dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie PC do (prawie) pasywnego

    Witam!

    1. Zaczynam budowę domu o pow. prawie 160m2. Miejsce - Wrocław. Idea - zbliżenie się do parametrów domu pasywnego.
    Kwadrat 10x10, ciepła płyta fundamentowa, dach dwuspadowy, brak okien połaciowych, wykuszy, lukarn itp., 30cm styro w ścianach, reku, GWC. BRAK KOTŁOWNI!
    2. Obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło przy -18 st C to 3,5 kW.
    3. CWU - niech będzie 2 kW.
    Razem 5,5kW.

    Założenia:
    1. nie zakładamy z góry, że do takiego domu nie warto w ogóle PC, co nie znaczy, że finanse nie mają znaczenia!
    2. mam górne źródło w postaci podłogówki (a właściwie "fundamentówki", bo rurki zatopione będą w płycie),


    I teraz szereg problemów:
    - nie mam dolnego kolektora,
    - nie mam kotłowni (jest za to awaryjnie duża - 16m2 - łazienka i nieużytkowy stryszek, ew. studzienka przy domu),
    - można dostać kilka tanich (kilka tysięcy zł) pomp ciepła P-W o mocach 3-5 kW ale one są "wydolne" do ok. 0 st C,
    - Zubadany i inne wynalazki tego typu dadzą radę ale cena zabija a i moc niepotrzebnie duża,
    - PC glikolowa, nawet tania, to gdy doliczę kolektor, jednostkę centralną, montaż itp. wyjdzie ponad 20k zł

    Nie ma jakiejś taniej PC P-W, o mocy 4-5 kW, działającej tak do -10,-15 st C?
    Pozdrawiam, Łukasz

    PS PC P-W na powietrze wentylacyjne średnio mnie przekonuje - zimą wentylacja mechaniczna da 100 - 120 m3/h jak przypuszczam, a to za mało...
    Ostatnio edytowane przez lukaszja ; 26-04-2011 o 23:50

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Pc P-W polecam Atlantica >fotki masz na temacie PC a kolektory.Zmontowałem już kilka .0 - problemów. Negocjuj Ja już widziałem na wyprzedaż typ 16 za 15000

  3. #3

    Domyślnie

    W Radwanicach podobno mają zainstalowaną pc p-w z tych tanich na allegro (handlują nimi), możesz z nimi pogadać. Osobiście wybrałbym tańszy system niż gruntową pc. Rzeczywiście chcesz do "prawie pasywnego" pc i kominek??
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 27-04-2011 o 08:00
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Do takiego zapotrzebowania na moc to już lepiej wykorzystać grzałkę elektryczną w wentylacji mechanicznej - koszt prawie żaden lub klimatyzator kanałowy (z funkcją grzania), czyli właściwie pompę ciepła powietrze-powietrze. Do tego "kompakt" w postaci pompy ciepła z zasobnikiem do grzania CWU. Powinno się zamknąć sporo poniżej 15.000.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Pc P-W polecam Atlantica >fotki masz na temacie PC a kolektory.Zmontowałem już kilka .0 - problemów. Negocjuj Ja już widziałem na wyprzedaż typ 16 za 15000
    Hydrauli,
    Zerknąłem ale:
    - deklarowane wartości COP nie powalają, mówiąc oględnie,
    - cena to bliżej 19.000zł a nie 15.000.
    - nawet jak upoluję to to trzeba doliczyć koszty instalacji, uruchomienia - 20kzł i tak będzie.

    Sporo za drogo jak na TEN dom i zapotrzebowanie na energię.
    Jest coś innego?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    W Radwanicach podobno mają zainstalowaną pc p-w z tych tanich na allegro (handlują nimi), możesz z nimi pogadać.
    Mogę prosić o namiar na PW?

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    Rzeczywiście chcesz do "prawie pasywnego" pc i kominek??
    Nie chcę ale muszę , Dotyczy to kominka - to warunek żony,
    PC - nie muszę ale mogę mieć, jak znajdę coś sensownego cenowo i COPowo.

    Problemem jest graniczna temperatura powietrznych PC w okolicy 0 st C. Bo cena jest OK (3-4 tys. zł), mocy wystarcza (3-5kW) tylko te mrozy...
    Jakieś pomysły?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Do takiego zapotrzebowania na moc to już lepiej wykorzystać grzałkę elektryczną w wentylacji mechanicznej -
    Będzie ciężko. Powietrze ma bardzo małe ciepło właściwe. Nie przeniosę strugą wymaganej ilości energii, musiałbym wysoko podgrzewać lub zwiększać przepływ. Oba rozwiązania nie są dobre. Zimą i tak dam jakieś 100-150m3/h, to raczej nie wystarczy a bardziej się nie dam rady wentylować z uwagi na przesuszenie domu.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszja Zobacz post
    Mogę prosić o namiar na PW?
    Nie chcę ale muszę , Dotyczy to kominka - to warunek żony,
    PC - nie muszę ale mogę mieć, jak znajdę coś sensownego cenowo i COPowo.
    Problemem jest graniczna temperatura powietrznych PC w okolicy 0 st C. Bo cena jest OK (3-4 tys. zł), mocy wystarcza (3-5kW) tylko te mrozy...
    Jakieś pomysły?
    wysłane, ale wkleję
    http://allegro.pl/pompa-ciepla-7kw-p...572231862.html
    na wykresie widać, że działa przy -20 z cop=2, z takim zapotrzebowaniem poradzi sobie mała klima np
    http://www.sklep.splitsystem.pl/klim...7754061439058c
    taki testuję u siebie, na allegro jest taniej
    http://allegro.pl/klimatyzator-scien...569876257.html
    wcześniej były po 976zł
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 27-04-2011 o 19:47
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  9. #9

    Domyślnie

    http://allegro.pl/pompa-ciepla-7kw-p...572231862.html
    na wykresie widać, że działa przy -20 z cop=2,

    Nie wierzę.
    Nawiasem mówiąc AdamM twierdzi,że brak jakiegokolwiek COP przy tej temperaturze nawet w Mitsubishi Zubadan.A może być COP 0.2 ,czyli więcej włożymy niż wyjmiemy.Było trochę o tym tutaj http://forum.muratordom.pl/showthrea...C5%82a/page209
    Ostatnio edytowane przez tomek131 ; 27-04-2011 o 21:21

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    wysłane, ale wkleję
    http://allegro.pl/pompa-ciepla-7kw-p...572231862.html
    na wykresie widać, że działa przy -20 z cop=2,
    Bardzo "profesjonalnie" i tym samym mało wiarygodnie wygląda ten wykres z arkusza... Wstydziłbym się taki umieszczać gdziekolwiek

    Wracając do tematu, to nie COP w okolicy 2,0 tylko moc grzewcza, proszę spojrzeć na wartości na osi y.
    To nawet prawdopodobne.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  11. #11

    Domyślnie

    Czy ktoś używa i czy by się nadało takie cudo?
    http://allegro.pl/pompa-ciepla-6-kw-...567192343.html
    Są wersje ze zbiornikiem 100 i 200l.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony