dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 72 z 150
Pokaż wyniki od 1.421 do 1.440 z 3789

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Cytat Napisał stam222 Zobacz post
    Nigdy nie broniłem drenażowych i raczej bronił nie będę.
    A ja stanę w ich obronie, dopóki będą legalne i dopóki ktoś taki jak forumowicz oczyszczalnie.... tej legalności im odmawia wbrew prawu.

    Cytat Napisał oczyszczalnie.... Zobacz post
    Zawsze, gdy wypowiadałem się o systemach oczyszczania ścieków to twierdziłem, że traktuję przepisy literalnie.
    Żeby tak traktować przepisy, to trzeba je przynajmniej raz przedtem przeczytać. Ty ewidentnie przeczytałeś tytuły ewentualnie streszczenia i udajesz wielkiego fachowca.


    Cytat Napisał oczyszczalnie.... Zobacz post
    Dla mnie - oczyszczalnią przydomową jest taki wyrób budowlany, który ma potwierdzoną pełną zgodność z normą PN EN 12566-3+A2:2013 (gdzie zachodzą procesy oczyszczania ścieku w warunkach kontrolowanych przez użytkownika).
    A dla całej reszty ludzkości - także te, które są zgodne z innymi dokumentami, na przykład z takim drobiazgiem jak pozostałe części normy EN 12566. Świat nie kończy się na oczyszczalniach produkowanych przez twoją firmę, mimo że Tobie się tak wydaje.


    Cytat Napisał oczyszczalnie.... Zobacz post
    Jeżeli mam osadnik gnilny z drenażem - to taki produkt dla mnie NIE JEST oczyszczalnią przydomową w sensie przepisów unijnych (ale też i polskich).
    Dyletanctwo! Cytuję z dużymi skrótami z rozporządzenia Ministra Środowiska:
    "Ścieki pochodzące z własnego gospodarstwa domowego lub rolnego (...) mogą być
    wprowadzane do ziemi (...) jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
    1) ich ilość nie przekracza 5,0 m3 na dobę;
    2) BZT5 ścieków dopływających do indywidualnego systemu oczyszczania ścieków jest redukowane co najmniej o 20%,
    a zawartość zawiesin ogólnych co najmniej o 50%"

    Rozumiem, że forumowicz oczyszczalnie.... tego przepisu nie uznaje, podobnie jak i przewidzianej w normie EN 12566 części 2. poświęconej systemom infiltracji do gruntu.


    Bronię, podobnie jak ArturStadnik w swoich kompetentnych wpisach, zasady działania prawidłowo wykonanych oczyszczalni drenażowych, korzeniowych itp.
    Ale odradzam ich instalowanie, z powodów, o których pisałem już dziesiątki razy ja i inni.


    PS
    @oczyszczalnie.... - o twoim stosunku do obowiązujących reguł świadczy najlepiej permanentne łamanie regulaminu tego forum przez stosowanie niedozwolonego nicku.
    Ostatnio edytowane przez Beja ; 09-03-2016 o 08:12

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    alnieor*

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-019
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beja Zobacz post
    Dyletanctwo!
    Aż mi się nie chce tego komentować

    Witaj Beja,
    Po pierwsze zaczęła się rozmowa nt oczyszczalni przydomowych. I w sytuacji gdy ktoś montuje osadnik gnilny - to montuje osadnik gnilny a nie oczyszczalnię przydomową. To, że w Polsce ludzie nazywają wszystko co zbiera ścieki (oprócz szamba) - oczyszczalnią przydomową, nie znaczy, że taki obiekt nią jest. To jest właśnie dyletanctwo.

    Cytat Napisał Beja Zobacz post
    A ja stanę w ich obronie, dopóki będą legalne i dopóki ktoś taki jak forumowicz oczyszczalnie.... tej legalności im odmawia wbrew prawu.
    W dalszym ciągu twierdzę, że jeśli zaczniemy nazywać osadnik gnilny osadnikiem gnilnym z drenażem to będzie to w porządku. Nie zgodzę się z traktowaniem osadnika gnilnego (i drenażu rozsączającego ściek w gruncie) jako oczyszczalni przydomowej.
    Legalny to jest w Polsce montaż osadnika gnilnego z drenażem rozsączającym. Ale to nie jest jeszcze oczyszczalnia przydomowa.

    Cytat Napisał Beja Zobacz post
    Żeby tak traktować przepisy, to trzeba je przynajmniej raz przedtem przeczytać. Ty ewidentnie przeczytałeś tytuły ewentualnie streszczenia i udajesz wielkiego fachowca.
    A to nie wystarczy? . Moim problemem jest to, że mając w ofercie 5 różnych technologii i badając je w laboratorium niestety musiałem poznać treść tych przepisów od podszewki.

    Cytat Napisał Beja Zobacz post
    Świat nie kończy się na oczyszczalniach produkowanych przez twoją firmę, mimo że Tobie się tak wydaje.
    Wiem .

    Cytat Napisał ArturStadnik Zobacz post
    W Unii Europejskiej nie ma normy dla studzienek, drenaży czy innych elementów dodatkowych np. pakietów, tuneli itp. Na te dodatkowe elementy uzyskuje się AT. Jeśli dany produkt posiada AT lub zgodność z normą może być już wprowadzany do obrotu i można z niego budować indywidualne systemy oczyszczania.
    Właśnie o tym mówię - jest norma dla oczyszczalni przydomowych, jest oddzielna norma dla osadników gnilnych (które nie są oczyszczalniami przydomowymi) i tyle. Jeśli mówimy o oczyszczalniach przydomowych, to stosujmy się do ich nazewnictwa? A te są związane z treściami odpowiedniej/odpowiednich norm?

    Cytat Napisał ArturStadnik Zobacz post
    Dlaczego niecały miesiąc temu wprowadził pan do swojej oferty zestawy oczyszczalni z drenażem rozsączajacym?
    Też mnie to boli... Z prostej przyczyny - bo ludzie chcieli tego rozwiązania więc je dostali. Jedyne za czym optowałem- to nie nazwanie tego oczyszczalnią przydomową tylko drenażową. Przepraszam.

    Cytat Napisał Beja Zobacz post
    Rozumiem, że forumowicz oczyszczalnie.... tego przepisu nie uznaje, podobnie jak i przewidzianej w normie EN 12566 części 2. poświęconej systemom infiltracji do gruntu.
    Uznaję. Tylko, przepraszam, co ma do oczyszczalni przydomowych system infiltracji w gruncie?
    Sam przyznasz (mam nadzieję), że sposób wykonania drenażów rozsączających w Polsce urąga wszelkim zasadom ich wykonania? Jeżeli słyszę, że koszt zrobienia osadnika i drenażu to góra 5 tys PLN (łącznie, osadnik, drenaż, kamień, robocizna) , to mi się nóż otwiera w kieszeni.
    A czym innym jest wykonanie dobrze drenażu rozsączającego, potem zbierającego i odseparowanie tego systemu od gruntu rodzimego.

    Beja, nie myl pojęć.
    Pozdrawiam

    Wojciech Babiński
    Oczyszczalnie.org

    ps. przepraszam, nie mogłem pozostawić Waszych wypowiedzi bez komentarza z mojej strony.

    ps.2. Wolałbym wrócić do ostatniego wątku rozmowy, jakim jest redukcja fosforu przez oczyszczalnie przydomowe i potrzeba montażu takich oczyszczalni w aglomeracjach. Moglibyśmy?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał oczyszczalnie.... Zobacz post
    Jeśli mówimy o oczyszczalniach przydomowych, to stosujmy się do ich nazewnictwa?
    (...)
    W dalszym ciągu twierdzę, że jeśli zaczniemy nazywać osadnik gnilny osadnikiem gnilnym z drenażem to będzie to w porządku. Nie zgodzę się z traktowaniem osadnika gnilnego (i drenażu rozsączającego ściek w gruncie) jako oczyszczalni przydomowej.
    Jestem na ciebie bardzo zły, bo wpędziłeś mnie w obronę oczyszczalni drenażowych, których nie lubię.
    Ale wciskając forumowiczom ciemnotę, że są one niezgodne z przepisami jesteś pomnikowym przykładem tej części naszej branży, której jeszcze bardziej nie lubię - tych, którzy są w stanie wmówić potencjalnym klientom wszystko, byle sprzedać ( a tutaj - zareklamować) swoje produkty czy firmę.

    Patrz jak próbujesz demagogicznie manipulować właśnie nazwami - jeżeli baniak stoi przed twoją Argo czy vasa, to to jest "osadnik wstępny", a jak przed drenażem ułożonym na warstwie żwiru albo poletkiem trzcinowym, to ten sam baniak jest "osadnikiem gnilnym". Tak na wszelki wypadek - żeby się źle kojarzyło.

    Cytat Napisał oczyszczalnie.... Zobacz post
    Moim problemem jest to, że mając w ofercie 5 różnych technologii i badając je w laboratorium niestety musiałem poznać treść tych przepisów od podszewki.
    Udowodniłeś już, że nie tylko nie znasz się na przepisach, ale nawet na swoich własnych oczyszczalniach.


    Cytat Napisał oczyszczalnie.... Zobacz post
    Też mnie to boli... Z prostej przyczyny - bo ludzie chcieli tego rozwiązania więc je dostali.
    No to mamy nie tylko dobroczyńcę naszego rynku, ale w dodatku męczennika. Cóż za hipokryzja!



    Cytat Napisał oczyszczalnie.... Zobacz post
    Kwestia zadania sobie pytania: po co? Dla sprzedaży x sztuk w aglomeracji? Tam większym problemem jest częstotliwość pobierania próbek z oczyszczalni przydomowej a nie kwestia usuwania fosforu...
    A co tu ma aglomeracja do rzeczy? Próbki trzeba było pobierać przed aglomeracjami i trzeba teraz - w aglomeracjach i poza nimi. Fakt, że nikt tego nie robi, ale w tym szczególe nowe rozporządzenie nic nie zmieniło.

  4. #4

    Domyślnie

    ponowie pytanie noszę się z założeniem oczyszczalni przydomowej bo stare jak świat szambo chyba ma dni policzone. Mieszkciam w Krakowie na obrzeżach ale jednak na terenie miasta i pytanie ile metrów od studni oczyszczalnia może być zlokalizowana ? studnie są nie używane od 20 lat mam wodę z gdzie warunkiem było wyłączenie studni. o kanalizacji nie słychać na mojej ulicy ale nie przeszkadza to urzędnikom dawać odmowy instalacji takiej oczyszczalni. np. ze względu na studni tak sąsiada bliskiego odprawili.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał 280m Zobacz post
    ponowie pytanie noszę się z założeniem oczyszczalni przydomowej bo stare jak świat szambo chyba ma dni policzone. Mieszkciam w Krakowie na obrzeżach ale jednak na terenie miasta i pytanie ile metrów od studni oczyszczalnia może być zlokalizowana ? studnie są nie używane od 20 lat mam wodę z gdzie warunkiem było wyłączenie studni. o kanalizacji nie słychać na mojej ulicy ale nie przeszkadza to urzędnikom dawać odmowy instalacji takiej oczyszczalni. np. ze względu na studni tak sąsiada bliskiego odprawili.
    Tu masz obowiązujące odległości: http://muratordom.pl/instalacje/inst...e,38_1584.html

  6. #6

    Domyślnie Oczyszczalnia na terenie aglomeracji

    Witam serdecznie Ja jestem Zielonek koło Krakowa (tam też jest teren AGLOMERACJI) i dowiadywałem się co do możliwości zamontowania oczyszczalni Biologicznej Niestety nie można rozsączać wody która wypływa z oczyszczalni Biologicznej ponieważ w myśl przepisów jest to dalej ŚCIEK !!!!!! (uchwała Marszałka Województwa TEREN GÓRNEJ WISŁY).Można natomiast gromadzić i wywozić jak szambo.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    molikk

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Wrocław i okolice
    Posty
    312

    Domyślnie

    Cytat Napisał Asena Zobacz post
    Witam serdecznie Ja jestem Zielonek koło Krakowa (tam też jest teren AGLOMERACJI) i dowiadywałem się co do możliwości zamontowania oczyszczalni Biologicznej Niestety nie można rozsączać wody która wypływa z oczyszczalni Biologicznej ponieważ w myśl przepisów jest to dalej ŚCIEK !!!!!! (uchwała Marszałka Województwa TEREN GÓRNEJ WISŁY).Można natomiast gromadzić i wywozić jak szambo.
    co województwo to obyczaj ...
    jakoś jestem w stanie zrozumieć brak zgody na montaż szamba ekologicznego (nie wiem kto taką trafną nazwę na to wymyślił ) ale, żeby wszystkie POŚ zablokowac ... chociaż z drugiej strony biorąc pod uwagę jak część z użytkowników dba o POŚ i jak ich nie umie użytkować ... to się nie dziwię

    Żeby nie było, fanem super szczelnych szamb, które trzeba wywozić 2 razy do roku też nie jestem
    Ostatnio edytowane przez molikk ; 13-03-2016 o 21:38

  8. #8

    Angry

    Cytat Napisał molikk Zobacz post
    co województwo to obyczaj ...
    jakoś jestem w stanie zrozumieć brak zgody na montaż szamba ekologicznego (nie wiem kto taką trafną nazwę na to wymyślił ) ale, żeby wszystkie POŚ zablokowac ... chociaż z drugiej strony biorąc pod uwagę jak część z użytkowników dba o POŚ i jak ich nie umie użytkować ... to się nie dziwię

    Żeby nie było, fanem super szczelnych szamb, które trzeba wywozić 2 razy do roku też nie jestem
    Nowa ustawa, która weszła w życie 1.01.2016 Dopuszcza montaż i rozsączanie przez OCZYSZCZALNIE BIOLOGICZNE na terenach AGLOMERACJI (AGLOMERACJA to też mogą być tereny wiejskie, w których jest planowana przyszłościowo kanalizacja), ale jest ponoć rozporządzenie WOJEWODY MAŁOPOLSKIEGO, które zabrania rozsączania w gruncie i jest wyżej niż ustawa. APELUJĘ DO FACHOWCÓW Z BRANŻY O POMOC I NAPISANIE SWOICH OPINI

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Witam,
    Nadrzędny, najważniejszy dla nas dokument czyli dyrektywa 91/271/EWG, zapisy dyrektywy zostały implementowane do Prawa Wodnego i KPOŚK
    "Dyrektywa 91/271/EWG jest w UE głównym aktem prawnym regulującym kwestie związane ze zbieraniem, oczyszczaniem i odprowadzaniem ścieków komunalnych oraz odprowadzaniem ścieków z niektórych sektorów przemysłowych [Rada Europy 1991].
    Na terenach z rozproszoną zabudową dopuszcza się budowę indywidualnych systemów oczyszczania ścieków – mowa jest o tym w art. 3 w/w dyrektywy, zapis ten został implementowany do Ustawy Prawo Wodne: Art. 42 ust 4 Ustawy „W miejscach gdzie budowa systemów kanalizacji zbiorczej nie przyniosłaby korzyści dla środowiska lub powodowałaby nadmierne koszty, należy stosować systemy indywidualne lub inne rozwiązania zapewniające ten sam co systemy kanalizacji zbiorczej poziom ochrony środowiska” [Prawo Wodne 2001]. "
    - każdy urzędnik powinien stosować się w/w dokumentów.



    Cytat Napisał Asena Zobacz post
    Nowa ustawa, która weszła w życie 1.01.2016 Dopuszcza montaż i rozsączanie przez OCZYSZCZALNIE BIOLOGICZNE na terenach AGLOMERACJI (AGLOMERACJA to też mogą być tereny wiejskie, w których jest planowana przyszłościowo kanalizacja), ale jest ponoć rozporządzenie WOJEWODY MAŁOPOLSKIEGO, które zabrania rozsączania w gruncie i jest wyżej niż ustawa. APELUJĘ DO FACHOWCÓW Z BRANŻY O POMOC I NAPISANIE SWOICH OPINI

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał technik.b Zobacz post
    To, że jest pani w gminie Zielonki, nie znaczy automatycznie, że jest pani w aglomeracji. Akurat aglomeracja Kraków jest bardzo "poszatkowana" i istnieją wcale pokaźne obszary nawet samego miasta Kraków, które z aglomeracji są wyłączone.

    Proszę mi przesłać prywatną wiadomość z konkretną lokalizacją, a chętnie sprawdzę.

    Pozdrawiam
    Witam
    Sprawdzałam w Gminie jestem w aglomeracji.Jak się dowiadywałam w Gminie to teoretycznie mogę mieć Oczyszczalnie biologiczną, ale nie mogę odprowadzać wody do gruntu? Tylko zbierać do szczelnego zbiornika i wywozić szambiarką (gdzie tu sens).Jak pisałam wcześniej w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 18.11.2014
    § 13. 1. Ścieki bytowe, ścieki komunalne, ścieki pochodzące ze stacji uzdatniania wody, ścieki przemysłowe biologicznie
    rozkładalne, ścieki, o których mowa w § 12 ust. 1, wody z odwodnienia zakładów górniczych oraz ścieki oczyszczane
    w procesie odwróconej osmozy mogą być wprowadzane do ziemi, jeżeli:
    punkt 6 tego paragrafu
    6. Ścieki pochodzące z własnego gospodarstwa domowego lub rolnego, zlokalizowanego w aglomeracji, mogą być
    wprowadzane do ziemi, w granicach gruntu stanowiącego własność wprowadzającego, jeżeli są spełnione łącznie następujące
    warunki:
    1) ich ilość nie przekracza 5,0 m3 na dobę;
    2) nie przekraczają najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń właściwych dla RLM aglomeracji,
    na obszarze której zlokalizowane jest gospodarstwo, określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
    3) miejsce ich wprowadzania do ziemi jest oddzielone warstwą gruntu o miąższości co najmniej 1,5 m od najwyższego
    użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych.

    I tu mamy ustawę, Która teoretycznie pozwala, ale jak to w Polsce bywa Jest jakaś uchwała Wojewody Małopolskiego (Tereny Górnej Wisły, ) która uchyla tą ustawę Ministra Środowiska i koło się zamyka.
    Proszę o opinię, co można zrobić gdzie się odwołać.

  11. #11

    Domyślnie

    dzięki. Natomiast jeżeli bym chciał taką biologiczną i nie drenaż tylko do fosy to coś zmienia czy też 30m od studni.

  12. #12

    Domyślnie

    Zgodnie z Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 odległość 30 m od studni wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dotyczy najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej. Chodzi o najbliższy element odprowadzający oczyszczone ścieki do środowiska - drenaż rozsączający, studnia chłonna, wszelkiego rodzaju pakiety i tunele rozsączające jak i odpływy do np. rowu.

    Odległość od studni do zbiorników oczyszczalni – 15 m.

    Można spróbować załatwić od sąsiada oświadczenie, że tematyczna studnia nie jest przez niego wykorzystywana do spożycia przez ludzi – w większości sytuacji przechodzi.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Obywatel Zobacz post
    Zgodnie z Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 odległość 30 m od studni wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dotyczy najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej. Chodzi o najbliższy element odprowadzający oczyszczone ścieki do środowiska - drenaż rozsączający, studnia chłonna, wszelkiego rodzaju pakiety i tunele rozsączające jak i odpływy do np. rowu.
    Nie jestem pewien. Jest duża różnica pomiędzy elementami rozsączającymi, które służą do wprowadzania ścieków do ziemi, co w ramach zwykłego korzystania z wód nie podlega obowiązkowi uzyskania pozwolenia wodno-prawnego, a wylotem ścieków do rowu, który jest urządzeniem wodnym wg. Ustawy Prawo Wodne. Na wylot jest potrzebne pozwolenie w-p, a aby je uzyskać trzeba przedstawić operat wodno prawny, w którym m.in. opisuje się przewidywane oddziaływanie urządzenia wodnego na środowisko.

    Czyli raczej albo to, albo tamto.

  14. #14

  15. #15

    Domyślnie Prośba

    Witam,
    Widzę że atmosfera gorąca ale w sumie dobrze. Mam ogromną prośbę. Kto poznaje ten sterownik ? Potrzebuję pełną dokumentacje tego sterownika, nie chce się rozpisywać dlaczego może później. Teraz potrzebna mi instrukcja serwisanta aby móc sprawdzić jakie są parametry pracy . Jeżeli to w czymś pomoże to coś steruje dmuchawą EL-S-60 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Sterownik.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	36,1 KB
ID:	349936

  16. #16

    Domyślnie

    Ja mam inne pytanie jakie obecnie oczyszczalnie ścieków spełniają wymogi które trzeba spełnić dla aglomeracji powyżej 100000 czyli najbardziej rygorystyczne wymogi?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaro0106 Zobacz post
    Ja mam inne pytanie jakie obecnie oczyszczalnie ścieków spełniają wymogi które trzeba spełnić dla aglomeracji powyżej 100000 czyli najbardziej rygorystyczne wymogi?
    Nic dziwnego, że ten wątek jest taki rozrośnięty, skoro nikt go nie czyta, tylko zadaje w kółko te same pytania

    A wystarczyło zajrzeć dwie strony wstecz http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7097018

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beja Zobacz post
    Nic dziwnego, że ten wątek jest taki rozrośnięty, skoro nikt go nie czyta, tylko zadaje w kółko te same pytania

    A wystarczyło zajrzeć dwie strony wstecz http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7097018
    Czyta a jak że tyle że tam nie ma odpowiedzi na moje pytanie, czyli jaka na dzień dzisiejszy oczyszczalnia spełnia wymagane normy dla tej grupy użytkowników, potrzebny konkretny model w celu wykonania operatu wodno prawnego, na dzień dzisiejszy znalazłem jedną oczyszczalnię spełniającą wymagane parametry i to przy zastosowaniu dodatkowej komory w celu redukcji fosforu.

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    dla jak dużej aglomeracji potrzebujesz oczyszczalnie?

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    zuziahh

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Ustka
    Kod pocztowy
    76-270
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam
    Stoję przed wyborem Biologicznej oczyszczalni mam bardzo małą działkę 110m2i drugą ciut dalej 350m2 na której można oczyszczalnie "postawić" dodatkowo żeby było przyjemniej na działkach grunt jest słabo przepuszczalny i występuje bardzo wysoki poziom wód gruntowych,oczyszczone ścieki mogłyby być odprowadzane do oczka wodnego lub do rowu.Dzwoniłam pisałam i właściwie większość sprzedawców zapewnia że ich oczyszczalnia spełni wymogi i będzie działać,niestety w mojej okolicy nie ma zbyt wielu instalatorów chyba 3 i każdy swoje zachwala Jestem pełna obaw nie stać mnie wywalić 10000-13000zł na coś co nie będzie działać
    Do wyboru mam
    Eko-Bio 2500
    Vh6
    Feliksnavis
    Taidenis nv
    Doradźcie co wybrać,może macie jakieś inne propozycje

Strona 72 z 150

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony