dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Umowa przedwstępna - jakie zapisy w przypadku działki przed podziałem geodezyjnym?

    Witam,

    Chcę kupić działkę budowlaną (jest plan zagospodarowania przestrzennego), która zostanie wydzielona z innej już zabudowanej. Osoba, która chce sprzedać część swojej parceli zamierza dokonać podziału zgodnie z życzeniem kupującego. Wiem mniej więcej jaki będzie przebieg granicy, wiem jakie jest uzbrojenie itd. Problem jednak w tym, że chciałbym zawrzeć umowę przedwstępną, wpłacić zadatek jeszcze przed formalnym podziałem, jednak nie wiem jak skonstruować taką umowę.
    Działka jest w świetnej lokalizacji i nie chcę by ktoś mnie ubiegł. W momencie, kiedy nastąpi już podział działki, podpisałbym aneks do tej umowy już konkretnie opisując przedmiot sprzedaży wraz z nr ewidencyjnym itd, a po załatwieniu kredytu udałbym się do notariusza by sfinalizować transakcję.

    Miał już ktoś taką sytuację i może pomóc? Może jakiś prawnik się wypowie?

    Dziękuję i czekam z niecierpliwością na odpowiedź/pytania.

  2. #2

    Domyślnie

    Oprócz danych osobowych sprzedających i kupujacych (imiona, nazwiska, PESEL'e, imiona rodziców, miejsce zamieszkania, stan cywilny, nr dowodu lub paszportu) należy opisać z której działki będzie działka wydzielana (nr działki, nr księgi wieczystej). Następnie określenie kształtu działki i np. że będzie wydzielona na długości 40m na osi północ południe wzdłóż granicy z działką (tu numer działki przyległej) i na osi wschód zachód na długości 30m np. prostopadle do drogi nr XXX. Generalnie opis powinien lokalizować działkę w terenie. Następnie trzeba określić przybliżoną wielkość działki w m2 oraz najlepiej cenę metra kwadratowego (chyba, że się umówicie na cenę za sztukę). Następnie wskazać stronę ponoszącą koszty wydzielenia działki i inne koszty około tranazakcyjne. Oczywiście terminy, wysokość zadatku. No i dwa identyczne załączniki graficzne (dla każdej ze stron) obrazujące działki (bazową i wydzielaną). Załączniki podpisane przez sprzedających i kupujących. Chyba wszystko wymieniłem. Nie musisz pisać aneksu. Wystarczy, ze geodeta działkę wydzieli zgodnie z Waszym życzeniem i do umowy przedstawicie wykaz zmian gruntowych i wypisy, wyrysy działek.
    Ostatnio edytowane przez pjr ; 24-01-2011 o 22:47
    Przybyłem, kupiłem, wybudowałem dom ... Właśnie taki -
    http://foto.onet.pl/X3IDOVV+UWdSZVdk...U6CWgMNQZ+W2gB
    a teraz...

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję pjr. Cenne uwagi. Generalnie trzeba się dobrze przygotwać do porządnego opisu w kwestii lokalizacji. Mam jednak pytanie następne choć nie wiem czy zakładać nowy temat czy nie.
    Na tych dwóch działkach jest ustanowiona hipoteka (nie wiem czy na 3 sąsiadującej też ponieważ nie widziałem jeszcze księgi wieczystej). Jaki zapis ustanowić w umowie, aby zabezpieczyć się, że ta hipoteka musi być zlikwidowana przed podpisaniem aktu notarialnego.
    Jak również z technicznego punktu widzenia może wyglądać zakup obciążonej działki, na którą chcemy wziąć kredyt. Kwota jaką zapłacimy za działkę przewyższa kwotę kredytu. Wyjaśniłem nieco wątek szerzej w tym temacie http://forum.muratordom.pl/showthrea...84#post4530384

  4. #4

    Domyślnie

    Rozwiązaniem jest zapłata zadatku z którego spłacona zostanie hipoteka. Wtedy sprzedający od swojego wierzyciela otrzyma wniosek o wykreślenie hipoteki. Wniosek ten dołącza się do umowy kupna sprzedaży co skutkuje wykreśleniem hipoteki. Możliwe jest też spłacenie z zadatku części hipoteki, na co wierzyciel musi wyrazić zgodę, a wniosek o wykreślenie hipoteki dotyczy tylko określonej działki. Natomiast mało prawdopodobne jest kupno obciążonej działki z kredytu bankowego. Wasz bank może przystać na udzielenie Wam kredytu płatnego w dwóch transzach. Pierwsza transza pójdzie na spłatę hipoteki, pozostała jako należność dla sprzedającego. Najwygodniejszy i najszybszy jest jednak zadatek w wystarczającej wysokości.
    Przybyłem, kupiłem, wybudowałem dom ... Właśnie taki -
    http://foto.onet.pl/X3IDOVV+UWdSZVdk...U6CWgMNQZ+W2gB
    a teraz...

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Teoretycznie proste, ale nie w przypadku, kiedy na obu działkach jest to samo obciążenie – a pewnie jest.
    Moim zdaniem – zadatek nie rozwiąże problemu (może nie rozwiązać), a może stanowić ryzyko dla kupującego.

    Najbezpieczniejszy sposób dla takiego przypadku, to „zaliczka” jako akredytywa - doradca w banku powinien wyjaśnić jak taką operację przeprowadzić.
    Akredytywa może być również z kredytu pod zakup tej nieruchomości.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał cacadoooo Zobacz post
    ponieważ nie widziałem jeszcze księgi wieczystej).
    Dopowiem, jak znasz nr KW, to możesz sobie sam sprawdzić jakie zapisy w niej istnieją: http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuję Wam,

    pjr - problem właśnie w tym, że trochę się boję takiej kombinacji z zadatkiem bowiem chcemy wziąć możliwe najwięcej kredytu na sam zakup działki (to taka nasza kombinacja finansowa, a nie miejsce w tej chwili by to tłumaczyć). Z tego co się orientuję to obciążenie jest na ok połowę wartości jaką mamy zapłacić. W dodatku jak pisałem w tym drugim temacie jest to kredyt obrotowy, który pewnie jest udzielony jako limit do konta firmowego, a to trochę komplikuje sprawę.

    sSiwy12 - dzięki za link. Kurcze do tej pory śmigałem do Sądu, ponieważ sądziłem, że to na ich wewnętrznym systemie tylko można sprawdzić:/ Obciążenie jest pewnie na tych dwóch działkach bo tylko ich połączenie daje bankowi szansę na zabezpieczenie by w razie co sprzedać je obie. Na jednej się raczej nie da nić postawić.

    Wykoncypowałem sobie też inny pomysł. Gdyby tak właściciel przeniósł to obciążenie na działkę (287/1 jak na rysunku), na ktorej ma postawiony dom to wówczas bank sprzedającego chyba zgodziłbym się na usunięcie wpisów z tych dwóch działek. Co o tym sądzicie?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dzialka.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	37,3 KB
ID:	40097  

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Na FM nie uzyskasz istotnych informacji w tym zakresie bo;

    1. Wszelkie decyzje dotyczące tej działki ( w tym jej ewentualny podział), wymagają zgody banku który udzielił pod ich „zastaw” kredytu – bo ten bank jest w pewnym stopniu współwłaścicielem tej (tych) działek.
    2. W związku z powyższym, to ten bank (który udzielił kredytu) będzie „dyktował” warunki .
    3. Mając to na uwadze, należy skontaktować się z tym bankiem i ustalić tok postępowania.
    4. Może się okazać, ze najkorzystniejsze będzie uzyskanie kredytu też z tego banku.
    5. Jeśli kredyt masz mieć w innym banku, to też on będzie określał dodatkowe warunki i być może „dogada się” z tamtym bankiem.
    6. Jeśli kredyt na zakup ma być „zabezpieczony” tą kupowana działką, „współpraca” obu banków jest nieodzowna.
    7. Pytanie czy bankom będzie się „chciało”, czy też pójdą na łatwiznę i stwierdzą:
    - bank z kredytem obrotowym – przed należy spłacić kredyt,
    - bank udzielający kredytu – hipoteka musi być „czysta”.


    Mając na uwadze powyższe, najlepszym rozwiązaniem (dla wszystkich) jest zaciągnięcie przez sprzedającego krótkoterminowego kredytu pod sąsiednią nieruchomość i spłacenie tego kredytu obrotowego – jeśli tamta nieruchomość nie jest obciążona kredytem, z kwoty uzyskanej ze sprzedaży działki.

    Możliwe jest również kupienie tej działki z cesją hipoteki na nabywcę – oczywiście sprzedający uzyskuje tylko „nadwyżkę” (co musi być zawarte w akcie notarialnym).

    Wpłacenie zadatku, zawsze wiąże się z ryzykiem jego utraty – mimo ustawowych uwarunkowań, bo egzekucja ewentualnych roszczeń z tego tytułu jest i czasochłonna i kosztowna (często wymaga drogi sądowej).
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony