dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 749 z 902
Pokaż wyniki od 14.961 do 14.980 z 18038
  1. #14961
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie

    Elfir, Pestko, no to teraz dałyście mi do myślenia..

    Wydaje mi się, że właśnie jestem w fazie kiedy coraz mniej podobają mi się takie jaskrawe połączenia i kontrasty.. Od kilku miesięcy wczytuje się w książki Johna Brookes'a i widzę, jak zmienia mi się podejście do zestawiania roślin.. Tak jak piszesz Elfir, takie połączenia dają natychmiastowy efekt, ale po pewnym czasie stają się męczące.. Trochę mi szkoda roślin, które kiedyś zakupiłam, dlatego próbuję je jakoś wkomponować, mniej lub bardziej udanie, tak jak np. w przypadku trzmieliny Emerald'n'gold.. i chyba faktycznie lepiej do niej dobrać coś stonowanego, ale zarazem coś, co mi rozjaśni dość ciemną leśną rabatę pod sosnami..

    Wstępnie myślałam o takim połączeniu, oczywiście tylko jeden rodzaj hostów, z żółtymi liśćmi:








    Ale może rzeczywiście ładniej będzie coś takiego skomponować - duża plama takich hostów + te moje trzmieliny:


    Elfir czy taką hostę znajdę w wersji białej i pachnącej ? Na jakich stronach szukać? Mój ulubiony sklep (http://funkia.pl) przestał funkcjonować

  2. #14962
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zobacz sadzawka.pl

    Pachną mieszańce funkii babkolistnej (Hosta plantaginea).
    Z niebieskich może być funkia "Fragrant Blue"

  3. #14963
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pavo

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    145
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Witaj Elfir.
    Ja mam taki bardziej przyziemny problem dot nawożenia trawnika siewnikiem gardena. Mimo natychmiastowego obfitego podlania po nawozeniu za kazdym razem przypala trawe w śladach po kółkach. Problem pojawia sie po kilku dniach i utrzymuje mimo kilku koszeń. Czy zmiana siewnika rozwiaze problem ? Polecisz jakiś ?
    Dziękuję i pozdrawiam.

  4. #14964
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie. Nie mam trawnika, więc nie mam doświadczeń z siewnikami.
    Może lepszy będzie nawóz wolno rozpuszczający się?

  5. #14965
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Dawno nie nawoziłam trawnika ale na początku zakładałam pojemnik (po Pożegnaniu z Kretem) na wąż do podlewania i spryskiwałam nawozem w płynie. Niestety nie pamiętam co to było, ale jakiś koncentrat. Było szybko i żadne plamy się nie robiły.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  6. #14966
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Coś zaczęło się dziać z moim orzechem ...
    Proszę o opinię co to i radę jak z tym walczyć.
    Zdjęcie trochę nie bardzo ale chyba da się zobaczyć - zbrązowienia na liściach i ich zwijanie się w rulon - jak by poparzenie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Orzech 1.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	59,1 KB
ID:	412514

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Orzech 2.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	65,0 KB
ID:	412515
    Ostatnio edytowane przez q-bis ; 07-05-2018 o 09:26
    WARTO? WARTO!

  7. #14967
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie było u was przymrozków?

    Rozwin rulonik, może w środku jest zwójkówka?

  8. #14968
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Przymrozków nie było, chyba że jak spałem ale raczej było najmniej plus 3-4C.
    Rozwinę i sprawdzę czy coś tam siedzi.
    WARTO? WARTO!

  9. #14969
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    W środku nic nie ma. Liść porażony wygląda jak spalony i roztarty na dłoni dosłownie rozsypuje się na czarny popiół....
    Wykluczam chemię, pryskałem w tym roku tylko na mszycie i to 30 m od orzecha.
    Czy to możliwe, że to jednak od jakiegoś języka mrozu ? Nowe doświadczenie ...
    WARTO? WARTO!

  10. #14970
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aSandra

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-029
    Posty
    33

    Domyślnie

    Witaj Elfir,

    mam pytanie jakie rośliny polecasz do stworzenia żywopłotu. Nie chcę mieć w swoim ogrodzie ani jednej tuji, myślałam o krzewach liściastych.

    Żywopłot będzie od strony południowej, przy szutrowej drodze, gdzie bardzo łatwo unosi się pył po przejechaniu czegokolwiek

    Myślałam o posadzeniu tam pęcherznic. Tylko teraz jakie zrobić odstępy między nimi i czy posadzić je może w dwóch rzędach, żeby trochę szybciej zagęścić

    ten żywopłot.

    Może obok pęcherznic jakieś inne krzewy?

    I jeszcze jedna prośba, na swoim terenie mam jeszcze hydrant, który musi być ogólnie dostępny, chciałabym tam posadzić jakąś roślinkę zadarniającą, bo

    trawnik się tam nie sprawdza- trudności z koszeniem.

    Bardzo dziękuje

  11. #14971
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał q-bis Zobacz post
    W środku nic nie ma. Liść porażony wygląda jak spalony i roztarty na dłoni dosłownie rozsypuje się na czarny popiół....
    Wykluczam chemię, pryskałem w tym roku tylko na mszycie i to 30 m od orzecha.
    Czy to możliwe, że to jednak od jakiegoś języka mrozu ? Nowe doświadczenie ...
    Najpopularniejsze dwie choroby orzecha mają nieco inne objawy: antraknoza i zgorzel fuzaryjna.
    na wszelki wypadek opryskaj Miedzianem 50

  12. #14972
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał aSandra Zobacz post

    Bardzo dziękuje

    Nie wiem czy nie warto zrobić wyższego (3 m) formowanego żywopłotu od ulicy np. z ligustra lub ałyczy, jeśli tak przeszkadza pył.
    Albo ta pęcherznica i np. tawuła van Houttea + drzewka.

    Pęcherznicę sadziłabym co ok. 0,8 m

    Dobrym, mały wymagajacym zadarniaczem jest rogownica Biebersteina.

  13. #14973
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aSandra

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-029
    Posty
    33

    Domyślnie

    Czy ligustra lub ałyczę sadzić też co ok. 0,8 m czy gęściej?

    Jeszcze jedno pytanie, czy mogę sadzić jeszcze teraz czy może lepiej poczekać do jesieni?

    Dziękuje i pozdrawiam

  14. #14974
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aSandra

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-029
    Posty
    33

    Domyślnie

    Elfir,

    ta rogownica Biebersteina to bardzo ładna roślinka, już ją kiedyś gdzieś widziałam,ale nie wiedziałam, że tak się nazywa

  15. #14975
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    żywopłot z ligustra gęściej i najlepiej w dwóch rzędach.

    W jednym rzędzie co 20 cm (zakładając małe sadzonki), w dwóch co 40 cm ale rzędy odsunięte od siebie o 20 cm.

    Z tym, że najtaniej zakładać ten żywopłot na jesień, bo wówczas kupuje się sadzonki "kopane" z gruntu.

    taki żywopłot wymaga prawidłowego cięcia, by się nie ogałacał od spodu.
    tutaj przykład takiego żywopłotu:


    większe zdjęcie:
    https://images83.fotosik.pl/1064/7639e42dce494e56.jpg

    i z google street view:
    https://www.google.pl/maps/@52.35357...7i13312!8i6656

    A tu na tej samej ulicy półformowany żywopłot z tawuły van Houtte'a
    https://www.google.pl/maps/@52.35411...7i13312!8i6656
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 08-05-2018 o 21:57

  16. #14976
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aSandra

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-029
    Posty
    33

    Domyślnie

    Bardzo ładny, o taki efekt chodziło - zielona ściana
    Ostatnio edytowane przez aSandra ; 08-05-2018 o 22:55

  17. #14977
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał pavo Zobacz post
    Witaj Elfir.
    Ja mam taki bardziej przyziemny problem dot nawożenia trawnika siewnikiem gardena. Mimo natychmiastowego obfitego podlania po nawozeniu za kazdym razem przypala trawe w śladach po kółkach. Problem pojawia sie po kilku dniach i utrzymuje mimo kilku koszeń. Czy zmiana siewnika rozwiaze problem ? Polecisz jakiś ?
    Dziękuję i pozdrawiam.
    Ja od tego sezonu mam taki siewnik, http://www.greenmill.pl/produkt/siewnik-ogrodowy-gr0034 byl w promocji w castoramie cos po 150zl. Jestem zachwycony. Do tej pory uzywalem teg typu http://allegro.pl/rozsiewacz-do-traw...314865965.html i jakbym nie robil zawsze wychodzily pasy. Do tego nawoz yara mila complex i trawnik jest ladnie i rowno nawozony, bez plam czy pasow
    wybudowałem: http://pracownia-projekty.dom.pl/d5_...garazem_ce.htm
    powiększony do powierzchni 178m 2(140m mieszkalne)
    mury 25cm porotherm + 15 cm wełny fasrockk
    strop drewniany 30cm wełny megarock
    fundamenty 10cm xps
    posadzka 10cm eps
    ogrzewanie gazowe, piec viessmann vitodens 100

  18. #14978

    Domyślnie

    Pytanie od laika, proszę o wyrozumiałość
    na rabatach pod roślinami rozkładam gazety, na to wysypuję korę. Ale pomiędzy krzewami chcę sadzić rośliny okrywowe - bodziszki, barwinki, niezapominajki.
    I teraz pytanie. Czy gazety i kora będą przeszkadzały w rozrastaniu się zadarniaczy? czy one muszą mieć dookoła gołą ziemię, czy dadzą sobie radę?
    będę wdzięczna za pomoc, na razie wsadziłam 140 roślin teraz przystępuję do gazetowania i korowania i nie wiem co z tymi roślinami okrywowymi.

  19. #14979
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacek.zoo Zobacz post
    Ja od tego sezonu mam taki siewnik, http://www.greenmill.pl/produkt/siewnik-ogrodowy-gr0034 byl w promocji w castoramie cos po 150zl. Jestem zachwycony. Do tej pory uzywalem teg typu http://allegro.pl/rozsiewacz-do-trawy-hecht-220-pojemnosc-20-l-i7314865965.html i jakbym nie robil zawsze wychodzily pasy. Do tego nawoz yara mila complex i trawnik jest ladnie i rowno nawozony, bez plam czy pasow
    Mam identyczny siewnik greenmilla i... masz rację, że jest bardzo dobry
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  20. #14980
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał mania_ania Zobacz post
    Pytanie od laika, proszę o wyrozumiałość
    na rabatach pod roślinami rozkładam gazety, na to wysypuję korę. Ale pomiędzy krzewami chcę sadzić rośliny okrywowe - bodziszki, barwinki, niezapominajki.
    I teraz pytanie. Czy gazety i kora będą przeszkadzały w rozrastaniu się zadarniaczy? czy one muszą mieć dookoła gołą ziemię, czy dadzą sobie radę?
    będę wdzięczna za pomoc, na razie wsadziłam 140 roślin teraz przystępuję do gazetowania i korowania i nie wiem co z tymi roślinami okrywowymi.
    Gazety i kora rozłożą się pewnie w ciągu 2 sezonów, ale na razie dadzą czas zadarniaczom, żeby młode sadzonki dobrze się ukorzeniły.
    W Anglii robią to jeszcze trochę inaczej:
    • rozkładają warstwę gazet lub tektury;
    • lekko ją moczą, żeby się ułożyła;
    • na to sypią warstwę ziemi, w której sadzą rośliny zadarniające.


    Niezapominajek nie traktowałabym jako zadarniaczy. One się rozsiewają i dlatego co roku są, ale nie rosną tak gęsto, by zadarniać.
    Możesz posadzić runianki, fiołki wonne, przywrotniki.
    Pod drzewami i krzewami sprawdzą się też niektóre odmiany trzmieliny fortunea.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

Strona 749 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony