dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 319
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 6379
  1. #81
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    rocznie zużywam 9400 kwh nocnej taryfy na wszystko razem, z tego 6 kwh na dobe nie jest ogrzewaniem, pozostaje 7220 kwh na ogrzewanie co daje kwotę ok.2500zł
    gdzie tu widzisz te 7-8 tys., ja za całą posesję płacę ok.5000zł
    uważasz że mój dom to jakiś super ocieplony np. podmurówka z cegły silikatowej bez docieplenia, wielka płyta balkonu bez docieplenia, zwykłe standardowe okna i drzwi to też niby jakieś osiągnięcie..., a HenoK mówi że u niego drzwi są " gwoździem do trumny"
    patrząc na te moje 7220 kwh i wasze 3500 kwh z PC widzę raczej COP 2, niż COP 4
    ps.te 10kwh dziennie w lecie jest stratą, ale w zimie jest ogrzewaniem
    i nie trujcie że wasze chałupy to niby dziurawe jak sito ale dzięki PC są ekonomiczne
    Proponuję szybciej chodzić po domu albo pobiegać w tą i z powrotem po schodach, wtedy doliczymy (czy odliczymy - sam już nie wiem) wydzieloną przez nas energię od kosztów grzania. Albo regularnie wcinać grochówkę i zagryzać ogórkami kiszonymi. Wtedy bilans jeszcze się poprawi. Można też włączyć wszystkie światła w domu na noc i cieszyć się, że "grzejemy" prądem w taniej taryfie.
    Pisząc o tych 7 tysiącach przecież mam na myśli mój dom, a nie Twój, więc nie kumam o co Ci chodzi. Przecież ze Wszystkich Świętych to JA najlepiej wiem, ile ciepła i prądu zużywa mój dom, bo to mierzę, zapisuję, liczę, analizuję już czwarty rok. Dlatego żałuję jednego - że nie zamontowałem gruntowej PC, tylko piec na ekogroszek/pelety. Dom budowałem za gotówkę, więc niech teraz nikt mi nie wyskakuje, ile to kasy zaoszczędziłem na kredycie hipotecznym

  2. #82
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Oczywiście, że takie porównywanie dwóch różnych domów nie ma sensu. Pamiętam, że w grudniu namieszałem w sterowniku PC i miałem w salonie 24 a w łazienkach 28 stopni. Kilkaset kWh poszło bez potrzeby, jednak budżet jakoś mocno tego nie odczuł. Jest ciepło, jest tanio, jest przyjemnie. I o to chodzi

  3. #83
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    ok. poczytałem...
    każdy ma inny dom, inne przyzwyczajenia, ilość domowników, inną pompę ciepła..., ale powiedzcie mi DLACZEGO prawie wszyscy mieścicie się w małym marginesie ok.1000 kwh zużytym przez PC, dlaczego jeden nie poda 2000 a inny 7000 kwh
    to co ja tu pisze nie jest czepianiem sie czegokolwiek czy kogokolwiek, to są tylko spostrzeżenia
    to samo dotyczy ogólnego zużycia energii na posesji, wszyscy mieścicie sie w wąskim przedziale..., a przecież każdy ma inne nawyki, ilość osób, telewizorów,więcej lub mniej mieszka w domu,
    dlaczego jeden nie poda 5000 a drugi 12000 kwh, tylko rozbiegacie się w granicy 1000 kwh (nie czepiać się jakichś aptekarskich ilości bo uśredniam)
    porównałem do tego swój dom który nie jest jakimś osiągnięciem inżynierii..., spostrzeżenia opisałem a wy od razu z ciężką artylerią...
    zaznaczam ja nie jestem niczyim przeciwnikiem
    pozdrawiam
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  4. #84
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Bo widzisz, ty ogrzewasz dom komputerem a my pompą ciepła
    I coś mnie się też wydaje, że grzejąc PC mniej bolesne jest podniesienie temperatury.
    Teraz trochę przemyśleń. Na CO PC zużyła mi około 3700kWh. W grudniu miałem za wysokie temperatury, nie miałem bezpośrednio połączonego kominka z wlotem powietrza=spory mostek, miałem wyciąg zamiast pochłaniacza=spory mostek. Pytanie ile mniej tych kilowatów bym zużył gdybym miał wszystko jak należy? Dajmy na to 700 mniej. Czyli zostanie 3000.
    3000x4(COP):133m²=90kWh/m²
    Widzisz w tym jakąś nieprawidłowość?

  5. #85
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    powiedzcie mi DLACZEGO prawie wszyscy mieścicie się w małym marginesie ok.1000 kwh zużytym przez PC, dlaczego jeden nie poda 2000 a inny 7000 kwh
    Podejrzewam, że jest to efekt "Warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki". Są to minimalne wymogi ochrony cieplnej budynków. Spełniając je przeciętny budynek na ogrzewanie potrzebuje 120-150kWh/m2 rocznie. Dla domów o powierzchni ogrzewanej 100-200m2 oznacza to zużycie energii na ogrzewanie 12-30tys. kWh.
    Do tego dochodzi przygotowanie ciepłej wody użytkowej (2-4tys. kWh).
    Razem takie domy potrzebują 14-34MWh ciepła.
    Przy ogrzewaniu elektrycznym nawet w 2 taryfie (u mnie 0,32zł/kWh) daje to znaczne koszty eksploatacji 4500-11000 zł.
    Logiczne więc, że ten, kto wybierze ogrzewanie "czystą" energią elektryczną będzie szukał możliwości jej oszczędzania.
    Kilka "zabiegów" kosmetycznych (lepsza izolacja przegród zewnętrznych, lepsza stolarka okienna, wentylacja z odzyskiem ciepła) i można zejść z zapotrzebowaniem na ciepło do ogrzewania do poziomu 30-50kWh/m2 rocznie, a tym samym kilkukrotnie zmniejszyć koszty ogrzewania.
    Można też pójść inną drogą - zainwestować w pompę ciepła. Nawet pozostawiając ochronę cieplną budynku bez zmian, stosując pompę ciepła ograniczymy zużycie energii elektrycznej do 3,5-10MWh, co da nam koszty eksploatacji rzędu 1000-4000zł.
    Po prostu inną drogą dochodzimy do "akceptowalnych" kosztów eksploatacji (można powiedzieć, że porównywalnych ze zużyciem energii elektrycznej na inne potrzeby).
    Oczywiście większość posiadaczy pomp ciepła nie pozostaje przy "standardowej" osłonie cieplnej budynku. Często jest ona znacznie lepsza. Dodatkowo często dochodzi wentylacja z odzyskiem ciepła. W efekcie końcowym koszty eksploatacji zbliżają się do poziomu przypisywanego domom pasywnym (u mnie w zależności od sezonu wychodzi na ogrzewanie 22-25kWh/m2 rocznie).

    Nie każdy dom uda się doprowadzić do standardu domu 1,5-3,0 litrowego. Przyczyn może być wiele (kształt bryły budynku, niekorzystne położenie względem stron świata powierzchni przeszklonych, itp.).
    Jednak wykorzystując pompę ciepła można tę granicę bez większego problemu przekroczyć.

    Tylko coraz bardziej odbiegamy od tematu wątku .

  6. #86
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Odbiegamy, odbiegamy. Sezon nieodpowiedni to i wątek nieco zboczył
    Montując PC miałem na uwadze nie tylko CO ale i CWU. Idąc w lepsze ocieplenie zmniejszamy rachunki tylko za to pierwsze.

  7. #87

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    nie miałem bezpośrednio połączonego kominka z wlotem powietrza=spory mostek, miałem wyciąg zamiast pochłaniacza=spory mostek. Pytanie ile mniej tych kilowatów bym zużył gdybym miał wszystko jak należy?
    w innym wątku próbowałem tą stratę policzyć - chyba z niezłym skutkiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4877281
    W Twoim przypadku przy takich założeniach pc przy cop = 4, na straty pobierze 60kWh/rok, zatem jeśli mamy przeliczyć to na drewno to aby pokryć tą stratę trzeba w kominku przy sprawności 70% spalić 0,16mp drewna.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 31-08-2011 o 20:05
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  8. #88
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Bo widzisz, ty ogrzewasz dom komputerem a my pompą ciepła
    I coś mnie się też wydaje, że grzejąc PC mniej bolesne jest podniesienie temperatury.
    Teraz trochę przemyśleń. Na CO PC zużyła mi około 3700kWh. W grudniu miałem za wysokie temperatury, nie miałem bezpośrednio połączonego kominka z wlotem powietrza=spory mostek, miałem wyciąg zamiast pochłaniacza=spory mostek. Pytanie ile mniej tych kilowatów bym zużył gdybym miał wszystko jak należy? Dajmy na to 700 mniej. Czyli zostanie 3000.
    3000x4(COP):133m²=90kWh/m²
    Widzisz w tym jakąś nieprawidłowość?
    to teraz moje przemyślenia...
    na CO zużyłem 7220 kwh: 154 m2=46,88 kwh/m2 , dziwnym trafem wasze COP 2 jakoś bardzo do tego pasują, wiem, wiem każdy budynek jest inny, itd, itp, ale jakoś dalej wszyscy sie mieścimy w wąskim przedziale tych w miare dobrze ocieplonych...
    widzisz w tym jakąś nieprawidłowość?
    może czas zacząć zastanawiać się nad tym komputerem
    wracając do tematu temperatury dolnego źródła, czy ciepłomierz uwzględnia ciepło wydzielone przez sprężarkę i pompy obiegowe w PC ?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  9. #89
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    to teraz moje przemyślenia...
    na CO zużyłem 7220 kwh: 154 m2=46,88 kwh/m2 , dziwnym trafem wasze COP 2 jakoś bardzo do tego pasują,
    Czyli masz dwa razy mniejsze zapotrzebowanie a zużyłeś dwa razy więcej energii. Jak byk wychodzi COP 4.

  10. #90
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    w innym wątku próbowałem tą stratę policzyć - chyba z niezłym skutkiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4877281
    W Twoim przypadku przy takich założeniach pc przy cop = 4, na straty pobierze 60kWh/rok, zatem jeśli mamy przeliczyć to na drewno to aby pokryć tą stratę trzeba w kominku przy sprawności 70% spalić 0,16mp drewna.
    Nie wiem ile zaoszczędzę, nie to miałem na uwadze przy tych zmianach. Bardziej zależało mi na odpowiedniej wilgotności. Miałem za sucho. Pożyjemy, zobaczymy.

  11. #91
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    (u mnie w zależności od sezonu wychodzi na ogrzewanie 22-25kWh/m2 rocznie).
    u mnie wychodzi dwa razy tyle czystym prądem, nie wierzę że twój dom ma o tyle gorsze parametry od mojego że musi mu w tym pomagać COP 4, ja raczej obstawiał bym COP 2..., swój dom już wielokrotnie opisywałem więc można to z grubsza porównać ( z tego co pamiętam to technologia też jest podobna)
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  12. #92
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Czyli masz dwa razy mniejsze zapotrzebowanie a zużyłeś dwa razy więcej energii. Jak byk wychodzi COP 4.
    skąd wziąłeś dwa razy mniejsze zapotrzebowanie??
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  13. #93
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    skąd wziąłeś dwa razy mniejsze zapotrzebowanie??
    Jak to skąd? Sam mi je wyliczyłeś.

  14. #94
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie



    Tak wygląda mój dom od strony północnej. Na zdjęciu nie widać jeszcze dwóch okien dachowych. Z pompą ciepła mogłem sobie na to pozwolić.

  15. #95
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Jak to skąd? Sam mi je wyliczyłeś.
    zapomnij o COP i powiedz skąd wiesz jakie faktycznie ma zapotrzebowanie ma twój budynek...
    jak liczysz że pompa ma akurat COP4
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  16. #96
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    mój od południa ma ślepą ścianę na miedzy, a twój niezłe przeszklenia
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  17. #97
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    zapomnij o COP i powiedz skąd wiesz jakie faktycznie ma zapotrzebowanie ma twój budynek...
    jak liczysz że pompa ma akurat COP4
    Masz rację, pojechałem po bandzie i nie liczyłem OZC. Wiedziałem że z PC i tak nie popłynę z rachunkami. Przy prądzie bym się nie odważył. Ale czy uważasz moje zapotrzebowanie na poziomie 90kWh/m2 za mało realne? Większość budowanych domów ma większe.

  18. #98
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    mój od południa ma ślepą ścianę na miedzy, a twój niezłe przeszklenia
    Mój ma wszędzie przeszklenia. Naczytało się w młodości Żeromskiego

  19. #99
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    jeżeli jest w miarę poprawnie wykonany budynek to obliczenia są zawyżone, w rzeczywistości potrzebujemy mniej energii niż wynika to z obliczeń...
    ja mam wszystko na prąd wiec jest mi bardzo łatwo cokolwiek zweryfikować
    od tego sezonu to nawet każda pętla ogrzewania ma własny pod licznik
    Ostatnio edytowane przez jasiek71 ; 31-08-2011 o 22:18
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  20. #100
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    Dodam że liczyłem w OZC, i tyle mi wyszło, natomiast mam kilka mostków np nieszczelna brama garażowa, do poprawki izolacja na suficie z podasza, nie do poprawy raczej mostek na łączeniu ścianki kolankowej z dachem (brak ciągłości izolacji)..brak drzwi do wiatrołapu...jeszcze pewnie coś by się znalazło...
    czy w swoich wyliczeniach wziąłeś pod uwage że prawie połowa energii elektrycznej zużytej na inne cele niż ogrzewanie..., jest ogrzewaniem
    ja u siebie nie mam nawet wiatrołapu a podmurówka świeci cegłą na wierzchu

    Ostatnio edytowane przez jasiek71 ; 31-08-2011 o 22:48
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

Strona 5 z 319

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony