekawe jak tam Luna z aluminiowym.

  17. #137

    Domyślnie

    Czyli z tego co czytam aluminowe wymienniki zamieniono na plastiki, kryzys chyba.
    mistalova............. sprawność mierzona była na podstawie temp wywiewu i nawiewu? trza założyć stratęna przewodach - jaka izolacja na ta chwile? wiec realnie możliwe ze jest większa sprawność? po podlaczeniu szeregowo odpada opcja pracy na 100%?

  18. #138

  19. #139

    Domyślnie

    Wymienniki już od pewnego czasu są plastikowe, widocznie dospel tnie koszty. Co do zamarzania - w tym sezonie dwukrotnie były (przynajmniej u mnie na mazurach) ostrzejsze mrozy. Za pierwszym razem przez 4 dni temp. w dzień wynosiła ok. -10 do -15'C a nocami spadała do -19'C i wymiennik jeszcze nie zamarzł, ale ilość powietrza mocno spadła - sądzę, że jeszcze parę dni takich mrozów i wymiennik zamarzł by całkowicie. Drugi raz mrozy uderzyły z tydzień temu i trzymają do tej pory, ale o ile nocami było już -20'C o tyle w dzień nie spada poniżej -10'C więc generalnie luna ma trochę lżej niż poprzednio i nie widać oznak zamarzania. Co do sprawności, to liczyłem ją wg temperatur na końcu kanałów, ok. 30 do 50cm wgłąb licząc od anemostatów/czerpni. WYchodzi 65 do 70% w zależności od wilgotności w domu i na zewnątrz. Na pewno sporo tracę na kanałach bo to zwykłe kondony Dec'a z fabrycznym 2,5cm ociepleniem z wełny, centrala nie jest niczym ocieplona, a wszystko stoi na nieocieplonym i nieogrzewanym stryszku. Generalnie wygląda na to, że da się wycisnąć więcej z Luny, ale to zadanie sotawiłem sobie na wiosnę - teraz za ziiimnooo na grzebanie na strychu.
    A o co Ci chodzi z tym podłączeniem szeregowym? chodzi o podłączenie elektryczne silników? Zapomnij o tym bo to ślepa uliczka. Ja po wielu próbach i kombinacjach z podłączaniem i sterowaniem wróciłem do sposobu najbardziej popularnego - ARW i wszystko gra

  20. #140

    Domyślnie

    mistalova masz alu czy plastik wymiennik? mozesz podac jakie fabrycznie sa wstawiane wentyle- jaki model i kiedys piasles ze wstawiales jakis inne rfnowskie jak ebmowskie

Strona 7 z 24

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony