dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar 2pac
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Wschodnia Polska
    Posty
    12

    Domyślnie Totalny mętlik z ogrzewaniem gazowym

    Witam wszystkich!
    Jak w tytule mam totalny mętlik w głowie zwiazany z insatalacją gazową w moim domu. Przez 8 lat ogrzewałem dom kotłem węglowym. W ubiegłym roku podłączyłem gaz i przyszła pora na zakup kotła gazowego. Tylko jest dużo ale...

    1) Dom pow. 110 m2 w zabudowie bliżniaczej, ściany z suporeksu (1 cały sup. i 1/2 sup. pomiędzy max 5 cm stytorpianu)
    2) grzejniki aluminiowe żeberkowe 110 szt.
    3) podejście pod kocioł w piwnicy- kuchnia parter, łazienka z wanną na I piętrze, brak cyrkulacji
    4) Liczba mieszkańców domu 2 os. dorosłe + 1 dziecko

    I teraz pytania:
    1) Czy jest sens instalowania kotła kondensacyjnego kiedy nie ma podłogówki a nie chcę rozbudowywać grzejników o kolejne żeberka?
    2) Czy w zwiazku z brakiem cyrkulacji w c.w.u jest sens zakupu droższego kotła z zasobnikiem jak i tak trzeba będzie czekać na ciepła wodę, która podgrzewana będzie w piwnicy?

    Bedę wdzieczny za jakiekolwiek sugestie.

  2. #2

    Domyślnie

    W takim przypadku jeśli wybrałbym kocioł dwu-funkcyjny to zainstalowałbym go w kuchni lub w łazience, zdecydowanie nie w piwnicy. Krótsze dopływy cwu oraz częściej byłby kontrolowany.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar 2pac
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Wschodnia Polska
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    W takim przypadku jeśli wybrałbym kocioł dwu-funkcyjny to zainstalowałbym go w kuchni lub w łazience, zdecydowanie nie w piwnicy. Krótsze dopływy cwu oraz częściej byłby kontrolowany.
    Niestety miejse monatżu kotła nie może być zmienione, wymagałoby to duzej przebudowy. Chodzi mi o to czy jest sens inwestować w kocioł z zasobnikiem w momencie kiedy nie ma cyrkulacji

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał 2pac Zobacz post
    Nczy jest sens inwestować w kocioł z zasobnikiem w momencie kiedy nie ma cyrkulacji
    Gdy mieszkałem w bloku miałem jak większość piecyk gazowy przepływowy ale jednofunkcyjny (nawet 3 różne bo wymieniałem), teraz mam zasobnik na cwu. Porównując oba rozwiązania, to zasobnik jest nieco bardziej komfortowy, gdyż temperatura wody ma jest mniej więcej stała. Przy przepływowym dłużej trwa włączenie i początek grzania, więc dłużej leci zimna woda, przy zasobniku od razu wypływa z niego ciepła woda, więc zimna leci krócej. Dwufunkcyjny ma wymiennik płytowy, co dodatkowo nieco pogarsza parametry grzania (sprawność i czas), ale za to nie stygnie zasobnik - coś za coś. Przy przepływowym najpierw leciała bardzo gorąca woda, a potem sterowanie obniżało moc grzania do zadanej temperatury - może miałem coś źle poustawiane, ale przydawały się baterie termostatyczne. Przy zasobniku są zbędne. To takie porównanie, może ktoś, kto ma dwufunkcyjny skoryguje mój opis. Co wybrać, ta decyzja należy do Ciebie.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  5. #5

    Domyślnie

    @ 2pac
    Miałem niedawno podobny problem . Posiadam budynek 274 m kw. powierzchni całkowitej . Generalnie ogrzewam tylko dwie kondygnacje (mam 4) czyli jakieś 180 m kw. . Strych i wysoka piwnica (przyziemie) jest ogrzewany tylko w mrozy poniżej -25 stopni C. Instalacja jest miedziana , grzejniki Convector . W całej instalacji mam 43,5 litra wody . Piec jednofunkcyjny Vailant z otwartą komorą spalania 24 kW . Ściany zewnętrzne 1 i 1/2 pustaka z gazobetonu kl. 700 + 10 cm styropianu. Dach 14 cm wełna mineralna . Okna trzy szybowe . Koszt ogrzewania gazem ziemnym za zeszły sezon wyniósł mnie 3500 zł w tym ciepła woda użytkowa. Temperatura wewnątrz 22 stopnie C . Instalacja bez bajerów typu sterowniki i czujniki temperatury . Tylko głowice termostatyczne na grzejnikach . Po piętnastu latach skończył mi się kocioł . Rozważałem zakup kondensacyjnego . Wyszło mi , że nie warto w moim przypadku go nabyć. Różnica w kosztach eksploatacji w porównaniu z ceną kotła kondensacyjnego zwraca się tak gdzieś po 7 latach . Po tym czasie kocioł będzie już wyeksploatowany i nie za bardzo nowoczesny . Do tego dochodzą koszty przebudowy instalacji oraz wyprowadzenie rury poboru powietrza na zewnątrz . Uznałem , że się nie opłaca . Mój obecny kocioł jest wrażliwy na dobrą wentylację . Po prostu pobiera powietrze potrzebne do spalania gazu z pomieszczenia.
    Poza tym posiadam pojemnościowy 160 litrowy pojemnościowy podgrzewacz cwu z cyrkulacją w osobnym obiegu . Pompa wymuszająca obieg ciepłej wody jest wyłączana na noc elektronicznym sterownikiem . Stwierdziłem , że w nocy podczas poboru wody przy wyłączonej pompie czas oczekiwania na ciepłą wodę tylko nieznacznie jest dłuższy . CWU jest wygodna ale nie jest niezbędna . Poza tym instalacja CWU musi być dobrze zaizolowana aby zmniejszyć straty ciepła . No i pompa pobiera prąd. Uważam , że jest sens zakupu pojemnika . Montując go w piwnicy możesz kupić tańszy zasobnik a równie dobry np. Biawaru . Po prostu będzie on mniej estetyczny , ale w piwnicy nie musi .
    Ostatnio edytowane przez Kuna ; 29-06-2011 o 13:16

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Kocioł kondensacyjny z zasobnikiem, bez większych grzejników i cyrkulacji, będzie najlepszym rozwiązaniem moim zdaniem. pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar 2pac
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Wschodnia Polska
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kuna Zobacz post
    Poza tym posiadam pojemnościowy 160 litrowy pojemnościowy podgrzewacz cwu z cyrkulacją w osobnym obiegu . Pompa wymuszająca obieg ciepłej wody jest wyłączana na noc elektronicznym sterownikiem . Stwierdziłem , że w nocy podczas poboru wody przy wyłączonej pompie czas oczekiwania na ciepłą wodę tylko nieznacznie jest dłuższy . CWU jest wygodna ale nie jest niezbędna . Poza tym instalacja CWU musi być dobrze zaizolowana aby zmniejszyć straty ciepła . No i pompa pobiera prąd. Uważam , że jest sens zakupu pojemnika . Montując go w piwnicy możesz kupić tańszy zasobnik a równie dobry np. Biawaru . Po prostu będzie on mniej estetyczny , ale w piwnicy nie musi .
    Czyli kocioł z zasobnikiem. Myślę, że 100 L wystarczy.

    W takim razie jaka moc kotła? Czy jest ona taka sama dla kotła kondensacyjnego i niekondensacyjnego?

    Myślałem o takim zestawie: Immergas Eolo Mini 3E 24KW + Zasobnik 100L+dedykowany sterownik pokojowy

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Moc kotła na Twoj dom będzie w większośći kotłów wystarczająca. Nie ma to znaczenia czy kondensat czy nie. Eolo Mini to dobry kocioł tylko nie jest kondesacyjny. pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  9. #9

    Domyślnie

    24 kW na pewno wystarczy z zapasem na 110 m kw. Myślę , że i 18 kW przy dobrej izolacji by starczył .Ale kotły gazowe same dostosowują moc proporcjonalnie do zadanej temperatury pracy. Oczywiście nie ma to znaczenia jakiego rodzaju jest kocioł .
    Zwróć uwagę na fakt , że przy kotle z zamkniętą komorą spalania lub kondensacyjnym powietrze potrzebne do spalania pobierasz rurą bezpośrednio z zewnątrz . Przez ścianę lub kominem podwójnym przewodem . Lub pobierasz powietrze przez ścianę a spaliny odprowadzasz przez komin. Pozostaje jeszcze przy kotle kondensacyjnym problem odprowadzenia kondensatu (takie kwaśne skropliny) , przeważnie nie można go odprowadzać do kanalizy .
    Zasobnik 100 l wystarczy na 2 - 3 osób . Ja bym zainstalował zasobnik 120 litrowy . U mnie 160 litrów wystarcza dla 5 osób .
    Napisz coś więcej o tym twoim zestawie , cena + techniczne .

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kuna Zobacz post
    24 kW na pewno wystarczy z zapasem na 110 m kw. Myślę , że i 18 kW przy dobrej izolacji by starczył . .
    .
    nie wiem co nazywasz dobrą izolacją, ale przy 110m2 i dobrej izolacji to wystarczy kocioł poniżej 10kW.
    Większa moc kotła potrzebna jest nie do ogrzewania domu tylko do szybkiego ogrzania c.w.u.
    desmear

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear Zobacz post
    nie wiem co nazywasz dobrą izolacją, ale przy 110m2 i dobrej izolacji to wystarczy kocioł poniżej 10kW.
    Większa moc kotła potrzebna jest nie do ogrzewania domu tylko do szybkiego ogrzania c.w.u.
    Posiadam 160 litrowy pojemnościowy podgrzewacz C.W.U. firmy Vaillant ma moc 7,5 kW . Wszystko działa sprawnie a woda jest szybko ogrzana .
    To jak jest z tą mocą kotła ?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Desmer coś nie do końca chyba wiesz o tych skroplinach. Można je odprowadzać do kanalizy, jedynie duże moce kotłów wymagają neutralizatorów. Myślę, że i 12 kW spokojnie da radę na co i cwu. pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar 2pac
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Wschodnia Polska
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kuna Zobacz post
    24 kW na pewno wystarczy z zapasem na 110 m kw. Myślę , że i 18 kW przy dobrej izolacji by starczył .Ale kotły gazowe same dostosowują moc proporcjonalnie do zadanej temperatury pracy. Oczywiście nie ma to znaczenia jakiego rodzaju jest kocioł .
    Zasobnik 100 l wystarczy na 2 - 3 osób . Ja bym zainstalował zasobnik 120 litrowy . U mnie 160 litrów wystarcza dla 5 osób .
    Napisz coś więcej o tym twoim zestawie , cena + techniczne .
    Dostałęm dzisiaj ofertę:

    Kocioł Immergas Eolo Star + zasobnik 120+zestaw kominowy+materiał+montaż= 6626 PLN
    Sterownik pokojowy ok. 300 PLN

    Teraz pytania:
    1) jak jest różnica miedzy kotłami immergas: "eolo star" a "eolo mini"?
    2) Podana cena jest ceną netto. Jakiej wysokości jest podatek dla tego typu towaru i usługi?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony