dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    JoannaP

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2

    Domyślnie Podnoszenie terenu a pnie brzóz

    Witam,

    szukam porady.

    Na działce budowlanej mam szpaler brzóz około 10 letnich i starszych. Muszę podnieść teren o około 40 cm. W jaki sposób wpłynie na drzewa (brzozy) tak wysokie zasypanie ich pnia?
    Usłyszałam od ogrodnika, że brzozy nie lubią być zasypywane. Czy możecie coś fachowo poradzić?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) GRYFNY KARLUSFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar jamles
    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    18.833

    Domyślnie

    http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=11079
    u Kasia_Tomek spróbuj zasięgnąć języka, czy po roku brzozy żyją

  3. #3

    Domyślnie

    Ja obsypałam brzozy - zwykłe siewki ok. 10 lat 2 i 3 lata temu. I nic im się nie stało. Pięknie rosną.

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    JoannaP

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dzięki ogromne za odpowiedzi.

  5. #5

    Domyślnie

    Witam

    Podepnę się pod wątek, bo też planuję podnieść teren. Mam też brzozy w tym miejscu, ale są przy samym ogrodzeniu i może uda mi się ich tak bardzo nie przysypać.
    Nurtuje mnie natomiast inny problem - ziemię nawiozę jak już będzie taras (ma być z kostki), ale już teraz chcę posadzić kilka sosen czarnych - czy mogę usypać w tym miejscu kopce i w tych kopcach posadzić drzewka? Byłyby na docelowym poziomie, a nie w dole...

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    Elfir kiedyś w moim wątku napisała :
    "Brzoza ma korzenie blisko powierzchni. Korzenie drzewa muszą mieć dostęp do tlenu atmosferycznego, którego jest dość sporo w płytkich warstwach gleby. Jak zasypiesz dużą część korzeni grubszą warstwą ziemi, to przestanie do nich dochodzić tlen.
    Taki problem miała efilo z forum - nadsypała ziemi wokół starych lip i mimo, że zostawiła dookoła drzewa obszar nie podwyższony o promieniu ok 2 m, stare lipy uschły.
    Inny mój klient usypał pod topolami ziemię zagarniętą z wykopu pod fundamenty i podwyższył poziom terenu na leśnej działce - uschło mnóstwo drzew. Resztę odratował, jak nakazałam natychmiastowe zdjęcie nadsypanej ziemi, ale drzewa nadal chorują i słabo rosną - drugi rok!"

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SKula
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zaborów
    Posty
    2.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    ja się tam Jej posłuchałem i brzoza rośnie super

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony