dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1

    Domyślnie wybor rodzaju fundamentu w budynku podpiwniczonym

    przedstawcie prosze wasze propozycje na temat jaki fundament zastosowac w budynku podpiwniczonym i wodach gruntowych
    jak go zaizolowac, wszystkie za i przeciw

  2. #2

    Domyślnie

    dodam ze to post zalozony ku przestrodze tym ktorzy najpierw buduja a pozniej im woda nachodzi do piwnicy
    moze uda nam sie wybrac najlepiej izolujacy w stosunku do kosztow radzaj fundamentu bez nieciaglosci i innych drog dla wody

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar abol1
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    119

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o warstwę nośną to u mnie ma być ława wylewana w ziemi lub szalunku (jeszcze nie wiem jak będzie lepiej), na niej idzie poziomo 2 razy papa termozgrzewalna i na to pustaki betonowe alfa gr 24. Natomiast izolacja zewnętrzna to: 3 razy dysperbit na pustaki, styrodur gr. 5 lub 8, folia kubelkowa wypustkami do zewnątrz. Dodatkowo zastosuje drenaż opaskowy zasypany żwirem z wywiniętą geowłókniną. Grunt rodzimy to glina.

  4. #4

    Domyślnie

    U nas jest ława zbrojona wylewana w szalunkach, na to poziomo 2x papa. Sciany piwnicy raczej z pustakow szalunkowych ze zbrojeniem poziomym i pionowym ( bo nie mozemy nigdzie kupic bloczkow 30cm), 2 x warstwa bitumiczna, styropian 5cm i folia kubełkowa. Grunt to sam piasek, dzialka ze spadkiem, wody gruntowe baaaardzo gleboko, pomimo tego chcemy zrobic wokol drenaz

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar raas
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Rybnik Oberschlesien
    Posty
    211
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    61

    Domyślnie

    abol1 - To co opisałeś to izolacja przeciwwilgociowa i jako taka jest ok natomiast nie jest to izolacja przeciwwodna i bałbym się troszkę tego użyć w glinie (bo wykopiesz zbiornik w którym postawisz piwnice ) Drenaż opaskowy ok -oczywiście jak masz gdzie odprowadzić wodę.Ogólnie mam podobne warunki (glina 4m) i zdecydowałem się na papę termo x2 jako izolację poziomą i pionową na to styrodur 60mm . Oczywiście drenażopaskowy też ale z odprowadzeniem do studni chłonnej 6m dokopanej do piasku...Jak to zadziała to napiszę jak wykonam i zaobserwuję ale mam nadzieję że to będzie to

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał raas Zobacz post
    abol1 - To co opisałeś to izolacja przeciwwilgociowa i jako taka jest ok natomiast nie jest to izolacja przeciwwodna i bałbym się troszkę tego użyć w glinie (bo wykopiesz zbiornik w którym postawisz piwnice ) Drenaż opaskowy ok -oczywiście jak masz gdzie odprowadzić wodę.Ogólnie mam podobne warunki (glina 4m) i zdecydowałem się na papę termo x2 jako izolację poziomą i pionową na to styrodur 60mm . Oczywiście drenażopaskowy też ale z odprowadzeniem do studni chłonnej 6m dokopanej do piasku...Jak to zadziała to napiszę jak wykonam i zaobserwuję ale mam nadzieję że to będzie to
    trochę brak logiki. bo jesli wykopiesz w glinie to twierdzisz, że masz zbiornik - czyli że niby co wleci to nie wyleci ?
    No to kierując się tą zasadą, jak w tym zbiorniku wybudujesz piwnicę i zasypiesz również nieprzepuszczalną gliną, to skąd ma być ta woda i przed czym drenaż opaskowy ?
    no chyba że masz cieki wodne w glinie, wtedy zapomnij o tym co napisałem
    desmear

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar raas
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Rybnik Oberschlesien
    Posty
    211
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    61

    Domyślnie

    Raczej po zasypaniu nie uzyskasz takiej samej gęstości gliny jak przed wykopaniem czyli masz basenik z piwnicą w środku.... Możesz pomazać dysperbitem ale to w/g mnie niebezpiecznie mało ...

  8. #8

    Domyślnie

    oczywiście, nie uzyskasz takiej gęstości do pierwszego deszczu. pierwsza woda rozpuści gline i ułoży ją tak jak było wcześniej.

    ja w glinie bałbym się czego innego. jeśli w glinie zrobisz drenaż, obsypiesz fundament żwirem to ten drenaż będzie zbierał Ci tysiące litrów wody -> woda np ze stopionego śniegu na działce przechodzić będzie przez kilkudziesięcio centymetrową warstwę humusu i zatrzymywać się na glinie po czym po powierzchni gliny płynąć zgodnie z ukształtowaniem gliny (nie terenu tylko warstwy gliny). ta woda na glinie będzie wpadać we wszystkie zagłębienia czyli także Twój drenaż. to samo będzie się działo po większych ulewach czy "porach deszczowych". masz gdzie odprowadzać te tysiące litrów ?
    moim zdaniem oblepienie budynku gliną trochę wyżej niż reszta terenu (gliny) skuteczniej ochroni fundament.
    ale to tylko moje subiektywne zdanie, na razie obserwuje swoj stan surowy i glinę którą mam na głębokości 50 cm
    Ostatnio edytowane przez desmear ; 26-01-2011 o 19:02
    desmear

  9. #9
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Cytat Napisał face Zobacz post
    przedstawcie prosze wasze propozycje na temat jaki fundament zastosowac w budynku podpiwniczonym i wodach gruntowych
    jak go zaizolowac, wszystkie za i przeciw
    wg projektu wykonawczego opracowaniego na podstawie danych z wykonanych wcześniej badań geotechnicznych...


    Wasze "problemy" powstają z budowania z tzw projektow katalogowych których nie adaptujecie do warunków lokalnych oraz nie wykonywania projektów wykonawczych....


    ps. zasypywanie gliną fundamentów - gruntem wysadzinowym - jest karygodnym błędem w sztuce budowlanej i świadczy o "ogromnej wiedzy" jaką posiada autor porady (brak podstawowej wiedzy na temat budownictwa).
    Ostatnio edytowane przez zibik_eng ; 26-01-2011 o 19:29

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibik_eng Zobacz post
    wg projektu wykonawczego opracowaniego na podstawie danych z wykonanych wcześniej badań geotechnicznych...
    .
    Zgadzam się.
    A jeżeli poziom wód gruntowych jest wysoki to zrezygnować z piwnicy albo tzw. "wanna".
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  11. #11
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2 Zobacz post
    A jeżeli poziom wód gruntowych jest wysoki to zrezygnować z piwnicy albo tzw. "wanna".
    Jak jest wysoki to się robi inny rodzaj izolacji... albo skrzynie... albo... etc etc etc - dalsza czesc tj szczegóły techniczne tj. wiedza kosztuje...

    W budownictwie nie ma rzeczy niemożliwych - wszystko da się wykonać jeżeli inwestor robi zgodnie z projektem i ma odpowiedni gruby portfel.

    Państwo na etapie projektu "wiedzą lepiej" i "oszczędzają" na "niepotrzebnej dokumentacji" i efektu są takie jakie są... Później na forach oczekujecie że ktoś wam profesjonalnie a przedewszystkim ZA DARMO poradzi (podaruje wiedzę).

    Moja rada to: Robić zgodnie z projektem - a jak nie ma to proszę sobie go zamówić.
    Ostatnio edytowane przez zibik_eng ; 26-01-2011 o 21:26

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar raas
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Rybnik Oberschlesien
    Posty
    211
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    61

    Domyślnie

    desmear - jesteś niekonsekwentny -niedawno twierdziłeś że nie będzie tam wody bo nie przejdzie przez glinę którą zasypiesz wykop. A teraz piszesz że jednak będą tam tysiące litrów wody!!! -trochę brak w tym logiki...

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar raas
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Rybnik Oberschlesien
    Posty
    211
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    61

    Domyślnie

    zibik_eng - troszeczkę się mylisz i za mocno spłycasz -to jest FORUM budujących ma na celu wymianę doświadczeń i wiadomości na temat budowy domu. Nikt tu nie sprzedaje porad "państwu z odpowiednio grubym portfelem"

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał raas Zobacz post
    desmear - jesteś niekonsekwentny -niedawno twierdziłeś że nie będzie tam wody bo nie przejdzie przez glinę którą zasypiesz wykop. A teraz piszesz że jednak będą tam tysiące litrów wody!!! -trochę brak w tym logiki...
    przeczytaj jeszcze raz, dokładnie co napisałem. tysiące litrów wody będą wtedy kiedy w glinie zrobisz drenaż. będą spływać po tej glinie do twojego drenażu. gdzie to odprowadzisz ?
    desmear

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibik_eng Zobacz post
    wg projektu wykonawczego opracowaniego na podstawie danych z wykonanych wcześniej badań geotechnicznych...


    Wasze "problemy" powstają z budowania z tzw projektow katalogowych których nie adaptujecie do warunków lokalnych oraz nie wykonywania projektów wykonawczych....

    ps. zasypywanie gliną fundamentów - gruntem wysadzinowym - jest karygodnym błędem w sztuce budowlanej i świadczy o "ogromnej wiedzy" jaką posiada autor porady (brak podstawowej wiedzy na temat budownictwa).
    gówno prawda. mam za sobą badania geologiczne, projekt indywidualny które je uwzględniał. z projektu gotowego dawno zrezygnowałem.

    lubie takich gości jak ty, sypiących frazesami jakby pozjadali wszystkie rozumy ale w żadnym twoim poście nie było rzeczowej rady.

    uniwersalną odpowiedz "zobacz w projekcie" albo "zleć fachowcom" każdy głupi potrafi napisać i wtedy niepotrzebne żadne forum

    a co do fachowców. autostrady mają projekty, mają dokumenty, mają fachowców z doświadczeniem i uprawnieniami. jak to wychodzi możesz poczytać w gazetach. Dlatego doświadczenia innych często są dużo cenniejsze, niż jeden czy drugi projekt, bo papier cierpliwy jest i nie jeden baran potrafi na niego nanieść różne rzeczy mimo uprawnień
    Ostatnio edytowane przez desmear ; 27-01-2011 o 08:11
    desmear

  16. #16
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear Zobacz post
    gówno prawda. mam za sobą badania geologiczne, projekt indywidualny które je uwzględniał. z projektu gotowego dawno zrezygnowałem.
    I masz wodę w piwnicy? W takim razie pociągnij z OC projektanta za spieprzoną dokumentację i zniszczony budynek...

    Cytat Napisał desmear Zobacz post
    uniwersalną odpowiedz "zobacz w projekcie" albo "zleć fachowcom" każdy głupi potrafi napisać i wtedy niepotrzebne żadne forum
    Odpowiedź jest taka bo taka jest normalna kolej postępowania - jak czegoś nie wiesz zlecasz robotę człowiekowi z większą wiedzą... A Państwo szukacie rozwiązań wśrod tego samego typu "fachowców" jakimi Państwo jesteście... Efekty są takie jakie są czyli opłakane.

    Żaden prawdziwy fachowiec nie wyda opini na podstawie lakoniczego opisu (kilka linijej tekstu) co zrobić. Bez wizji lokalnej i wglądu w dokumentacje po prostu nie da się tego zrobić. A ci którzy pomimo tego "doradzają" są niestety patałachami.
    Ostatnio edytowane przez zibik_eng ; 27-01-2011 o 10:50

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibik_eng Zobacz post
    Żaden prawdziwy fachowiec nie wyda opini na podstawie lakoniczego opisu (kilka linijej tekstu) co zrobić. Bez wizji lokalnej i wglądu w dokumentacje po prostu nie da się tego zrobić. A ci którzy pomimo tego "doradzają" są niestety patałachami.
    forum to właśnie taka metoda unikania patałachów. wiadomym jest, że NIKT nie wybuduje chałupy na podstawie tego co mu ktoś anonimowo doradził w internecie. ale przynajmniej wie o co pytać i jakie tematy poruszać ze swoim fachowcem.
    możliwe są różne rozwiązania a ich przedyskutowanie (plusów i minusów) z użytkownikami znacznie cenniejsze niż rada że jakby co to pociągnę z OC mojego fachowca
    desmear

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar raas
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Rybnik Oberschlesien
    Posty
    211
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    61

    Domyślnie

    Otóż to! Wolę poczytać wnioski z fizycznej przeprowadzonej budowy i rad ludzi którzy zmierzyli się naprawdę z jakimś problemem niż wysłuchać dywagacji fachowca inżyniera ,który bez piętnastu opini i opracowań nie potrafi nic zadecydować. Nie żebym był za znachorami ale wiedza praktyczna jest naprawdę cenna!
    Nazywanie ludzi patałachami za to że opisują swój pogląd na rozpracowanie jakiegoś problemu....to nie w moim stylu

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał raas Zobacz post
    Otóż to! Wolę poczytać wnioski z fizycznej przeprowadzonej budowy
    co więcej, ja w swoim projekcie po czytaniu forum już znalazłem błędy (nie krytyczne) jak chociażby położenie krokwi na ścianie szczytowej uniemożliwiające jej ocieplenie (na co zwrócił mi uwagę wykonawca, cyt.: "panie tak to jeszcze nie robiliśmy").
    i co z tego, że projekt indywidualny, architekt (biuro) z niemałym doświadczeniem. błędy się zdarzają
    desmear

  20. #20

    Domyślnie

    ława, papa 2x, bloczek, dysperbit, 10-12 cm styro i folię kubełkową oraz drenaż, buduję na piachu, piach do 11 m w głab

    a tak z innej beczki jest sens wiązać ławę ze stropem, tereny górnicze?
    Ostatnio edytowane przez mamut 74 ; 27-01-2011 o 17:42

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony