dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar t0mekk
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Brzeg
    Kod pocztowy
    49-300
    Posty
    42

    Question Kolektor + piec gazowy kondensacyjny + zasobnik

    Witam czy możliwa jest instalacja kolektor + piec gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny + oczywiście zasobnik.
    Przeczytałem sporo postów i artykułów ale do tej pory nie udało mi się doczytać czy jest taka możlwiość.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    Jak najbardziej jest taka możliwość.
    pozdrawiam.
    Witold

  3. #3

    Domyślnie

    Każdy zasobnik solarny jest biwalentny tzn ma 2 wężownice ogrzewające wodę w zbiorniku. Dolna do podłączenia solara i górna do dodatkowego źródła grzewczego np pieca gazowego.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar t0mekk
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Brzeg
    Kod pocztowy
    49-300
    Posty
    42

    Domyślnie

    czy będzie to działać tak, że jak wykorzystam wodę w zasobniku to piec gazowy zacznie działać jak podgrzewacz przepływowy?
    Niebawem muszę podjąć decyzję co do ogrzewania co i cwu, nie chciałbym popełnić jakiejś gafy..

  5. #5

    Domyślnie

    Do zasobnika nie możesz mieć pieca gazowego dwufunkcyjnego. Ja mam zwykły atmosferyczny jednofunkcyjny. A tak naprawdę to jest tak, że dwufunkyjny ma dwa obiegi wodne - jeden na kaloryfery z wodą kotłową i drugi wody bieżącej ogrzewany tą wodą kotłową przez wymiennik płytowy. W tym piecu jest czujnik przepływu wody, jak odkręcisz kurek z wodą to będzie na bieżąco woda podgrzewana. W jednofunkcyjnym jest jeden obieg wody kotłowej i przez zawór trójdrożny albo ogrzewa kaloryfery albo przez wężownicę tą samą wodą kotłową ogrzewa wodę użytkową. I to taka różnica że jednofunkcyjny piec to też dwu funkcyjny bo grzeje CO i CWU tyle że jedną wodą kotłową.

    Do zasobnika musisz mieć piec JEDNOFUNKCYJNY z zaworem trójdrogowym. O dwu funkcyjnych współpracujących z zasobnikiem nie słyszałem, a jeżeli ktoś o takich wie to pilnie proszę dać znać - producent i model.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar t0mekk
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Brzeg
    Kod pocztowy
    49-300
    Posty
    42

    Domyślnie

    no tak, wiec rodzi sie dylemat: 2funkcyjny kondensacyjny, czy 1funkcyjny z zasobnikem + solary? dom 130m2, punkt poboru wody blisko pieca

  7. #7

    Domyślnie

    Tez wczoraj sondowalam temat w internecie i sa tacy, ktorzy jednak kombinuja z uzyciem termostatu (jak ciepla to zasobnik, jak zimna to piec). ale oczywistego i uzgodnionego rozwiazania nie znalazlam - choc pewnie dlatego ze dlugo nie szukalam. Wiec tylko na razie proponuje, aby nie ma odrzucac calkowicie tego pomyslu, moze ktos madry cos wymysli.....

  8. #8

    Domyślnie

    @ tomek - przez przypadek znalazłem w necie filmiki prezentujące różnice (akurat na przykładzie Vaillanta)
    >> Piece jedno i dwu funkcyjne <<

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar t0mekk
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Brzeg
    Kod pocztowy
    49-300
    Posty
    42

    Domyślnie

    o dzięki za przydatne źródło informacji, też znalazłem ciekawy artykuł dość prosto opisujący zagadnienie http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php...ms=365&cms=272
    chyba zdecyduję się na zestaw solarny + piec jednofunkcyjny + zasobnik na 300l.

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    @ tomek - przez przypadek znalazłem w necie filmiki prezentujące różnice (akurat na przykładzie Vaillanta)
    >> Piece jedno i dwu funkcyjne <<

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    A przeliczyłeś opłacalność tego rozwiązania?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar t0mekk
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Brzeg
    Kod pocztowy
    49-300
    Posty
    42

    Domyślnie

    nie robiłem żadnej szczegółowej kalkulacji...czyżby było to mało opłacalne rozwiązanie?
    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    A przeliczyłeś opłacalność tego rozwiązania?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Ja liczyłem ostatnio na podstawie rzeczywistych ofert od Viessmana i wyszło mi, że dołożenie do kotła kolektorów zwróci się po 35 latach.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  13. #13

    Domyślnie

    @ KrzysztofLis2 - bo Viessmann z cenami swoich urządzeń to z dużej wysokości na głowę upadł. Jest wiele innych producentów równie dobrych a nawet lepszych przynajmniej 30% tańszych i nie mam na myśli Chinoli...

    Mój zestaw to Junkers Ceraclass ZS 14-2 DV KE (ok 2500zł)- gazówka z otwartą komorą spalania (tylko do CWU) + Zestaw solarny Hewalex 300l z 3 płytami na allegro (ok 7600zł brutto 23%VAT)
    Grzeje to jak głupie dla rodziny 5 osobowej.
    Ostatnio edytowane przez yaiba83 ; 08-03-2011 o 09:39

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar t0mekk
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Brzeg
    Kod pocztowy
    49-300
    Posty
    42

    Domyślnie

    yaiba83 o jakich kolektorach mówisz?

  15. #15

    Domyślnie

    Nowa seria kolektorów płaskich KS2000 TLP AC
    Link do aukcji >>> allegro <<<

  16. #16

    Domyślnie

    Tylko przypominam, że model TLP AC nie ma jeszcze certyfikatu Solar Keymark, więc nie kwalifikuje się do otrzymania dofinansowania z NFOŚIGW.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    Tylko przypominam, że model TLP AC nie ma jeszcze certyfikatu Solar Keymark, więc nie kwalifikuje się do otrzymania dofinansowania z NFOŚIGW.
    Do dofinansowania nie potrzebyje mieć Solar Keymark.
    A absorber ma nie miedziany tylko aluminiowy.
    Witold

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Do dofinansowania nie potrzebyje mieć Solar Keymark.
    A absorber ma nie miedziany tylko aluminiowy.
    Witold
    Potrzebuje mieć SK lub certyfikat zgodności z PN. Kolektor AC nie ma jeszcze ani jednego, ani drugiego. Więc do dofinansowania z NFOŚIGW się nie kwalifikuje.
    Nigdzie nie napisałem jaki ma absorber.

  19. #19
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    soke

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Kod pocztowy
    62-010
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Witam.
    Jak najbardziej jest taka możliwość.
    pozdrawiam.
    Witold
    Witam
    Może podzieli się Pan wiedzą na ten temat, podłączyłem niedawno piec kondensacyjny, dwufunkcyjny Ariston (Genus Premium 24 FF) pod układ co i cwu, rurki (pex) mam jeszcze na wierzchu i zastanawiam się nad podpięciem w układ kolektorów słonecznych ponieważ jak znalazłem w opisie na stronie producenta kocioł jest "przystosowany do współpracy z panelami solarnymi". Przypomnę iż chodzi o kocioł dwufunkcyjny. Więc proszę o jakiś schemat podłączenia.
    Pozdrawiam

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał soke Zobacz post
    Witam
    Może podzieli się Pan wiedzą na ten temat, podłączyłem niedawno piec kondensacyjny, dwufunkcyjny Ariston (Genus Premium 24 FF) pod układ co i cwu, rurki (pex) mam jeszcze na wierzchu i zastanawiam się nad podpięciem w układ kolektorów słonecznych ponieważ jak znalazłem w opisie na stronie producenta kocioł jest "przystosowany do współpracy z panelami solarnymi". Przypomnę iż chodzi o kocioł dwufunkcyjny. Więc proszę o jakiś schemat podłączenia.
    Pozdrawiam
    A to bardzo proste: http://www.bachus.com.pl/wicia/index...ite=instalacje przedostatni rysunek. Zasobnik z kotłem podłączony równolegle. Co prawda instalacja pokazana jest jak dwupołaciowa ale proszę ją potraktować jak jednopołaciową.
    pozdrawiam.
    Witold

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony