dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grajesia

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Zambrów
    Kod pocztowy
    18-300
    Posty
    21

    Domyślnie Zużycie oleju Pomocy

    Witam. Proszę Was o radę.
    Wybudowaliśmy dom, do którego wprowadziliśmy się w lipcu 2010. Zatankowaliśmy wtedy 1600l. Dom ma 230 m. Pod koniec września zaczęliśmy grzać, bo mamy problem z wilgocią. Rozszczelaniamy okna rano i wieczorem. Dom jest ocieplony. Jednak paliwa zabrakło już w styczniu. Dokładnie 27. Zatankowaliśmy 1000l. Teraz mamy 9 marca a słyszę już w zbiorniku, że paliwo zaczyna sie przelwać, czyli pewnie będzie trzeba tankować. Znowu!!!!!
    Drodzy użytkownicy czy u Was też wszystko idzie w takim tempie? Dodam, ze mamy założone głowice termostatyczne i regulator Auron. Wodę grzejemy rano i wieczorem. Ze względu na małe dzieci grzejemy cały czas. W ciagu dnia mamy ustawioną temp 19,5 a w nocy 18,5. Jest ciepło tylko to zużycie paliwa mnie przeraża. Zwłaszcza, ze 1000l prawie poszło mi w niewiele ponad miesiac!
    Jeszcze jedna prośba o radę. Wskaźnik oleju ta skala pokazuje, że zostało 20% a oleju już niestety brak. Mamy założoną rurkę, która ma długość w zbiorniku 2 m. Prawdopodobnie nie sięga ona do końca zbiornika. Pan w sklepie powiedział, ze tak musi być, żeby żadne brudy sie nie dostawały do pieca, ale 20%? Nadmienię, ze zbiornik mamy robiony na zamówienie. Pojemność 1600l, szerokość ok 150 cm i wysokość 220 cm.
    Dziękuję za wszystkie Wasze wypowiedzi.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Rurka nie może sięgać do dna zasobnika. pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jozwiaks

    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Międzyrzecz
    Kod pocztowy
    66-300
    Posty
    78

    Domyślnie

    Pomyślmy. 1000l oleju na 40dni (4 dni stycznia, 28 lutego, 8 dni marca). Średnie zużycie dzienne wynosi 1000/40= 25litrów. Daje to nam ok. 250kW energii dla c.o. i c.w.u. dziennie. Jeśli odejmiemy trochę na c.w.u. i podzielimy resztę przez metry to nam wyjdzie zapotrzebowanie na cele grzewcze ok. 100w/m2.
    Dom jest nowy i potrzebuje dużo energii, dodatkowo w Twoim rejonie temp. musiały ostro być poniżej zera. Spalanie chyba realne, ewentualnie ciut za duże. W przyszłym roku powinno być dużo lepiej. Myślę, że zużycie będzie niższe o jakieś 30% w Twoim przypadku. Jeśli się mylę to zaraz mnie ktoś sprostuje

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grajesia

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Zambrów
    Kod pocztowy
    18-300
    Posty
    21

    Domyślnie cd

    Dzięki za odpowiedź, podbudowującą. Faktycznie przez co najmniej tydzień w nocy mrozy były po -25 stopni. Mieszkam w północno-wschodniej Polsce

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jozwiaks

    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Międzyrzecz
    Kod pocztowy
    66-300
    Posty
    78

    Domyślnie

    Wiem, patrzyłem na mapę
    A czy możesz podać zapotrzebowanie budynku na energię? Powinno być w projekcie budynku i w świadectwie energetycznym.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grajesia

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Zambrów
    Kod pocztowy
    18-300
    Posty
    21

    Domyślnie

    W świadectwie jest tak zapisane:
    Zapotrzebowanie na energię pierwotną
    budynek oceniany136,5 kwh/m rok
    budynek wg WT2008b162,9 kwh/m rok
    Zapotrzebowanie na energię końcową EK
    Budynek ocniany 119,0 kwh/m rok

  7. #7

    Domyślnie

    Nic się nie stresuj.
    Dom musi wyschnąć, a to pożera mnóstwo paliwa.
    Przykładowo podam, że przez pierwszą zimę spaliłem 5 tony eko, w drugą 4, a teraz może 3-3,5T zejdzie.
    Głowa do góry, takie prawa natury.
    Kocham to co zbudowałem.
    Ciężko było, ale dziś wiem że mam to o czym marzyłem.

  8. #8

    Domyślnie

    Kolega się denerwuje bo olej stoi 3,6 pln za litr, więc nie ma się co dziwić, jak pojawia się wir w portfelu

  9. #9

    Domyślnie

    wyłącz cyrkulację ciepłej wody, jeśli taką masz.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grajesia

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Zambrów
    Kod pocztowy
    18-300
    Posty
    21

    Domyślnie

    Cyrkulacja jest jedynie ustawiona w godzinach rannych i wieczornych ...

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jozwiaks

    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Międzyrzecz
    Kod pocztowy
    66-300
    Posty
    78

    Domyślnie

    porównując zużycie oleju do wyników świadectwa to jest w miarę dobrze. Ale nie ma co się martwić. Kolejna zima na pewno będzie potrzebować o wiele mniej energii

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grajesia

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Zambrów
    Kod pocztowy
    18-300
    Posty
    21

    Domyślnie

    Dzięki za pokrzepiające odpowiedzi. Mam nadzieję, że macie rację.

  13. #13

    Domyślnie

    ja bym się jednak zaczął martwić, jeśli wyliczenie na 163kWh/m2 okaże się to właściwe to na ten metraż zapotrzebowanie na energię wyniesie 37500kWh/rok, aby to zapewnić dostępnym nośnikiem to potrzeba 4020l oleju, przy cenie 3,50zł, sprawności kotła 0,93, koszt przekroczy 14tys zł rocznie. Jest to jeden z droższych nośników energii, dlatego w tym przypadku szukałbym tańszego nośnika. Najprawdopodobniej wpiął bym do układu małą pc pw 7 lub 12 kW, dostępne są w cenie 5 -7,9 tys zł (omawiane ostatnio na FM), jak również wykorzystałbym pc w tanich klimatyzatorach - są to jeszcze nie doceniane źródła energii, ale one w przejściowych okresach potrafią pracować przy wysokim nawet ponad 4 cop, oczywiście skraplacze tych pc montowałbym na południowej nasłonecznionej stronie (służyłyby głównie do celów grzewczych). Już tłumaczę dlaczego - przy wcześniej założonych wartościach olej dostarcza energię za 0,3751zł/kWh, natomiast w/w pc i klimatyzator przy cenie 0,4zł/kWh prądu (taka cena jest możliwa przy taryfie G12) dostarczałyby energię w cenie 0,105zł/kWh - taka dodatkowa inwestycja zwraca się po jednym sezonie grzewczym - i jeszcze trochę zostanie. Ja bym tak planował, ale jak zwykle decyzja należy do inwestora. Zapraszam do sprawdzenia kosztów po wprowadzeniu swoich danych do mojego kalkulatora
    https://spreadsheets.google.com/ccc?...CPfu-_8B#gid=0
    Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru kbab.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 10-03-2011 o 20:36
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony