dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 671 z 902
Pokaż wyniki od 13.401 do 13.420 z 18038
  1. #13401

    Domyślnie

    Dzięki pestka56.
    Ręcznie mówisz , cóż...?
    Buduję W-49.12

  2. #13402
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar TAR
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    22.210

    Domyślnie

    u mnie tez tego sporo przylazi z lasu, w niektorych miejscach pieknie wyglada taka zielona skrzypowa skarpa
    ale bede musiala sie za to wziac

  3. #13403

    Domyślnie

    Ładne to to jest, na początku też mi się podobało. Dziś raczej mniej bo ciężko nad tym zapanować.
    Buduję W-49.12

  4. #13404
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    pozbyłam się skrzypu 3 lata wykopując z jak najdłuższym korzeniem.
    Walczę jeszcze z chrzanem

  5. #13405
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Skrzyp polny można wysuszyć i potem parzyć jako bardzo pożyteczne zioło. Świetnie goi rany, działa pozytywnie na różne egzemy i reakcje uczuleniowe np. na dłoniach.
    Herbatka ze skrzypu jest moczopędna, a kąpiele w jak najciepleszym wywarze znakomicie działają na problemy z układem moczowym.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  6. #13406
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ewa72_krakow

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Sułkowice
    Kod pocztowy
    34-125
    Posty
    642

    Domyślnie

    Witam Wszystkich Wszechwiedzacych . Szukalam w necie, ale nic nie znalazlam...wymyslilam sobie posadzenie w rzedzie brzoz doorenbos lub takich samosiejek "z lasu" - tylko co ile je sadzic, zeby korony troche nachodzily na siebie? Dom mamy na stoku, owszem inne domy sa w duzej odleglosci, ale mi sie ciagle wydaje, ze kazdy "z dolu" ma nas jak na patelni - dlatego zaczynam wymyslac, z drugiej strony medalu nie chce zaslaniac widokow jakie mamy na gory... Teraz widze jak duzo prosciej jest wymyslac sadzenie na "plaskiej" dzialce

  7. #13407
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    brzoza Doorenbos ma średnicę dorosłej korony do 7 m, spokojnie co 3 m można sdzić.

    zwykła brzoza to wielkie drzewo, czasem z koroną po 10-20 m średnicy.

    ale tu posadzona jest bardzo gęsto:


    Może wybierz gatunki, które tolerują przycinanie korony? Bo brzozy to nie bardzo.

  8. #13408
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Amelia 2
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    3.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    245

    Domyślnie

    Cytat Napisał pestka56 Zobacz post
    Skrzyp polny można wysuszyć i potem parzyć jako bardzo pożyteczne zioło.
    tylko najpierw trzeba nauczyć się odróżniać polnego od błotnego

  9. #13409
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Są też inne w większości trujące.
    W Polsce występuje 6 rodzajów skrzypu, poza polnym, błotnym i leśnym do rodziny należą jeszcze łąkowy, bagienny i zimowy.
    Na szczęście odróżnienie nie jest trudne. Sporo je różni, poza wyglądem, również miejsca występowania.

    Skrzyp błotny cały jest ciemnozielony i nie ma żadnych igiełek. Pędy przypominają badyle.

    Skrzyp leśny
    wygląda jak pióropusz, jest bardzo delikatny.

    Skrzyp polny ma właściwości lecznicze, ale dopiero w odpowiednim stadium: nie kiedy jest młody, kiełkujący, podobny do grzyba, ale dopiero, gdy staje się zielony. Działa dobrze jako odżywka do włosów, oczyszcza organizm.
    Nazwę zawdzięcza charakterystycznemu dźwiękowi powstającemu przy pocieraniu łodyg. Powodem skrzypienia jest duża zawartość krzemionki – aż 10% soli mineralnych. Decyduje to o znaczeniu leczniczym rośliny, jednocześnie czyniąc ją ciężkostrawną.
    W starożytności stosowano go do tamowania krwotoków. Na przełomie X i XI wieku arabski lekarz Awicenna szerzył sławę skrzypu jako środka przyśpieszającego gojenie ran.
    W kosmetyce doceniany jest za działanie przeciwzapalne. Działa obkurczająco i uszczelniająco na naczynia krwionośne. Kremy z dodatkiem skrzypu polnego polecane są do cery naczynkowej oraz dojrzałej. Dodany do kąpieli redukuje cellulit!
    Więcej skrzypie polnym:
    http://poradnikogrodniczy.pl/skrzyp-...rodnictwie.php

    Skrzyp zimowy, w takim samym stopniu jak skrzyp polny, dostarcza ziela leczniczego i znajduje swoje zastosowanie w homeopatii.
    Ponadto jego łodygi używane są do polerowania metali. Do tego celu należy przyrządzić napar z 30 gramów pędów skrzypu zalanych 3 filiżankami wody. Po odczekaniu 2 godzin wywar gotujemy przez 15 minut. Metalowe przedmioty moczymy przez 5 minut, wycieramy do sucha, polerujemy i lśnią jak nowe!
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  10. #13410

    Domyślnie

    Cytat Napisał kloska Zobacz post
    Dzięki pestka56.
    Ręcznie mówisz , cóż...?
    mam ten sam problem. Od jakiegoś czasu używam zwykłego kuchennego octu. Przelewam do pojemnika ze spryskiwaczem i psikam w słoneczny dzień. Ponoć wypala nie tylko zielone części nadziemne ale też pod ziemią. Pomyślałam, że warto spróbować. Innym roślinom chyba nie zaszkodzę, skoro psikam punktowo?

  11. #13411
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Na pewno nie robi żadnej krzywdy kłączom podziemnym. Żeby do nich dotrzeć musiałby się wchłonąć bardzo głęboko.
    Na skrzyp nawet ostre herbicydy nie działają. Palą to co nad ziemią i może kawałeczek korzenia, a za rok roślinka buja znowy w górę aż miło.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  12. #13412

    Domyślnie

    A mi się bardzo podobają akacje... Tak się rozmarzyłam, że od strony drogi może bym posadziła z 5 sztuk po długości płotu? co myślicie? czy są jakieś przeciwskazania? Podoba mi się jeszcze jarzębina, ale tak sobie myslę, ze potem jak owoce opadają to to nieciekawa opcja za bardzo...

  13. #13413
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    W PL rośnie Robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia) czyli inaczej grochodrzew i z akacją łączy ją wyłącznie przynależność do rodziny bobowatych.

    Robinia ma białe kwiaty, z których rozwijają się strąki. Jest dość ekspansywna. Trzeba też brać pod uwagę, że osiąga 25 m wysokości.

    Są inne robinie, niższe, nie ekspansywne, o innych kolorach kwiatów i liści http://www.e-katalogroslin.pl/search/basic
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  14. #13414
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Figusiol Zobacz post
    mam ten sam problem. Od jakiegoś czasu używam zwykłego kuchennego octu. Przelewam do pojemnika ze spryskiwaczem i psikam w słoneczny dzień. Ponoć wypala nie tylko zielone części nadziemne ale też pod ziemią. Pomyślałam, że warto spróbować. Innym roślinom chyba nie zaszkodzę, skoro psikam punktowo?
    Robiłam takie eksperymenty - wypala tylko część naziemną, mało skuteczne.

  15. #13415
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał mada27 Zobacz post
    A mi się bardzo podobają akacje... Tak się rozmarzyłam, że od strony drogi może bym posadziła z 5 sztuk po długości płotu? co myślicie? czy są jakieś przeciwskazania? Podoba mi się jeszcze jarzębina, ale tak sobie myslę, ze potem jak owoce opadają to to nieciekawa opcja za bardzo...
    akacje, czyli robinia akacjowa? Polecam odmianę Frisia. Albo ozdobne z kwiatów, małe drzewka, jak robinia szczeciniasta "Macrophylla".
    Pamiętaj, że robinie mają kruche drewno i lubią się łamać w czasie wichury. Dlatego sadzić z dala od parkingów, chodników.

  16. #13416

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Robiłam takie eksperymenty - wypala tylko część naziemną, mało skuteczne.
    Czyli zostaje sukcesywne wyrywanie? Te kłącza są naprawdę długaśne....

  17. #13417
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ale jak będzie się na bieżąco wyrywac, to je osłabisz.

  18. #13418
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar TAR
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    22.210

    Domyślnie

    qrcze to ja chyba zlece przekopanie czesci działki i wyciaganie korzeni, mamy tego naprawde sporo

  19. #13419
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    skrzyp odrasta od korzenia, to prawda, ale jeśli będzie często usuwana część nadziemna, w korzeniu wyczerpią się w końcu zgromadzone składniki pokarmowe i roślina padnie.
    Podobnie jest z resztą z perzem - "zamęczanie" to jedna z ekologicznych form jego zwalczania.

  20. #13420

    Domyślnie

    Czyli lepiej prysnąć skrzypy Starane i wyrwać za tydzień jak zżółknie czy tylko wyrywać świeże zielone? Jak dla mnie pierwsza opcja, ale ogrodnikiem nie jestem.

Strona 671 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony