dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar Asiek77
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6

    Question Jaki rodzaj drewna na więźbę do dachówki płaskiej typu Nelskamp G10?

    Witam serdecznie, szukałam, szukałam i nie znalazłam Bardzo proszę o radę, bo już zgłupiałam. Jeden dekarz twierdzi, że drewno na więźbę pod dachówkę płaską może być lite i "prosto z lasu", inny z kolei mówi, że płaska dachówka jest bardzo wymagająca i drewno musi być podsuszane, inaczej będzie lipa, trzeci, że tylko drewno klejone . A ja już zwariowałam...i to na samym początku budowy...co będzie później? Pomocy!!! Czy ktoś z Was kładł lub zamierza położyć dachówkę płaską i zna odpowiedź na moje pytanie? Liczę na Wasze doświadczenie, z góry bardzo dziękuję za poradę.

  2. #2
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Cytat Napisał Asiek77 Zobacz post
    Witam serdecznie, szukałam, szukałam i nie znalazłam Bardzo proszę o radę, bo już zgłupiałam. Jeden dekarz twierdzi, że drewno na więźbę pod dachówkę płaską może być lite i "prosto z lasu", inny z kolei mówi, że płaska dachówka jest bardzo wymagająca i drewno musi być podsuszane, inaczej będzie lipa, trzeci, że tylko drewno klejone . A ja już zwariowałam...i to na samym początku budowy...co będzie później?
    1. Rodzaj drewna, klasę wytrzymałości, wilgotność etc etc masz w PROJEKCIE (w pseudoprojekcikach tzw katalogowcu za ~1000 zł tego nie znajdziesz) i drewno ma być dokładnie takie jak w PROJEKCIE.

    2. Zmiany rodzaju stosowanego drewna w konstrukcji z litego na klejone wymagają zgody PROJEKTANTA

    3. Dekarz jest od pokrycia dachu a nie od stawiania więźby dachowej (od tego jest CIEŚLA)- nic dziwnego że pieprzy 3po3, równie dobrze możesz zlecić postawienie więźby mechanikowi samochodowemu...
    Ostatnio edytowane przez zibik_eng ; 19-07-2011 o 08:14

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar Asiek77
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibik_eng Zobacz post
    1. Rodzaj drewna, klasę wytrzymałości, wilgotność etc etc masz w PROJEKCIE (w pseudoprojekcikach tzw katalogowcu za ~1000 zł tego nie znajdziesz) i drewno ma być dokładnie takie jak w PROJEKCIE.

    2. Zmiany rodzaju stosowanego drewna w konstrukcji z litego na klejone wymagają zgody PROJEKTANTA

    3. Dekarz jest od pokrycia dachu a nie od stawiania więźby dachowej (od tego jest CIEŚLA)- nic dziwnego że pieprzy 3po3, równie dobrze możesz zlecić postawienie więźby mechanikowi samochodowemu...
    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Projekt mam zakupiony w Archonie, więc mam wszystkie dane. To o czym piszesz jest oczywiste, ale w projekcie mam dachówkę Marsylkę, a ponieważ dom utrzymany jest w nowoczesnym klimacie, chciałabym zastosować dachówkę płaską. Czy na to też potrzeba zgody projektanta?! Chyba nie... Naczytałam się o dachówce płaskiej i o tym jak bardzo jest wymagająca w montażu i stąd prośba o pomoc. O dziwo wszyscy fachowcy z którymi rozmawiałam cieśle czy też dekarze jak zwał tak zwał-zwykle są to firmy działające kompleksowo-mają sprzeczne teorie na temat kładzenia tej dachówki i nie zasłaniają się tym co w projekcie, wręcz przeciwnie, każdy ma swoją wizję prawidłowej więźby.
    Ponoć na dachówce falistej łatwiej ukryć ewentualne niedoskonałości samej więźby, z płaską już ten numer nie przejdzie. Pytanie nadal pozostaje: kombinować coś z więźbą czy mimo zmiany dachówki, pozostawić taka jak w projekcie?

  4. #4
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Cytat Napisał Asiek77 Zobacz post
    Czy na to też potrzeba zgody projektanta?! Chyba nie...
    Raczej tak... chyba że w posiadanej dokumentacji masz zgodę projektanta na zmiany wg "widzimisię", dachówka dachówce nie równa (ciężar)...

    Cytat Napisał Asiek77 Zobacz post
    O dziwo wszyscy PSEUDOfachowcy z którymi rozmawiałam cieśle czy też dekarze jak zwał tak zwał-zwykle są to firmy działające kompleksowo-mają sprzeczne teorie na temat kładzenia tej dachówki i nie zasłaniają się tym co w projekcie, wręcz przeciwnie, każdy ma swoją wizję prawidłowej więźby.
    Prawdziwy fachowiec robi według posiadanej dokumentacji projektowej, która jest opieczętowana Państwowymi Pieczęciami i uprawnieniami projektantów biorących odpowiedzialność karną za błędy (jeżeli takowe w projekcie występują). A jeżeli ma jakieś wątpliwości co do zastosowanego rozwiązania zawsze konsultuje to z autorem tj. projektantem.

    Pseudofachowcy - zawsze miewają "wizje", zawsze "wiedzą" lepiej niż ludzie z wyższym wykształceniem technicznym - i zwyczajnie chcą robić tak aby się za dużo nienapracować albo tak jak "potrafią" (lub nie potrafią)... i zawsze kwestionują rozwiązania przyjęte przez nie wiadomo jak dobrego projektanta "bo nigdy takiego rozwiązania nie widzieli" (co wcale nie dziwi...).

    zmieniając projekt samodzielnie czy za pomocą "flachowców", bez zgody projektanta pozbywasz się możliwości dochodzenia jakichkolwiek roszczeń wobec autora projektu (jeżeli cokolwiek się stanie).

    Cytat Napisał Asiek77 Zobacz post
    Ponoć na dachówce falistej łatwiej ukryć ewentualne niedoskonałości samej więźby, z płaską już ten numer nie przejdzie. Pytanie nadal pozostaje: kombinować coś z więźbą czy mimo zmiany dachówki, pozostawić taka jak w projekcie?
    Moja rada... przedewszystkim zmień wykonawcę i zatrudnij cieśli i dekarzy z prawdziwego zdarzenia (z wykształceniem zawodowym, dyplomy techników, kilkuletnie doświadczenie zawodowe etc etc), którzy postawią więźbę wg projektu i zgodnie ze sztuką budowlaną tak aby nic nie trzeba było "chować pod falistą dachówką"...

    ps. zrób tym nibycieślom i nibydekarzom test w postaci głupiego pytania:
    Gdzie wcześniej pracowali - przed pracą w "firmie budowlanej"? A po otrzymaniu odpowiedzi zastanów się czy chciałabyś aby taki "ktoś z przypadku" naprawiał Ci hamulce w aucie czy operował wyrostek robaczkowy i co powoduje że pozwalasz mu wznosić dom w którym będziesz mieszkać przez kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.
    Ostatnio edytowane przez zibik_eng ; 19-07-2011 o 20:29

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DACxxxAZ
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Dzielnica
    centrum
    Posty
    726

    Domyślnie

    "dachówka dachówce nie równa (ciężar)... "

    jaka to może być różnica kg dla dachówki zakładkowej płaskiej i falistej?

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    SNOW

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    18

    Domyślnie Dachówki NELSKAMP - ostrożnie! Mój przypadek

    Tak, tak !!! Dachówka dachówce nierówna! Ha ha ha.
    Polecam post na temat "jakości" dachówki Nelskamp pierszego gatunku. Już ładniej wyglądałaby blacha, a nie dachówka kupiona przez mnie w firmie Attix (Długołęka, Kalisz).
    Proponuję gdy dachówka przyjedzie na paletach, wysłać kierowcę na obiad, a razem z rodziną przejżeć dokładnie wszystkie dachówki. Dopiero potem po kilku godzinach podpisać odbiór. Bo jak pojawi się temat reklamacji wady, to ta firma wypnie się tyłkiem na 100 % - tak jak nie tylko w moim przypadku (trafiłem na ich wcześniejszego klienta i mam z nim kontakt, któremu 3 miesiące rozpatrywali porysowane w trakcie transportu gąsiory - a budowa stała). A potem to sąd... Dlatego szczerze i z całego serca nie polecam usług tej firmy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...mój-przypadek)
    Ostatnio edytowane przez SNOW ; 23-07-2011 o 23:41

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DACxxxAZ
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Dzielnica
    centrum
    Posty
    726

    Domyślnie

    A dach Ci się nie zawalił ?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Asiek77 Zobacz post
    Witam serdecznie, szukałam, szukałam i nie znalazłam Bardzo proszę o radę, bo już zgłupiałam. Jeden dekarz twierdzi, że drewno na więźbę pod dachówkę płaską może być lite i "prosto z lasu", inny z kolei mówi, że płaska dachówka jest bardzo wymagająca i drewno musi być podsuszane, inaczej będzie lipa, trzeci, że tylko drewno klejone . A ja już zwariowałam...i to na samym początku budowy...co będzie później? Pomocy!!! Czy ktoś z Was kładł lub zamierza położyć dachówkę płaską i zna odpowiedź na moje pytanie? Liczę na Wasze doświadczenie, z góry bardzo dziękuję za poradę.
    Oczywiście drewno z projektu od dachówki marsylianki zapewne wytrzyma dachówkę płaską jak Nelskamp (prosto sprawdź zakładane obciążenie na 1 m2 dachu i porównaj). Tylko pytanie jest czy kupisz takie drewno jak w projekcie w cenie przez ciebie akceptowanej? Normą u Nas jest drewno za 800-1000 zł, które ma niewiele wspólnego z klasą, która jest w projekcie dachu!
    Z mojego doświadczenia i kilku ludzi, z którymi wymieniałem doświadczenie o dachówce płaskiej - to dachówka jak żadna inna pokarze nierówności dachu. Drewno na pewno dachówkę "udźwignie", ale czy będzie prosto i ładnie? Niekoniecznie. Drewno klejone supuuper sprawa tylko za ile PLN??? Ja sam wykonałem dach w dwóch etapach I więźba, deskowanie, papowanie a po roku łaty i kontrłaty wyrównały dach i poszła dachówka.

    Oczywiście zaraz ktoś napisze, że pod każdą dachówkę musi być super drzewo. Zgoda, ale pod płaską szczególnie. Projekt na 99% jest OK tylko co tartak dowiezie często zależy od tego ile zapłacisz ..... Drewno za 800 zł m3 zwykle jest prosto z lasu i będzie schnąć na dachu co nie wróży super ładnemu wyglądowi dachu z płaską dachówką.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Więźba to jedno a pokrycie to drugie. Więźba powinna być przyzwoicie wykona be względu na pokrycie! Niestarannie wykonana więźba to dodatkowa praca dla dekarza (wyprowadzenie powierzchni dachu łatami) szczególnie przy pokryciach płaskich (karpiówka, płaska dachówka zakładkowa). Pełne deskowanie i pokrycie dachówką ustabilizuje więźbę i jej schnięcie nie będzie miało żadnego wpływu na estetykę pokrycia. Natomiast bardzo istotną sprawą jest jakość łat gdyż one schnąc mogą się pokręcić i spowodować odchylenie się dachówek. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony