dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Post Płatew Kalenicowa 16x22 - 13mb - a pokrycie blachodachówką

    Witam.
    Prośba o radę:
    W projekcie mam płatew kalenicową przez cały dach długości 13m o przekroju 16x22. Projekt był oczywiście pod blacho-dachówkę.
    Wykonawca twierdzi, że ta belka jest niepotrzebna, a dodatkowo ze względu na to że zamiast ceramiki dajemy blacho-dachówkę, to dodatkowy argument, że element jest zbędny.

    Co zrobić zmusić wykonawcę żeby ją położył czy nie.
    Biorąc rzecz na zdrowy rozsądek belka ta ma bardzo duży przekrój jest bardzo ciężka i długa. Dodatkowo jeśli ją dam będę musiał podeprzeć dach słupami, jeśli jej nie dam to nie będzie takiej konieczności - czyli pozbędę się słupów. Ale nie wiem jak z wytrzymałością takiej konstrukcji szczególnie jeśli chodzi o napór wiatru. i podrywanie dach.

    Prośba o pilna odpowiedź.

  2. #2

    Domyślnie

    ktoś Ci tu napisze: "nie dawaj, wytrzyma" i nie dasz ? a jak się zawali, to będziesz pociągał do odpowiedzialności anonimowego internautę ?
    Wykonawca jest od wykonywania, od zmiany projektu jest projektant. jak dał taką belkę to znaczy, że:

    1. taka jest potrzebna
    lub
    2. dupa nie projektant i przesadził
    desmear

  3. #3

    Domyślnie

    Zmiany konstrukcyjne to "chyba" zbyt poważne decyzje aby podejmować je na oko wykonawcy. Zgłosić się do konstruktora - on może przeliczyć i podjąć decyzje.
    Pzdr

  4. #4

    Domyślnie

    Po prostu nie wiem po co jest ta bela, czyli jakie obciążenia przenszą bo mi wydaje się na oko że stanowi tylko dodatkowy ciężar więźby i nie przenosi żadnych obciążeń - śnieg czy blacha oparta jest na krokwiach i to one powiązane ze sobą na górze przenoszą obciążenie - a może tu chodzi o ciężar właśnie.

    A co do odpowiedzialności, to nawet jak zrobie zgodnie z projektem to i tak całe ryzyko spoczywa na inwestorze. Jaka odpowiedzialność kogo każdy może zwalić winę na kogo innego i zawsze coś nie będzie jak w projekcie nawet detal co zwolni projektanta z odpowiedzialności.

    A swoją drogą w projekcie są pod słupami podkładki pod słupy na poddaszu 16x6x22 - co to za podkładki skąd je można wziąć gdzie się kupuje czym można zastąpić.....

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    po coś ta płatew jest, choćby i po to żeby kalenica nie wyglądała jak fale dunaju kiedy złącza w drewnianych elementach się dopasują , i nastąpią jakieś tam przemieszczenia więźby. Rozumiem że dach jest rozporowy (krokwiowy lub jętkowy), IMHO dachów rozporowych nie powinno się w ogóle stosować poza szczególnymi wyjątkami.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Dyskusja na Forum dotycząca konstrukcji jest bezprzedmiotowa! Wszystko ma być wykonane zgodnie z projektem i tego ma dopilnować kierownik budowy! Wykonawca nie ma tu nic do gadania może jedynie zwrócić uwagę ale ostateczna decyzja należy do konstruktora (projektanta). Odnośnie stóp czy podwalin pod słupy to są opisane w projekcie jak nie potrafisz odczytać to poproś kierownika budowy. Zmiana pokrycia na lżejsze nie upoważnia do odchudzania więźby. A na tym ewentualnym odchudzeniu to ile zaoszczędzisz? A jak chciałbyś kiedyś zmienić pokrycie (co z całą pewnością nastąpi) to będziesz miał pełną swobodę i nie będziesz skazany tylko na blachodachówkę. Życzę rozsądnych decyzji. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  7. #7

    Domyślnie

    Co do dachu to są to krokwie oparte na murłatach, związane na wysokości 2,66 jętkami - więc penie to dach krokwiowo jętkowy. Opiera się bezpośrednio na murłatach tylko. Dodatkowo jest właśnie ta płatew kalenicowa w kalenicy podparta dwoma słupami więc pewnie prenosi jakieś obciążenia.
    Co do słupów to jest opis w projekcie "słupki drewniane opierać na płycie na podkładkach min. 16x6 , L=60cm." - nigdy nie widziałem takich podkładek co to moe być ?? gdzie je kupić. Decha wystarczy.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Te podkładki to podwaliny wykonane z kantówek najprawdopodobniej o przekroju Twoich krokwi. Jak Ci nie zostały krokwie to kupisz na słladzie drewna lub w tartaku. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  9. #9

    Domyślnie

    No to super - a jak na takiej podkładce - 60 cm długiej postawić ściankę działową - przecieżona się nie zwiąże z drewnem a jak się zwiąże to będzie pękać.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    To jest podwalina pod słup a nie pod ściankę działową. Ściankę działową stawiasz na stropie. Zacznij w końcu rozmawiać z kierownikiem budowy skoro masz niedouczonych wykonawców. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  11. #11

    Domyślnie

    Ja mam właśnie takie rozwiązanie,

    Krokwie 20x8
    Kleszcze 20x8
    Płatew kalenicowa 22x16 - nie jestem pewien wymiaru bo nie pamiętam już, ale jest dość gruba
    Słupy 14x14
    Miecze 14x14
    Murłata 14x14

    Rozpiętość dachu 8,40m
    Długość 12m

    Pokrycie - pełne deskowanie, papa, dachówka betonowa

    Projekt indywidualny (przerabiany z gotowca) i ta płatew została dołożona przez projektanta który stwierdził że w oryginalnym projekcie więźba może być za słaba

    Pzdr
    Robert

  12. #12

    Domyślnie

    Dzisiaj więźba dotarła.
    Płatem jest przeogromna, musiałem ją podzielić na pół a i tak niosło ją czterech chłopa LEDWO CO.
    Nie wyobrażam sobie wniesienia jej na szczyt domu.
    Płatew ta stanowić będzie ogromnie duże obciążenie dla stropu. Nie widzę sensu i możliwości żeby ją dawać.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał supernik Zobacz post
    Dzisiaj więźba dotarła.
    Płatem jest przeogromna, musiałem ją podzielić na pół a i tak niosło ją czterech chłopa LEDWO CO.
    Nie wyobrażam sobie wniesienia jej na szczyt domu.
    Płatew ta stanowić będzie ogromnie duże obciążenie dla stropu. Nie widzę sensu i możliwości żeby ją dawać.
    Mam więźbę pod blachodachówkę i płatew w projekcie 14x22cm. Długość 14m (7+7). Też mi się zdawało że jest bardzo ciężka, ale wykonawcy bez problemu ją zamocowali - na 3 słupach 14x14.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał netcom Zobacz post
    Mam więźbę pod blachodachówkę i płatew w projekcie 14x22cm. Długość 14m (7+7). Też mi się zdawało że jest bardzo ciężka, ale wykonawcy bez problemu ją zamocowali - na 3 słupach 14x14.
    Ja mam podzieloną na 3 części a pod każdym podziałem jest słup

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DACxxxAZ
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Dzielnica
    centrum
    Posty
    726

    Domyślnie

    A po co ją dzieliłeś ? Daj ten projekt na ruszt

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał supernik Zobacz post
    ...Płatew ta stanowić będzie ogromnie duże obciążenie dla stropu. Nie widzę sensu i możliwości żeby ją dawać.
    Czy aby wiesz o czym piszesz? Jakie to jest obciążenie dla stropu?!!! Od samego początku nie chcesz montować tej płatwi i szukasz poparcia dla tego dziwacznego pomysłu na Forum lecz go nie znajdujesz. Czy zaślepienie własną wizją nie pozwala Ci sensownie myśleć. Kolejny raz Ci życzę rozsądnych decyzji. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony