dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 34
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 677
  1. #1
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie Pompy Ciepła - Ecopol - System

    Tworzę nowy wątek w odpowiedzi na pytanie zadane w wątku dotyczącym ECOPOWERa, żeby nie zaśmiecać tamtego wątku.

    Forsa80 : na początku to normalne...budynek jest mocno wychłodzony i musi "łyknąć" dużo ciepła..dodatkowo jeszcze pewnie schnie...więc nie ma się co dziwic..
    ja też mam PC tej firmy - CWU mam nastawione na 48 stopni, ale czasami ustawiam trochę mniej.
    Parter - mam ustawione 22 stopnie od 22-6 i od 13-15 i 21,5 stopnie w pozostałych godzinach
    Poddasze - mam stawione 21,5 od 22-6 i od 13-15 i 21,25 w pozostałych godzinach
    piwnica - tutaj już różnie, dogrzewam co jakiś czas, generalnie mam ustawione na 15,5-16, w większe mrozy obniżam temperaturę, żeby reszta się nagrzała wystarczająco
    korzystam z G12

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forsa80 Zobacz post
    Od czwartku zeszłego tygodnia pompa zaczęła męczyć się u mnie w domku.
    Przepracowała do dziś 94 h na potrzeby CO (CWU wyłączona w sterowniku).

    W tej chwili temp. w domu wynosi 18,5C, przez chwilę było 20,5C, ale fachowcy twierdzili, że nie da się robić przy takiej temp.
    Po 3 dobach w zasadzie pracy pompy non stop temp. DZ wynosiła 1 C na wyjściu z pompy i 5-5,5 C na powrocie do niej, temperatura GZ to 32 na wyjściu z pompy i 25 na powrocie.

    Pytanie podstawowe to czy to normalne, że pompa pracuje non stop 3 doby i dopiero wówczas osiąga temp.? Temp. po pierwszym dniu wynosiła 16C i w sumie pozostałe 2 doby pompa pracowała nad pozostałymi 4C.
    Możesz się uspokoić, taka sytuacja jest normalna. Temperatury DZi GZ również.
    Dom masz jeszcze nie wygrzany, sporo w nim wilgoci technologicznej, a ściany jednowarstwowe i wentylacja grawitacyjna, to nie jest mistrzostwo w energooszczędności.
    Jakiej mocy masz PC? Jakie DZ?

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Forsa80
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    295
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Możesz się uspokoić, taka sytuacja jest normalna. Temperatury DZi GZ również.
    Dom masz jeszcze nie wygrzany, sporo w nim wilgoci technologicznej, a ściany jednowarstwowe i wentylacja grawitacyjna, to nie jest mistrzostwo w energooszczędności.
    Jakiej mocy masz PC? Jakie DZ?
    Uffff Henok dzięki deko mnie uspokoiłeś

    Moc pompy to 10 kW - myślę, że jest zbyt duża, ale ... ponoć przewymiarowane urządzenia pracują dłużej.
    DZ to odwierty w sumie na jakieś 245-255 m z glikolem 30%.
    Gleba zgodnie z opinią wiercących idealna - piasek nasiąknięty wodą jak gąbka i woda pod ziemią "płynie".

    Wentylacja rekuperatorkiem

    To podpowiedz jeszcze jak ją można dobrze zoptymalizować? Może wyciszałeś jakoś konstrukcję - to też będzie dla mnie zagwostka na najbliższe dni?
    Ostatnio edytowane przez Forsa80 ; 31-01-2011 o 21:40 Powód: skleroza

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Forsa80
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    295
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    CWU mam nastawione na 48 stopni, ale czasami ustawiam trochę mniej.
    Parter - mam ustawione 22 stopnie od 22-6 i od 13-15 i 21,5 stopnie w pozostałych godzinach
    Poddasze - mam stawione 21,5 od 22-6 i od 13-15 i 21,25 w pozostałych godzinach
    piwnica - tutaj już różnie, dogrzewam co jakiś czas, generalnie mam ustawione na 15,5-16, w większe mrozy obniżam temperaturę, żeby reszta się nagrzała wystarczająco
    korzystam z G12
    No właśnie z tymi godzinami nie mogłem dojść do ładu. Ustawiłem 20,5 w dzień i 19 C noc, ale tu chyba trzeba odwrotnie tak żeby pompa namęczyła się najwięcej w nocy kiedy prąd tańszy. CWU na chwilę obecną wyłączony, przecież zaprawy nie muszą w ciepłej wodzie mieszać , a jaką masz temp. wody w podłogówce?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forsa80 Zobacz post
    Wentylacja rekuperatorkiem

    To podpowiedz jeszcze jak ją można dobrze zoptymalizować? Może wyciszałeś jakoś konstrukcję - to też będzie dla mnie zagwostka na najbliższe dni?
    Sądziłem, że masz wentylację grawitacyjną widząc taką ilość kominów (ja nie mam żadnego).

    U mnie pompę ciepła słychać dosyć mocno w garażu. Ponieważ tam mi to nie przeszkadza, nic z tym nie robiłem. Przyczyną są prawdopodobnie drgania, które przenoszą się przez rury na ściankę oddzielającą pomieszczenie z pompą ciepła od garażu. Jest to ścianka gr. 12cm z gazobetonu. Aby te drgania usunąć trzeba by zastosować uchwyty z elastycznymi gumowymi podkładkami. W samej pompie są gumowe podkładki pod nóżkami, a dodatkowo sprężarka jest na niezależnej resorowanej płycie. Wyjścia z obudowy wykonane są z gumowych zbrojonych węży.

    Temperaturami na zasilaniu i powrocie podłogówki nie musisz się za bardzo przejmować. Bardziej istotna jest temperatura w pomieszczeniach.
    Jeżeli masz sterownik Auraton 3000, to tam oznaczenia dnia i nocy są akurat odwrotne, niż taryfa dzienna i nocna.
    To ustawienie jest dla Ciebie w tej chwili i tak nieistotne, bo PCi chodzi Ci 24h/dobe .

  6. #6
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    ja mam PC w piwnicy, ale mam tylko 1 drzwi na granicy piwnica/klatka schodowa. I trochę słychać, ale tylko wieczorem jak zasypiam
    jak jeszcze resztę drzwi bede miec to powinno byc ok.
    Temperaturą wody się nie przejmuj, tak jak pisał Henok

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Forsa80
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    295
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Sądziłem, że masz wentylację grawitacyjną widząc taką ilość kominów (ja nie mam żadnego).
    Faktycznie kominów mam na przynajmniej dwa domy , ale co zrobić jak się planowało kupić zwykły piec to trzeba było kominy wystawić. Teraz widzę, że z wentylacyjnych/grawitacyjnych będę miał jedynie w garażu, czyli wykorzystam 1/8 . No ale pierwszy dom - chyba ciężko uniknąć błędów.

    Co do temp. to jaką najlepiej ustawić jako zasilanie podłogówki - w tej chwili mam 30C. Pewnie łatwiej pompie będzie pracować na 25-28C w sensie oszczędności?

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forsa80 Zobacz post
    Co do temp. to jaką najlepiej ustawić jako zasilanie podłogówki - w tej chwili mam 30C. Pewnie łatwiej pompie będzie pracować na 25-28C w sensie oszczędności?
    Tej temperatury się nie ustawia. Ustawia się temperaturę na sterowniku pokojowym. Temperatura na zasilaniu podłogówki będzie zależała od zapotrzebowania budynku na ciepło do ogrzewania. Różnica temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem zależy od przepływów w instalacji, czyli od mocy pompy obiegowej lub biegu, na który jest ustawiona.
    Widziałem w Twoim dzienniku budowy, że decyzję o pompie ciepła podjęliście gdy budynek był już w stanie surowym. Szkoda, bo każdy komin, to spory mostek cieplny, o jego koszcie nie wspominając.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Forsa80
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    295
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    To jeszcze kilka słów woli samej pompy Ecopol i współpracy z firmą bo chyba tego temat dotyczy.

    Nasza pompka to 10 kW, odwierty pionowe łącznie jakieś 240-250 m.

    Dom ma mniej więcej 160-165m2 powierzchni użytkowej, ale 250 m2 po podłogach (w tym garaż 33 m2 i kotłownia 8 m2).

    Jeżeli mam ocenić współpracę z wykonawcą (0-5) to było na 4+ (odjąłem deko bo pomimo maili itd. dwa razy dostarczyli mi glikol i zbiornik buforowy do mieszkania, a nie na działkę).
    Samo wykonanie instalacji w kotłowni na 4+ (tylko dlatego, że pewnie zawsze można zrobić to lepiej - ładniejsze otulinki, bardziej spasowane itd.)
    Pompa 4+ (głównie chodzi tu o głośność urządzenia, reszta moim zdaniem jest na bardzo dobrym poziomie)

    Na dokładne wnioski przyjdzie poczekać kilka miesięcy czy rok, kiedy budowa się zakończy, a budynek wyschnie, ale póki co jak to mówią brak konieczności dokładania, doglądania itp. BEZCENNA

  10. #10
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    HenoK - mam pytanie do ciebie - da się jakoś policzyć COP PC nie mając zainstalowanych ciepłomierzy?
    wiem , że można bliżony wynik uzyskać znając ze ŚE lub OZC zapotrzebowanie budynku na ciepło i porównując to do faktycznej ilości kwh zużytych przez PC..ale czy można inaczej?

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    HenoK - mam pytanie do ciebie - da się jakoś policzyć COP PC nie mając zainstalowanych ciepłomierzy?
    Jak to zrobić opisywałem kiedyś na FM - http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post2907413 .
    Niestety potrzebna jest do tego grzałka wmontowana w obieg pompy ciepła .

  12. #12

    Domyślnie

    Trochę się wetnę, ale jak bym miał zasobnik cwu grzany przez pc, to spróbowałbym policzyć COP. Trza by wiedzieć ile wody podgrzewam, o ile stopni podgrzewam, ile na to poszło prądków. Reszta to jż same stałe (ciepło właściwe wody i może coś jeszcze...). Jak jesteś zainteresowany, to spróbuj zadać to dzieciakowi, który aktualnie jest na tym etapie z fizyką w szkole. Jak jest ambitny to na pewno połknie temat za niewielką zachętą

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Trochę się wetnę, ale jak bym miał zasobnik cwu grzany przez pc, to spróbowałbym policzyć COP. Trza by wiedzieć ile wody podgrzewam, o ile stopni podgrzewam, ile na to poszło prądków. Reszta to jż same stałe (ciepło właściwe wody i może coś jeszcze...). Jak jesteś zainteresowany, to spróbuj zadać to dzieciakowi, który aktualnie jest na tym etapie z fizyką w szkole. Jak jest ambitny to na pewno połknie temat za niewielką zachętą
    Jedyne co byś policzył, to średnie COP pompy ciepła dla tych właśnie warunków pracy (podgrzewanie ciepłej wody od jednej temperatury do drugiej) i to jeszcze przy paru założeniach upraszczających (np. takim, że temperatura wody w całym zasobniku jest jednakowa, co niestety nie jest prawdą).
    Dla ekonomii pracy pompy ciepła bardziej istotne jest COP przy ogrzewaniu domu - tu idzie większość produkowanego przez nią ciepła.

  14. #14
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Jak to zrobić opisywałem kiedyś na FM - http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post2907413 .
    Niestety potrzebna jest do tego grzałka wmontowana w obieg pompy ciepła .
    niestety grzałkę mam tylko w zasobniku....chyba nic nie da się zrobic...pozostaje czekać aż chłopaki zamontują ciepłomierze, z tego co mówili, to przymierzają się do tego...

  15. #15

    Domyślnie

    Święta racja. Ale jak się nie ma grzały, to można raz wychłodzić wodę w zasobniku do rządanej temperatury - np. takiej jak w c.o. na wieczór i podgrzać do temp. jaką osiągamy przy wyłąceniu PC. Taka symulacja warunków rzeczywistych. Ja mam ciepłomierz, więc sprawdzałem COP chwilowe, ale tak naprawdę najbardziej mnie cieszy jak średni COP jest wysoki, bo w końcu od tego zależą fakturki.

  16. #16
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    niedowiarek - problem w tym (pisał juz o tym Henok), że PC się wyłącza przy różnych temperaturach, bo my mamy sterowniki pokojowe

  17. #17

    Domyślnie

    Cześć,
    to ja się tu jeszcze dopiszę, u mnie również Ecopol już drugi sezon z tą pompą. Moc 10 KW, 300 L zbiornik CWU, gdzieś ~180 m2 ogrzewania po podłogach, ściany ytong 40 cm, dach 30 cm wełny, 6 okien połaciowych.
    Z takich ciekawostek to w przerwie montażu u Forsa80 (Witam prawie sąsiada ) panowie podmienli soft na nowszy. Chyba tej wersji wszyscy jeszcze nie mają.
    Jest podział nastawień pracy CWU na dni robocze i weekendy oraz doszedł licznik ilości przepracowanych godziń pompy dla CWU i CO.
    No i po wymianie termometrów na DZ, które się sporo rozjechały teraz temperatury są bardziej wiarygodne.
    Pozdrawiam - Daniel

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    jak się nie ma grzały, to można raz wychłodzić wodę w zasobniku do rządanej temperatury - np. takiej jak w c.o. na wieczór i podgrzać do temp. jaką osiągamy przy wyłąceniu PC. Taka symulacja warunków rzeczywistych.
    Masz rację, takie coś się da zrobić. Musiałbym tylko kiedyś zużyć cała ciepłą wodę .
    W normalnych warunkach temperatura ciepłej wody nie spada u mnie poniżej 30 st. C na dole zasobnika, co oznacza ok. 40 st. C w zaworach czerpalnych (pobierane z góry zasobnika).
    Generalnie da się zrobić, chociaż nie będzie to łatwe.
    Prawdę mówiąc mam przygotowany przepływowy zbiorniczek z grzałką, który zamierzałem zamontować w obiegu grzewczym PCi (np. na wypadek awarii pompy ciepła lub ekstremalnie niskich temperatur), ale ciągle brak czasu na taką przeróbkę. Oprócz w/w powodów, grzałkę tą chciałem zamontować do pomiaru COP pompy ciepła.
    Na Allegro można dostać tanie ciepłomierze, ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, chociaż za legalizowany trzeba już zapłacić kilkaset złotych.
    Wadą ciepłomierza z przepływomierzem wirnikowym są znaczne opory hydrauliczne (nawet rzędu 1m słupa wody, to dużo - w mojej instalacji mam pompę o podnoszeniu 6m, więc ciepłomierz znacznie zmniejszyłby przepływ). Nie mają tej wady ciepłomierze ultradźwiękowe, ale ich cena jest znacznie większa.

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Forsa80
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    295
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał TypeR Zobacz post
    Z takich ciekawostek to w przerwie montażu u Forsa80 (Witam prawie sąsiada ) panowie podmienli soft na nowszy. Chyba tej wersji wszyscy jeszcze nie mają.
    Jest podział nastawień pracy CWU na dni robocze i weekendy oraz doszedł licznik ilości przepracowanych godziń pompy dla CWU i CO.
    Ha ... teraz już wiem gdzie tak pędzili
    Widzę mamy podobne domki i dokładnie taki sam układ pompowy Podpowiedz więc jako bardziej doświadczony użytkownik tego cuda ile mniej więcej wydajesz na paliwo do pompki?
    Zapytam też czy wyciszałeś jakoś pompę czy nie masz z tym problemu?

  20. #20
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    Miałem już drobne przygody z moją instalacją...padła mi obiegówka z parteru. Firma przysłała nową, wymieniałem sam. Jednak przy wymianie, coś źle podłączyłem - stąd wynikały moje problemy z grzaniem parteru, bo obiegówka chodziła cały czas na 1 biegu!!!. Wczoraj wieczorem rozmawiałem przez telefon z p. Markiem, wytłumaczył mi co i jak, przepiąłem 2 druciki i od razu całość chodzi lepiej

    Forsa80 - u mnie PC chodzi tylko trochę głośniej od lodówki, a już porównywalnie ze zmywarką, chociaż jak zmywarka wypompowuje wodę, to jest zdecydowanie głośniejsza..fakt, ja mam ją w piwnicy...

Strona 1 z 34

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony