dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    prawie rolnik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    2

    Post Jak się zabrać za przebudowe stodoły z pustaka na pensjonat agroturystyczny ?

    Witam.
    Jestem tu nowy więc pytam !
    Odzidziczyłem z żoną piękną działke 70ar, na 1/4 części postawiłem dom, na pozostałej stoi murowana z pustaka stodoła 20-letnia o wymiarach 24x11 metrów, w dobrym stanie. Za stodołą 40m dalej mam starorzecze a za nim łąke i niedaleko rzeke Omulew ( nieuregulowaną ).
    Chciałbym organizować spływy kajakowe latem a zimą wynajmować pokoje dla gości w tej właśnie stodole. Aby tego dokonać musze ów stodołe przerobić na Pensjonat groturystyczny.
    W związku z tym mam kilka pytań:
    - czy opłaca mi się przerabiać ten budynek na pensjonat? ( mam sporo lasu więc drewno posiadam swoje, jedyne koszty to Tartak ) :D
    - jaki są mniej - więcej koszty projektowe aby tę stodołe przebudować ?
    - czy nie lepiej było by kupić jakiś gotowy projekt i zacząć wszystko od nowa a stodołe wyburzyć ?
    no jak się do tego wogóle zabrać ????
    Z góry dziękuje za wszelkie rady ! :D

  2. #2
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Koszt projektu pod pensjonat to min 15-20 tys zł... gotowców na szczęście nikt nie robi.
    Teoretycznie mozna przebudować starą stodołę tylko... co tam było przetrzymywane? Jak żywy inwentarz to po przebudowie nie zatrzymasz nikogo na dłużej niż 1 dzień. Po prostu będzie niemiłosiernie ŚMIERDZIEĆ.

  3. #3

    Domyślnie

    zibik_eng w stodole to sianko się trzyma.
    A zwierzaczki w obórce lub w stajni.
    prawie rolniku weź kogoś kto zna się na budownictwie(z uprawnieniami) niech budynek obejrzy czy warto inwestować.
    Zapłacisz parę złotych a wiele się dowiesz.
    Wtedy będziesz wiedział czy warto inwestować w to co masz czy zburzyć.
    No i wtedy znów zrodzą się nowe pytania .
    Życzę Ci realizacji marzeń bo masz je piękne.
    Chcieć to móc.

  4. #4

    Domyślnie

    Witam, po pierwsze zeby bawic sie w agroturystyke to muszisz miec pow,1 h przeliczeniowego ,inaczej lecisz na Zusie, po drugie jako 'rolnik" mozesz wynajmowac na agro 5 pokoi,wiec metraz stodoly troche za duzy na agro chyba ze porobisz apartamenty kilku poziomowe, lub pokombinujesz z dwoma numerami gospodarstwa .Zapodaj jakies zdjecia stododly od zewnetrz i srodka ,wazne by na zdjeciach bylo widac wiezbe .Swojego drewna tak nie przezywaj ,do samo drewno to skromny % inwestycji ,a na taka przebudowe musisz miec kilkaset tys by zrobic to z glowa .Wazne tez czy stodola jest w papierach oznaczona jako budnek gospodarczy czy mieszkalno-gospodarczy ,acha ,a tak poza tym na agroturystyke mozna sie zalapac na dotacje w wysokosci 25-50% inwestycji.Pzdr
    Regulamin forum

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    prawie rolnik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    2

    Domyślnie Pokolei

    Więc tak:
    Rolnikiem nie jestem. Ale mam w rodzinie rolnika.
    W tym roku po raz pierwszy będe składał wniosek o dopłaty bo ma hektar przeliczeniowy.
    Jak widać na zdjęciu część stodoły to obora, już bez zwierząt ale smród pozostał w tej części.
    Jest ona od środka cała zabudowana więc w pozostałej części stodoły nie śmierdzi Gnojem
    Jak to jest z tymi pięcioma pokojami ?
    - czy może być np. 5 apatramentów z odzielnymi wejsciami ? ( a nich dowolna ilość pomieszczeń ? )
    Stodoła jest w papierach jako budynek gospodarczy.
    Ja sam pracuje w prywatnej firmie. ALe chciał bym się zwolnić i zająć się tylko Agroturystyko.
    Gotówki nie posiadam i musze się starać o jakiś kredyt.
    Nawet nie wiem ile musze mieć tej kasy?
    na taką Inwestycje?
    No i jak z dodatcjami na taki biznes ?
    - czy jest wogóle szansa ?
    - i od czego zacząć ???
    Nie wiem czy mnie to wszystko nie przerasta ???????
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Stodola..jpg
Wyświetleń:	445
Rozmiar:	95,9 KB
ID:	43221  

  6. #6

    Domyślnie

    Nie przerasta, jak masz własną kasę, bo teraz dostać jakiś kredyt inwestycyjny na budowę takiej agroturystyki to masakra. A jak masz zamiar spłacać kredyt, jak chcesz się zwolnić z pracy? Fajny budynek na agro, tak z 5 pokoi z kuchniami z odrębnymi wejściami. Coż nie są to czasy na inwestycję w agro...

  7. #7

    Domyślnie

    gospodarstwo agroturystczne moze miec do 5 pokoi , jezeli pracujesz i nie masz zadnej odloznej kasy ciezko to bedzie ruszyc , w najperw musisz zinwestowac i to sporo ,a z czegos musisz zyc na bierzaco.Dotacje daja kilkadzisat tys zl ,ale musisz miec wklad min 50%.zas ze zdjecia wynika ,ze zeby to zrobic z glowa ,to musisz wlozyc min kilkaset tys zl ,wiec ciezko to widze.Pzdr
    Regulamin forum

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    maarcin15

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Posty
    6

    Domyślnie

    A jeszcze eternit na dachu, to tez sa spore koszta

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kamilo23

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    bdg
    Kod pocztowy
    85-040
    Posty
    5

    Domyślnie

    Koszty beda duze, a pomysl o tym jak jakis zlosliwy sadiad powe turystom ze byla tu wczesniej obora...
    Tu była reklama [Regulamin Forum, pkt 2.4.c]

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    milkowska

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Okolice Grójca
    Posty
    111

    Domyślnie

    Witam,
    Z dotacjami na agorturystyke jest szansa. Do ARiMR na program "Różnicowanie działalności nierolniczej" można składać wnioski ale nabór skonczyl sie 4 listopada. W przuszłym roku również powinien być, odywają sie one cyklicznie co rok. Warunkiem jest otrzymywanie doplat bezposrednich oraz ubezpieczenie w Krus, w dniu skladania wniosku trzeba byc minimum 2 lata w KRUS.
    Również osoby ubezpieczone w ZUS moga skladac wnioski, ale to z dzialania "Tworzenie i rozwoj mikroprzedsiebiorstw".

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.168
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    To jest stodoła i to w dodatku typowo stodołowata, zero w niej wiejskiej romantyczności (jak np. w stodołach poniemieckich z cegły czy szachulca).
    Tutaj nie tylko trzeba przeliczyć koszt dociągnięcia mediów, budowy kotłowni, budowy stropów i ścianek działowych, ocieplenia, zmiany pokrycia dachu, ale także uatrakcyjnienia wizualnego elewacji. A potem jeszcze wyposażenie tego - łóżka, kuchnie, łazienki, podłogi, szafy
    IMHO - za duże nakłady, by ci się zwróciło w sensownym czasie. Zwłaszcza jak nie masz bazy klientów - przez pierwsze lata będzie ciężko.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony