dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 56
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 1110

Temat: bruli.pl

  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał czp01 Zobacz post
    Pytanie co do szacunku czasu zasypu - jaki czas pracy podajnika wpisać aby to działało jakoś proporcjonalnie ????? no aby w ogóle jakoś działało ???
    Wyzeruj licznik, zasyp do pełna, jak Ci wyjedzie kosz, to będziesz wiedział jaki czas wpisać....
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał czp01 Zobacz post
    Pytanie co do szacunku czasu zasypu - jaki czas pracy podajnika wpisać aby to działało jakoś proporcjonalnie ????? no aby w ogóle jakoś działało ???
    Trzeba skalibrować zasobnik w taki sposób jak podał jarecki.

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    ok - proste - dzięki

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Jak chcą to usprawnić, to wystarczy tak jak w RT09pid lub RK2006
    klient podaje zakres obrotów min-max
    podawanie w/g czasu
    przerwę podawania min. dla 100% mocy (np.40sekund) oraz max. dla mocy obniżonej (np.450sekund)

    Ster dobiera strefę regulacji wg naszej nastawy np. 10st.C i dzieli ja na na 20kroków co 0,5st.C
    Do 10st.c przed zadaną 100%mocy i dmuchamy z moca max. , którą dobraliśmy
    Od 10 do osagniećia temp. obniżamy nadmuch i podawanie

    Można to zmieniać między 5-10st.C zmieniając jednoczesnie kroki
    np. 9st.C to podział na 18punktów co 0,5st.C
    8st.C to podział na 16kroków co 0,5st.C
    7st.C to podział na 14kroków co 0,5st.C
    6st.c to 12kroków co 0,5st.C
    5st.C to 10kroków co 0,5st.C

    To wazne ze względu na opały.

    Pytanie co po osiągnięciu wartości zadanej?
    czy tak jak RT09pid staramy się oscylowac z dawkowaniem i ciągłym nadmuchem przesuwając poprawkę +,- wokół wartości zadanej
    czy tak jak w RK2006 moc modulujemy tylko na dojściu do zadanej a później przedmuch. Sztywno zatem zwalniamy na tyle i tyle i po osiągnięciu stajemy.

    Obie metody pozwalają na bardziej automatyczną pracę, zmniejsza przeregulowania.
    Mniej więcej tak to miało wyglądać logicznie - funkcjonalnie ponieważ jest możliwość wizualizacji na wykresie - były by to krzywe analogiczne jak teraz jest krzywa grzania. co do graniczenia mocy przy dochodzeniu do temperatury zadanej to myślałem o wykorzystaniu do tego ograniczenia temperatury spalin - też "krzywa" z możliwością regulacji zakresów (zmniejszenie nadmuchu i przydało by się zmniejszenie ilości paliwa)
    Jednak to tylko propozycja - teraz wszystko w rękach i czasie programistów - sprzętowo bruli do tego jak najbardziej się nadaje i programowo
    też nie powinno być problemu tym bardziej że na dodatkowe parametry można wykorzystać kartę pamięci choć to moim zdaniem ostateczność - lepiej jakby te parametry "siedziały" w epromie na płycie.

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Ktoś używa w brulim funkcji regulator wewnętrzny "pokojowy" na wersji sterownika 0.1.17.2 bo interesuje mnie jaka jest ustawiona histereza w tym regulatorze temperatury zadanej. tzn. np. ustawiam np. 22 s C to do jakiej temperatury kocioł nagrzeje i o ile spadnie zanim znowu zacznie grzać. ?

    Miała być na jesień poprawka softu z tymi histerezami regulatora pokojowego ale nie widać jakoś ?

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Chyba niezbyt dobrze zamocowałem czujnik temperatury CO ( zamontowałem go na wylocie z dodatkowego wymiennika) skręciłem do rury i trochę zaizolowałem. W każdym razie jak czujnik CO pokazuje na panelu 53,8 st C to czujnik zwykły na zasilaniu a więc nawet trochę dalej pokazuje 60 st C. No różnica zbyt wielka - albo źle podłączony czujnik albo któryś z pomiarów jest wadliwy. Musze to chyba jakoś zmierzyć innym pewniejszym termometrem i wtedy się okaże co wymaga korekty.

    Ostatnio edytowane przez czp01 ; 17-10-2011 o 22:36

  7. #27

    Domyślnie

    Jeśli jesteś pewien wskazań tego termometru to możesz według niego skalibrować czujnik w sterowniku i będzie ok

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Też tak pomyślałem - ale kupię jeszcze jakiś inny niezależny termometr i sprawdzę pomiar.

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Zrobiłem przed chwilą doświadczenie i zmieniłem ten zwykły termometr bimetaliczny w instalacji CO na taki sam ale inny z instalacji podłogówki - no i niestety albo stety różnica dalej jest 6 stopniowa pomiędzy czujnikiem CO bruliego a tym termometrem bimetalicznym. Wynika z tego, że:

    - termometry bimetaliczne pokazują prawidłową temperaturę a czujnik CO jest źle skalibrowany,
    - czujniki kalibrowałem wszystkie razem na jednakową temperaturę to pewnie czujnik powrotu też źle pokazuje,
    - może błąd - różnica ( 6-ciu stopni) w pomiarze wynika z tego, że czujnik CO zamocowałem do rury przylgowo ( i tu są straty) a on powinien być
    w gnieździe ( kanale) pomiarowym hmmm ?

  10. #30

    Domyślnie

    Moim zdaniem zamocowanie czujnika masz ok - skalibruj i po "kłopocie" i w tym wypadku trochę zyskasz bo piec będzie "chodził" na mniejszej temperaturze

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Cytat Napisał SebiCo Zobacz post
    Moim zdaniem zamocowanie czujnika masz ok - skalibruj i po "kłopocie" i w tym wypadku trochę zyskasz bo piec będzie "chodził" na mniejszej temperaturze
    Właśnie też mi taka myśl zaświtała, że kocioł będzie na niższej temperaturze - jeszcze tylko tak na wszelki wypadek sprawdzę tą temperaturę trzecim niezależnym termometrem przylgowym i skoryguję.


  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Czy w brulim ustawia się gdzieś temperaturę załączania pomp CO i CWU czy też jest to z urzędu przypisane do funkcjonalności temperatury minimalnej kotła ?

  13. #33

    Domyślnie

    Ogólnie przypisane są na sztywno do temperatur zadanych. W przypadku załączenia regulatora wewnętrznego można jeszcze zaprogramować czasowe wł/wył pompy CO jeśli nie da się w inny sposób obniżyć temp. w pomieszczeniu.

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Dokonałem jeszcze jednego pomiaru temperatury na rurze wychodzącej z mojego wymiennika termometrem bimetalicznym (przylgowym) i okazało się , że zupełna kicha z tego pomiaru. Ten termometr ma styk z powierzchnią pomiaru trzpieniem o powierzchni około 9 mm. No i okazało się, że czujnik CO bruliego pokazuje te 53 st. C , będący obok niego termometr przylgowy pokazał 45 st C a znajdujący się dalej na rurze ten termometr bimetaliczny osadzony w gnieździe pomiarowym pokazał 60 st. C i teraz już nic nie wiadomo. Ten przylgowy termometr to chyba jest mało miarodajny. Rura wymiennika CO w dotyku jest gorąca i bardziej składam się do tych 60 st C.

    Po prostu musiałby gdzieś przy tej rurze wymiennika dorobić jakiś trójnik z gniazdem pomiarowym i tam osadzić czujnik pomiarowy bruliego i wtedy pomiar byłby wiarygodny - bo wydaje mi się, że te pomiary w sposób przylgowy są mało precyzyjne.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że główny problem z niewłaściwym wskazywaniem temperatury przez czujnik CO to jego sposób montażu. Czujnik jest przeznaczony do osadzenia w gnieździe pomiarowym ( i wtedy odbiera ciepło całą powierzchnią swojego walca "trzpienia) a ja go zamontowałem przylgowo i wtedy odbiera ciepło swoja mała częścią powierzchni i stąd błędy pomiaru.

    Chyba minertu gdzieś na wątkach pisał aby okładać przy takim montażu czujnik cienkimi paskami blaszek czy coś podobnego to jemu też chyba chodziło o zwiększenie powierzchni wymiany ciepła z tym czujnikiem.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał czp01 Zobacz post
    Chyba minertu gdzieś na wątkach pisał aby okładać przy takim montażu czujnik cienkimi paskami blaszek czy coś podobnego to jemu też chyba chodziło o zwiększenie powierzchni wymiany ciepła z tym czujnikiem.
    Tak, proponował owinąć folią aluminiową spożywczą, ja np. owinąłem folią z foremki po babce.
    Folię alu w kopertę i mogę Ci podeśleć, jeśli chcesz. adres na priv i po sprawie
    Ostatnio edytowane przez dino49 ; 18-10-2011 o 14:36

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Mam mam mam taka folię tzn. żonka w kuchni ma takie i nie tylko ciekawe rzeczy to dino49 nie musisz mi na razie słać. Zrobię jeszcze eksperyment z tą folią zanim znowu przerobię instalację aby zamontować trójnik z gniazdem pomiarowym dla czujnika - może coś to pomoże.

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał czp01 Zobacz post
    .... Zrobię jeszcze eksperyment z tą folią zanim znowu przerobię instalację aby zamontować trójnik z gniazdem pomiarowym dla czujnika ....
    Kiedyś na innym forum dla kolegi Vlad-a nakreśliłem taki nie-ingerencyjny sposób na poprawny odczyt temperatury przepływającego medium w rurze.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Pochwa pomiarowa na rurę.jpg
Wyświetleń:	207
Rozmiar:	19,0 KB
ID:	79897

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Rysunek wzorcowy. przed chwilą otuliłem to w podobny sposób tą folią ale aż tak elegancko mi to nie wyszło. Odczyt temperatury poszedł do góry gdzieś 2 stopnie ale dokładnie jeszcze muszę to sprawdzić bo jeszcze brakuje.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    No cóż uparłem się na to gniazdo pomiarowe dla czujnika CO to pomyślałem, że wykorzystam oryginalne gniazdo czujnika CO jakie ma Kielar. Rozebrałem górę kotła - dostałem się gdzie trzeba a tu niestety oryginalny czujnik Kielara ma malutką średnicę i jest cienki i gniazdo pomiarowe też ma wewnątrz za małą średnicę jak na czujnik CO bruliego no i klapa znowu bez gniazda. Można by podjąć próbę rozwiercenia tego żeliwnego gniazda pomiarowego hmm. ?

    Albo inaczej pomyślałem, że oryginalny czujnik CO Kielara podepnę do sterownika czyli do bruliego - tylko jak to sprawdzić czy ten czujnik może być podpięty do bruliego no czy odpowiada potrzebnym parametrom. ?

Strona 2 z 56

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony