dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Ocieplenie ściany fundamentowej - Laik

    Witam serdecznie,

    Na wstepie napiszę że szukałem odpowiedzi na to pytanie na forum, ale możliwe że moja wiedza jest tak niska, że mimo, że czytałem o tym to nie kapnąłem się, że to chodzi o mój problem.
    Do rzeczy (będę pisał jak laik bo jestem laikiem):
    Jestem na samym początku budowy - dom jednorodziny niepodpiwniczony.
    Do tej pory miałem wykopane rowy takie/dziury pod fundament, do tego budowlańcy włożyli zbrojenie i zamówiłem gruchę z betonem B20 - gryucha przyjechała, zalała wszystko do poziomu gruntu, budowlańcy wyrównali ile się da i na tym zakończyłem sezon 2010.

    Zbliża się sezon 2011 - budowlańcy lada moment przychodza wyrzucić humus, zasypać to piaskiem zasypowym i murowac bloczki betonowe B20. Do tego co mam teraz dojdą 3 warstwy tych bloczków.

    Pytanie:
    Nie mogę nigdzie znaleźć informacji dotyczących ocieplania ścian fundametowych tych które sa w ziemi. mam 3 interpretacje (jedna od budowlańców a dwie od kierbuda):
    1. (od Kierbuda 1 wersja) - Ci którzy czytają muratora (tak powiedział), to odkopują ile się da te fundamenty które są pod ziemią i okładają styropianem (tu jakoś średnio to widzę, bo przecież jak nie było deskowania przy zalewaniu, to pewnie te ściany nie są idealnie równe więc nie mam pojęcia jak do tego przytwierdzić bądź co bądź równy styropian)
    2. (od kierbuda 2 wersja) - Ci którzy nie czytają muratora, to odkopują ile się da i smarują dysperbitem
    3. Od budowlańca - To co jest w ziemi zostaje już tak jak jest w ziemi i tego nie dotykamy, natomiast jak już wymurowane będa te 3 warstwy bloczków, to na te bloczki dopiero będziemy kłaść styropian i później łączyć to z ociepleniem murów w górę a oprócz tego izolacja pozioma na 2 z 3 warstw bloczków.

    Jak to widzicie? która wersja własciwa? Nie wiem czy ma to znaczenie, ale będzie tam ogrzewanie podłogowe

    2. Czy po zdjęciu warstwy humusu wystarczy piasek zasypowy czy rozważyć również żwir bo czasem to widzę?
    3. Ile płacicie za piach zasypowy?
    Ostatnio edytowane przez wojkar ; 07-02-2011 o 23:04

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.216

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojkar Zobacz post

    Jak to widzicie? która wersja własciwa?
    Żadna. Błędem było takie wykonanie pseudo ławy pseudo ściany. Teraz to zaleczanie błedów.

    Mimo wszystko probuj to zaizolować. Jak -zapytaj tego kto Ci doradzil taką glupotę niech teraz myśli.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Błędem było takie wykonanie pseudo ławy pseudo ściany
    a gdzie tu jest błąd?
    -----------------------------------------------

    Jeśli fundamenty nie będą bardzo głębokie to ja bym po wymurowaniu ściany fundamentowej posmarował je z obu stron dysperbitem, a przy robieniu ocieplenia odkopał je do ławy fundamentowej i przykleił styropian na fundament i ściany za jednym zamachem. U mnie fundamenty były oklejane styropianen przy robieniu fundamentów a potem był problem (poprawka po poprawce) bo grubość styropianu na fundamencie nie zgrywał się z grubością styr. na scianię.
    Tak czy inaczej nie żałuj izolacji (przeciwwilgociowej ani termicznej) na fundamentach. Między fundament (ten z bloczków betonowych) a ścianę połóż podwójną warstwę foli (takiej grubej - specjalnej do fundamentów). Bo jeśli zrobisz to niedokładnie to później będziesz ci wilgoć włazić do domu i poprawki będą baaardzo skomplikowane.

    I sprawdź koniecznie ubicie piachu przed wylaniem chudziaka (podłoga na gruncie siądzie po latach -popękają fugi i kafelki)
    cyt:”Panie, od pintnastu lat tak robie i nie miołem kłopotu”(murarz nie miał kłopotu -kłopot będzie miał inwestor)

    - http://forum.muratordom.pl/zapadniet...cy,t163105.htm
    - http://forum.muratordom.pl/showthrea...a-pod%C5%82oga
    (sprawdza się wbijając pręt zbrojeniowy dużym młotkiem-powinien wejść nie więcej jak 15-25 cm)
    -Nie polecam papy do izolacji poziomej fundamentów i podłogi
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...hlight=izolbet
    „mam zrobioną pozioma izolacje , izolbet k następnia papa isolbet, folia, styropian i wylewka. Po 4 latach mieszkania dał sie odczuwać zapach lepiku z zostawionych przerw dylatacyjnych miedzy ścianami a wylewką. Nie wiem co mam robić. ????????? Proszę pomózcie.”

    Wszystko o fundamentach
    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 08-02-2011 o 08:55
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.216

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    a gdzie tu jest błąd?
    Jeden z nas nie zrozumiał opisu autora.

    Jeżeli dobrze zrozumiełm opis autora to nie ma on ławy a klocek przypadkowej szerokości i równości wylany aż do powierzchni terenu. Teraz dojdą 3 warstwy bloczka i gotowe.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    a gdzie tu jest błąd?
    -----------------------------------------------

    Jeśli fundamenty nie będą bardzo głębokie to ja bym po wymurowaniu ściany fundamentowej posmarował je z obu stron dysperbitem, a przy robieniu ocieplenia odkopał je do ławy fundamentowej i przykleił styropian na fundament i ściany za jednym zamachem. U mnie fundamenty były oklejane styropianen przy robieniu fundamentów a potem był problem (poprawka po poprawce) bo grubość styropianu na fundamencie nie zgrywał się z grubością styr. na scianię.
    Tak czy inaczej nie żałuj izolacji (przeciwwilgociowej ani termicznej) na fundamentach. Między fundament (ten z bloczków betonowych) a ścianę połóż podwójną warstwę foli (takiej grubej - specjalnej do fundamentów). Bo jeśli zrobisz to niedokładnie to później będziesz ci wilgoć włazić do domu i poprawki będą baaardzo skomplikowane.
    to ze nie zgrywaly Ci sie grubosci znaczy ze sam nie wiedziales jakie one beda - blad byl po Twej stronie,poniewaz zapewne zaczales poprawiac projekt na sile

    ja bym specjalnie nie przesadzal z gr ocieplenia law fund w ziemi - od 5-10 cm

    przeciwwilgociowej na sciany wystarczy dysperbit 2-3 razy

    jako izolacje pozioma folie sobie odpusc bo to badziewie

    proponuje pape termozgrzewalna - jedna warstwe pomiedzy sciany fund a bloczki, a druga pomiedzy bloczki a sciany parteru - na izolacje pozioma pod wylewki papa termozgrzewalna na czysty beton-polaczona z papa pod scianami- na to folia bud czarna gr 0,5mm i styropian

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    I sprawdź koniecznie ubicie piachu przed wylaniem chudziaka (podłoga na gruncie siądzie po latach -popękają fugi i kafelki)
    cyt:”Panie, od pintnastu lat tak robie i nie miołem kłopotu”(murarz nie miał kłopotu -kłopot będzie miał inwestor)
    tu sie zgodze, pilnuj jakosci ubijania piachu - swoja droga zalecal bym kliniec zamiast piachu

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    -Nie polecam papy do izolacji poziomej fundamentów i podłogi
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...hlight=izolbet
    „mam zrobioną pozioma izolacje , izolbet k następnia papa isolbet, folia, styropian i wylewka. Po 4 latach mieszkania dał sie odczuwać zapach lepiku z zostawionych przerw dylatacyjnych miedzy ścianami a wylewką. Nie wiem co mam robić. ????????? Proszę pomózcie.”

    Wszystko o fundamentach
    hahaha nic mnie bardziej nie smieszy nalezy nauczyc sie czytac instrukcje i certyfikaty materialowe

    po pierwsze nie smierdzi papa ani lepik tylko izolbet k - grunt na bazie rozpuszczalnikow organicznych, ktory nadaje sie tylko do uzytku zewnetrznego, do tego nie do wszystkich rodzajow papy
    ktos przykleil pape na mokrym izolbecie k i odcial go od dostepu powietrza - rozpuszcalnik sie ulotnic nie moze i wyparowac, wiec smierdzi juz 4 rok


    polecam pape termozgrzewalna - jak uzyc pisalem wyzej
    Ostatnio edytowane przez face ; 08-02-2011 o 17:27

  6. #6
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojkar Zobacz post
    Jak to widzicie? która wersja własciwa? Nie wiem czy ma to znaczenie, ale będzie tam ogrzewanie podłogowe
    A takie fundamenty były zaprojektowane????????? Projektant narzucił tak specyficzną "technologię robót" czy były w dokumentacji normalne ławy fundamentowe tak jak się to robi???

    Co powinieneś zrobić?

    1. Wypieprzyć kierownika budowy - ktoś kto dopuszcza tego typu partactwa nie powinien pełnić tak odpowiedzialnej funkcji...
    2. Partaczom nakazać rozbiórkę tego g... zażądać zwrotu za zniszczony materiał i wypieprzyć na zbity pysk specjalistów od kopania rowów zalewanych betonem bez wypłacenia jakichkolwiek pieniędzy,
    3. Zatrudnić prawdziwych budowlańców.

    ps. zdjęcie humusu jest PIERWSZĄ czynnością przy stawianiu czegokolwiek... jeżeli tego nie potrafili zrobić zgodnie z technologią wykonywania robót budowlanych to nie powinni już niczego dotykać...
    Jak chcą teraz usunąć humus znajdujący się wewnątrz "pseudo ławościan"? Użycie koparko ładowarki spowoduje na 100% uszkodzenie uprzednio spieprzonych pseudoław... Pozostaje ręcznie szpadlami... kilka dni bezsensownego kopania, za które ty będziesz musiał zapłącić
    Ostatnio edytowane przez zibik_eng ; 08-02-2011 o 17:29

  7. #7

    Domyślnie

    do usunięcia .
    Ostatnio edytowane przez zip20 ; 07-06-2017 o 17:46

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał zip20 Zobacz post
    Takie fundamenty nie są złe, w wielu projektach takie występują, ja sam ma taki w swoim projekcie.
    nie sa zle?? na jakiej podstawie tak twierdzisz??
    wwielu projektach??pierwsze slysze...malo tego pierwsze widze
    masz zly fundament - albo posadawiasz na skale

    Cytat Napisał zip20 Zobacz post
    ( ława lana bezpośrednio w grunt w foli )
    no wlasnie lawa fundamentowa, nie sciana

    Cytat Napisał zip20 Zobacz post
    Wiec nie piszcie gościowi bo jest to zgodne ze sztuką jeśli są takie w projektach.
    architekci - na szczescie nie wszyscy - b.malo wiedza o sztuce budowlanej

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.216

    Domyślnie

    Cytat Napisał zip20 Zobacz post
    Takie fundamenty nie są złe, w wielu projektach takie występują, ja sam ma taki w swoim projekcie ( ława lana bezpośrednio w grunt w foli )
    Wiec nie piszcie gościowi bo jest to zgodne ze sztuką jeśli są takie w projektach.
    Ja poproszę o skany tego projektu na forum.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    jako izolacje pozioma folie sobie odpusc bo to badziewie
    Badziewie? Próbowałeś rozerwać to badziewie? Papa to jest dopiero badziewie.

    normalne ławy fundamentowe tak jak się to robi
    a jak wyglądają te NORMALNE ławy bo ja też miałem lane w gruncie i nadal nie widzę tu błędu.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  11. #11

    Domyślnie

    do usunięcia
    Ostatnio edytowane przez zip20 ; 07-06-2017 o 17:46

  12. #12

    Domyślnie

    pantotograf - zanim sie wypowiesz dowiedz sie jakie sa gatunki pap

    zadna folia, nawet moletowana nie zaizoluje tak jak 2-3 x papa termozgrzewalna

    dochodzi problem laczenia folii z izolacja pozioma podbetonki....papa jest dogrzewana na podloze a folia...polozona, moze przyklejona dysperbitem

    coz...kazdy moze miec swoje zdanie, a blednie wykonanej izolacji poziomej pod scianami parteru sie wrecz nie da poprawic
    Ostatnio edytowane przez face ; 09-02-2011 o 10:14

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał zip20 Zobacz post


    Kolega pewnie ma wykonane coś takiego i nie widzę w tym nic dziwnego większość domów w mojej okolicy maja takie fundamenty i nic im się nie dzieje te starsze jak i te nowsze. I ja tez takie wykonam i nie przekona mnie nic, bo są dużo łatwiejsze w wykonaniu i nie są tak kosztowne a funkcje spełniają taką samą .
    i wierzysz ze ten nawis gruntu wysokosci pewnie 60-80 cm i szerokosci ok 20 cm sie Tobie utrzyma??najpierw zdaj sobie sprawe ze chcesz podkopac grunt ktory sie oberwie i Cie moze zasypac!!grunt nie ma wytrzymalosci na rozciaganie niestety
    kiedys sie tak budowalo....za komuny...wiesz dlaczego?? bo nie bylo drewna i nie bylo czym szalowac, jednak wtedy nikt nie podbieral skarpy tylko kopal fundament szeroki na 50 cm i zalewal takiego klocka o 50 cm szerokosci, przy okazji-kolejny blad-wrzucajac aby bylo taniej wszelki gruz jaki mial pod reka

    wcale takie zalewanie tanie nie jest bo zazwyczaj wchodzi ok 2x wiecej betonu, wykop sie oberwie grunt zsypie nie daj Boze czlowieka, w najlepszym wypadku zbrojenie i dupa....
    wydatek na deski??przeciez raz kupujesz i masz na plyte

    co innego szeroki rozkop, lawa lana w gruncie a sciana w szalunku, a co innego sciana lana w gruncie i poszerzana na sile dolem najczesciej z mizernym skutkiem
    Ostatnio edytowane przez face ; 09-02-2011 o 10:26

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    dochodzi problem laczenia folii z izolacja pozioma podbetonki....papa jest dogrzewana na podloze
    a hydraulik porobi sobie swoje otwory w tej papie których potem nikt i tak nie zaizoluje.
    To ma być zabezpieczenie przeciwwilgociowe a nie basen i dysperbit + folia wystarczy. Jestem przeciwnikiem wkładania papy (smoły) do wnętrza. No i trzeba uważać bo niektóre papy rozpuszczają styropian.
    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 09-02-2011 o 10:46
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 09-02-2011 o 10:46
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  16. #16

    Domyślnie

    zostan przy swoim zdaniu a ja zostane przy swoim

    papy sa nie tylko smolowe ale i asfaltowe
    na pape daje sie kolejne zabezpieczenie - folie bud czarna

    folie hydraulik podziurawi tym bardziej a pape mozna zalatac - jak sie wie gdzie i kiedy polozyc pape to problem wnet nie istnieje
    Ostatnio edytowane przez face ; 09-02-2011 o 10:33

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie



    Kolega pewnie ma wykonane coś takiego i nie widzę w tym nic dziwnego większość domów w mojej okolicy maja takie fundamenty...
    ja mam wersje b - ława lana w gruncie i na niej wymurowane 6-8 warstw bloczków betonowych (gdzie tu błąd)
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post


    ja mam wersje b - ława lana w gruncie i na niej wymurowane 6-8 warstw bloczków betonowych (gdzie tu błąd)
    Tobie nikt bledu nie wytyka, masz poprawnie
    chodzi o pomysl zip 20

  19. #19
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Cytat Napisał zip20 Zobacz post
    Takie fundamenty nie są złe, w wielu projektach takie występują, ja sam ma taki w swoim projekcie ( ława lana bezpośrednio w grunt w foli )
    Wiec nie piszcie gościowi bo jest to zgodne ze sztuką jeśli są takie w projektach.
    Zamieść skan swojego projektu z takimi ławami... dopóki nie zobaczę to nie uwierżę że może ktoś takie bzdury "projektować"...

  20. #20

    Domyślnie

    do usunięcia
    Ostatnio edytowane przez zip20 ; 07-06-2017 o 17:46

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony