dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 8
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 154
  1. #41
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawidlawecki Zobacz post
    po pierwsze nie obrażaj bo jesteś tu "lider forum" i tym bardziej Ci nie wypada. Przedstawiłem własne obliczenia w poprzednim POSCIE który usunęliście. Autor artykułu podał swoje wykształcenie i jest specjalistą w tym kierunku. Artykuł został opublikowany w nieprzypadkowym serwisie oraz zostały podane obliczenia i wnioski. Ty nie podałeś NIC więcej jesteś niewiarygodny. Wróć jak będzie potrafił udowodnić to co piszesz.
    Żeby nie było wątpliwości. Twoje wyliczenia w usuniętym poscie wyglądały tak:
    Wentylacje mechaniczną to jest wielka ściema z tą oszczędnością pod kątem zł !!!
    Mój dom ma 110m2 wentylacja mechaniczna będzie kosztować z GWC około 15-20.000zł
    w zależności od sprzętu i firmy wykonawczej.

    Z uwagi na fakt, że dom jest z poddaszem użytkowym (ciepła bryła) + bardzo dużo
    ocieplenia + ciepłe okna + ogrzewane gazowe kondensacyjne + kominek z płaszczem +
    inne rozwiązania maksymalnie wyliczyłem, że miesięcznie wydam 500zł na ogrzewanie,
    czyli 6000zł rocznie. Wentylacja mechaniczna daje oszczędność 20% (tak piszą
    fachowcy) co daje oszczędność rocznie 1200zł ale nikt głośno nie piszę że chodzi na
    prąd i około 40zł miesięcznie zużyje i że co miesiąc trzeb filtr wymienić za około 10zł co
    daje realną oszczędność roczną 600zł. Podzielić przez koszt urządzenia 15.000 / 600
    wroci się już mocno zaokgąlając po 20 lata. I tu kolejna pułapka gwarancja na GWC jest
    5 lata na bank popsuje się za minimum 15 lat i mamy plecy !!!!!!!!!! Wentylacji
    mechanicznej mówimy dowidzenia pod kątem realnej oszczędności w zł. Świetny
    marketing prowadzą Ci co to sprzedają
    Nawet nie zauważyłeś, że autor artykułu, na który się powołujesz wypowiedział się nieco wcześniej (zacytowałem go w moim poprzednim poscie).
    Wcześniej pisałem Ci, że przyjmowanie kosztów ogrzewania domu o którym piszesz na poziomie 6000zł rocznie świadczy o braku wiedzy w tej dziedzinie u Ciebie.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał fubek84 Zobacz post
    po prostu policz ile kosztuje cały komin, bo sam komin bez obróbek itp. to tak jak koszt wentylacji mech. liczonej tylko jako cena centrali czy sugerujesz że ten inżynier to osioł i nie wie co liczy, liczby chyba nie kłamią?
    Dodałbym jeszcze prawidłowo wykonany komin. Bo można mieć tanio komin taki jak autor tego wątku :
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4389357
    (wczoraj jeszcze było tam zdjęcie tego komina, teraz już go nie ma ).

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  3. #43

    Domyślnie

    No nie wiem, czy podparcie się moimi obliczeniami dla jednego domu jest wystarczającym argumentem, by udowodnić tezę, że wentylacja mechaniczna się nigdy nie opłaca.


    Oczywiście, że nie dlatego napisałem na początku POSTU czego się tyczy czytaj uważnie. Teraz już wiemy kto usunął poprzedniego POSTA. Najlepiej będzie jak wypowie się tutaj sam autor tego artykułu i założy warunki domu który podałem na początku POSTA. Autor podaje wyraźnie, że się nie zwróci. Na podstawie moich wyliczeń wychodzi tak samo. Jeśli uważasz inaczej udowodnij to nie tylko gadaj. Możesz tu zamieścić swoje obliczenia i przyjąć warunki zamieszczone na początku mojego posta. Teraz nie jesteś wiarygodny.

    Może się zwrócić np. w przypadku dużych domów ogrzewanych drogim paliwem, ale tu też należy wykonać dokładne obliczenia. Na pewno współczynnik zwrotu z inwestycji w tym wypadku będzie wyższy. Czy będzie się opłacać trzeba policzyć. Obawiam się jednak, że w tym wypadku budując duży dom z drogim paliwem koszty ogrzewania dla inwestora nie muszą być istotne, ale to też kwestia indywidualna.


    NIE ZMIENIAJ TREŚCI TEGO POSTA JEST NA POCZĄTKU NAPISANE CZEGO DOKŁADNIE SIĘ TYCZY.
    Ostatnio edytowane przez dawidlawecki ; 15-01-2011 o 18:36

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  4. #44
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawidlawecki Zobacz post
    Teraz już wiemy kto usunął poprzedniego POSTA. Najlepiej będzie jak wypowie się tutaj sam autor tego artykułu
    Przeceniasz moje możliwości. Ja tylko zgłosiłem moderatorowi łamanie przez Ciebie regulaminu Forum.
    Natomiast autora tego artykułu właśnie zacytowałeś.
    Jak znaleźć treść usuniętych postów sam podpowioedziałeś. Wyobraź sobie, że inni także znają możliwości Google.
    Pewnie chciałbyś jeszcze dowodu, że to ten sam Krzysztof Lis .
    Ostatnio edytowane przez HenoK ; 15-01-2011 o 18:45

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  5. #45

    Domyślnie

    zacytowałem siebie i autora jak byś nie zauważył

    Czekamy na Twoje obliczenia jeśli nic nam nie udowodnisz przyjmujemy że specjalista Krzysztof Lis ma w tej sprawie rację a twoje gadanie jest niewiarygodne.



    Liczby nie kłamią więc czekamy na wyniki.
    HenoK Jak ten post będzie znowu niewygodny dla Ciebie daj znać nam wcześniej zanim znowu wpłyniesz na to aby został usunięty.

    "Oczywiście, że nie jest, zwłaszcza, że te obliczenia zawierają sporo uroszczeń w założeniach. Jednym z uproszczeń jest przyjęcie kosztu wentylacji mechanicznej 20tys. zł i kosztu wentylacji grawitacyjnej 0zł ."

    ODP. AUTOR Artykułu nie doliczył tez koszu filtra który rocznie wyniesie minimum około 100zł w najlepszym wypadku. Różnica komina rondo plus z kanałem wentylacyjnym i bez to niecałe 300zł, czyli w najgorszym wypadku same filtry zarobią na kanały wentylacyjne bardzo krótkim czasie - kilka lat

    a gdzie tu doliczyć koszty serwisowania oraz fakt, że gwarancja jest na 5 lat a co jak sprzęt się rozsypie za 20 lat ? Jak sprzęt nie będzie serwisowany to na pewno się rozsypie i to wcześniej


    Tu zamieszczam przykładową ofertę firmy XXX która zajmuje się serwisowaniem tego sprzętu:

    W ramach serwisu XXX w całej Polsce świadczymy usługi przeglądów serwisowych obejmujące:
    czyszczenie wymiennika ciepła w rekuperatorze
    wymianę filtrów (ich cena zawarta jest w przeglądzie)
    kontrolę instalacji
    kontrolę odpływu skroplin
    kontrolę i czyszczenie czerpni
    kontrolę i czyszczenie wyrzutni
    kontrolę regulacji systemu wentylacyjnego i pomiar parametrów jego pracy
    czyszczenie filtra nagrzewnicy wstępnej (przy wersji rekuperatora VV)
    kontrola ustawień rekuperatora(m.in. ustawienia temperatury komfortu)
    sprawdzenie wnętrza rekuperatora
    poprawność działania sterownika regulującego pracę rekuperatora
    kontrolę funkcjonowania przepustnicy i czujnika PTC/NTC (przy podłączonym GWC)
    autotest urządzenia


    Ponieważ gwarancją na prawidłowe funkcjonowanie systemu wentylacyjnego z odzyskiem ciepła jest regularny serwis urządzenia i kontrola instalacji, która nie tylko przedłuża żywotność rekuperatora, ale i zapewnia jego bezawaryjną pracę, Dział Serwisowy w każdą rocznicę montażu systemu przypomina o konieczności wymiany filtrów oraz wykonania rocznego przeglądu.


    Jak widać jest się co psuć

    HenoK sprawdź dla nas ile kosztuje roczny przegląd ?
    Ostatnio edytowane przez dawidlawecki ; 15-01-2011 o 19:49

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  6. #46
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar fubek84
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Racibórz, Poland
    Kod pocztowy
    44-285
    Posty
    106

    Domyślnie

    Chłopie ale ja napisałem ci że znam przypadek domu gdzie postawienie kominów wentylacyjnych kosztowało by drożej niż założenie reku. dom jest 2 kondygnacyjny i ma 130m2

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  7. #47

    Domyślnie

    fubek84 w marginalnych przypadkach może pojawić się taka sytuacja, że zwrot z inwestycji może być wysoki, czyli zwróci się np.w 90% .Ale przeczytaj mój powyższy wpis. Tutaj jednak rozpatrujemy typowy przypadek czyli większość domów w Polsce. Żeby być wiarygodnym najlepiej zamieść obliczenia, koszt materiału (jakiego) koszt robocizny itp.
    Ostatnio edytowane przez dawidlawecki ; 15-01-2011 o 19:46

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  8. #48
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawidlawecki Zobacz post
    Żeby być wiarygodnym najlepiej zamieść obliczenia, koszt materiału (jakiego) koszt robocizny itp.
    To zacznij od siebie. Przedstaw porównanie kosztów wykonania wentylacji grawitacyjnej dla konkretnego domu oraz dla tego samego domu koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Przedstaw przy tym obliczenia zużycia energii do ogrzewania i napędu urządzeń dla obu wersji z założeniem konkretnej lokalizacji tego domu (strefy klimatycznej).
    Zauważ, że bez tego nie jesteś wiarygodny .
    Obliczenia, które poprzednio przedstawiłeś (cytowałem je wcześniej) niestety nie są ani merytorycznie poprawne, ani wiarygodne.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  9. #49

    Domyślnie

    zrobiłem to w poście który usunęłęś oraz podałem artykuł do esperta który otrzymał te same wnioski a ty jak na razie NIC nie podałeś

    Odpowiedz nam na pytania w moim poprzednim wpisie - proszę.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  10. #50
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawidlawecki Zobacz post
    Jak ten post będzie znowu niewygodny dla Ciebie daj znać nam wcześniej zanim znowu wpłyniesz na to aby został usunięty
    Nam, to znaczy komu? Czyżbyś reprezentował jakąś większą grupę, czy może ten nawyk został Ci z czasów, gdy tytułowali Cię Towarzyszu?

    O usuniecie poprzedniego wątku sam prosiłeś . Czy nie pytałeś o to, czy na tym Forum jest administrator, czy moderator? No to zjawił się moderator i zrobił porządek .

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  11. #51

    Domyślnie

    HenoK nie zmieniaj tematu masz napisane w opisie NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA proszę cie odpowiedz nam na powyższe moje pytania
    Ostatnio edytowane przez dawidlawecki ; 15-01-2011 o 20:00

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  12. #52

    Domyślnie

    Jako, że nie potrafię obojętnie przejść nad kłamstwem, hipokryzją, nieuctwem, brakiem elementarnej wiedzy, rozdwojeniem jaźni i propagowaniem zabobonów, po każdym Twoim poście będę dodawał taką treść:

    Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, obok dedykowanej jej regulacji wymiany powietrza i tym samym wilgotności pomieszczeń, jest także elementem domu energooszczędnego, która oszczędza właścicielowi wydatki na ogrzewanie, ograniczając ucieczkę ciepła z domu.
    Moja wentylacja, bardzo skromnie licząc jej roczne zyski na 3500 kWh, zwróci mi się po ok. 5 latach.
    Jest dla mnie opłacalna finansowo w złotówkach i może być również dla każdego innego.

    Zobaczymy, kto dłużej wytrzyma.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  13. #53
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawidlawecki Zobacz post
    TAK ale zasadnicza różnica JAK wybierasz 1 lub 2 wariant DISELA to nikt przed zakupem Ci nie mówi że droższy wariant zapewni Ci zwrot z inwestycji w ZŁ. A mi tak powiedziano i z tego co widzę czytają POSTY to wiele osób jest święcie przekonany że się zwróci. Dlatego czas chyba raz na zawsze rozwiać te wątpliwości. A nabijać w butelkę to nie Polaków
    Po tym przykładzie widać, że masz bardzo nikłą wiedzę z ekonomii. Przy intensywnym wykorzystaniu pierwszy samochód bardzo szybko zacznie na siebie zarabiać. Przy cenie ON 4zł/litr nastąpi to po przekroczeniu 62500km. Dla samochodu, który dziennie jeździ np. 200km będzie to już po niecałym roku czasu.
    Dobry sprzedawca zapewne zapyta o to jak ma być wykorzystywany ten samochód.
    Ale oczywiście jeżeli będziesz wykorzystywał ten samochód jeżdżąc nim do pracy 20km dzienne, większy wydatek nie zwróci się praktycznie w czasie eksploatacji samochodu.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  14. #54

    Domyślnie

    Czekam na obliczenia zwykłe gadania jest niewiarygodnie. Specjalista wyliczył ja również liczby nie kłamią. Zwróć uwagę na pojęcie oszczędności energii na oszczędność dla całej inwestycji w ZŁ w tym wypadku jest to zasadnicza różnica.
    Ostatnio edytowane przez dawidlawecki ; 15-01-2011 o 20:18

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  15. #55

    Domyślnie

    HenoK odpowiedz nam na pytania i przedstaw tu swoje obliczenia i udowodnij, że masz rację a ja i autor tego artykułu nie mam przy założeniu które jest na początku tego POSTA - bez obliczeń jesteś niewiarygodny. Twoje przykłady są nie na temat.
    Ostatnio edytowane przez dawidlawecki ; 15-01-2011 o 20:17

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  16. #56
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawidlawecki Zobacz post
    zrobiłem to w poście który usunęłęś oraz podałem artykuł do esperta który otrzymał te same wnioski a ty jak na razie NIC nie podałeś

    Odpowiedz nam na pytania w moim poprzednim wpisie - proszę.
    Jeszcze raz zaznaczę, że od usuwania postów jest moderator, ale każdy może do niego składać stosowne wnioski.
    Jeśli chodzi o odpowiedź na pytania, to najpierw musiałbyś je prawidłowo sformułować.
    No i jeszcze raz zapytam : nam, czyli komu, mam odpowiedzieć?

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  17. #57

    Domyślnie

    Henok masz mi odpowiedzieć i wszystkim którzy czytają tego POSTA. Jeszcze raz zamieszczamy pytania. Konkretne pytania konkretne odpowiedzi prosimy.

    "Oczywiście, że nie jest, zwłaszcza, że te obliczenia zawierają sporo uroszczeń w założeniach. Jednym z uproszczeń jest przyjęcie kosztu wentylacji mechanicznej 20tys. zł i kosztu wentylacji grawitacyjnej 0zł ."

    ODP. AUTOR Artykułu nie doliczył tez koszu filtra który rocznie wyniesie minimum około 100zł w najlepszym wypadku. Różnica komina rondo plus z kanałem wentylacyjnym i bez to niecałe 300zł, czyli w najgorszym wypadku same filtry zarobią na kanały wentylacyjne bardzo krótkim czasie - kilka lat

    a gdzie tu doliczyć koszty serwisowania oraz fakt, że gwarancja jest na 5 lat a co jak sprzęt się rozsypie za 20 lat ? Jak sprzęt nie będzie serwisowany to na pewno się rozsypie i to wcześniej

    Tu zamieszczam przykładową ofertę firmy XXX która zajmuje się serwisowaniem tego sprzętu:

    W ramach serwisu XXX w całej Polsce świadczymy usługi przeglądów serwisowych obejmujące:
    czyszczenie wymiennika ciepła w rekuperatorze
    wymianę filtrów (ich cena zawarta jest w przeglądzie)
    kontrolę instalacji
    kontrolę odpływu skroplin
    kontrolę i czyszczenie czerpni
    kontrolę i czyszczenie wyrzutni
    kontrolę regulacji systemu wentylacyjnego i pomiar parametrów jego pracy
    czyszczenie filtra nagrzewnicy wstępnej (przy wersji rekuperatora VV)
    kontrola ustawień rekuperatora(m.in. ustawienia temperatury komfortu)
    sprawdzenie wnętrza rekuperatora
    poprawność działania sterownika regulującego pracę rekuperatora
    kontrolę funkcjonowania przepustnicy i czujnika PTC/NTC (przy podłączonym GWC)
    autotest urządzenia

    Ponieważ gwarancją na prawidłowe funkcjonowanie systemu wentylacyjnego z odzyskiem ciepła jest regularny serwis urządzenia i kontrola instalacji, która nie tylko przedłuża żywotność rekuperatora, ale i zapewnia jego bezawaryjną pracę, Dział Serwisowy w każdą rocznicę montażu systemu przypomina o konieczności wymiany filtrów oraz wykonania rocznego przeglądu.


    Jak widać jest się co psuć

    HenoK sprawdź dla nas ile kosztuje roczny przegląd ?

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  18. #58

    Domyślnie

    Zgodnie z obietnicą.

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post

    Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, obok dedykowanej jej regulacji wymiany powietrza i tym samym wilgotności pomieszczeń, jest także elementem domu energooszczędnego, która oszczędza właścicielowi wydatki na ogrzewanie, ograniczając ucieczkę ciepła z domu.
    Moja wentylacja, bardzo skromnie licząc jej roczne zyski na 3500 kWh, zwróci mi się po ok. 5 latach.
    Jest dla mnie opłacalna finansowo w złotówkach i może być również dla każdego innego.

    .
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  19. #59

    Domyślnie

    ProStaś - bardzo prosimy o konkretne obliczenia dokładnie rozpisane wówczas będzie wszystko jasne. Na razie to tylko gadanie nie poparte niczym. Pewnie pisałeś prace dyplomową, licencjacką magisterską lub doktorską - aby temat pracy był zaliczony przez promotora musi być poparty przynajmniej liczbami, badaniami itp.
    Ostatnio edytowane przez dawidlawecki ; 15-01-2011 o 20:26

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  20. #60
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, obok dedykowanej jej regulacji wymiany powietrza i tym samym wilgotności pomieszczeń, jest także elementem domu energooszczędnego, która oszczędza właścicielowi wydatki na ogrzewanie, ograniczając ucieczkę ciepła z domu.
    Moja wentylacja, bardzo skromnie licząc jej roczne zyski na 3500 kWh, zwróci mi się po ok. 5 latach.
    U mnie oszczędności energii z tego tytułu są ponad 4000kWh. W złotówkach wychodzi to niewiele (ok. 400zł rocznie), bo mam tanie źródło ogrzewania (pompę ciepła). Jednak przy braku wentylacji z odzyskiem ciepła musiałbym zainstalować pompę ciepła o mocy ~2kW większej, co oczywiście oznaczałby także większe dolne źródło.
    Biorąc to pod uwagę, oraz całkowity brak kominów w moim domu mogę stwierdzić jedno - w moim przypadku wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to oprócz komfortu także wymierny zysk w złotówkach.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

Strona 3 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony