dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 145 z 190
Pokaż wyniki od 2.881 do 2.900 z 3788
  1. #2881

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Czyli zostawić, tak jak jest.
    Jeszcze jedno pytanie.
    Kiedy mam wiedzieć, że oczyszczalnia wypompowywuję z 2 zbiornika oczyszczone ścieki?
    W instrukcji coś wspominają, ale przecież nie będę stał nad studnią chłonną i tego pilnował.
    O ile słychać kiedy się napowietrza, to sam proces wypompowania nie da się określić.
    Ponadto słychać, kiedy coś wlewa się się prawdopodobnie z 2 komory do pierwszej, albo jest to coś innego. Jest tam taka rurka.

    Drugiego zbiornika nie wypompowywałem, bo w instrukcji napisane jest tylko o pierwszym.
    Dzięki za informacje.
    Jak chcesz, to nową geowłókninę połóż, ale częściej jej doglądaj.

    Z drugiej komory nie musisz wypompowywać nic. W SBRach samoczynnie osad nadmierny jest usuwany do pierwszej komory, dba o to sterownik oczyszczalni.

    Wyjątkiem jest sytuacja konieczności zrobienia tzw. resetu. Wtedy należy wypompować bioreaktor i dla szybszego rozwoju osadu czynnego zaszczepić bioreaktor zdrowym osadem czynnym np. z oczyszczalni komunalnej. Można oczyszczalni nie zaszczepiać, ale namnożenie osadu potrwa dłużej. Reset robi się tylko po sytuacjach awaryjnych, które doprowadziły do obumarcia osadu czynnego - w przypadku przydomówek w zasadzie są dwie możliwości. 1. brak dopływu powietrza przez kilka dni. 2. Dopływ biobójczych środków chemicznych w ilości prowadzącej do śmierci osadu czynnego

  2. #2882
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Alekko

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    219

    Domyślnie

    Cytat Napisał ivanik Zobacz post
    Też właśnie na dniach miałem zamawiać tę oczyszczalnie (ZBS - 6C) ale nie ukrywam że ten post troszkę namieszał mi w głowie. Wszędzie jest zachwalana, cena też sugeruje że jest to produkt z wyższej półki a tu taka niespodzianka.
    Niespodzianka jest zawsze gdy się nie interesujesz jak ją zrobią, a potem jak działa. Ja mam oczyszczalnię z Centroplastu i teraz znam już co trzeba robić. Jak ktoś sobie kupi taką ZBS, to już myśli, że to samo działa na zawsze. Ma ona sterowanie i widziałem jak dobrze działa, ale ono nie załatwi wszystkiego. Trzeba się intersować co i jak. Ja nie mam takiego sterowania w mojej. Nie przeszkadzało mi to gdy miałem czas i więcej do swojej zaglądałem. Jednak to się przydaje, gdy zaglądasz tam żadziej. Teraz wszyscy idą w SBR. Centroplast też taką wypuścił i pewnie teraz bym o takiej myślał, ale sama przeróbka i to sterowanie nie jest realne w zakupie do mojej. Zero opłacalności, gdy chcesz to potem mieć. Kupić trzeba więc komplet ze sterowaniem.

  3. #2883

    Domyślnie

    Ja w przypadku Klaudiusza widzę kilka problemów. Z oczyszczalni może lecieć nie do końca oczyszczona woda przede wszystkim w dwóch sytuacjach, w czasie rozruchu lub po dużym przekroczeniu terminu wybierania, czytając twój post to chyba u ciebie wystąpiła ta druga sytuacja. Jednak jest jeszcze jeden ważny element, który może świadczyć o tym, że wina jest zupełnie gdzie indziej. Z twojego posta wnioskuję, że dno studni wyłożone było geowłókniną. Jest to w mojej ocenie błąd, wystarczy, że z jakiegoś powodu woda nie wsiąknie od razu (np duży zrzut lub bardziej mokry czas) i w wodzie na dnie studni zacznie rozwijać się życie, osad czynny (przypominam, że to oczyszczony ściek z sporą ilością związków np. azot itp. nie możemy o tym zapominać), i to efekt tego rozwoju może być widoczny w twojej studni chłonnej. Takie moje przemyślenia na ten temat. Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Marcin1000 ; 20-09-2019 o 14:48

  4. #2884

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin1000 Zobacz post
    Ja w przypadku Klaudiusza widzę kilka problemów. Z oczyszczalni może lecieć nie do końca oczyszczona woda przede wszystkim w dwóch sytuacjach, w czasie rozruchu lub po dużym przekroczeniu terminu wybierania, czytając twój post to chyba u ciebie wystąpiła ta druga sytuacja. Jednak jest jeszcze jeden ważny element, który może świadczyć o tym, że wina jest zupełnie gdzie indziej. Z twojego posta wnioskuję, że dno studni wyłożone było geowłókniną. Jest to w mojej ocenie błąd, wystarczy, że z jakiegoś powodu woda nie wsiąknie od razu (np duży zrzut lub bardziej mokry czas) i w wodzie na dnie studni zacznie rozwijać się życie, osad czynny (przypominam, że to oczyszczony ściek z sporą ilością związków np. azot itp. nie możemy o tym zapominać), i to efekt tego rozwoju może być widoczny w twojej studni chłonnej. Takie moje przemyślenia na ten temat. Pozdrawiam.
    Wody u mnie idzie 8-10m3 na miesiąc.
    Termin przekroczony o 2 miesiące. Tylko.
    Ale, tak jak pisałem wcześniej, trawa już w czerwcu zaczęła lepiej rosnąć.

    Geowłóknina była na kamieniach pod rurą.
    Czyli ze 130 cm pod powierzchnią trawnika, nie na dnie studni.
    Termin wywozu ścieków w instrukcji pojawia się 2 razy.
    W jednym miejscu podają wywóz 6-12 miesięcy, w drugim miejscu instrukcji, co 12 miesięcy.
    Na razie studnia jest odkryta i nie ma problemów z pochłanianiem ścieków.
    Być może dzisiaj ją zakryję pokrywą.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 20-09-2019 o 23:54
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #2885

    Domyślnie

    Czy ma ktoś z szanownego grona opinie dotyczące oczyszczalni biologicznych https://www.bioeden.eu/ .
    W Internecie pozytywów pod dach, na forum nie znalazłem żadnych wzmianek...

    Ktoś? Coś?
    Ostatnio edytowane przez Sebasastian__B ; 21-09-2019 o 20:19

  6. #2886

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Najczęściej dotyczy to niedopracowanych oczyszczalni przepływowych (bez wymieniania nazw, choć jedna ma swój watek na tym forum). .
    Możesz napisać jaśniej?
    Wątków jest sporo... a to chyba nie tajemnica?

  7. #2887

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kosta Zobacz post
    Możesz napisać jaśniej?
    Wątków jest sporo... a to chyba nie tajemnica?
    Jednokomorowa oczyszczalnia.
    Wszystko masz w jednym poziomym baniaku.
    Przy dużym zrzucie, cała mieszanka, ta oczyszczona, jak i nowy ściek, miesza się i nadmiar bez oczyszczenia wyrzucany jest do studni chłonnej.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  8. #2888

    Domyślnie

    U mnie na działce czeka już ZBS 6C na montaż. Po poście Klaudiusza rezygnuje z opcji zbiornika przelewowego z pompą do podlewania tui, w przypadku takiego zamulenia nie dojdzie się już do porządku z takim zbiornikiem. Mój wykonawca chce wykonać podobną konstrukcję studni chłonnej: dużo żwiru, na to kręgi betonowe i też chce dać geowłóknine na górę żwiru w miejscu wpadania ścieku do studni, takie rozwiązanie jest właściwe?

  9. #2889
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Elromano

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Jastrzębie Zdrój
    Posty
    32

    Domyślnie

    Z wypowiedzi
    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    @klaudiusz_x

    Ktoś, kto zamontował Tobie w studni chłonnej tą geowłókninę, powinien poinformować Cię o konieczności częstej kontroli jej stanu, ponieważ montaż geowłókniny jest najszybszym sposobem zablokowania odpływu przez studnię chłonną. Geowłóknina działa jak filtr i prędzej czy później nastąpiłoby to przy każdej oczyszczalni.
    Takie rozwiązanie stosują często firmy, które „nadziały się” na oczyszczalnię odprowadzającą osad czynny do odbiornika. Najczęściej dotyczy to niedopracowanych oczyszczalni przepływowych (bez wymieniania nazw, choć jedna ma swój watek na tym forum). Jest to najtańszy sposób zabezpieczenia przed tym problemem, ale jak wspomniałem na początku, wymaga kontroli.

    Musisz sprawdzić pobierając do słoika, co wypływa z oczyszczalni w momencie wypompowania, ale jeżeli z oczyszczalnia jest wszystko ok to takiego osadu w odpływie nie znajdziesz. Natomiast ten syf najprawdopodobniej nie został usunięty z oczyszczalni tylko jest to namnożony na oraz bezpośrednio nad geowłóknina osad organiczny, który w stałych warunkach (wilgotność, temperatura, stała pożywka) świetnie się rozwija, do takich ilości, że blokuje przepływ hydrauliczny.

    Osadnika wstępnego nie musisz zaszczepiać bakteriami z oczyszczalni komunalnej (to nie te bakterie – w osadniku masz beztlenowe, na oczyszczalni dostaniesz głównie tlenowe).

    Stosowanie biopreparatów zawsze należy traktować jako wspomaganie, a nie rozwiązanie wszelkich kłopotów, wiec jeżeli chcesz ułatwić pracę oczyszczalni możesz ją wspomagać biopreparatami, ale w przypadku SBRów to nie jest konieczne.

    Jeżeli wypompowałeś tylko osadnik wstępny, to oczyszczalnia powinna pracować w trybie nominalnym (nie wymaga trybu rozruchowego).
    lepiej pominąć geowłókninę,.

  10. #2890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lisuu Zobacz post
    U mnie na działce czeka już ZBS 6C na montaż. Po poście Klaudiusza rezygnuje z opcji zbiornika przelewowego z pompą do podlewania tui, w przypadku takiego zamulenia nie dojdzie się już do porządku z takim zbiornikiem. Mój wykonawca chce wykonać podobną konstrukcję studni chłonnej: dużo żwiru, na to kręgi betonowe i też chce dać geowłóknine na górę żwiru w miejscu wpadania ścieku do studni, takie rozwiązanie jest właściwe?
    Rozumiem, że da Ci dużo żwiru płukanego 16-32mm ? Dużo to znaczy ile, więcej niż 10 ton, czy więcej niż 15 ton ? Geowłókninę stosuje się na górę żwiru, aby go ochronić przez zamuleniem piaskiem, który jest powyżej. Dlatego nie ma sensu dawanie jej wewnątrz studni na żwir. Zaznaczę że warstwa żwiru nie powinna być, ograniczona do wnętrza studni - będzie go wówczas na pewno za mało. Studnię chłonną w dzisiejszych czasach należy raczej uznawać jako rewizję dużej średnicy warstwy żwiru, który jest pod nią i stanowi odprowadzenie

  11. #2891

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Rozumiem, że da Ci dużo żwiru płukanego 16-32mm ? Dużo to znaczy ile, więcej niż 10 ton, czy więcej niż 15 ton ? Geowłókninę stosuje się na górę żwiru, aby go ochronić przez zamuleniem piaskiem, który jest powyżej. Dlatego nie ma sensu dawanie jej wewnątrz studni na żwir. Zaznaczę że warstwa żwiru nie powinna być, ograniczona do wnętrza studni - będzie go wówczas na pewno za mało. Studnię chłonną w dzisiejszych czasach należy raczej uznawać jako rewizję dużej średnicy warstwy żwiru, który jest pod nią i stanowi odprowadzenie
    Czyli geowłóknina wokół kręgu, tz na zewnątrz na całej powierzchni żwiru.
    W środku studni, czyli jej wnętrzu, brak.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  12. #2892

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Czyli geowłóknina wokół kręgu, tz na zewnątrz na całej powierzchni żwiru.
    W środku studni, czyli jej wnętrzu, brak.
    Tak na zewnątrz na całej powierzchni. Oczywiście w poziomie

  13. #2893

    Domyślnie

    Pięć dni temu podłożyłem wiaderko pod wylot z oczyszczalni. Dzisiaj je wyciągłem i cyklem fotki.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191001_123616.jpg
Wyświetleń:	121
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	435411Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191001_123701.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	73,9 KB
ID:	435412Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191001_123722.jpg
Wyświetleń:	90
Rozmiar:	73,7 KB
ID:	435413
    Wiaderko ponownie podłożone. Wieczorem sprawdzę.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 01-10-2019 o 11:47
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  14. #2894

    Domyślnie

    Dzień dobry, poszukuję firmy od Poliplastu. Mam problem , mam ich POŚ bezdrenażówą od 2009 i zrobił się problem techniczny. Nie mogę znaleźć ich na rynku , czy wiadomo kto ich przejął czy choć jest jakiś mistrz od funkcjonowania oczyszczalni na rynku polskim ,który jest dostępny telefonicznie.A może tu jest jakiś mistrz od oczyszczalni i mi poradzi co nieco?
    Proszę o pomoc.
    Oczyszczalnia EP6 tak mi się wydaje, pierwszy zbiornik którym powinno być samo gęste jest prawie woda, w drugim gdzie filtruje -jest też woda bulgocząca-z pracy filtra, w trzecim jest cały osad??? gęsty, w 4 małym gdzie wpływa już do drenażu jest lustro wody dość wysoko. W każdym zbiorniku jest wysoko poziom cieczy. Wydaje mi się że dren odpływowy chyba nie odbiera- choć jest piasek żółty-podłoże bardzo chłonne, nie pytajcie czy rura drenarska jest w geowłókninie -bo tego już nie pamiętam jak montowali-montował przedstawiciel poliplastu.Z tego co wiem to w pierwszym zborniku powinien być osad, i stopniowo coraz dale powinno być czyściej. Dwa lata temu wymieniłam pompę-bo poprzednia wysiadła.Pompa o tych samych parametrachi tej samej firmy-jakaś japońska.
    Poradżcie coś. Bardzo proszę.
    Dla chcącego nic trudnego!

  15. #2895
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Beyor

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    47

    Domyślnie

    Będę wdzięczny za pomoc w kwestii pracy oczyszczalni ZBS-4C. Długo pracowała perfekcyjnie, ale jakiś czas temu w komorze biologicznej (ta z napowietrzaniem) pojawił się gruby osad powierzchniowy, przypomina to gęstą, zbitą, a zrazem lekką pianę. Pod tą warstwą kożucha oczyszczone ścieki właściwie sedymentują i są klarowne, ale muszę kombinować, bo nie chcę, żeby ten osad został odprowadzony do drenażu razem z oczyszczonymi ściekami. Nie wiem, co może być przyczyną pojawienia się osadu - w sposobie użytkowania oczyszczalni nic się nie zmieniło, nie wiem, może te letnie upały jej szkodzą? Ma ktoś pomysł, jak z tym walczyć, jak rozwiazać ten problem?

    Osad wygląda tak - nie jest to zdjęcie mojej oczyszczalni, ale znalazłem ilustrację podobnego problemu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Oczyszczalnia.jpg
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	20,7 KB
ID:	435421

  16. #2896

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Pięć dni temu podłożyłem wiaderko pod wylot z oczyszczalni. Dzisiaj je wyciągłem i cyklem fotki.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191001_123616.jpg
Wyświetleń:	121
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	435411Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191001_123701.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	73,9 KB
ID:	435412Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191001_123722.jpg
Wyświetleń:	90
Rozmiar:	73,7 KB
ID:	435413
    Wiaderko ponownie podłożone. Wieczorem sprawdzę.
    Widać, że sam ściek jest oczyszczony bardzo dobrze natomiast to co pływa to jest czysty osad czynny, który jakimś sposobem wydostaje się z bioreaktora. Może mamut usuwający osad nadmierny jest za wysoko lub mamut odprowadzający ściek oczyszczony za nisko. Wyślij zapytanie do producenta, bo nie powinno tak być.

  17. #2897

    Domyślnie

    Cytat Napisał acca5 Zobacz post
    Dzień dobry, poszukuję firmy od Poliplastu. Mam problem , mam ich POŚ bezdrenażówą od 2009 i zrobił się problem techniczny. Nie mogę znaleźć ich na rynku , czy wiadomo kto ich przejął czy choć jest jakiś mistrz od funkcjonowania oczyszczalni na rynku polskim ,który jest dostępny telefonicznie.A może tu jest jakiś mistrz od oczyszczalni i mi poradzi co nieco?
    Proszę o pomoc.
    Oczyszczalnia EP6 tak mi się wydaje, pierwszy zbiornik którym powinno być samo gęste jest prawie woda, w drugim gdzie filtruje -jest też woda bulgocząca-z pracy filtra, w trzecim jest cały osad??? gęsty, w 4 małym gdzie wpływa już do drenażu jest lustro wody dość wysoko. W każdym zbiorniku jest wysoko poziom cieczy. Wydaje mi się że dren odpływowy chyba nie odbiera- choć jest piasek żółty-podłoże bardzo chłonne, nie pytajcie czy rura drenarska jest w geowłókninie -bo tego już nie pamiętam jak montowali-montował przedstawiciel poliplastu.Z tego co wiem to w pierwszym zborniku powinien być osad, i stopniowo coraz dale powinno być czyściej. Dwa lata temu wymieniłam pompę-bo poprzednia wysiadła.Pompa o tych samych parametrachi tej samej firmy-jakaś japońska.
    Poradżcie coś. Bardzo proszę.
    Co to znaczy „bezdrenażową”?
    Kiedy ostatnio wywoziłeś osad z osadnika wstępnego?

  18. #2898

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beyor Zobacz post
    Będę wdzięczny za pomoc w kwestii pracy oczyszczalni ZBS-4C. Długo pracowała perfekcyjnie, ale jakiś czas temu w komorze biologicznej (ta z napowietrzaniem) pojawił się gruby osad powierzchniowy, przypomina to gęstą, zbitą, a zrazem lekką pianę. Pod tą warstwą kożucha oczyszczone ścieki właściwie sedymentują i są klarowne, ale muszę kombinować, bo nie chcę, żeby ten osad został odprowadzony do drenażu razem z oczyszczonymi ściekami. Nie wiem, co może być przyczyną pojawienia się osadu - w sposobie użytkowania oczyszczalni nic się nie zmieniło, nie wiem, może te letnie upały jej szkodzą? Ma ktoś pomysł, jak z tym walczyć, jak rozwiazać ten problem?

    Osad wygląda tak - nie jest to zdjęcie mojej oczyszczalni, ale znalazłem ilustrację podobnego problemu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Oczyszczalnia.jpg
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	20,7 KB
ID:	435421
    Beyor coś się musiało zmienić. Upały były dość dawano (u nas na niedzielę w nocy zapowiadają przymrozki), choć to mogłaby być jedna z przyczyn. Ten ZBS ile osób użytkuje? Nie dokładałeś ostatnio jakiegoś urządzenia odprowadzającego ścieki np. stacja do uzdatniania wody? Też napisz do producneta – ciekawe co odpiszą.

  19. #2899
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Beyor

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    47

    Domyślnie

    Pojawiło się to jeszcze w czasach upałów, sądziłem, że zaniknie samo, ale nie... Użytkują go 3 osoby, oczyszczalnia nie jest mocno obciążona ściekami, używamy ekologicznych środków czyszczących, nie nie zmieniałem w sposobie pracy oczyszczalni.

  20. #2900

    Domyślnie

    rok temu na wakacjach i w tym roku. dziś. -studnia chlonnai jedna nitka rozsączająca od studni chlonnej
    Dla chcącego nic trudnego!

Strona 145 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony