dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    szosiu

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Polanica Zdrój
    Posty
    194

    Domyślnie Wentylator łazienkowy/kuchenny higro - jedno male pytanko

    Witam

    Chce założyć w łazience i kuchni wentylator mechaniczny z higrometrem regulowanym (zakres regulacji higrometru 60% - 90%).
    Problem polega na tym ze wentylatory które oglądałem mają dodatkowo KLAPY ZWROTNE, które uniemożliwiają grawitacyjną wentylację gdy wentylator jest wyłączony. Wentylator przestaje pracować - wtedy klapki zwrotne sie zamykają.

    I właśnie poszukuje wentylatora najlepiej tylko z higrometrem (bez zadnych sznurkow, taimerkow a juz napewno klpel zwrotnych) który bedzie bez klapy zwrotnej. Będę montował nawiewniki w każdym pokoju , ma dwa kanały wentylacyjne kominowe (kuchnia i lazienka). Więc zalezy mi na ciągłej wentylacji, non stop 24h/dobę, ale dodatkowo gdy poziom wilgotnosci wzrośnie to chce by wentylator wzpomagal szybsze usuwanie pary. Te wentylatory co czytalem niestety posiadają klapki zwrotne ktore uniemozliwiają prace wentylacji grawitacyjnej 24h/dobę.

    Czy znacie taki wentylator ktory ma higrometr ale nie posiada klapki zwrotnej ? moze byc drogi

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Klapki zwrotne powinny zabezpieczać przed przepływem w drugą stronę, czyli wentylacja grawitacyjna powinna działać, jeśli będzie miała "siłę" podnieść te klapki.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Klapki zwrotne powinny zabezpieczać przed przepływem w drugą stronę, czyli wentylacja grawitacyjna powinna działać, jeśli będzie miała "siłę" podnieść te klapki.
    U mnie w łazience jest taki ciąg, że na taką klapke zwrotną musiałem przykleić spora podkładkę by dociążyć. Cug / ciąg miałem taki, że był po prostu przeciąg. Teraz klapka lekko podskakuje i według mnie jest o wiele lepiej.
    Komin 9m wysoki, na górce, prześwit pomiędzy drzewami wschód - zachód.

  4. #4
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał szosiu Zobacz post
    Problem polega na tym ze wentylatory które oglądałem mają dodatkowo KLAPY ZWROTNE, które uniemożliwiają grawitacyjną wentylację gdy wentylator jest wyłączony. Wentylator przestaje pracować - wtedy klapki zwrotne sie zamykają.
    Jeśli ta klapka ci przeszkadza, to po prostu ją zdemontuj. Wtedy się dowiesz, co to jest "cofka" i kiepska wentylacja konwekcyjna (zwana potocznie grawitacyjną) z powodu przeszkadzającego jej tego "śmigiełka"

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    szosiu

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Polanica Zdrój
    Posty
    194

    Domyślnie

    Dzieki wszystkim za odpowiedz

    Powiedzmy, ze zamiast wentylatora mam w kuchni i łazience zwykle kratki pomontowane, czyli oba kanały są otwarte non stop. W wiekszości mieszkan tak wlasnie jest. Teraz montuje nawiewniki w oknach i tym samym wytwarza sie wentylacja grawitacyjna. Kierunek przeplywu powietrza jest - przez okna do kratek . Wiec nie rozumiem jaka cofka ?
    Czy klapka zostanie uniesiona przez siłę naturalnej wentylacji grawitacyjnej tego nie wiem, natomiast w opisach od wentylatorów z klapkami piszą ze "gdy wentylator sie wylaczy to klapka sie zamyka". Czyli wychodzi na to ze wentylacja grawitacyjna nie da rady wypchac tej klapki - to pewnie zalezy od modelu went. z klapką.

    Co do cofki - to owszem bede mial kociol na ekogroszek w kotlowni ale on bedzie mial wlasne źródło powietrza, poprostu w kotlowni bedzie kanal nawiewny.
    Spróbuje jeszcze przez zakupem wentylatorów pomailowac ze sprzedawcami, zapytam o ta klapke czy zawsze ona jest zamknieta, bo ja chce miec wentylacje 24h/dobe a nie tylko od czasu do czasu.

  6. #6
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał szosiu Zobacz post
    Wiec nie rozumiem jaka cofka ? Co do cofki - to owszem bede mial kociol na ekogroszek w kotlowni ale on bedzie mial wlasne źródło powietrza, poprostu w kotlowni bedzie kanal nawiewny.
    Przyczyn "cofki" może być sporo, i dlatego nie ma jednoznacznej recepty. Często jedynym lekarstwem jest właśnie zastosowanie tego wentylatora z "klapką". Jeśli nie pracuje on stale, to musi istnieć jeszcze jakaś inna alternatywna wentylacja. Problem "cofki" nie ma nic wspólnego z własnym źródłem powietrza kotłowni.
    Pozdr.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał szosiu Zobacz post
    Czy klapka zostanie uniesiona przez siłę naturalnej wentylacji grawitacyjnej tego nie wiem, natomiast w opisach od wentylatorów z klapkami piszą ze "gdy wentylator sie wylaczy to klapka sie zamyka". Czyli wychodzi na to ze wentylacja grawitacyjna nie da rady wypchac tej klapki - to pewnie zalezy od modelu went. z klapką.
    Zależy gdzie wentylator będzie zamontowany. Jeśli w poziomym kanale wybitym przez ścianę, to i owszem, klapka się zamknie. W kominie wentylacyjnym niekoniecznie. A nawet jeśli, przecież zawsze możesz ją zdemontować.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    szosiu

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Polanica Zdrój
    Posty
    194

    Domyślnie

    Oczywiście zapomniałem dodać ze oba kanaly wentylacyjne to kanały kominowe, wentylatory bedą montowane prosto do komina na scianie.
    Właśnie chodzi o to ze chce zakupic poządne wentylatory http://allegro.pl/wentylator-lazienk...419087683.html , a boje sie utraty gwarancji z tytułu ingerencji w wentylator, no chyba ze ta klapka jest doczepiana jakosc od tylu i łatwo ją zdemontowac

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    szosiu

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Polanica Zdrój
    Posty
    194

    Domyślnie

    A co sadziecie o takim wynalasku http://www.e-dach.pl/a/2577,wywietrzniki-grawitacyjne , ponoc polepszaja cug zamieniajac wiatr ktory mial by zrobic cofkę w dodatkowe podcisnienie kanału wentylacyjnego , chronia przed opadami i jeszcze co tam bylo. Prosil bym o jakies linki do tego bo zabardzo nie moge znaleźć

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony