dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 36 z 36
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar arcobaleno
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    4.024

    Domyślnie

    Pisząc ''ostre zestawienia'' miałem na myśli kolory niepasujące do siebie np. róż z czerwienią .
    Panie Wojtku - nie można jednoznacznie stwierdzić, ze jakieś barwy do siebie nie pasują, szczególnie teraz gdy na topie są różne szalone połączenia kolorów np:


    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us

    fiolet z żółtym też fajnie wygląda



    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us

    i czerwień z rożem...



    Uploaded with ImageShack.us

    P.S. po lekturze forum florystycznego powinien mieć Pan bardziej elastyczne zdanie w kwestii doboru kolorów
    Domek Arcobaleno

    ...bo od marzeń wszystko się zaczyna...

    Dzień za Dniem..
    Zapraszam Do Mojej Pracowni

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar lilan
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    840
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    Pięknie arcobaleno - szczególnie czerwień z różem Ktoś wie co to za kwiatki?

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    czerwona to begonia stale kwitnąca a różowe to niecierpek - rośliny sezonowe.

  4. #24

    Domyślnie

    W tym wątku się pomieszało kilka spraw. Jedna to zgrzyt kolorystyczny np. róż+czerwień. To obowiązuje zawsze, czy w ogrodzie, czy w stroju. Druga sprawa to krzykliwa kolorystyka np. fiolet+pomarańcz. Właściwie to kolory uzupełniające, więc pasują do siebie na zasadzie kontrastu. Ja bym tego nie nazywał objawem złego smaku, tylko upodobaniem do mocnego efektu. Trzecia to pstrokacizna, czyli nadużywanie odmian variegata itp. Osobiście nie lubię do tego stopnia, że chyba nie mam żadnej takiej rośliny.

    Ale są też pojedyńcze rośliny, które mają w sobie wszystkie trzy cechy: waigela pstrokata - różowe kwiaty i żółtozielone liście i pstrokaty rododendron, nie pamiętam odmiany. Oczy stają w słup.
    Precz z reklamami na Forum! Zagłosuj...

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar arcobaleno
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    4.024

    Domyślnie

    Misiu - moim zdaniem w tym wątku nic się nie pomieszało - dla każdego bowiem zgrzyt kolorystyczny będzie miał inne znaczenie - dla mnie takie pojęcie właściwie nie istnieje - choć osobiście i na pierwsze skojarzenie nie lubię np połączeń czerwień-żółty, ale z drugiej strony wszystko zależy od aranżacji a o gustach przecież się nie dyskutuje
    Domek Arcobaleno

    ...bo od marzeń wszystko się zaczyna...

    Dzień za Dniem..
    Zapraszam Do Mojej Pracowni

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar EZS
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Łódź-Bałuty
    Posty
    14.190
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    157

    Domyślnie

    Ech, kolory...
    Celowałam w ogródek biało-różowo-liliowy. I wszystko było by OK, gdyby nie fakt, że ni z tego ni z owego wyrosły mi jakieś pomarańczowe kwiatki na samym srodku ! Pewnie wysiały się rok temu, poczekały i sobie urosły. Najpierw nie wiedziałam, co zacz, to nie wyrywałam. Potem zakwitły... i kwitną sobie już miesiąc. Chyba jeszcze długo mogą, tak na oko. No i co? Przez pierwsze kilka dni bolałay mnie zęby, jak na nie patrzyłam. No ale kwiatek też chce żyć, w końcu urósł to niech rośnie dalej. Potem przywykłam a teraz nawet mi się podoba. Taka żywa plama w spokojnym ogródku... Chyba po prostu wszystkie kwiaty są piękne

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał martadela Zobacz post
    Mam kawałek takiej dzikiej łąki i jest na niej pięknie pstrokato
    Rosną tam:
    biało żółte rumianki;
    białe, czerwone i różowe goździki brodate,
    fioletowe dzwonki polne,
    różowe, lila i białe naparstnice
    żółte jastrzębce kosmaczki,
    dzikie filetowo-białe bratki
    i dużo dużo innych pięknych kwiatków
    Łąki są często bardzo inspirujące, przyroda bardzo pięknie dobiera kolory dlatego ciężko je później odtworzyć

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nawet Piet Oudolf miał w swoich kompozycjach żółty z różowym, z czerwonym, zależnie jak mu się przebarwiało

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał arcobaleno Zobacz post
    Misiu - moim zdaniem w tym wątku nic się nie pomieszało - dla każdego bowiem zgrzyt kolorystyczny będzie miał inne znaczenie - dla mnie takie pojęcie właściwie nie istnieje - choć osobiście i na pierwsze skojarzenie nie lubię np połączeń czerwień-żółty, ale z drugiej strony wszystko zależy od aranżacji a o gustach przecież się nie dyskutuje
    Do spostrzegania barw jest niezbędne światło. Czerwień czy żółć to uwielbiane przez wielu właścicieli rodzaje barw. Trzeba je zestawiać z fioletem, Lilom lub różem. Mówi się że ciepłe kolory ciężko zestawić, gdyż są bardzo wyraźne i zawsze będą przykuwały uwagę.

    Uwielbiam się poruszać w srebrze, żółci i zieleni lub bieli, fioletach, różach czyli w zimnych kolorach i faktycznie łatwiej je komponować.

    Chyba nie istnieje coś takiego jak niedopuszczalne połączenie kolorów. To że my czegoś nie rozumiemy dla nie których jest czymś właściwym nawet pożądanym.

    Mały przykład :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC04387.jpg
Wyświetleń:	473
Rozmiar:	98,5 KB
ID:	64134

    Na zdjęciu widzimy kwitnace naparstnice biel, i fiolet. Przód rabaty podkreśla czerwień begoni kontrastującej z żółtymi trzmielinami. Trzmieliny zestawiłem z berberysami jako całoroczny kontrast niebieski świerk nie znalazł się przypadkiem trochę chłodzi Białe naparstnice ładnie wyglądają z widocznym z tyłu dereniem Elegentasima oraz wierzbą Hakuro. Kontrasty można uzyskać poprzez kształt roślin naparstnice bardzo ładnie zestawiają się że berberysem Erekta widocznym w prawym rogu.



    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC04058.jpg
Wyświetleń:	469
Rozmiar:	98,6 KB
ID:	64135
    Kolejny przykład mój ulubiony połączenie zieleni, niebieskich kolorów roślin przechodzących w srebrny.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC04275.jpg
Wyświetleń:	471
Rozmiar:	99,8 KB
ID:	64136
    Spokojna kompozycja została ożywiona poprzez żółć.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC01883a.jpg
Wyświetleń:	475
Rozmiar:	100,5 KB
ID:	64142
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC01888.jpg
Wyświetleń:	474
Rozmiar:	99,9 KB
ID:	64140

    W kolejnych miesiącach latem zakwitają, trawy, lawendy, a następnie późnym latem zaczyna się koncert budlej.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Nawet Piet Oudolf miał w swoich kompozycjach żółty z różowym, z czerwonym, zależnie jak mu się przebarwiało
    Ciężko coś zarzucić Pietrow posługiwał się roślinami jak malarz pędzlem

  11. #31

    Domyślnie

    Podzielam zdanie arcobaleno. Liczy się kompozycja, proporcje, pewna powściągliwość, a połączenie kolorów to rzecz gustu, moda zmienia się co sezon, kiedyś połączenie czerni i granatu czy czerwieni i różu, nie mówiąc o kratce i grochach było niedopuszczalne, a dziś...












  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tu fiolet i pomarańcz:

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar arcobaleno
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    4.024

    Domyślnie

    Noooo i pięknie
    Ja Wam powiem na swoim przykładzie - założeniem moim jeszcze 2-3 lata temu było dużo różu, fiolety, niebieskości i biel. Zero czerwonego- zółto-pomarańczowych nasadzeń...
    Babcia od początku mi w paradę wchodziła dosadzając po cichaczu żółte narcyzy, forsycja też się znalazła..a kupione na targach różowe tulipany okazały się czerwone...
    Nie wściekam się już jednak Za czerwienią nie przepadam ogólnie, ani na sobie, ani we wnętrzach ani na ogrodzie... jednak czerwona firletka na rabacie już mnie tak nie drażni bo przecież sama w sobie jest piękna Żółto kwitnące sama dosadzałam na wiosnę bo pięknie rozświetlają ogród. Odmieniło mi się Kocham kwiaty i nie mogę im się oprzeć Niezależnie od koloru O co z tego, że jest misz-masz! Ale za to jaki kolorowy i jaki wesoły
    Domek Arcobaleno

    ...bo od marzeń wszystko się zaczyna...

    Dzień za Dniem..
    Zapraszam Do Mojej Pracowni

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Irma
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Skąd
    mazowsze
    Posty
    9.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    255

    Domyślnie

    Uwielbiam kontrasty w ogrodzie. jednak zgrzyta mi bladoróżowa róża z takim czyms płożącym cytrynowo żółtym. Ale byc moze gdyby żółty był troszkę mniej cytrynowy a różna bardziej fioletowa to juz by było łądnie, kto wie?
    chyba nie da się powiedziec jakie kolory zgrzytają, bo przecież zółty ma tysiące odcieni i czerwień i róż itd.
    jak można tak upraszczac?
    Ktoś tu pisał o malowaniu kwiatami - zgadzam się z tym. Nie da się zastosować jakiejs jednej zasady pasującej do każdego ogrodu skoro mamy miliony kolorów do wyboru...

    btw- Piękne rabaty pokazała Elfir.
    dz.
    k.
    Żółw porusza się z prędkością wystarczającą do upolowania sałaty.

  15. #35
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar bogumil
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    mój kawałek nieba
    Posty
    7.063

    Domyślnie

    Elfirku...cudne te ogrody!!!!
    Wszystkie te kolory wyglądają w ogrodach przecudnie!!!!!!!
    Oczywiście dla mnie

    Beata
    LAZUR

    Beata

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Tak , wyglądają fajnie na zdjęciach, ale...
    to są rabaty bylinowe, więc zimą są na nich suche "badylki".
    U nas preferuje się raczej iglaki. Ostatnio przebijają się liściaste, ale nadal nie chcemy bylin, bo wymagają więcej roboty.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony