dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    drleszek

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Posty
    5

    Domyślnie Woda w budynku

    Kilka pytań. Z góry dziękuję za przeczytanie i pomoc.
    Po ostatnich silnych ulewach mam wodę w budynku (woda gruntowa), aktualnie 28 cm wody, na powierzchni ok. 100 m2!
    Pomieszczenia są poniżej gruntu, jakieś 2 m, z oknami (przed oknami jest rów, a za nim mini skarpa do wysokości gruntu). Wykorzystuję te pomieszczenia codziennie i mam bardzo duży problem.

    Kiedyś silne ulewy powodowały, że woda przelewała mi się przez drewniane okna do omawianego pomieszczenia, zbierając się w rowie, dlatego przed oknami zrobiłem dwie studzienki - po dwa kręgi z myślą, żeby woda zbierała się w kręgach, a z kręgów pompą na zewnątrz.

    Nigdy nie podchodziła mi woda gruntowa. Czy możliwe jest, że studzienki, będąc najniższym dostępnym ujściem (woda się do nich sączy teraz po deszczach przez cały czas bardzo powoli), sprowadzają również wodę pod budynek? Kręgi są w odległości zaledwie 30/40 cm od budynku/pomieszczeniem zalewanych.

    Czy poziom wody w kręgach jest odzwierciedleniem rzeczywistego poziomu wody gruntowej? Patrząc się na wodę w kręgu jest ona istotnie wyżej, niż to co mam w budynku, kilkadziesiąt cm dalej. Obawiam się jeszcze wyższej wody w budynku.

    Budynek ma ponad 30 lat i przypuszczam, że nie ma żadnej izolacji.
    Teraz świeci słońce, a wody cały czas mi przybywa.

    Co z tym fantem zrobić na tym etapie? Wypompowywanie jest mi odradzane, dwa razy jednak musiałem wypompować, żeby wynieść z pomieszczeń meble i sprzęt, podnieść piec CO. Zasypać kręgi? Pogłębić kręgi? Wkopać kręgi dalej od budynku? Czy może wpuścić ryby i oglądać przez okno jak pływają, bo niedługo to będę miał idealne warunki na akwarium.
    Ostatnio edytowane przez drleszek ; 17-07-2011 o 18:22

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.219

    Domyślnie

    Z twojego opisu nie wiele wynika. Brakuje podstawowych informacji jakie masz grunty. Aby studnie odprowadzały wodę muszą mieć gdzie. Mają ? Woda do budynku napływała wcześniej czy to nowa sytuacja?

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    drleszek

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dziękuję za odzew.
    Tak jak napisałem woda gruntowa nigdy się nie pojawiała wcześniej w tym budynku i w kręgach. Grunt to podobno piasek. Podobno, bo sam nie sprawdzałem, ale pytałem się okolicznych mieszkańców, którzy stawiali domy. Woda nie wraca do gruntu. Z kręgów odprowadzam pompką do zbiornika, z którego szambiarka może wypompować, tylko, że z tych kręgów to są bardzo małe ilości wody. Woda sączy się powoli do kręgów, pompką wybieram wodę w 3 minuty i woda nachodzi do kręgu, do określonego poziomu w kilka godzin. Tak więc nie jest tak, że mam w niej ciągle lustro wody i jest co z niej pompować.
    Natomiast wodę, obecnie 33 cm mam w budynku obok studni, tak jak napisałem.
    Nie wiem, czy to co napisałem w czymś pomoże.
    Ostatnio edytowane przez drleszek ; 18-07-2011 o 15:15

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    antech

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Białystok
    Posty
    553

    Domyślnie

    Zaizoluj wszystko, koszt duzy.
    Wody gruntowe prawie w całej Polsce sie podniosły, więc będziesz miał problem jakiś czas.
    Studni nie pogłebiaj, za blisko budynku i istnieje ryzyko podmycia fundamentów.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    drleszek

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Posty
    5

    Domyślnie

    Czyli na tym etapie nie mogę nic zrobić, tylko czekać aż woda opadnie? Zasypać te kręgi koło budynku, bo chyba nie spełniają swojej funkcji.

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    drleszek

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Posty
    5

    Domyślnie

    Czy mogę prosić o odpowiedzi na moje pytania, ewentualnie, czy możecie polecić jakiegoś fachowca z okolic Warszawy, który pomoże mi rozwiązać problem.
    Mijają już dwa tygodnie od kiedy mam wodę w budynku, aktualnie 30 cm, boję się, że podmyje się fundament, pompować nie można, jestem w kropce. Co robić?

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    drleszek

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Posty
    5

    Domyślnie

    Kolejny tydzień i woda podchodzi już pod piec, który mam podniesiony o pół metra od posadzki. Obniżam poziom co parę dni o 10 cm, żeby nie zalać pieca, za dwa dni woda wyrównuje poziom.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Martinezio
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Seroki Village ;)
    Posty
    3.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    Niestety, ale czeka Cię b. brudna i krecia robota: odkopanie całych fundamentów, zaizolowanie ich papą termozgrzewalną oraz uszczelnienie ew. przecieków i zrobienie drenażu opaskowego z odprowadzeniem wody do jakiegoś cieku, lub wyprowadzenie rozsączenia daleko od budynku. Jeśli masz dużo kasy, to poszukaj w internecie firm zajmujących się osuszaniem budynków. Zrobią to kompleksowo. Jeśli natomiast z kasą nie najlepiej, to próbuj samodzielnie - przynajmniej odkop i zobacz, gdzie jest najgorzej i skąd ta woda podcieka, żeby podjąć dalsze kroki zaradcze.

    Na wodę w piwnicy to tylko pompka pomoże - kup taką z pływakiem i zamontuj na stałe w jakimś miejscu najgłębszym - wodę wypompowywuj jak najdalej od domu w kierunku naturalnego spadku.
    Dziennik tutaj
    Wnętrza tutaj
    A komentarze tutaj

    <a href=http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1procent.waw.pl%2F target=_blank>http://www.1procent.waw.pl/baner.png</a>
    Pomóż żyć normalnie - zlikwidujmy wspólnie barierę słabości!


Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony