dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 89 z 190
Pokaż wyniki od 1.761 do 1.780 z 3789
  1. #1761

    Domyślnie

    Cytat Napisał technik.b Zobacz post
    Takie rozwiązanie ma swoje własne nazwy (złoże zatopione, zanurzone, fluidalne itp.), ponieważ i pod względem biocenozy i zachowania w codziennej praktyce są to różne środowiska. Złoże zatopione stanowi bazę dla osadu czynnego osiadłego i przede wszystkim zapobiega ucieczce tegoż osadu z oczyszczalni w chwilach "kryzysu", np. takich jak powrót z urlopu itp. Dzięki temu poprawia właściwości osadu przy niskim obciążeniu. Natomiast złoże biologiczne (którego odmianą jest Biorock) ma zdecydowanie większą rozpiętość, jeśli chodzi o tolerancję na niedociążenie i przeciążenie. Świetnie to opisał kolega Beja. Więcej uwagi trzeba poświęcić właściwemu doborowi wielkości osadnika, bo tak naprawdę samego reaktora biofiltracyjnego nie sposób przewymiarować. Nawet największa jednostka będzie świetnie pracować przy obciążeniu od 1 RLM.
    Pisałem o tym już kilka razy.

    Nie rozumiem, dlaczego producenci z takim uporem wprowadzają zamieszanie w nazewnictwie. Chyba celowo?

  2. #1762

    Domyślnie

    Cytat Napisał ArturStadnik Zobacz post
    W deklaracji właściwości użytkowych powinno być napisane - % redukcja oraz wartości stężeń.
    Raportów z badań raczej nikt nie wysyła, my także tego nie wpuszczamy w obieg, ale jak ktoś chce to nasz człowiek w terenie dysponuje raportami i jak ktoś chce tam spojrzeć to nie ma problemu - można się umówić i przejrzeć.
    Jak ktoś nie chce pokazać w deklaracji, nie chce pokazać na spotkaniu wtedy coś ma do ukrycia.
    a nie średnia efektywność? co warunkuje podawanie także stężeń?
    I z tego co pamiętam w poprzedniej deklaracji przy BZT5 mieliście 15,1, a teraz nagle 15 - skąd zmiana? bo chyba dobrze pamiętam?

  3. #1763
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    marian.tkaczyk

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-102
    Posty
    2

    Domyślnie Interbud 2016

    Witam,

    Wybieram się na łódzkie targi budowlane INTERBUD . Poszukuje min. okien , drzwi i przydomowej oczyszczalni. Moglibyście mi polecić jakieś firmy , na które powinienem zwrócić uwagę ???

    Pozdrawiam
    Marian Tkaczyk

  4. #1764
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Nie potrafię Ci odpowiedzieć czy było 15 czy 15,1 - nie zajmuję się dokumentami jak potrzebuję to ściągam i wysyłam, nawet nie zwróciłem na to uwagi. Z tego co wiem podaje się pełne wartości a nie po przecinku, jeśli byłoby 15,5 czy 15,6 wtedy należy podać 16.


    Cytat Napisał wal-ker Zobacz post
    a nie średnia efektywność? co warunkuje podawanie także stężeń?
    I z tego co pamiętam w poprzedniej deklaracji przy BZT5 mieliście 15,1, a teraz nagle 15 - skąd zmiana? bo chyba dobrze pamiętam?
    Ostatnio edytowane przez ArturStadnik ; 02-03-2016 o 13:36

  5. #1765

    Domyślnie

    Cytat Napisał ArturStadnik Zobacz post
    Nie potrafię Ci odpowiedzieć czy było 15 czy 15,1 - nie zajmuję się dokumentami jak potrzebuję to ściągam i wysyłam, nawet nie zwróciłem na to uwagi. Z tego co wiem podaje się pełne wartości a nie po przecinku, jeśli byłoby 15,5 czy 15,6 wtedy należy podać 16.
    to teraz nie wiem ile wiary dawac Pańskim poprzednim wyjanieniom jeśli Pan tylko ściąga i wysyła ten dokument nie zauważając takich 'szczegółów' ;(

  6. #1766
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Witam,

    Nie powiedziałem, że to jest "szczegół" - w firmie odpowiadam za sprzedaż, każdy dział odpowiada za swoje zadania. Jeśli mam informacje z działu technicznego, że jest to aktualna deklaracja to ja wysyłam jako ktoś potrzebuje. Jak ktoś mnie nie pyta to sam może ściągnąć ze strony - u nas deklaracji się nie ukrywa, one zawsze wiszą na stronie, podobnie jak książki eksploatacji, warunki gwarancji itp. co też u wielu producentów nie jest standardem.

    Jak ktoś chce obejrzeć raport szczegółowy zawsze może spotkać się z naszym reprezentantem w terenie - tam sobie porówna czy to są te same dane co w deklaracji.



    Cytat Napisał wal-ker Zobacz post
    to teraz nie wiem ile wiary dawac Pańskim poprzednim wyjanieniom jeśli Pan tylko ściąga i wysyła ten dokument nie zauważając takich 'szczegółów' ;(

  7. #1767

    Domyślnie

    Cytat Napisał ArturStadnik Zobacz post
    Mogę sprawdzić to dla Ciebie bo mam wykaz wszystkich aglomeracji w Polsce (aktualną bo z listopada 2015) wraz z wielkością - to jest ważne bo dziś w aglomeracji nie wolno Ci zamontować urządzeń, które nie spełniają wymagań dla danej wielkości aglomeracji - głównie pod kątem azotu ogólnego i fosforu.
    No i nie znalazłem póki co. Chyba trzeba będzie poczekać aż producenci się dostosują do wymagań.
    Na razie dziękuję za komentarze.

  8. #1768
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Wiesz dlaczego nie znalazłeś? Bo większość producentów nie przygotowała się do tego. Po ilości telefonów w tej sprawie w zeszłym tygodniu można tak stwierdzić, ludzie dzwonią i pytają bo co niektórzy odrzucają im dokumenty.
    My mamy dla trzech urządzeń dla SBHR, BIO-DUO oraz ACTIBLOC. Lekcje odrobiliśmy

    Cytat Napisał Parago Zobacz post
    No i nie znalazłem póki co. Chyba trzeba będzie poczekać aż producenci się dostosują do wymagań.
    Na razie dziękuję za komentarze.

  9. #1769

    Domyślnie

    Cytat Napisał ArturStadnik Zobacz post
    Wiesz dlaczego nie znalazłeś? Bo większość producentów nie przygotowała się do tego. Po ilości telefonów w tej sprawie w zeszłym tygodniu można tak stwierdzić, ludzie dzwonią i pytają bo co niektórzy odrzucają im dokumenty.
    My mamy dla trzech urządzeń dla SBHR, BIO-DUO oraz ACTIBLOC. Lekcje odrobiliśmy
    Przecież w waszej deklaracji Actibloc nie ma ani słowa o fosforze? A do tego napisał Pan artykuł, gdzie sam stwierdza słabą redukcję fosforu - http://www.polskiinstalator.com.pl/s...w-actibloc-sbr
    Gdzie więc leży prawda?

  10. #1770

    Domyślnie

    Na ile się orientuję, ŻADNA biologiczna oczyszczalnia przydomowa dostępna obecnie na naszym rynku nie usuwa ze ścieków fosforu w stopniu wystarczającym do zastosowania w jakiejkolwiek aglomeracji.

  11. #1771
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    @Beja a co z korzeniowymi? Z tego co się orientuje to wierzba całkiem dobrze radzi sobie z fosforem

  12. #1772
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Witam,
    Wszystko się zgadza
    Badania moje, artykuł mój. Badania wykonane w 2014 i na początku 2015 roku na funkcjonujących już od jakiegoś czasu urządzeniach. Napisałem, że jest problem z biologicznym usuwaniem fosforu i wszystko się zgadza, ale napisałem też dlaczego tak się dzieje i co można zrobić aby to poprawić np. wprowadzić inny algorytm pracy z naprzemiennym napowietrzaniem - to jedno z rozwiązań , ważne aby pobawić się trochę, testować, a później badać. Nie napisałem natomiast, że prace cały czas trwały a oczyszczalnia Actibloc przez większą część roku 2015 była testowana a następnie postawiona na nowe badania w laboratorium notyfikowanym.
    Badania zakończyły się na początku 2016 roku z dobrym efektem.

    Cytat Napisał wal-ker Zobacz post
    Przecież w waszej deklaracji Actibloc nie ma ani słowa o fosforze? A do tego napisał Pan artykuł, gdzie sam stwierdza słabą redukcję fosforu - http://www.polskiinstalator.com.pl/s...w-actibloc-sbr
    Gdzie więc leży prawda?
    Ostatnio edytowane przez ArturStadnik ; 08-03-2016 o 12:04

  13. #1773
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Beja, nie zgadzam się z Tobą - w listopadzie 2014 wprowadziliśmy dla sieci HBH oczyszczalnię SBHR, której poziom fosforu w ściekach oczyszczonych był poniżej 1mg. Była oczyszczalnia Wavin BioKem która usuwała fosfor, była oczyszczalnia WehoPuts z Uponora, która także usuwała fosfor (wg wyników na stronie Uponor Finlandia). Myślę, że jak dobrze poszukałbyś wstecz to jeszcze byś coś znalazł.

    Cytat Napisał Beja Zobacz post
    Na ile się orientuję, ŻADNA biologiczna oczyszczalnia przydomowa dostępna obecnie na naszym rynku nie usuwa ze ścieków fosforu w stopniu wystarczającym do zastosowania w jakiejkolwiek aglomeracji.

  14. #1774
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    alnieor*

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-019
    Posty
    19

    Domyślnie

    Myślałem, że uda mi się wytrzymać bez komentowania, ale poziom marketingowego bełkotu osiąga kolejny raz wyżyny nieosiągalne dla wielu...

    Ad Wavin, ale też inni:
    Pod koniec fazy napowietrzania automatycznie dozowany jest koagulant PIX 113, co umożliwia wytrącanie fosforanów (defosfatację) w następnej fazie sedymentacji.

    Ad Artur Stadnik:
    Zwracam uwagę, że oczyszczalnia musi być sprzedawana w takiej formie jak była badana w laboratorium. Łącznie z ewentualnym wyposażeniem jeśli było zamontowane w trakcie badania...

    Ad fosfor:
    Jest możliwość strącania fosforu w małych oczyszczalniach. Na przykład (bo akurat Wavin się z tym nie kryje, jak inni producenci) - poprzez dodanie PIX-ów w procesie oczyszczania. Więc to nie jest jakaś tam czarna magia. Kwestia zadania sobie pytania: po co? Dla sprzedaży x sztuk w aglomeracji? Tam większym problemem jest częstotliwość pobierania próbek z oczyszczalni przydomowej a nie kwestia usuwania fosforu...

    Ad korzeniowe instalacje:
    Instalacja - osadnik gnilny plus wierzba/czy jakieś inne "coś" korzeniowe NIE JEST oczyszczalnią przydomową.

    Pozdrawiam
    Wojciech Babiński
    Oczyszczalnie.org

    ps. A czy ja przypadkiem nie widziałem dozownika pix-ów przy oczyszczalni BioDUO?

  15. #1775
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    To ja chciałbym zapytać czym wg Ciebie są oczyszczalnie korzeniowe? Bo rozumiem, że wszystko co nie zawiera plastiku w reaktorze to już nie jest przydomowa oczyszczalnia? Rozumiem, że trzcinowe itd to zagrożenie dla ardo ? Marketing? Doczytaj trochę o takich oczyszczalniach a następnie krytykuj poprosze.

  16. #1776
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    alnieor*

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-019
    Posty
    19

    Domyślnie

    Zawsze, gdy wypowiadałem się o systemach oczyszczania ścieków to twierdziłem, że traktuję przepisy literalnie. Dla mnie - oczyszczalnią przydomową jest taki wyrób budowlany, który ma potwierdzoną pełną zgodność z normą PN EN 12566-3+A2:2013 (gdzie zachodzą procesy oczyszczania ścieku w warunkach kontrolowanych przez użytkownika). Jeżeli mam osadnik gnilny z drenażem - to taki produkt dla mnie NIE JEST oczyszczalnią przydomową w sensie przepisów unijnych (ale też i polskich). Możemy mówić w reklamach o oczyszczalniach drenażowych, o oczyszczalniach naturalnych itp, ale prawda jest taka - że to nie są oczyszczalnie przydomowe tylko instalacje przepływu ścieku podczyszczonego do gruntu.

    Podobnie - instalacja osadnika gnilnego z nasadzeniem wierzby/trzciny itp - nie będzie oczyszczalnią przydomową sensu stricte, bo nie spełnia odpowiednich przepisów prawa (tutaj - norm). Dla mnie to osadnik gnilny z rozsączeniem ścieku w gruncie i podczyszczeniem ścieku poprzez system korzeniowy odpowiedniego typu zasadzeń roślin.

    I nie Ardo, tylko ARGO . Poza tym - są kraje, w których instalacje typu:
    - osadnik gnilny z drenażem
    - osadnik gnilny z nasadzeniem wierzby,
    są zakazane do stosowania.

    Są też kraje, w których te instalacje były popularne w ostatnich latach, ale sytuacja (nie wiem jaka i nie chce się domyślać jaka) spowodowała, że te instalacje muszą być wymienione na oczyszczalnie przydomowe.

    Pozdrawiam
    Wojciech Babiński
    Oczyszczalnie.org

    ps. ale nikt nikomu nie zakaże nazywać trzciny/korzeni oczyszczalnią

    ps.2. I dziękuję, Argo ma się dobrze

  17. #1777

    Domyślnie

    Mam pytanie jaka jest minimalna odległość przydomowej oczyszczalni ścieków od studni dodam że studnia jest nie używana mam dom podłączony do wodociągów. Mieszkam w Krakowie jeżeli ma to znaczenie jakieś.

  18. #1778
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Co do oczyszczalni drenazowych w pełni się z Tobą zgadzam tak do korzeniowych nie mogę. Takie korzeniowe np. w Niemczech pracują od dziesiątek lat i cieszą się uznaniem. Sugeruję doczytać bo warto. Olbrzymia roznica w porównaniu z drenazem i w pełni kontrolowana. Jest w necie wiele badań odnośnie tychże.
    Pozdr

  19. #1779
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Witam,

    Skoro dla pana Babińskiego osadnik wstępny + drenaż rozsączający nie jest oczyszczalnią przydomową to ja zadam przekorne pytanie:

    Dlaczego niecały miesiąc temu wprowadził pan do swojej oferty zestawy oczyszczalni z drenażem rozsączajacym?

    Dla mnie jeśli coś byłby niezgodne z moim przekonaniem to tego najzwyczajniej nie robię, nie promuje, nie sprzedaje itp.

    Teraz może pytanie do Stamm - a jakie Ty widzisz różnice pomiędzy osadnikiem wstepnym + drenaż rozsączyjący a osadnik wstepny + oczyszczalnia "korzeniowa"/hydrofitowa/itp?
    W jednym i drugim rozwiązaniu podczyszczone ścieki w osadniku wstępnym płyną do gruntu gdzie zachodzi II proces oczyszczania czyli cześć biologiczna, która realizowana jest w warunkach tlenowo-anoksycznych przy czynnym współudziale mikroroganizmów tlenowych. Nie ma znaczenia czy na złożu żwirowym tak jak w przypadku drenażu rozsączajacego, czy na pakietach filtracyjnych czy może korzenie roślin wodolubnych. Rola tych roślin jest ważna ale nie najważniejsza, to w dalszym ciągu różne mikroorganizmy odpowiadają za proces oczyszczania.

    Wrócę jeszcze do "przydomówek" z drenażem - najprostszy podręcznik dla studenta, w którym opisywane są oczyszczalnie indywidualne opisuje także system osadnik + drenaż jako przydomowa oczyszczalnia. Piszą o tym autorytety takie jak prof. Błażejewski, prof. Łomotowski, prof. Heindrich, prof. Sadecka i wielu innych.
    Poniżej indywidualne systemy oczyszczania wg. prof. Łomotowskiego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Indywidualne systemy oczyszczania ścieków.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	64,2 KB
ID:	349204

    Nie jest ważna tylko norma 12566-3 - owszem ona dotyczy kompletnych oczyszczalni składanych na miejscu budowy, ale mamy jeszcze 12566-1 - która właśnie dotyczy osadników wstepnych - osadnik wstępny już jest wyrobem budowlanym. W Unii Europejskiej nie ma normy dla studzienek, drenaży czy innych elementów dodatkowych np. pakietów, tuneli itp. Na te dodatkowe elementy uzyskuje się AT. Jeśli dany produkt posiada AT lub zgodność z normą może być już wprowadzany do obrotu i można z niego budować indywidualne systemy oczyszczania.

    Gdzie znajdę takową definicję jak: " instalacje przepływu ścieku podczyszczonego do gruntu"

    pozdrawiam

    Cytat Napisał oczyszczalnie.org Zobacz post
    Zawsze, gdy wypowiadałem się o systemach oczyszczania ścieków to twierdziłem, że traktuję przepisy literalnie. Dla mnie - oczyszczalnią przydomową jest taki wyrób budowlany, który ma potwierdzoną pełną zgodność z normą PN EN 12566-3+A2:2013 (gdzie zachodzą procesy oczyszczania ścieku w warunkach kontrolowanych przez użytkownika). Jeżeli mam osadnik gnilny z drenażem - to taki produkt dla mnie NIE JEST oczyszczalnią przydomową w sensie przepisów unijnych (ale też i polskich). Możemy mówić w reklamach o oczyszczalniach drenażowych, o oczyszczalniach naturalnych itp, ale prawda jest taka - że to nie są oczyszczalnie przydomowe tylko instalacje przepływu ścieku podczyszczonego do gruntu.

    Podobnie - instalacja osadnika gnilnego z nasadzeniem wierzby/trzciny itp - nie będzie oczyszczalnią przydomową sensu stricte, bo nie spełnia odpowiednich przepisów prawa (tutaj - norm). Dla mnie to osadnik gnilny z rozsączeniem ścieku w gruncie i podczyszczeniem ścieku poprzez system korzeniowy odpowiedniego typu zasadzeń roślin.

    I nie Ardo, tylko ARGO . Poza tym - są kraje, w których instalacje typu:
    - osadnik gnilny z drenażem
    - osadnik gnilny z nasadzeniem wierzby,
    są zakazane do stosowania.

    Są też kraje, w których te instalacje były popularne w ostatnich latach, ale sytuacja (nie wiem jaka i nie chce się domyślać jaka) spowodowała, że te instalacje muszą być wymienione na oczyszczalnie przydomowe.

    Pozdrawiam
    Wojciech Babiński
    Oczyszczalnie.org

    ps. ale nikt nikomu nie zakaże nazywać trzciny/korzeni oczyszczalnią

    ps.2. I dziękuję, Argo ma się dobrze
    Ostatnio edytowane przez ArturStadnik ; 08-03-2016 o 18:19

  20. #1780
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Jeśli dla Ciebie korzeniowa OK a drenażowa 'be" to wytłumacz mi dlaczego?
    Drenaż też można zbudować w formie w pełni kontrolowanej tworząc tzw. filtry pionowe lub poziome ze zbieraniem oczyszczonych ścieków.
    Przy kontrolowanych systemach korzeniowych także masz drenaż zbierający i owszem wtedy może kontrolować jakość tych ścieków. Jesli jednak nie masz drenażu tylko jakieś poletko w którym oczyszczone ścieki infiltrują do gruntu - to jaka tam jest kontrola?

    Cytat Napisał stam222 Zobacz post
    Co do oczyszczalni drenazowych w pełni się z Tobą zgadzam tak do korzeniowych nie mogę. Takie korzeniowe np. w Niemczech pracują od dziesiątek lat i cieszą się uznaniem. Sugeruję doczytać bo warto. Olbrzymia roznica w porównaniu z drenazem i w pełni kontrolowana. Jest w necie wiele badań odnośnie tychże.
    Pozdr

Strona 89 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony