dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marekmro

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Posty
    3

    Domyślnie Czy Smolika Eko jest wystarczająco energooszczędny?

    Witam,

    Na wiosnę najprawdopodobniej zacznę budować dom wg. projektu Smolik Eko (http://http://www.archeton.pl/projek...023_opisogolny).

    Przeczytałem już (chyba) wszystkie wątki dotyczące domów energoszczędnych i ciekaw jestem, czy powinienem coś jeszcze zmieniać...

    Podstawowe dane dotyczące izolacji:
    PODŁOŻE (tu nie do końca rozumiem, podaję warstwy):
    wylewka cemetowa 6,5 cm
    izolacja cieplna z polistyrenu ekstrudowanego 8 cm
    izolacja przeciwwiligociowa
    izolacja cieplna z polistyrenu ekstrudowanego 15 cm
    warstwa oddzielająca
    płyta betonowa zbrojona 10 cm

    ŚCIANY FUNDAMENTOWE
    ocieplone polistyrenem ekstrudowanym 10 cm

    ŚCIANY ZEWNĘTRZNE
    bloczki YTONG gr. 30cm + ocieplenie z wełny mineralnej gr. 15cm

    STROP
    pomiedzy krokwiami - wełna mineralna 17cm
    plus wełna mineralna 8 cm od spodu

    Wentylacja:
    Mechaniczna z rekuperatorem.

    I energooszczędności (dane z projektu):
    W sumie, według projektu, daje to:
    Współczynnik przenikania ciepła dla ścian (U): 0,15 W/m2K
    Współczynnik przenikania ciepła dla dachu ocieplanego: 0,13 W/m2K
    Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną (Qo): 6 338 W
    Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania (Qh): 4 124 kWh/rok

    Zastanawiam się, czy powinienem coś w powyższej specyfikacji zmienić? Czy warstwy są harmonijnie dobrane?

    Dodatkowo, rozważam sposób ogrzewania - na pewno NIE chcę rozwiązań typu węgiel, pelety, ekogroszek czy podobne. Dostępu do gazu na razie miał nie będę - ale może za parę lat się pojawi.

    Nie chcę się ograniczać do samego prądu, dlatego też zakładam (w całym domu) ogrzewanie podłogowe-wodne i zostawiam istniejący komin (może gaz się pojawi a może trzeba będzie się przełamać i jednak czymś palić - choć traktuję to jako ostateczność).

    Bardzo podoba mi się koncepcja bufora ciepła - będę chciał taki właśnie bufor mieć (by wykorzystać tanią taryfę i by w razie jakichś przerw w dostawie prądu utrzymać ogrzewanie - zakładam że agregatem będę mógł zasilić pompy) - w każdym razie, bufor to (w tej chwili - pewnik).

    Pozostaje mi wybór, czy grzać prądem bezpośrednio - czy też jednak zainwestować w pompę ciepła. Nie wiem niestety, na ile dane podawane przez Archeton są realne - jeżeli faktycznie, roczne potrzeby energetyczne na ogrzewanie będą na na poziomie 4 124 kWh, czy nawet 6000 kWh - to te 2000-3000 tys złotych rocznie nie są dla mnie argumentem za pompą - zwłaszcza, że działkę mam małą i w grę wchodzą jedynie kolektory pionowe.
    Za pompą natomiast, przemawia możliwość chłodzenia w lecie - wydaje mi się to b. fajną rzeczą.

    Możecie coś poradzić?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Współczynniki przenikania ciepła dla ścian wyglądają sympatycznie, bliżej im do domu pasywnego, niż do minimalnego spełnienia dzisiejszych wymogów.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  3. #3

    Domyślnie

    marekmro, niech sie wypowiadają bardziej doswiadczeni, ale od siebie: mam 112m2 uzytkowej, nie mam gazu i inne stale paliwa odpadają z paru względow. Zdecydowalem zainwestowac w grubsze ocieplenie i pojsc tylko w prad. Na czarna godzinę - przepusty w plycie fundamentowej do pompy ciepla.

    W sumie mam: 30cm na scianie, 30cm pod plyta i 51cm na stropie (poddasze nieuzytkowe). Brak kominow, reku, cieple okna. Efekt: na papierze ok. 2800kWh. Do podlogowki wodnej podpiety piec Kospel LN2p 6kW. Jak w praktyce? Jeszcze nie wiem, bo piec ruszyl pare dni temu (do tej pory grzalem farelkiem i bylo od 9 do 17 st.C).
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    W sumie mam: 30cm na scianie, 30cm pod plyta i 51cm na stropie (poddasze nieuzytkowe). Brak kominow, reku, cieple okna. Efekt: na papierze ok. 2800kWh. Do podlogowki wodnej podpiety piec Kospel LN2p 6kW. Jak w praktyce? Jeszcze nie wiem, bo piec ruszyl pare dni temu (do tej pory grzalem farelkiem i bylo od 9 do 17 st.C).
    No no pięknie

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marekmro

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Współczynniki przenikania ciepła dla ścian wyglądają sympatycznie, bliżej im do domu pasywnego, niż do minimalnego spełnienia dzisiejszych wymogów.
    Czy oznacza to, że mogę liczyć na to, że (przy aktualnych cenach) koszty ogrzewanie prądem nie wyniosą mnie więcej 3000zł rocznie?

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marekmro

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    marekmro, niech sie wypowiadają bardziej doswiadczeni, ale od siebie: mam 112m2 uzytkowej, nie mam gazu i inne stale paliwa odpadają z paru względow. Zdecydowalem zainwestowac w grubsze ocieplenie i pojsc tylko w prad. Na czarna godzinę - przepusty w plycie fundamentowej do pompy ciepla.

    W sumie mam: 30cm na scianie, 30cm pod plyta i 51cm na stropie (poddasze nieuzytkowe). Brak kominow, reku, cieple okna. Efekt: na papierze ok. 2800kWh. Do podlogowki wodnej podpiety piec Kospel LN2p 6kW. Jak w praktyce? Jeszcze nie wiem, bo piec ruszyl pare dni temu (do tej pory grzalem farelkiem i bylo od 9 do 17 st.C).
    U mnie na papierze 4100kWh - czyli 1/3 więcej. Bardzo jestem zainteresowany faktycznymi rezultatami...
    Aha - czy masz jakiś bufor ciepła? Jak sobie razisz z taryfami?

  7. #7

    Domyślnie

    Bufor - niet.
    Taryf na razie nie mam, a wlasciwie mam - BUDOWLANĄ Wg zalozen plyta ma stanowic akumulacyjna masę, ktorej cieplo (i ścian dzialowych z silki) wystarczą by temperatura nie spadla znacząco w ciągu I taryfy.
    Szczegolowy raport za rok
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał marekmro Zobacz post
    Czy oznacza to, że mogę liczyć na to, że (przy aktualnych cenach) koszty ogrzewanie prądem nie wyniosą mnie więcej 3000zł rocznie?
    Jeśli oprzeć się na danych podanych z projektu, to będzie nawet znacznie mniej, bo rzędu 2 100 PLN rocznie. I to bez zabaw z nocną taryfą...
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony