dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 34
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 677
  1. #21
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Forsa80
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    295
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    Miałem już drobne przygody z moją instalacją...padła mi obiegówka z parteru. Firma przysłała nową, wymieniałem sam. Jednak przy wymianie, coś źle podłączyłem - stąd wynikały moje problemy z grzaniem parteru, bo obiegówka chodziła cały czas na 1 biegu!!!. Wczoraj wieczorem rozmawiałem przez telefon z p. Markiem, wytłumaczył mi co i jak, przepiąłem 2 druciki i od razu całość chodzi lepiej

    Forsa80 - u mnie PC chodzi tylko trochę głośniej od lodówki, a już porównywalnie ze zmywarką, chociaż jak zmywarka wypompowuje wodę, to jest zdecydowanie głośniejsza..fakt, ja mam ją w piwnicy...
    Heh, a ponoć te pompy w ogóle się nie psują - bo pytałem czemu są właśnie te Wita (czy jakoś tak), a nie Grundfosik czy coś podobnego

    Co do głośności faktycznie pompa nie jest strasznie głośna, jak napisałeś jak lodówka może ciut głośniej, ale u mnie problem jest w tym, że mam ściankę z Ytonga 11,5 cm, w której to dodatkowo jeszcze pomontowane są rury (w tych miejscach ściana ma max 5 cm) więc wszystko słychać. W dzień nie ma problemu, ale w nocy ... spać się nie da raczej, no chyba że ma się mocny sen, albo człowiek przyzwyczajony do spania przy linii tramwajowej

  2. #22

    Domyślnie

    Cześć
    u mnie pompę było mocno słychać jak jeszcze drzwi wewnętrznych nie było. Teraz w dzień nie słyszę kiedy chodzi, w nocy trochę słychać ale czasami się zastanawiam czy to pompa czy lodówka. W łazience faktycznie słychać bo tylko ścianka działowa oddziela pomieszczenie gospodarcze.
    Co do kosztów, to mam dwie taryfy, pompa ustawiona na pracę tylko w II taryfie. Nie mam podlicznika, w okresie 18.10 do 10.12 płaciłem 504 zł za cały prąd, można przyjąć że jakieś 200 zł to prąd "użytkowy" reszta cele grzewcze. Od 10.12 do 10.02 powinno wyjść w granicach 700 zł. Dom jeszcze nie do końca zrobiony, brak elewacji i podbitki, balkon nie docieplony, okna również. Poddasze szybciej traci temperaturę od parteru i przy – 15 C zaczyna brakować II taryfy. Pomierzyłem cały dom laserowym termometrem (fajna zabawka) i wyszły błędy na ścianie kolankowej, ocieplenie murłaty jest trochę spierniczone. Mam tam o 3 C mniej niż w pozostałych miejscach. Da się to jeszcze poprawić od zewnątrz, więc po zimie trochę zabawy z wełną będzie.
    Do samej pompy nie mam zastrzeżeń, działa, grzeje, jest OK.
    Pozdrawiam - Daniel

  3. #23
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    Albo przez te wiatry co u nas ostatnio hulają wychładza mi się tak mocno dom, albo jest to efekt naprawy pracy pomki obiegowej z parteru...teraz dla odmiany na poddaszu mam niższe temperatury...jak to poprawić, przydławić pętle na parterze? na rotametrach czy na rozdzielaczu?
    temat jest o tyle pilny, że jutro żona wraca z małym dzidziusiem ze szpitala i na górze będe musiał grzać mocniej niż do tej pory...

  4. #24
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    jak to poprawić, przydławić pętle na parterze? na rotametrach czy na rozdzielaczu?
    Masz jeden sterownik pokojowy, czy więcej?

  5. #25
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    3 sterowniki pokojowe - w piwnicy przy PC, na parterze i na poddaszu.
    Dom mam nieszczelny, jak są mocne wiatry to czuję to...
    nie mam ciągłości izolacji na styku ścianka kolankowa/ocieplenie dachu, podobnie jak TypeR pisze, ja tam mam około 2 stopnie mniej...mam też trochę skopany montaż okien...nazbiera się tego trochę...

    reguluję to poprzez nastawy temperatur, na górze nastawiłem już 21,75 w taniej i 21,5 w drogiej (było 21,5/21,25), na parterze dałem 21,5/21,25 (było 22/21,5)

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    reguluję to poprzez nastawy temperatur, na górze nastawiłem już 21,75 w taniej i 21,5 w drogiej (było 21,5/21,25), na parterze dałem 21,5/21,25 (było 22/21,5)
    I prawidłowo. Możesz na górze podwyższyć o 0,25K. Generalnie na rezultat trzeba trochę poczekać, jak to przy podłogówce.

  7. #27
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    Oki, tylko że zanim naprawiłem tę obiegówkę wczoraj, to trochę pozmieniałem przepływy na rotametrach na parterze - poddasze było na full, a parter był trochę przydławiony(minimalnie - teraz też jest full otwarty), chociaż suma sumarum przy sterowaniu pokojowym nie powinno to mieć wielkiego wpływu...no chyba że jest za szybki przepływ?!? sam już nie wiem...
    wreszcie na GZ mam normalne różnice temperatur - sam parter 5,5-6, poddasze 5, piwnica4-4,5, jak idą 2 lub 3 obiegówki to jest w granicach 5
    wcześniej(przed naprawą) jak działały obiegówki z parteru i poddasza razem do delta była 9-10 nawet

  8. #28
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    rozmawiałem właśnie z p. Markiem.
    Teraz jak szła tylko obiegówka z poddasza, to była na 1 biegu
    Teraz jak szły obie obiegówki, to parter szedł na 2 biegu, a poddasze na 1. Przepiąłem 1 kabelek w obiegówce z poddasza i pójdzie ona na 2 biegu. Powinno pomóc. Jak nie, to będę kombinować z przepływami...

  9. #29
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Forsa80
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    295
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    temat jest o tyle pilny, że jutro żona wraca z małym dzidziusiem ze szpitala i na górze będe musiał grzać mocniej niż do tej pory...
    adiqq GRATULEJSZYN! U mnie ten sam temat jak przypuszczam będę przerabiał za 2-3 tygodnie

  10. #30
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    Pomoglo, na górze bez problemu uzyskuję wyższe temperatury - dodatkowo idzie odwilż...
    Przy okazji zlikwidowałem, a przynajmniej ograniczyłem jeden mostek na podaszu - klapę na strych dociepliłem około 10cm wełny...docelowo planuję jeszcze zrobić taką małą konstrukcję i całą ją obkleic styropianem lub obłożyć wełną, żeby całkowicie zlikwidować ten mostek.
    HenoKl - ma sens dokładać wełny na sufit z poddasza? W tej chwili mam 15cm supermaty na suficie z poddasza i 15cm unimaty między krokwiami...myśle też o obłożeniu wyłazu dachowego wełną - teraz to tylko mostek, a nie jest mi do niczego potrzebny - zostało mi jeszcze 1,5 rolki supermaty...
    pozostałe mostki musza poczekać do wiosny (uszczelnienie bramy garazowej)
    Ostatnio edytowane przez Gosc*** ; 03-02-2011 o 10:32

  11. #31
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Forsa80
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    295
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Wczoraj moi fachowcy stwierdzili, że lepiej będzie jak temp. w domu będzie w okolicy 20C bo lepiej będzie wszystko schło. Podkręciłem więc pompkę i od wczoraj znów pracuje non stop. GZ 32,5 C na wyjściu i 25,5 C na powrocie. DZ 2C na wyjściu i 6 C na powrocie.
    W weekend powalcze z ustawieniem dznia i nocy dla pompy bo jeżeli dobrze zrozumiałem Henkok to sterownik trzeba odwrócić w działaniu, żeby pompę "oszukać" i żeby głównie w nocy pracowała - na moim sterowniku nie da się ustawić wyższej temp. w nocy niż w dzień.

    Zerknąłem też na pompki obiegowe i widzę, że z boku można chyba ustawić, na którym biegu mają pracować I, II i III - jest obok takie małe pokrętełko/pstryczek? Czy się mylę, bo adiqq pisałeś, że musiałeś jakieś kabelki przepinać?

  12. #32
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    tzn pokrętełko mam, ale wirtualne - u mnie PC steruje biegiem pompki - poznasz po kabelku - jak cienki, to sam sterujesz, jak grubszy, to steruje PC...
    parter i poddasze steruje PC, tylko piwnicę mam na ręcznej regulacji. Dlatego musiałem drucik z 1 biegu przepiąć na 2
    Jeśli chodzi nastawy temperatury, to jest tak jak pisał HenoK

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forsa80 Zobacz post
    Wczoraj moi fachowcy stwierdzili, że lepiej będzie jak temp. w domu będzie w okolicy 20C bo lepiej będzie wszystko schło. Podkręciłem więc pompkę i od wczoraj znów pracuje non stop. GZ 32,5 C na wyjściu i 25,5 C na powrocie. DZ 2C na wyjściu i 6 C na powrocie.
    W weekend powalcze z ustawieniem dznia i nocy dla pompy bo jeżeli dobrze zrozumiałem Henkok to sterownik trzeba odwrócić w działaniu, żeby pompę "oszukać" i żeby głównie w nocy pracowała - na moim sterowniku nie da się ustawić wyższej temp. w nocy niż w dzień.

    Zerknąłem też na pompki obiegowe i widzę, że z boku można chyba ustawić, na którym biegu mają pracować I, II i III - jest obok takie małe pokrętełko/pstryczek? Czy się mylę, bo adiqq pisałeś, że musiałeś jakieś kabelki przepinać?
    cześć,
    zerknij do instrukcji od Auratona, tam masz zdefiniowane programy z godzinami pracy ogrzewania. Czarne prostokąciki to praca pc do wyższej temperatury (słoneczko), bez prostokąta to niższa temperatura grzania (księżyc). W praktyce to tam gdzie tańsza taryfa ustawiamy prostokąty 22-6 i 13-15 lub w łódzkim jeszcze do wyboru 14-16.
    Jeżeli masz zakres 14-16 wybrany to nie da rady korzystać z gotowego programu, trzeba ręcznie ustawić godziny dla "słoneczka". Z tego co pamiętam to delta nie powinna być większa jak 2 C między temperaturą "słoneczka" i "księżyca" bo sterownik głupieje.
    Jeszcze jedna kwestia, sterownik ma "inteligentne" oprogramowanie i przelicza ile wcześniej trzeba włączyć ogrzewanie żeby osiągnąć zadaną temperaturę. Sprowadza się to tego, że załączy PC 10 lub 20 min. przed II taryfą. Nie można tego wyłączyć. Ja go trochę oszukuję i ustawiłem opóźnienie 10 min, które w sterowniku ma zadanie "przeczekać" nagłe wietrzenie domu np. przy otwartych drzwiach, kiedy na krótko spadnie temperatura.
    Sterowanie pompkami obiegowymi steruje PC i nie da się ich ręcznie przestawiać, jak już trochę poznasz cały układ to się okaże czy trzeba im zmienić ustawienia.
    Z tego co Marek mówił to masz bardzo dobre warunki dla DZ, 6 C na wejściu do pompy po całej dobie pracy to dobry wynik.
    Pozdrawiam - Daniel

  14. #34
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Forsa80
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    295
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    OK widzę, że w weekend muszę nad tym popracować - czyli rozpracować układ sterowania podłubię i w razie czego będę dużo pytał

  15. #35
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Forsa80
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    295
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Wczoraj odwiedziłem działkę jeszcze na koniec dnia i delikatnie się zdziwiłem ...
    Na poddaszu 20C i obieg wyłączony, na dole 19,75C i pompa cały czas "brzęczy" ...
    Temperatura GZ na wyjściu z pompy sięgnęła 35,5 C, powrót 28,5 C ??? Czy to jest normalne? Czy pompa nie powinna się wyłączyć, a jedynie gonić obiegówkę szybciej?

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forsa80 Zobacz post
    Wczoraj odwiedziłem działkę jeszcze na koniec dnia i delikatnie się zdziwiłem ...
    Na poddaszu 20C i obieg wyłączony, na dole 19,75C i pompa cały czas "brzęczy" ...
    Temperatura GZ na wyjściu z pompy sięgnęła 35,5 C, powrót 28,5 C ??? Czy to jest normalne? Czy pompa nie powinna się wyłączyć, a jedynie gonić obiegówkę szybciej?
    cześć,
    a jakie temperatury na sterowniku masz ustawione?
    Jeżeli poddasze osiągnęło zadaną temperaturę to sterownik wyłączył już grzanie góry. Parter jeszcze pewnie nie i pompa działa dalej. Sama obiegówka tylko tłoczy wodę, żeby była ciepła to sprężarka musi chodzić.
    Oczywiście temperatura zasilania podłogi wzrośnie przy wyłączonym jednym obiegu bo pompa chodzi cały czas z tą samą mocą a ma do grzania dużo mniejszą powierzchnię. U mnie jak jeden obieg nie działa to temperatura wzrasta do 42 C na wyjściu na podłogę i 29 C na powrocie. Jak w zeszłym roku nie miałem jeszcze drzwi wewnętrznych to na dole potrzeba było więcej czasu na ogrzanie do zadanej temperatury. Pompa jeszcze ok. 1 godz. grzała na jednym obiegu parter właśnie na większych temperaturach.
    Według mnie takie rozwiązanie ma zalety i wady. Wadą może być lekkie przegrzanie podłogi (dla mojej żony w łazience to zaleta ), zaleta jest taka, że gdyby przy wielkich mrozach pompa nie dała rady grzać, to zawsze można na jednym obiegu obniżyć temperaturę to wtedy drugi bez problemu wygrzeje. Ale raczej nie powinno być problemu, masz podobny dom do mojego, zbudowany z cieplejszego materiału pompa 10 KW spokojnie o te 2 KW jest przewymiarowana.
    Pozdrawiam - Daniel

  17. #37
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Forsa80
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    295
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Uff, Dzięki trochę mnie to uspokoiło, szczególnie z tymi drzwiami, bo u nas też nie ma jeszcze drzwi wewnętrznych, nawet troszkę ciągnie z garażu. Jutro już na spokojnie powalczę ze sterownikiem, niech w nocy wygrzewa do 21-22 stopni, a w dzień niech sobie pompa odpoczywa.

  18. #38
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    TypeR - przy jednym działającym obiegu dostajesz 42 na zasilaniu a 29 na powrocie? - masz brak odbioru ciepła...tzn prawdopodobnie obiegówka na za naskim biegu idzie...pisałem o tym wyżej, jak szły 2 obiegówki, to delta dochodziła do 10-10,5, rozdzielacz na poddaszu był gorący, a na parterze letni. Jak zmieniłem bieg obiegówki, to cały czas mam w granicach 4,5-6. 42 stopnie to trochę za dużo jak na podłogówkę, górną granicę podaje się około 35 stopni - doczytałem, tu chodzi o temperature podłogi...dopuszczalna temperatura wody to 55 na zasilaniu i 45 na powrocie...nie zmienia to faktu że delta trochę duża...
    Ostatnio edytowane przez Gosc*** ; 04-02-2011 o 09:56

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    TypeR - przy jednym działającym obiegu dostajesz 42 na zasilaniu a 29 na powrocie? - masz brak odbioru ciepła...tzn prawdopodobnie obiegówka na za naskim biegu idzie...pisałem o tym wyżej, jak szły 2 obiegówki, to delta dochodziła do 10-10,5, rozdzielacz na poddaszu był gorący, a na parterze letni. Jak zmieniłem bieg obiegówki, to cały czas mam w granicach 4,5-6. 42 stopnie to trochę za dużo jak na podłogówkę, górną granicę podaje się około 35 stopni - doczytałem, tu chodzi o temperature podłogi...dopuszczalna temperatura wody to 55 na zasilaniu i 45 na powrocie...nie zmienia to faktu że delta trochę duża...
    cześć,
    przy dwóch biegach deltę mam 6 C, przy jednym faktycznie 12-13 C, tak było i na parterze i na poddaszu, mnie się wydaje że po prostu moc pompy ma na to wpływ, ale może faktycznie trzeba podkręcić pompki. Chociaż przepływy mam ustawione na trochę więcej niż 1,5 L.... Muszę pokombinować....
    Daniel

  20. #40
    Gosc***
    Guest
    Gosc***

    Domyślnie

    Ten temat mam dogłębnie zgłębiony u mnie.... na poddaszu i parterze mam rozdzielacze na full odkręcone, wszystkie pętle też...Marek stwierdził że to brak odbioru ciepła , stąd te moje kombinacje z drucikami z obiegówek

    Jest pewnie tak jak piszesz Typer - masz przewymiarowaną pompe i jak idzie tylko 1 obiegówka na 1 biegu, to nie nadąża odbierać ciepła...
    Ostatnio edytowane przez Gosc*** ; 04-02-2011 o 14:54 Powód: spostrzeżenie

Strona 2 z 34

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony