dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 863 z 915
Pokaż wyniki od 17.241 do 17.260 z 18293
  1. #17241
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    hej dostałem ofertę na Aquarea HP 9kW 1faz i 3faz obie zapewniają zapotrzebowanie na ciepło 1faz to generacja H a 3faz "G" instalator mówi mi że "H" ma swoje + za które warto zapłacić ze względu na zabezpieczenie przedlicznikowe dla 1faz 30A pewnie będzie 3faz ale teraz pytanie czy warto czekać (mam czas do przyszłego lata) na gen."H" 3faz czy wykorzystać dobre ceny gen."G" o tym myślicie?

  2. #17242
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Ironsmith

    Czy dom już stoi?
    Jeśli nie, zrób w nim instalację i przyłącze, które spokojnie zniosą 30 A. na każdej z faz.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  3. #17243
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    dom stoi instalacja i tynki już są czekam na wylewki przyłącze już jest, wiem że mogę zwiększyć zabezpieczenie ale zwiększając moc której nie potrzebuję, czy zalety H są naprawę takie dobre w stosunku do F, opcja druga - pewnie pojawi się 3faz w przyszłym roku gen H ale pewnie będzie słono kosztować

  4. #17244
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Za przykładowo 5 kW dodatkowej mocy zapłacisz ok.750 zł, za 3 fazy - z tego co czytam ponad 3k zł.

    Przy takich samych parametrach użytkowych nie ma potrzeby pchać się w 3 fazy.
    Inwerter -niezależnie z jakiego źródła "przerabia" prąd z sieci na "swój" trójfazowy.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  5. #17245
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    pratchawiec instalację mam 3faz (kotłownia i kuchnia) ale zabezpieczenie chyba 20A za całe przyłącze kilka lat temu płaciłem ok.750zł ok11-12kW wątpię czy energetyka zrozumie po co mi 30A pewnie pomyślą że więcej chcę brać a przy pc tak nie jest. różnica w mojej ofercie to 1000zł na korzyść 1faz i instalator wymienia zalety 1faz

  6. #17246
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Energetyka nie jest od tego by interesować się na co jako konsument zużywasz prąd, chyba że potrzebujesz go dużo do naświetlania marychy.
    Wtedy zainteresują się Tobą ludzie Ziobry.
    Dla 1-fazowej PC 9 kW zabezpieczenie min.(nie główne!) to 25 A, przy czym grzałka na odrębnej fazie to 16 A.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  7. #17247

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    W mojej pompie najbardziej uwiera mnie brak możliwości czasowego programowania temperatury wody grzewczej.
    Gdybym dysponował taką możliwością, termostat, używany jedynie w okresach przejściowych, przestałby być mi do czegokolwiek potrzebny.
    Jest taka możliwość ale dopiero po wykorzystaniu sterownika PA-AW-MBS-1 i modyfikacji protokołem Modbus dowolnych parametrów z poziomu systemu automatyki domowej, np. ze sterownika PLC. Chętnie przetestowałbym to rozwiązania ale szkoda, że Panasonic tak wysoko wycenia ten moduł.

  8. #17248
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Przecież cała masa ludzi pisała o tym że ma pompy 9KW na zabezpieczeniu głównym 25A. Na 20A to żadna pompa nie pójdzie.

  9. #17249
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pod Zobacz post
    Przecież cała masa ludzi pisała o tym że ma pompy 9KW na zabezpieczeniu głównym 25A. Na 20A to żadna pompa nie pójdzie.
    Ja mam t-capa 9kW 1-fazowego i zabezpieczenie 20A. Miałem to zmienić w energetyce ale jakoś lata mijają a pompa pracuje....

  10. #17250
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał asaselllo Zobacz post
    Ja mam t-capa 9kW 1-fazowego i zabezpieczenie 20A. Miałem to zmienić w energetyce ale jakoś lata mijają a pompa pracuje....
    Prawdopodobnie dlatego, że nie miałeś jeszcze potrzeby grzać wody w temp. poniżej -15*
    Katalogowy max. pobór prądu T-Capa 9 kW to, o ile dobrze pamiętam 5,25 kW.Plus grzałka 3 kW oczywiście na odrębnym zabezpieczeniu.
    U mnie maks. pobór mocy sprężarki jaki dotychczas zauważyłem to ok.4,6 kW.

    Przyznam się ze wstydem, że dotychczas, od czasu instalacji moja PC też wisi na C20
    Od ponad 2 lat leży na półce C25 ale mi lub zaprzyjaźnionemu elektrykowi jakoś schodzi.
    Zresztą, jak mi tłumaczył inny mądry elektryk, żeby te zabezpieczenia zadziałały muszą dość długo chodzić ze znacznym przeciążeniem.
    Krytyczne są kable i jakość połączeń.
    Te mam podobno pierwszej klasy.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  11. #17251
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    Cytat Napisał flisiu Zobacz post
    A czemu nie "zwykla" F 3 fazowa?
    Dobre pytanie Może dlatego, ze wszyscy ją tu polecają i trzyma swoje parametry wraz ze spadkiem temperatury. U mnie OZC 7,1 KW jak doliczę CWU to masz 8,1 KW. Chyba będę czuł się bezpieczniej mając T-CAPa.

  12. #17252

    Domyślnie

    [email protected] ;
    Może warto przed zakupem TCap przestudiować temat ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page14
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 14-12-2016 o 11:09

  13. #17253
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    Chodzi mi jeszcze po głowie założenie klimakonwektorów, ale tylko latem do chłodzenia. Ktoś ma tak to podłączone ? Co wyjdzie korzystniej - założyć 2-3 klimakonwektory czy pakować sie w osobną klime ? Jak z wydajnością chłodzenia PC ?

  14. #17254

    Domyślnie

    Dobre pytanie Może dlatego, ze wszyscy ją tu polecają i trzyma swoje parametry wraz ze spadkiem temperatury. U mnie OZC 7,1 KW jak doliczę CWU to masz 8,1 KW. Chyba będę czuł się bezpieczniej mając T-CAPa.
    jest to jakies wytlumaczenie, zerknij tylko czy instalacje elektryczna masz przygotowana pod takie urzadzenie. kabel powinnien byc 4mm2.
    Dom 187m2, parterowka. pompa Panasonic 9kW 3 faz "zwykla". silikaty 24cm+20cm styro grafit, strop welna 30cm, podloga 23 cm styro, wentylacja mechaniczna z reku Onyx550.
    zuzycie sezon 2015/2016 (pazdziernk-maj) - 4965 kWh (CO+CWU)

  15. #17255
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    [email protected]

    Mam u siebie klimakonwektor sufitowy. Tylko jeden, położony centralnie między kuchnią a salonem.
    Z odgałęzieniem przewodami wentylacyjnymi do dwóch mniejszych pokoi
    Dość duży by w praktyce schłodzić cały dom. Albo go dogrzać.

    Korzystałem tylko w sezonie letnim 2015, kiedy temp. zewnętrzne sięgały 38*, a wewnątrz zaczęło dochodzić do 26.
    Jeśli chodzi o koszty to wbrew pozorom są one niemałe i nie dotyczy to tylko ceny samego klimakonwektora.
    Trzeba zapłacić za orurowanie, bardzo porządną izolację, odprowadzenie skroplin i inne z pozoru drobiazgi.

    Podobny, jeśli nie lepszy efekt z mniejszym nakładem kosztów, w tym zwłaszcza instalacyjnych można osiągnąć za pomocą zwyczajnego split-inwertera.
    Jednak nie takiego z najwyższej półki, bo dla takich celów będzie on niepotrzebny.

    U mojego syna mieszkającego w bloku z potężnym nasłonecznieniem na 48 m2 bardzo skutecznie działa zwyczajna - przewymiarowana Toshiba 3.3 kW.
    Koszt zakupu z montażem i fakturą -3,3k zł.
    Klimakonwektory, przy czym nie mówię o jakichś odzyskach z A..... , wychodzą drożej.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  16. #17256
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    @Prachtawiec
    Tak też mi się niestety wydawało. Do mieszkania też zakładałem klimę 5kw, która się świetnie sprawdzała i koszt 3k netto. Pozostanę zatem przy PC + podłogówka i wyprowadzę sobie na tym etapie ewentualne przyłącza do klimy.

  17. #17257

  18. #17258
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    darekjanas

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tuchów
    Kod pocztowy
    33-170
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam. Jestem nowym użytkownikiem forum. Posiadam 9 letni dom 100m2 zbudowany z cegły thermopor 30 cm, ocieplony 10 cm styro, poddasze użytkowe - regipsy i 20 cm wełny, okna trzyszybowe. Obecnie ogrzewam co i cwu węglem (piec 15KW rakoczy, zbiornik cwu 300 l z pieca,)
    W lecie cwu z solarów (praktycznie od kwietnia do połowy paździenika nie musiałem odpalać kotła).
    Mam także zainstalowaną [instalację fotowoltaiczną 6kW, więc myślę o zamontowaniu pompy ciepła powietrze woda do ogrzewania co i cwu w zimie.
    Piec co zostanie wtedy zdemontowany, awaryjnie zostanie kominek. Obecnie na sezon zużywam ok 2 t węgla i 1mp drewna. Mam nadmiar ok 4000 Kwh energii, więc myślę tą energią zasilić pomę ciepła.
    Interesuje mnie jakieś tanie rozwiązanie, ale nie najgorszej jakości, myślę o pompie powietrznej o mocy ok 12 KW .

    Mieszkam w Małopolsce koło Tarnowa, chętnie obejrzę jakąś pracującą instalację , być może któryś z szanownych użytkowników mógłby mi polecić jakieś rozwiązanie. Myślę o zakupie i montażu pompy około połowy przyszłego roku.
    Pozdrawiam

  19. #17259
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    [email protected]

    Mam u siebie klimakonwektor sufitowy. Tylko jeden, położony centralnie między kuchnią a salonem.
    Z odgałęzieniem przewodami wentylacyjnymi do dwóch mniejszych pokoi
    Dość duży by w praktyce schłodzić cały dom. Albo go dogrzać.

    Korzystałem tylko w sezonie letnim 2015, kiedy temp. zewnętrzne sięgały 38*, a wewnątrz zaczęło dochodzić do 26.
    Jeśli chodzi o koszty to wbrew pozorom są one niemałe i nie dotyczy to tylko ceny samego klimakonwektora.
    Trzeba zapłacić za orurowanie, bardzo porządną izolację, odprowadzenie skroplin i inne z pozoru drobiazgi.

    Podobny, jeśli nie lepszy efekt z mniejszym nakładem kosztów, w tym zwłaszcza instalacyjnych można osiągnąć za pomocą zwyczajnego split-inwertera.
    Jednak nie takiego z najwyższej półki, bo dla takich celów będzie on niepotrzebny.

    U mojego syna mieszkającego w bloku z potężnym nasłonecznieniem na 48 m2 bardzo skutecznie działa zwyczajna - przewymiarowana Toshiba 3.3 kW.
    Koszt zakupu z montażem i fakturą -3,3k zł.
    Klimakonwektory, przy czym nie mówię o jakichś odzyskach z A..... , wychodzą drożej.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Ja tez w mieszkaniu 51m2 zamontowalem mitsubishi 2.5kw, daje rade bez problemu poza jednym pokojem ktory jest niekorzystnie polozony wzgledem klimy. Montowalem praktycznie sam, laczny koszt z rurkami i kablami 2500 brutto (w tym urzadzenie kupione na 23%).
    Tez mi sie wydaje, ze bardziej sie oplaca kupic osobnego splita. Koszt nizszy, a zawsze moze wspomoc pompe w okresach przejsciowych.
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  20. #17260

    Domyślnie

    darekjanas ; Należałoby określić zużycie opału w kWh , uwzględnić sprawność pieca . Ogrzewanie z pewnością grzejnikowe bez rekuperacji .
    Proponuje przestudiować temat ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page14 oraz wykonać tzw.obliczenia domu OZC.
    Na szybko;
    2000 kg węgla to ok = 8000 kWh + 1 mp drewna to ok. (1300 - 1500 ) kWh = 9500 kWh
    Zakładając sprawność ok.50 % - to Twoje zapotrzebowanie wynosi ok.5000 - 6000 kWh na ogrzewanie w roku
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 15-12-2016 o 08:51

Strona 863 z 915

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony