dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 97 z 98
Pokaż wyniki od 1.921 do 1.940 z 1942
  1. #1921
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    W domu energooszczędnym przy dobrze dobranym GWC klimatyzacja jest zbędna.
    ja jak bym miał dzisiaj robić GWC to nawet doopy bym sobie nie zawracał...
    wolałbym założyć za podobną kasę klimatyzator kanałowy w układzie WM
    i kto wie czy czasem sobie nie założę...
    miałbym przy okazji dogrzewanie z PC w okresach przejściowych...

    co do mocy GWC...
    mam zrobione chłodzenie wodą ze studni...
    dzisiaj sobie trochę pomierzyłem ...
    wylewam 180 L wody o temp.9,3* na godzinę...
    na powrocie ma 17,1*
    czyli ładuje w nią ok.1,5kw na godzinę...
    na kanałach mam w porywach poniżej 13* i wydajność sumaryczna z dwóch wymienników ok.600m3/h
    ( 250m3 z WM i 350m3 z drugiego wymiennika w recyrkulacji )
    w domu 100m2 cały czas utrzymuje się stała temp. ok.23,5* łącznie z poddaszem...

    nie wiem jak liczycie moc GWC bo z moich obserwacji wynika że daleko mu do tego układu chłodzenia...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  2. #1922
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Twoje pomiary wody chłodzącej są błędne albo ilość powietrza w obiegu nie taka jak deklarujesz.Aby schłodzić 600m3 pow.z 23oC do 13oC nawet w recyrkulacji potrzebujesz ok.4,5Kw.Gdyby uwzględnić,że jednak 40% pobierasz powietrza z zewnątrz(28-30oC) to ilość energii do utrzymania 600m3/h w temp.13oC oscylowała by w okolicach 6-7Kwh(w zależności od wilgotności względnej powietrza zewnętrznego).

  3. #1923
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał orko Zobacz post
    Jest jeszcze coś o czym zapominacie. Mianowicie schładzanie domu bez osuszania jest wyjątkowo idiotyczne gdyż powoduje wzrost wilgotności w domu i co za tym idzie zmniejsza istotnie komfort mieszkańców.
    U mnie wręcz przeciwnie - jest to korzystne zjawisko bo mam bardzo niską wilgotność.

    Przy korzystaniu z wentylacji na zasadzie: w dzień chłodzenie GWC, w nocy otwartymi oknami nie ma problemu z wilgotnością [rzadko w nocy jest powyżej 24 st].
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  4. #1924
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    to jest dzisiaj ...
    porozmawiamy w lipcu/sierpniu o tej wielkiej mocy chłodniczej kiedy grunt będzie miał 14-15*
    Ja to pisze z doświadczenia bo GWC używam od kilku lat.

    Widocznie na głębokości 2 m grunt u mnie nie ma 15 st skoro w zeszłym roku przy 40 st w cieniu miałem nawiew z GWC 16 st.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  5. #1925
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Twoje pomiary wody chłodzącej są błędne albo ilość powietrza w obiegu nie taka jak deklarujesz.Aby schłodzić 600m3 pow.z 23oC do 13oC nawet w recyrkulacji potrzebujesz ok.4,5Kw.Gdyby uwzględnić,że jednak 40% pobierasz powietrza z zewnątrz(28-30oC) to ilość energii do utrzymania 600m3/h w temp.13oC oscylowała by w okolicach 6-7Kwh(w zależności od wilgotności względnej powietrza zewnętrznego).
    wylewa się dokładnie 3 L wody na minutę (butelka 2L w 40 sekund ... ), na zasilaniu jest 9,3 a na powrocie 17,1*...
    przy włączonym układzie chłodzenia centrala Tywent B3B WX 30 włącza się na najwyższy bieg, na wlocie do domu ma wymiennik który ją dławi na ok.245-255m3/h (mierzone na czerpni )
    na głównym kanale było dzisiaj 12,8*...
    dodatkowo na dole klimakonwektor AUX na pierwszym biegu (350m3 ) w recyrkulacji...( zasysa w holu i wyrzuca trzema anemostatami w kuchni i pokojach )
    zasilany jest wodą która powraca z wymiennika przy centrali...
    wcześniej był zasilany bezpośrednio ale robiło sie za zimno na dole wiec zmieniłem na układ szeregowy...
    wg mojego liczenia w wodzie jest łapane ok. 1,5 kw ciepła w ciągu godziny, tyle wystarcza na styk aby temperatura nawet nie drgnęła przez cały dzień...
    mam do porównania swoje GWC rurowe...
    ale ono nawet teraz gdy grunt jest jeszcze w miarę chłodny nie ma szans do tego układu ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  6. #1926
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Ja to pisze z doświadczenia bo GWC używam od kilku lat.

    Widocznie na głębokości 2 m grunt u mnie nie ma 15 st skoro w zeszłym roku przy 40 st w cieniu miałem nawiew z GWC 16 st.
    ja swoje GWC mam też trzeci sezon...
    na samym wymienniku to sie zgodzę ...
    gorzej z temp. na anemostatach... ( w sierpniu 19-20* )
    po przełączeniu na czerpnie zewnętrzną jest prawie to samo w nocy ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  7. #1927
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    ja jak bym miał dzisiaj robić GWC to nawet doopy bym sobie nie zawracał...
    wolałbym założyć za podobną kasę klimatyzator kanałowy w układzie WM
    i kto wie czy czasem sobie nie założę...
    miałbym przy okazji dogrzewanie z PC w okresach przejściowych...

    Jasiek, zwykły klimatyzator jest zbyt banalny jak na Ciebie. Jakby co, to przynajmniej włóż skraplacz do zasobnika CWU - wtedy za jednym zamachem chłodzisz dom i podgrzewasz CWU. I rozwiązanie staje się godne

  8. #1928
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    ja swoje GWC mam też trzeci sezon...
    na samym wymienniku to sie zgodzę ...
    gorzej z temp. na anemostatach... ( w sierpniu 19-20* )
    po przełączeniu na czerpnie zewnętrzną jest prawie to samo w nocy ...
    Miałem podobnie [straty w kanałach] i dlatego je omijam dmuchając do domu prosto z centrali - trochę huczy, ale daje radę
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  9. #1929
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Jasiek .Gdybyś miał to całe powietrze w recyrkulacji i gdyby nie zawierało ono ani grama pary wodnej,co jest niemożliwe,to do schłodzenia 600m3/h o 10 oC ,potrzebujesz 2,1KWh energii.To co piszesz zawiera błąd .

  10. #1930
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Jasiek .Gdybyś miał to całe powietrze w recyrkulacji i gdyby nie zawierało ono ani grama pary wodnej,co jest niemożliwe,to do schłodzenia 600m3/h o 10 oC ,potrzebujesz 2,1KWh energii.To co piszesz zawiera błąd .
    chyba raczej nie ...
    przeanalizujmy jeszcze raz...
    250m3 powietrza z zewnątrz o temp.28* wpada do centrali z rekuperatorem bez by-passu ...
    za centralą robi się ok.25*, dalej trafia na wymiennik zasilany wodą o temp.9,3*...
    za wymiennikiem ma 12,8* na głównym kanale nawiewowym...
    ( z tego wymiennika leją się skropliny ... )
    na dole klimakonwektor zasysa 350m3 powietrza o temp. ok.23* i schładza go do temp. ok.18* po czym wdmuchuje do pomieszczeń ...
    klimakonwektor jest zasilany wodą która już część chłodu oddała wymiennikiem za reku...
    woda po szeregowym przepływie przez dwa wymienniki ma 17,1* na powrocie...
    mi wychodzi ok.1,6 kwh przy przepływie 180 L na godzinę...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  11. #1931
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    Jakby co, to przynajmniej włóż skraplacz do zasobnika CWU - wtedy za jednym zamachem chłodzisz dom i podgrzewasz CWU. I rozwiązanie staje się godne
    właśnie kombinuję jak sklecić coś takiego z agregatu od lodówki ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  12. #1932
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    właśnie kombinuję jak sklecić coś takiego z agregatu od lodówki ...
    A co tu kombinować - dokupujesz zawór i trochę rurek miedzianych, bierzesz chłodnicę ze skutera i agregat, łączysz w obieg i masz. Sterowanie on / off, ustawienie ciśnień na zaworze i ilością czynnika. Ale przemyśl fajniejszy patent:

    zgrzewasz sobie z jakiegoś elastycznego plastiku sześcian 3m^3, kładziesz na dole rurki, wkładasz do ziemi i obkładasz z każdej strony twardą wełną o grubości pół metra. Rurki podłączasz do chłodnicy z wentylatorem. Wypełniasz wodą. Jak nadejdą tęgie mrozy, zamrażasz wodę z +10 do -5, czyli odkładasz sobie jakieś 3000 kWh zimna. Tracisz 54m2 * 0,1 * dT=15 = ca. 80 W/h, czyli 400 kWh przez 200 dni. Trochę zimna pozostaje do klimatyzacji . Zadziała?

  13. #1933
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Jasiek teraz się zgadza ale 12,8 a średnia z dwóch źródeł, to mimo że mała różnica to wielka w poborze energii do schłodzenia.Suche powietrze schłodzić to pikuś ale powietrze wilgotne poniżej pkt.rosy to już inne moce.Stąd moje wątpliwości.Pomysłu gratuluję.

  14. #1934
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post

    zgrzewasz sobie z jakiegoś elastycznego plastiku sześcian 3m^3, kładziesz na dole rurki, wkładasz do ziemi i obkładasz z każdej strony twardą wełną o grubości pół metra. Rurki podłączasz do chłodnicy z wentylatorem. Wypełniasz wodą. Jak nadejdą tęgie mrozy, zamrażasz wodę z +10 do -5, czyli odkładasz sobie jakieś 3000 kWh zimna. Tracisz 54m2 * 0,1 * dT=15 = ca. 80 W/h, czyli 400 kWh przez 200 dni. Trochę zimna pozostaje do klimatyzacji . Zadziała?
    he he ...
    nawet ostatnio z kimś rozmawiałem jak to się kiedyś lód przechowywało w piwnicach...
    a już myślałem że jestem odosobnionym przypadkiem

    żeby te 3000kwh wpompować to jakieś niezłe "bydle" trzeba by wybudować ...
    oczywiście w chłodnicy glikol a nie woda...
    i jak zrobić "baniak" żeby go lód nie rozsadził...?

    może jednak ta izolowana piwnica będzie lepsza...
    wystarczy w zimie do niej lodu nawieźć ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  15. #1935

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    właśnie kombinuję jak sklecić coś takiego z agregatu od lodówki ...
    No to przecież tak działa PPC.
    Jest jeden problem. Tej ciepłej wody zużywa się malutko. 2,5kWh/dobę do ok 8-9kWh ciepła/zimna.
    Czyli ogólnie mamy chłodzenie 2,5h/24h... z mocą nieco większą niż większość GWC...

    Powiem tylko, że warto wylot z PPC dać do jednego pomieszczenia (salon lub korytarz). Wówczas ma to sens i działa całkiem całkiem.
    Projekt Malachit z Archetonu. 155m2 podłogi (ok. 125m2 pu).Mieszkam od 23.09.2011!
    BK24cm+16cm styr. Poddasze żelbet+25cm styr. Podłogi 10cm styr + panele.
    WM+reku+GWC. 100% podłogówka, PPC Hewalex 300l+Immergas 12kW. Kominka brak.
    Dziennik Budowy Update 05.10.2011
    Komentarze do Dziennika Budowy

  16. #1936
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lujski

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    479

    Domyślnie

    witam, zamierzam zrobic wentylacje mechaniczna z odzyskiem ciepla (reku luna200) domek okolo 110 m2 - ale mam dylemat - bo bede mial gazówke ... co z okapem..?? i czy wystarczy miec w kuchni wywiew (chodzi mi o gazówke) ???

    aha jeszcze chcialbym spytac - ile kw pobiera ta luna na najnizszym biegu ..???

  17. #1937
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar zbynek001
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Konin
    Kod pocztowy
    62-510
    Posty
    76
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Szukam kogoś znającego się w temacie, kto zrobi instalację WM za rozsądne pieniądze w domku 120m2 - dom z poddaszem użytkowym woj. wielkopolskie

  18. #1938
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Filip80

    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Skąd
    Poznań
    Posty
    156

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbynek001 Zobacz post
    Szukam kogoś znającego się w temacie, kto zrobi instalację WM za rozsądne pieniądze w domku 120m2 - dom z poddaszem użytkowym woj. wielkopolskie
    znalazłeś ?

  19. #1939
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mowacki

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    B-wa
    Kod pocztowy
    58-260
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Filip80 Zobacz post
    znalazłeś ?
    Pewnie po 3 latach coś znalazł, post jest z 2012

    Szukam ekipy do wentylacji mechanicznej ze śląska,
    Inwestycja pod Częstochową.
    Dom ok. 140m2 kanały po posadzce, otwory przygotowane, projekt jest.

  20. #1940
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kamihi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Garnek
    Kod pocztowy
    42-270
    Posty
    530

    Domyślnie

    Sam się nie chcesz za to wziąć ?

Strona 97 z 98

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony