dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 319
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 6379
  1. #61
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    człowieku ja nic nie chce nikomu wcisnąć..., ani nikogo się nie czepiam...
    jeżeli cop faktycznie jest takie jak podajesz to ten sam budynek grzany prądem zamiast np.5000 kwh zużyłby 20000 kwch...
    wytłumacz mi prostemu człowiekowi z jakiej paki mój dom na ogrzewanie potrzebuje ok. 7000 (nocnej taryfy)a nie 20000 kwh skoro wszystko jest ogrzewane żywcem prądem
    chałupa 154m2 , ściany u 0,28 , podłoga 15cm styro , dach min. 30 cm wełny
    Jeżeli na samo ogrzewanie idzie u Ciebie 7000 kWh czystego prądu w taryfie nocnej, to dobrze dobrana pompa glikol-woda zjadłaby około 2000 kWh, również w taryfie nocnej, czyli zamiast ok. 2.000 zł za czysty prąd, około 600 zł za prąd do PC. Za jaki okres czasu wyszło Ci te 7000 kWh ?

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Co to znaczy, że pompa pracuje z maksymalną wydajnością? Chodzi Ci o wysokość podnoszenia (ciśnienie), czy wielość przepływu?
    Te dwie wielkości w pompie obiegowej są ze sobą związane. Przy projektowaniu pomp ciepła, pompy obiegowe dobiera się na podstawie obliczeń hydraulicznych. W prostych instalacja pompy obiegowe dobiera się na podstawie doświadczenia instalatora.
    Miałem do czynienia z bardziej bogato opomiarowanymi pompami ciepła, wyposażonymi w przepływomierze. Część osób (np. niedowiarek, z tego Forum) ma instalacje z pompą ciepła wyposażone w ciepłomierz. Pozwala on nie tylko odczytać ilość produkowanego ciepła, ale także rzeczywiste przepływy i różnicę temperatur.
    bardziej o wielkość przepływu...
    jak już wcześniej wspomniałem jestem prostym człowiekiem a nie jakimś szalonym matematykiem, ale wytłumacz mi jedno...
    zużycie nocnej taryfy w całości w moim domu to 9400 kwh (część z tego poszła na inne cele niż grzanie ale to pomijam )
    zużycie nocnej taryfy na ogrzewanie domu j-j (pasywny 100m2) ok.1500kwh
    dla domu Marcina Cetera (nisko energetyczny 150m2) coś ok 4000kwh na ogrzewanie
    dla większości domów podobnej wielkości i ociepleniem co mój ale z PC 4000-5000kwh na ogrzewanie (uśredniam tak że się nie czepiajcie)
    zużycie taryfy dziennej jest podobne u wszystkich więc ją pomijamy
    pokaż mi prostemu człowiekowi gdzie tu jest COP na poziomie 3-4 na cele grzewcze
    ja widzę COP 2 w najlepszym przypadku za całość sezonu grzewczego
    sama pompa w sobie może i ma większe COP ale w bilansie całego budynku niestety już tego nie widać...
    tak że jak ktoś chce wydać kilkadziesiąt tysięcy więcej na system grzewczy to niech się pierwsze dobrze zastanowi czy warto, bo może lepiej nieco dokładniej wybudować budynek niż bawić się w iluzję wielkiego COP
    teraz możecie po mnie jeździć ile wlezie..., napisałem tylko spostrzeżenia
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Jeżeli na samo ogrzewanie idzie u Ciebie 7000 kWh czystego prądu w taryfie nocnej, to dobrze dobrana pompa glikol-woda zjadłaby około 2000 kWh, również w taryfie nocnej, czyli zamiast ok. 2.000 zł za czysty prąd, około 600 zł za prąd do PC. Za jaki okres czasu wyszło Ci te 7000 kWh ?
    odpowiedź masz wyżej...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  4. #64
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    bardziej o wielkość przepływu...
    jak już wcześniej wspomniałem jestem prostym człowiekiem a nie jakimś szalonym matematykiem, ale wytłumacz mi jedno...
    zużycie nocnej taryfy w całości w moim domu to 9400 kwh (część z tego poszła na inne cele niż grzanie ale to pomijam )
    zużycie nocnej taryfy na ogrzewanie domu j-j (pasywny 100m2) ok.1500kwh
    dla domu Marcina Cetera (nisko energetyczny 150m2) coś ok 4000kwh na ogrzewanie
    dla większości domów podobnej wielkości i ociepleniem co mój ale z PC 4000-5000kwh na ogrzewanie (uśredniam tak że się nie czepiajcie)
    zużycie taryfy dziennej jest podobne u wszystkich więc ją pomijamy
    pokaż mi prostemu człowiekowi gdzie tu jest COP na poziomie 3-4 na cele grzewcze
    ja widzę COP 2 w najlepszym przypadku za całość sezonu grzewczego
    sama pompa w sobie może i ma większe COP ale w bilansie całego budynku niestety już tego nie widać...
    tak że jak ktoś chce wydać kilkadziesiąt tysięcy więcej na system grzewczy to niech się pierwsze dobrze zastanowi czy warto, bo może lepiej nieco dokładniej wybudować budynek niż bawić się w iluzję wielkiego COP
    teraz możecie po mnie jeździć ile wlezie..., napisałem tylko spostrzeżenia
    No tak, ale nie można porównywać różnych domów. Tak się po prostu nie da. Jest za dużo zmiennych. Mało tego. Daj ten sam projekt dwóm ekipom. Jedni go wybudują tak, że będzie dwa razy więcej prądu zżerał, niż drugi nawet o podobnym ociepleniu, zwłaszcza jak stanie na jakimś wypiździewie, a nie np. w Zielonej Górze.
    Potocznie używany przez nas "COP" to stosunek między tym co pompa odda w postaci ciepła na CO i CWU do tego, co pobierze prądu z gniazdka. Wychodzi to w domach użytkowników glikolowych PC na poziomie 3,5-4,5 średniorocznie, a wliczając to co biorą pompki obiegowe i sterowniki - jest i tak minimum 3, ale częściej 3,5. Gdyby było 2, mało kto by się w taką inwestycję bawił.

  5. #65
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    No tak, ale nie można porównywać różnych domów. Tak się po prostu nie da. Jest za dużo zmiennych. Mało tego. Daj ten sam projekt dwóm ekipom. Jedni go wybudują tak, że będzie dwa razy więcej prądu zżerał, niż drugi nawet o podobnym ociepleniu, zwłaszcza jak stanie na jakimś wypiździewie, a nie np. w Zielonej Górze.
    Potocznie używany przez nas "COP" to stosunek między tym co pompa odda w postaci ciepła na CO i CWU do tego, co pobierze prądu z gniazdka. Wychodzi to w domach użytkowników glikolowych PC na poziomie 3,5-4,5 średniorocznie, a wliczając to co biorą pompki obiegowe i sterowniki - jest i tak minimum 3, ale częściej 3,5. Gdyby było 2, mało kto by się w taką inwestycję bawił.
    ja już od dłuższego czasu sie tym interesuje....
    u ciebie to jest gdybanie a ja zrobiłem sondę na forum i w całej mojej okolicy...
    wszyscy mają podobnie ze zużyciem prądu
    jest przeciętna granica na poziomie 3500kwh rocznie zużycia energii rocznie na gospodarstwo, i żeby nawet zbudować dom który w ogóle nie potrzebuje ogrzewania poniżej tej granicy nie bardzo zejdziesz przy normalnym użytkowaniu.
    na ogół ludzie którzy montują PC mają świadomość poszanowania energii i dość dobrze wykonane budynki, nie spotkałem jeszcze spartolonego na maksa budynku który by miał nowoczesną i wydajną kotłownię, zainstalowaną WM itp.
    Ostatnio edytowane przez jasiek71 ; 30-08-2011 o 11:37
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  6. #66
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    zużycie nocnej taryfy na ogrzewanie domu j-j (pasywny 100m2) ok.1500kwh
    dla domu Marcina Cetera (nisko energetyczny 150m2) coś ok 4000kwh na ogrzewanie
    No widzisz. j-j bardzo się starał. Wybudował dom pasywny. Jak sam pisze, nie zawsze komfortowy. Jest mniejszy o 1/3 od mojego a rachunki razem za CO i CWU mamy podobne.
    U Marcina zapomniałeś doliczyć kilku metrów drewna do kominka. Nie mów że o tym nie wiedziałeś.

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    No widzisz. j-j bardzo się starał. Wybudował dom pasywny. Jak sam pisze, nie zawsze komfortowy. Jest mniejszy o 1/3 od mojego a rachunki razem za CO i CWU mamy podobne.
    U Marcina zapomniałeś doliczyć kilku metrów drewna do kominka. Nie mów że o tym nie wiedziałeś.
    u j-j trzeba by doliczyć biopaliwo
    ty też masz kominek ta jak ja i połowa innych pytanych...
    jedni palą więcej inni mniej ale jakoś specjalnie tego nie widać na zużyciu prądu...
    ja tu nie chcę niczego udowadniać, to są tylko spostrzeżenia...
    ale coś bardzo czarno ma białym to wygląda
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    ale coś bardzo czarno ma białym to wygląda
    Nadal nie wiem co chcesz udowodnić? Z COP pompy nie ma co dyskutować, mądrzejsi od nas już dawno to policzyli. Rachunki mamy na poziomie domów pasywnych więc w czym rzecz??? Nawet rezygnując z ekstra ocieplenia i konsekwencji w oszczędzaniu energii, a co za tym idzie dostarczeniu większego komfortu (nie musimy się mizdrzyć do każdej kWh czy to na CO czy CWU) mamy niskie rachunki. A to jest chyba najważniejsze?

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    jest przeciętna granica na poziomie 3500kwh rocznie zużycia energii rocznie na gospodarstwo, i żeby nawet zbudować dom który w ogóle nie potrzebuje ogrzewania poniżej tej granicy nie bardzo zejdziesz przy normalnym użytkowaniu.
    w 2010r zużyłem 2298kWh (jak widzisz można zejść poniżej w/w ilości) wg faktur
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4526468
    zużycie za ost 5 lat (prąd, gaz, drewno dla 3 osób) podałem tu
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4536647
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  10. #70
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Nadal nie wiem co chcesz udowodnić? Z COP pompy nie ma co dyskutować, mądrzejsi od nas już dawno to policzyli. Rachunki mamy na poziomie domów pasywnych więc w czym rzecz??? Nawet rezygnując z ekstra ocieplenia i konsekwencji w oszczędzaniu energii, a co za tym idzie dostarczeniu większego komfortu (nie musimy się mizdrzyć do każdej kWh czy to na CO czy CWU) mamy niskie rachunki. A to jest chyba najważniejsze?
    człowieku ja nie jestem ani przeciwnikiem ani zwolennikiem PC...
    napisałem nieco wyżej na temat granicy tych rachunków
    PC jest sensowna ekonomicznie w bardzo małym przedziale domów (przeciętnie wydajnych energetycznie)
    jak ktoś by mi zamontował PC za darmo to oszczędzał bym ok.1 tys. rocznie na utrzymaniu domu
    u j-j oszczędzała by jakieś marne grosze
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    w 2010r zużyłem 2298kWh (jak widzisz można zejść poniżej w/w ilości) wg faktur
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4526468
    zużycie za ost 5 lat (prąd, gaz, drewno dla 3 osób) podałem tu
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4536647
    napisałem wyraźnie przeciętna a nie minimalna
    dodaj do tego zużycie gazu na CWU w przeliczeniu na kwh
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  12. #72

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    napisałem wyraźnie przeciętna a nie minimalna
    dodaj do tego zużycie gazu na CWU w przeliczeniu na kwh
    jeśli o liczenie chodzi to jestem dokładny, wszystko jest w 2 linku, wystarczy kliknąć.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  13. #73
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    człowieku ja nie jestem ani przeciwnikiem ani zwolennikiem PC...
    napisałem nieco wyżej na temat granicy tych rachunków
    PC jest sensowna ekonomicznie w bardzo małym przedziale domów (przeciętnie wydajnych energetycznie)
    jak ktoś by mi zamontował PC za darmo to oszczędzał bym ok.1 tys. rocznie na utrzymaniu domu
    u j-j oszczędzała by jakieś marne grosze
    Bo po stokroć to już było napisane. Zbliżając się z zapotrzebowaniem do domu pasywnego, jakikolwiek system ogrzewania nie będzie ekonomicznie uzasadniony!!! Można przecież dojść do takiego momentu, przy którym nawet zimą trzeba się będzie ciepła pozbywać a nie gromadzić. Koniec, kropka.
    Ale co dalej z CWU?

  14. #74
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    jeśli o liczenie chodzi to jestem dokładny, wszystko jest w 2 linku, wystarczy kliknąć.
    też jestem dokładny...
    średnia z ostatnich trzech miesięcy za prąd na posesji razem z cwu
    dzienna 4,61 kwh doba
    nocna 5,98 kwh doba
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  15. #75
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    jest przeciętna granica na poziomie 3500kwh rocznie zużycia energii rocznie na gospodarstwo, i żeby nawet zbudować dom który w ogóle nie potrzebuje ogrzewania poniżej tej granicy nie bardzo zejdziesz przy normalnym użytkowaniu.
    na ogół ludzie którzy montują PC mają świadomość poszanowania energii i dość dobrze wykonane budynki, nie spotkałem jeszcze spartolonego na maksa budynku który by miał nowoczesną i wydajną kotłownię, zainstalowaną WM itp.
    Chyba się prawie idealnie w tej przeciętnej mieszczę, bo u mnie całkowite zużycie energii elektrycznej wynosi 7012kWh/rok (2603kWh w 1 taryfie i 4509kWh w 2 taryfie, co łącznie z kosztami stałymi daje opłaty w wysokości 3216zł rocznie).
    Ponieważ od prawie roku mam podlicznik na pompę ciepła wiem ile ona zużywa (pompa ciepła z pompami obiegowymi i kolektorami słonecznymi): przez ostatnie 329 dni zużyła 3489kWh (przez cały rok szacuję, że zużyje nie więcej jak 3600-3700kWh - w zależności od tego kiedy zacznie się sezon grzewczy). Niestety programator czasowy do licznika podłączyłem dopiero 2 tygodnie temu, więc nie wiem ile dokładnie pompa ciepła zużywa energii w pierwszej, a ile w 2 taryfie; za ostatnie 2 tygodnie średniodobowo wychodzi 2,64kWh w 2 taryfie i 0,44kWh w 1 taryfie (praca kolektorów słonecznych i chłodzenie pasywne przez kilka dni). Mogę jednak oszacować, że 80% zużycia energii przez PC jest w 2 taryfie, co daje roczny koszt ogrzewania ok. 1200zł, a przygotowania ciepłej wody ok. 300zł.
    Na pozostałe potrzeby zużywam wiec 3312-3412kWh. Nie mam kominka, ale mam kuchenkę gazową na propan-butan. Rocznie zużywam 4-5 butli gazu (200-250zł).
    Tak jak napisał Liwko, niskie koszty ogrzewania nie zmuszają do wyszukiwania wszystkich "dziur", którymi ucieka ciepła (głównie drzwi zewnętrzne, ale także nie do końca ocieplone poddasze). Przy "czystym" ogrzewaniu elektrycznym w tym samym domu (bez żadnych zmian) za energię elektryczną płaciłbym prawdopodobnie ponad 6 tys. złotych rocznie i usilnie szukałbym oszczędności.
    Przy pompie ciepła wymiana drzwi zewnętrznych na bardzie energooszczędne przy inwestycji rzędu kilku tys. zł zwróciłaby się pewnie po ponad 10 latach.

  16. #76
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    też jestem dokładny...
    średnia z ostatnich trzech miesięcy za prąd na posesji razem z cwu
    dzienna 4,61 kwh doba
    nocna 5,98 kwh doba
    No to gratuluję rozsądnego zużycia energii. Ja staram się oszczędzać CWU i w ogóle energię elektryczną, a wychodzi mi zużycie na poziomie 13,5-14 kWh dziennie, z czego 3 kWh na CWU. Nie chodzą też żadne pompki obiegowe, itp. bo woda w lato grzana jest grzałką w zasobniku. Widzisz zatem, że poszczególne domy nie są w żaden sposób porównywalne, bo jakbym założył sobie PC, to i tak zużywałbym te 10 kWh dziennie plus prąd na całe ogrzewanie i CWU.
    No i co wtedy można wywnioskować ? Jedynie to, że na grzanie czystym prądem wydałbym 4 razy więcej, czyli rocznie jakieś 7-8 tys. drożej (!!!), bo mój dom nie jest jakoś super ocieplony, może tak "nieco powyżej średniej". Czy opierając się na takich danych, NIE szacunkach nadal uważasz, że PC jest nieopłacalna w większości domów ? 7 kawałków pieszo nie chodzi. To już fajne wczasy dla całej rodziny.

  17. #77
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    No to gratuluję rozsądnego zużycia energii. Ja staram się oszczędzać CWU i w ogóle energię elektryczną, a wychodzi mi zużycie na poziomie 13,5-14 kWh dziennie, z czego 3 kWh na CWU. Nie chodzą też żadne pompki obiegowe, itp. bo woda w lato grzana jest grzałką w zasobniku. Widzisz zatem, że poszczególne domy nie są w żaden sposób porównywalne, bo jakbym założył sobie PC, to i tak zużywałbym te 10 kWh dziennie plus prąd na całe ogrzewanie i CWU.
    No i co wtedy można wywnioskować ? Jedynie to, że na grzanie czystym prądem wydałbym 4 razy więcej, czyli rocznie jakieś 7-8 tys. drożej (!!!), bo mój dom nie jest jakoś super ocieplony, może tak "nieco powyżej średniej". Czy opierając się na takich danych, NIE szacunkach nadal uważasz, że PC jest nieopłacalna w większości domów ? 7 kawałków pieszo nie chodzi. To już fajne wczasy dla całej rodziny.
    rocznie zużywam 9400 kwh nocnej taryfy na wszystko razem, z tego 6 kwh na dobe nie jest ogrzewaniem, pozostaje 7220 kwh na ogrzewanie co daje kwotę ok.2500zł
    gdzie tu widzisz te 7-8 tys., ja za całą posesję płacę ok.5000zł
    uważasz że mój dom to jakiś super ocieplony np. podmurówka z cegły silikatowej bez docieplenia, wielka płyta balkonu bez docieplenia, zwykłe standardowe okna i drzwi to też niby jakieś osiągnięcie..., a HenoK mówi że u niego drzwi są " gwoździem do trumny"
    patrząc na te moje 7220 kwh i wasze 3500 kwh z PC widzę raczej COP 2, niż COP 4
    ps.te 10kwh dziennie w lecie jest stratą, ale w zimie jest ogrzewaniem
    i nie trujcie że wasze chałupy to niby dziurawe jak sito ale dzięki PC są ekonomiczne
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  18. #78

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    rocznie zużywam 9400 kwh nocnej taryfy na wszystko razem, z tego 6 kwh na dobe nie jest ogrzewaniem, pozostaje 7220 kwh na ogrzewanie co daje kwotę ok.2500zł ...
    Wogole nie zuzywasz pradu w dziennej taryfie?

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  19. #79

    Domyślnie

    Moje roczne zuzycie pradu w obydwu taryfach to 6 295 kWh (I taryfa: 2 636 kWh, II taryfa: 3 659 kWh).
    Na cele co + cwu

    Pompa ciepla na cele co i cwu zuzyla w tym czasie: 4 175 kWh.
    6 295 kWh - 4 175 kWh = 2 120 kWh energii na cele inne niz co+cwu (w tym wentylacja mechaniczna ok. 260 kWh).
    Zapotrzebowanie na cwu wynioslo ok. 1 095 kWh, na co ok. 3 080 kWh.
    Energii z gruntu zuzylem lacznie na co+cwu: 10 247 kWh.
    Laczne zuzycie energii elektrycznej i odnawialnej wynioslo ok: 14 422 kWh.
    Teraz zuzycie pradu na cele "ogolno-gospodarcze zwiekszylo sie ze wzgledu na podlewanie ogrodu i to pewnie sporo bo pompa wody ma chyba ponad 2kW mocy i czesto sie zalacza.
    Taki system podlewania ogrodu a dokladnie trawnika jest bardzo dobry ale trzeba liczyc sie ze zwiekszeniem zuzycia wody, jesli ktos ma wode z wodociagu miejskiego to moze go pociagnac po kieszeni
    Ja oszacowalem, ze podlewanie kosztuje mnie srednio miesiecznie min. 40zl oczywiscie w sezonie letnim, co najmniej od maja do wrzesnia.

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  20. #80
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    a HenoK mówi że u niego drzwi są " gwoździem do trumny"
    Niestety są. Dwoje stalowych drzwi zewnętrznych (90cm x 210cm) + drzwi do nieogrzewanego garażu (100cm x 210cm). Teoretycznie są one ocieplone, ale w praktyce przy dużych mrozach od wewnątrz potrafią się pokryć szronem.
    Do tego dochodzą nieszczelności na poddaszu .

Strona 4 z 319

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony