dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 58

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Czy ktoś wie cóż to za kępy na moim trawniku?

    Witam,
    trawnik założony w tym roku, generalnie ma się nieźle. Ziemia nawożona raz-parę dni przed założeniem. Koszony już ze 3 razy. Lebioda powoli znika. Mlecz wyrywamy metr po metrze ręcznie na bieżąco. Ostatnio jednak widzę coraz więcej takich kępek i nie mogę znaleźć informacji co to jest (bo chyba nie perz?) i co z tym robić, żeby mi nie zajęło trawnika. Proszę o pomoc:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	czerwiec 005.jpg
Wyświetleń:	2880
Rozmiar:	104,9 KB
ID:	59605 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	czerwiec 006.jpg
Wyświetleń:	1981
Rozmiar:	89,8 KB
ID:	59606

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Gosiek33
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    16.690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    326

    Domyślnie

    perz to z całą pewnością nie jest, Elfir oceni co to za trawa. Sama nie znoszę takich kęp i wykopuję je gdy za bardzo się umocnią

  3. #3

    Domyślnie

    Jak na moje oko jest to Wiechlina łąkowa (Poa pratensis L.) – Nasiona kiełkują bardzo wolno około 18-20 dniach. Po zasiewie rozwija się wolno, zwłaszcza w mieszankach. W trawniku ujawnia się dopiero w drugim-trzecim roku. Nie lubi silnego zacienienia. Można ją wysiewać zarówno na terenach wilgotnych jak i suchych. Jest trawą niską, luźno-kępową z krótkimi podziemnymi rozłogami. Tworzy równą bardzo mocna darń wytrzymałą na deptanie i dość niskie koszenie. Trawa wybitnie wieloletnia, ma długi okres wegetacji. Najlepiej rozwija się na glebach lekkich , próchnicznych i żyznych, średnio wilgotnych. Jest jedną z najlepszych traw służących do zakładania terenów zielonych.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wiechlina.jpg
Wyświetleń:	1283
Rozmiar:	40,1 KB
ID:	59633  
    Ostatnio edytowane przez Asia... ; 06-06-2011 o 08:55

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Asia... Zobacz post
    Jak na moje oko jest to Wiechlina łąkowa (Poa pratensis L.)
    Asiu, dałaś zdjęcie wiechliny rocznej.
    To co wyrosło u Agi na trawniku to też raczej wiechlina roczna - niestety nie jest to szlachetniejsza łąkowa (Aga powinnas sprawdzić czy w ogóle wiechlina łąkowa była w składzie wysiewanej przez Ciebie mieszanki). Według mnie, trawnik opanowany przez wiechlinę roczną (jej nasion pełno jest wszedzie, bo to jedna z najpospolitszych traw) nadaje się do ponownego zakładania...

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Midori Zobacz post
    Asiu, dałaś zdjęcie wiechliny rocznej.
    To co wyrosło u Agi na trawniku to też raczej wiechlina roczna - niestety nie jest to szlachetniejsza łąkowa (Aga powinnas sprawdzić czy w ogóle wiechlina łąkowa była w składzie wysiewanej przez Ciebie mieszanki). Według mnie, trawnik opanowany przez wiechlinę roczną (jej nasion pełno jest wszedzie, bo to jedna z najpospolitszych traw) nadaje się do ponownego zakładania...
    No to są do siebie diabelnie podobne i tu też musi byc błąd http://www.dom.pl/gatunki-i-rodzaje-traw.html No dobrze a co to jest to o czym pisze e-mól ? Bo ja sobie ręki nie dam uciąc
    Ostatnio edytowane przez Asia... ; 15-06-2011 o 17:56

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Asia... Zobacz post
    No to są do siebie diabelnie podobne i tu też musi byc błąd http://www.dom.pl/gatunki-i-rodzaje-traw.html
    Jak się umieszcza zdjęcia bez pojęcia (tak jak na stronie www.dom.pl), to są podobne. Spójrz tutaj: http://species.wikimedia.org/wiki/Poa_annua To jest to samo zdjęcie z podpisem Poa annua a więc - wiechlina roczna. U e-mola to samo.
    Dla sprawdzenia: wiechlina roczna preferuje gliniaste, stosunkowo wilgotne gleby o obojętnym pH.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Altariela

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    582
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Midori Zobacz post
    Asiu, dałaś zdjęcie wiechliny rocznej.
    To co wyrosło u Agi na trawniku to też raczej wiechlina roczna - niestety nie jest to szlachetniejsza łąkowa (Aga powinnas sprawdzić czy w ogóle wiechlina łąkowa była w składzie wysiewanej przez Ciebie mieszanki). Według mnie, trawnik opanowany przez wiechlinę roczną (jej nasion pełno jest wszedzie, bo to jedna z najpospolitszych traw) nadaje się do ponownego zakładania...
    Czy po ponownym założeniu trawnika jest szansa, że ta wiechlina się nie zasieje ponownie? W zeszłym roku założony trawnik (Barenbrug Exclusor), w tym roku na wiosnę wygląda to dokładnie tak jak u e-mól - trawa się po pierwsze wykłosiła (mimo, iż trawnik był koszony w kwietniu i maju max. co 2 tygodnie), teraz większość trawnika to sztywne łodygi. Myślałam, że z tym Exclusorem jest coś nie tak (taki wymagający czort czy co), ale jeśli to wiechlina to co, rzeczywiście jedyny ratunek to przeorać i założyć na nowo? Od biedy to zrobię, ale jaką mam pewność, że sytuacja się nie powtórzy?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar e-mól
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2.940

    Domyślnie

    Napisałam też zapytanie na forum ogrodniczym , gościu odpisał że tez ma exlusora i te same sztywne łodygi, o co chodzi??!!
    ..w beże nie wierzę...

    ni to ni owo...

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Altariela Zobacz post
    Czy po ponownym założeniu trawnika jest szansa, że ta wiechlina się nie zasieje ponownie?
    Jest szansa, jeśli zainwestuje się sporo czasu i pracy. Trzeba powiedzmy w czerwcu przygotować podłoże i zostawić nieobsiane. Jeśli powierzchnia nie jest zbyt duża można przykryć włókniną. Podlewać. Poczekać aż wiechlina wzejdzie z nasion zgromadzonych w glebie, zniszczyć ją chemicznie lub mechanicznie, jak kto woli. Czynność powtórzyć, tzn powtorzyć niszczenie skiełkowanych chwastow, ze dwa, trzy razy. Trawnik wysiewać we wrześniu.
    Ważna uwaga: podłoże pod przyszły trawnik trzeba cały czas podlewać! Tak jakby trawa była już posiana. Inaczej nic z tego nie będzie.
    Ostatnio edytowane przez Midori ; 17-06-2011 o 13:40

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Midori Zobacz post
    Asiu, dałaś zdjęcie wiechliny rocznej.
    To co wyrosło u Agi na trawniku to też raczej wiechlina roczna - niestety nie jest to szlachetniejsza łąkowa (Aga powinnas sprawdzić czy w ogóle wiechlina łąkowa była w składzie wysiewanej przez Ciebie mieszanki). Według mnie, trawnik opanowany przez wiechlinę roczną (jej nasion pełno jest wszedzie, bo to jedna z najpospolitszych traw) nadaje się do ponownego zakładania...
    Sprawdziłam, w składzie mam 15% wiechliny łąkowej. Więc może to jednak łąkowa a nie roczna?

  11. #11

    Domyślnie

    A może Midori masz jakieś dokładne zdjęcia tej i tej wiechliny ,lub opis?

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aga-Białystok Zobacz post
    Sprawdziłam, w składzie mam 15% wiechliny łąkowej. Więc może to jednak łąkowa a nie roczna?
    Na moje oko to jest roczna. Łąkowa nie ma prawa tak kwitnąć!
    Jaką masz glebę?

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał Asia... Zobacz post
    Jak na moje oko jest to Wiechlina łąkowa (Poa pratensis L.) ...
    Mysmy wsiewali Sportowa z Ilawy o skladzie

    SKŁAD ODMIANOWY

    Życica trwała GRILLA 55%
    Życica trwała NAKI 20%
    Kostrzewa czerwona ADIO 10%
    Kostrzewa trzcinowa FAWN 10%
    Wiechlina łąkowa BALIN 5%

    I jesli to faktycznie jest wiechlina to nasz trawnik jest niewielki (jakies 40 mkw) i wyrywalismy wlasnie cos podobnego bo wizualnie nam sie nie podobalo. Jesli to faktycznie jakies dobre nasionko to w nastepnych kawalkach zostawimy i bedziemy porownywac ktory ladniej sie prezentuje. Po skoszeniu mialy wyraznie grubsze podstawy przy ziemi i niewielkie korzonki wiec niezle sie wyrywalo. Myslelismy ze to cos nieciekawego co bylo w ziemi

    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  14. #14

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	125
Rozmiar:	98,2 KB
ID:	432809Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	89
Rozmiar:	98,6 KB
ID:	432810Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	98,9 KB
ID:	432811Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	85
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	432812Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	97,8 KB
ID:	432813

    Witam serdecznie, mam podobny problem...założony od nowości trawnik 4 lata temu, po 2 roku zaczęły się pojawiać charakterystyczne kępy w innej strukturze i zdecydowanym innym kolorze. Dzisiaj mam już cały 500 metrowy trawnik, placami pokryty tą dziwną trawą. Trawa wysiana była Barenburg Uniwersal, zatem droga trawa.Nie mam pomysłu co mam z tym zrobić, opryski nie działają bo to trawa jedno listna, a punktowy Rundab i wycinanie powoduje dziury. A mam tego w dziesiątkach czy setkach w trawie. Proszę o pomoc, bo nawet jak założę nowy trawnik, obawiam się ,ze problem wróci. Trawnik na dobrej czarnej ziemi założony, podlewanie automatyczne, trawa nie miała się jak wysiać z zewnątrz, bo mieszkam przy lesie i raczej tu nie ma trawy nigdzie. pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    Tak!!! Asiu, obejrzałam sobie foty i wygląda na to, że to to! Dziękuję Ci bardzo! Tam gdzie się pojawiła mam trawnik sportowy, więc przy niskim koszeniu powinna się ładnie wpisać w murawę. No chyba, że nie, to wtedy wykopię. FM rulez!

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to jedna z najlepszych traw na trawniki a wy wykopujecie?

  17. #17

    Domyślnie

    Ja osobiście nawet ją przesadzam gdy tylko zobacze że zaczyna mi gdzieś wyrastac w nieporzondanym miejscu Więc wędruje z nią w ubytek na trawnikuTak , zgadza się to najładniejsza i najlepsza trawa na trawniki i nie do zniszczenia przez deptanie

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    poza tym niska - można rzadziej kosić

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    poza tym niska - można rzadziej kosić
    i nawet bardzo nisko kosic Ona da sobie z tym rade i nadal wyglada estetycznie
    Ostatnio edytowane przez Asia... ; 09-06-2011 o 22:36

  20. #20

    Domyślnie

    mocna jak diabli, nie dam rady takiej kępy wyrwać!! trawy rosnące z nią rosną szybciej, więc koszę i tak co 5-7 dni. W miarą zagęszczania się trawnika coraz mniej widać, że to są kępy/rozetki, ALE jest jaśniejsza niż inne trawy i trochę to wygląda jakby trawnik miał przesuszone plamy.... albo jestem przewrażliwiona
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	la 015.jpg
Wyświetleń:	1893
Rozmiar:	98,1 KB
ID:	60597
    raz jeszcze dziękuję za pomocne informacje.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony