dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dylan132

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Konin
    Kod pocztowy
    62-510
    Posty
    12

    Domyślnie Ława fundamentowa

    Wczoraj wylano mi ławy fundamentowe. Z lewej strony fundamentów ława jest wylana na poziomie 1m natomiast ze względu na nierówny teren z lewej strony ława była na poziomie 75 cm. W ten sposób została zniwelowana róznica poziomu działki. Oczywiście w projekcie ława zaczyna się na poziomie 1m. Rozmiar ławy i zbrojenie wykonane jest zgodnie z projektem. Nawożąc ziemię po wymurowaniu fundamentów głębokość ławy z prawej strony budynku będzie faktycznie na poziomie 1m.
    Moje pytanko: czy takie rozwiązanie jest prawidłowe? Z tego co się dowiadywałem to dopuszcza się takie rozwiązanie

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Martinezio
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Seroki Village ;)
    Posty
    3.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    Oczywiście, że jest to prawidłowe, pod warunkiem, że ława w całej długości jest posadowiona na gruncie zwięzłym (czyli gwarantującym stabilne podparcie konstrukcji budynku). W przeciwnym wypadku ława musi być położona na takiej głębokości, aby te podparcie skutecznie zapewnić.
    Dziennik tutaj
    Wnętrza tutaj
    A komentarze tutaj

    <a href=http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1procent.waw.pl%2F target=_blank>http://www.1procent.waw.pl/baner.png</a>
    Pomóż żyć normalnie - zlikwidujmy wspólnie barierę słabości!


  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dylan132

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Konin
    Kod pocztowy
    62-510
    Posty
    12

    Domyślnie

    Grunt jest stabilny. Na długosci 67mb wykopu oberwala sie ziemia delkikatnie w dwoch miejscach. Nie jest to glina ale dobrej jakosci piasek.Tak mi sie wydaje!
    Natomiast majster twierdzi ze wszystko jest ok. Ja jestem laikiem w tych sprawach.
    Martwi mnie fakt ze poziom lawy z prawej strony wykopu jest tylko 20 cm od poziomu gruntu.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Martinezio
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Seroki Village ;)
    Posty
    3.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    No z tej strony po zakończeniu budowy będzie trzeba obsypać fundament tak, aby podnieść strefę przemarzania.
    Głębsze posadowienie ławy widocznie nie było konieczne, co daje oszczędność materiału i czasu Najważniejszą osobą na budowie jest kierbud, nie majster. Jeśli kierbud klepnie - jest ok. Jak nie, majster nie ma nic do gadania, tylko ma przerobić tak, aby kierbud klepnął (nawet swoim kosztem, jeśli wykonanie było np. samowolne, bez porozumienia i niezgodne z projektem).
    Swoją szosą, to projekt posadowienia budynku powinien przewidzieć spadek terenu i być do niego dopasowany! Jeśli ława jest wykonana zgodnie z projektem - nie ma się co martwić.
    Dziennik tutaj
    Wnętrza tutaj
    A komentarze tutaj

    <a href=http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1procent.waw.pl%2F target=_blank>http://www.1procent.waw.pl/baner.png</a>
    Pomóż żyć normalnie - zlikwidujmy wspólnie barierę słabości!


  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dylan132

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Konin
    Kod pocztowy
    62-510
    Posty
    12

    Domyślnie

    Martinezio, dzięki za informacje. Troche się uspokoiłem. Oczywiście że fundament będzie obsypany. Od samej ławy będzie wypuszczone 6 kanoldów z czego 3 będą przykryte ziemią no i prawidłowo zaizolowane. Dzisiaj zadzwonie do kier. budowy i siągne go na oględziny. Problem powstanie jeśli stwierdzi że powinno być głębiej!! A jeszcze jedno pytanko, jeśli dojdzie do poprawki to w jaki sposób? To tak z ciekawości

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Martinezio
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Seroki Village ;)
    Posty
    3.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    Cóż - za dużo możliwości tu nie ma
    Raczej nie będziesz go podkopywał Trzeba by rozkuć i robić od nowa (póki świeży, to zbrojenie można odzyskać praktycznie nieruszone), a gruz wykorzystać np. na podjazd, czy coś w tym guście.
    Dziennik tutaj
    Wnętrza tutaj
    A komentarze tutaj

    <a href=http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1procent.waw.pl%2F target=_blank>http://www.1procent.waw.pl/baner.png</a>
    Pomóż żyć normalnie - zlikwidujmy wspólnie barierę słabości!


  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar waldo7
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Reda
    Posty
    5

    Domyślnie

    Mi również przyda się ta wiedza ponieważ też mamy działkę o różnicy wysokości 1m...

  8. #8
    elka51
    Guest
    elka51

    Domyślnie

    Cytat Napisał waldo7 Zobacz post
    Mi również przyda się ta wiedza ponieważ też mamy działkę o różnicy wysokości 1m...
    Odpowiedzi szukaj w projekcie.

  9. #9

    Domyślnie

    Jeżeli będzie fundament obsypany to grunt z czasem spełni swoja rolę i przemarzania nie będzie.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dylan132

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Konin
    Kod pocztowy
    62-510
    Posty
    12

    Domyślnie

    Dzisiaj byłem z kier budowy w celu oględzin wylanych ław. "Budujcie dalej" tak stwierdził. Wystarczy obsypać. Ja jednak nie jestem szczęśliwy. Powiem tak- majster odwalił fuszerkę. Niby ławy są zgodne z projektem, nawet większe (50x50) w projekcje 50X40, to nadwyżkę betonu z gruchy majster wylał na ławy i tak na dobrą sprawę nie mają poziomu, odchylenie do 20 cm. Ponadto ława z prawej strony sięga praktycznie 10 cm od poziomu ziemi, także pierwszy kanold będzie murowany praktycznie na poziomie zero natomiast z prawej strony 50 cm do poziomu ziemi. Mało tego nie zostały wylane ławy pod kominy- majster stwierdził że wyleje później. No to chyba wszystko co mogę powiedzieć o swoim nie udanym starcie z budowa. Pytanko, czy ławy pod komin można lać później ?. Czy budować dalej fundament na takich ławach? Brak mi już nerwów na tą całą budowę. Zastanawiam się nawet nad przesunięciem budynku w głąb działki i budować w nowym miejscu lub na rozebraniu wylanych ław i ruszeniu w tym miejscu od nowa.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dylan132 Zobacz post
    Brak mi już nerwów na tą całą budowę.
    Szybko. Dopłac kierownikowi pare tys lub wynjamij za parę złoty solidnego inspektora, przypilnuja za Ciebie budowy.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dylan132

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Konin
    Kod pocztowy
    62-510
    Posty
    12

    Domyślnie

    jajmar, mam zamiar tak zrobić ale problem z wylanymi ławami pozostanie. Wszyscy doradzają mi budować dalej i uważają że jestem przewrażliwiony. Tylko to ja wydaję kasę a nie oni.
    A jakie jest Twoje zdanie na temat opisanych ław i czy murować na nich fundament?

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    antech

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Białystok
    Posty
    553

    Domyślnie

    MUsisz zrobic jak pisze jajmar, musisz mieć kogos kto sie zna na budowaniu i ogarnie wszystko.
    Co do tego co opisałeś.
    Posadowić nalezy na gruntach nosnych , u Ciebie takie są, obsypać nalezy i to powinieneś mieć napisane w projekcie "obsypać ławy do poziomu przemarzania przed okresem zimowym", różnicę w poziomach da się zniwelować, najgorzej jest z tym kominem, bo zaraz wyjdzie ci komin wolnostojacy tuz przy ścianie, oni zapomnieli fundamentu poszerzyc pod komin? Jeżeli tak to nie wykazali się
    Co bym zrobił na Twoim miejscu? Znalazł kogoś do doglądania, zbudowałbym dom na tych fundamentach co są , jeżeli ta ława kominowa jest przy fundamencie od ściany to nic nie dolewał bo do czego dolać? jak w odsadzce nie ma zbrojenia? Nalezałoby zrobic wieniec na poziomie zero a tam gdzie jest komin zamiast bloczkami ciagnać od ławy to wylać wiekszy blok połaczony z wieńcem górnym, tak aby abciążenia przejeła ława (o ile jest odpowiednia)...i chyba razcej podziękowałbym wykonawcy, bo bez czytania planów to nie da się budowac dobrze.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dylan132 Zobacz post
    A jakie jest Twoje zdanie na temat opisanych ław i czy murować na nich fundament?
    Wyjnąć kogos do pilnowania z uprawnieniemi i wiedzą i robić ściany. Celowo nie pisze murować bo jestem przeciwnikiem murownia z bloczka, ściany lane sa lepsze. Masz krzywe ławy o 20cm na spoinach bedzie gubienie wyglądac tragicznie -znowu będziesz chodził struty. Na betonie tego nie zauważysz. Dbaj o własne zdrowie.
    Jeżeli masz spód lawy na -0,75 od terenu to muisz jak juz pisano obsypac budynek- jeżeli miałes to w planie to ok jeżeli nie to obsypaniem powinienieś obciązyć majstra.
    Nie pozwól sobie na robote majstra "bo on tak robi" ma robić przede wszystkim zgodnie z projektem.
    Po raz kolejny napisze jak Ty nie potrafisz wymóc na nim tego weź kogoś z wiekszym doświadczeniem w budowie.
    Jeżeli fundamenty pod kominy sa niezalżne od ław mozna wykonac poźniej, jeżeli sa to kominy w ścianach brak ławy "odrazu" jest błedem. Rzut fund by sie przydał.
    Nie stresuj sie tak ława to piewszy element budynku dalej bedzie gorzej.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dylan132

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Konin
    Kod pocztowy
    62-510
    Posty
    12

    Domyślnie

    Dzięki jarmar i antech za podpowiedzi. Dzisiaj pojadę na działke podlać "ławy" i sprawdze rzeczywistą wysokość ławy z prawej strony delikatnym podkopem. Znalazłem dzisiaj przymiar który wykorzystywali majstrowie do sprawdzenia poziomu wykopu- był tam naniesiony wymiar 60 cm. Jeśli okaże się że ława w tym miejscu jest 60 a nie 75 jak mięli kopać to chyba go ........! Jarmar a czy beton klasy B20 po trzech dniach od wylania da się jeszcze w miarę szybko rozkuć?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Trzeba by określić co znaczy w miare łatwo - pewnie dla każdego co innego. Nie rozumiem co chcesz kuć. Teraz nie kuj nic tylko obsypuj budynek.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dylan132

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Konin
    Kod pocztowy
    62-510
    Posty
    12

    Domyślnie

    Tak jak myślałem. Zrobili ławę na głębokości z prawej strony 60 cm i na dodatek szerokość ławy ma ok 45cm na 45 wys. To jest masakra. Ale cóż człowiek uczy się na błędach!!!

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    A humus zdjęty czy mierzysz te 60 od terenu z humusem ?

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dylan132

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Konin
    Kod pocztowy
    62-510
    Posty
    12

    Domyślnie

    Niestety ale z humusem jest 60 cm. Wczoraj rozmawiałem z innym kier budowy który stwierdził że będzie trzeba dobrze obsypać i zagęścić również przy zewnętrznych ścianach fundamentów. No cóż "mądry Polak po szkodzie". Teraz zabrałbym się do całej budowy inaczej. Już na starcie popełniłem wiele błędów ale to mnie nie zatrzyma z budową. Zmieniam kier budowy i ekipę. A jeśli chodzi o ławy to jutro zapadnie ostateczna decyzja. Jeśli ten kier z którym wczoraj rozmawiałem stwierdzi że mogę dalej budować (facet z pewnością nie minął się z powołaniem) to będę budował, jak rozbierać to katapiler i rozbieramy. Duże problemy i koszty na starcie.

  20. #20

    Domyślnie

    Jeszcze jeden dowód że jak mówił tow. Stalin kontrola podstawą zaufania.
    PS. Jeżeli prowadziasz budowę systemem gospodarczym to jeśli chcesz spać spokojnie to ty lub osoba przez ciebie upowazniona ( inspekor nadzoru i/ lub kierownik budowy powinien byc praktycznie codziennie na terenie budowy ).

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony