dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 14
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 274
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar donstef
    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Częstochowa okolice
    Posty
    62

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pasiu&Moniś Zobacz post
    Mamy prawdziwą zimę.... no i pełen zasobnik wystarcza mi na 2 dni A żeby było weselej to piec nie może osiągnąc zaprogramowanej temperatury 60 stopni.
    To chyba jakaś masakra!!! Czy może przesadzam?
    Podaj jeszcze jakieś szczegóły ustawień że tyle Ci pożera węgla?
    Propozycja moja, - odłącz sterownik pokojowy, ustaw temperaturę na ok 65oC, zawór trój-drogowy na 3,5 (nie dawaj na maxa) , zlikwiduj korekty dobowe,
    lub zmień ekogroszek. U sąsiada mojego była akcja z ekogroszkiem, dokupił tonę i piec nie mógł 60oC osiągnąć, przyjechał koleś z firmy co sprzedali węgiel, żeby wyśmiać klienta i pokazać mu że nie umie pieca ustawić... po 4 godzinach przyjechał dostawczakiem i wymienił sąsiadowi ekogroszek. Nigdy nic nie wiadomo.
    Ja miałem akcje w zeszły weekend z ekogroszkiem, albo za bardzo bawiłem się sterownikiem i przedobrzyłem albo trafiła mi się partia paru worków badziewia... całe szczęście to tylko czasowa akcja była i już wszystko ok. Chodziło o pożarcie weekendowe 2x większej ilości węgla niż normalnie.
    Przychodzi bezrobotny robotnik na budowę szukać pracy. Idzie do majstra, a ten pyta:
    - Co może pan robić?
    - Mogę kopać - odpowiada bezrobotny.
    - A co jeszcze może pan robić?
    - Mogę nie kopać...

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rutino78
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Posty
    1.013

    Domyślnie

    a co na to pan Witkowski? nawet jak na pierwszą zimą wydaje się to dużo za dużo. Z paliwem na pewno wszystko w porządku?
    Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź na priv.

  3. #23
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pasiu&Moniś

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    422
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Moje ustawienia:

    1. Nastawa kotła 60°C (ustawione wcześniej korekty wywaliłem) - dzisiaj zmniejszyłem na 58
    2. Czas podawania 15 [s]
    2. Czas między podawaniem 75[s]
    3. Wydajność dmuchawy 5 bieg
    4. Czas przedmuchu w stanie podtrzymania 25 [s]
    5. Czas przerwy w podtrzymaniu 10 [min]
    6. Krotność podawania 2

    Zawór 3 drożny mam ustawiony na 3.
    Co by miało dać odłączenie zewnętrznego sterownika? On w zasadzie tylko wprowadza piec w stan podtrzymania i czasowo wyłącza pompę po osiągnięciu zadanej temperatury, a że jej nie osiąga to w zasadzie nic nie robi...

    Niby w środku wszystko wygląda prawidłowo, nie ma "krateru" jest lekki kopczyk. Płomień żółty jak w instrukcji....
    Co do paliwa to nie mam porównania więc ciężko mi się wypowiadać, spala się bardzo bardzo dobrze, zostaje sam popiół (z całego zasobnika około 3 pojemniki popiołu).
    Szkoda, że piec nie ma miernika kaloryczności węgla... hehe
    Ale być może nie jest z tym najlepiej bo jak czasem na weekendzie napalę drewnem to i 90°C na piecu osiągam tylko nie wiem czy można to wogóle porównywać?

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar donstef
    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Częstochowa okolice
    Posty
    62

    Domyślnie

    Z zasobnika masz 3 szuflady popiołu. Ja mam 2 NIECAŁE szuflady. Z drewnem trzeba uważać. Co do węgla do różnice są duuuże.
    Spróbuj zakupić z 5 worków poleconego eko z innego NIEZAPRZYJAŹNIONEGO składu. I porównaj sobie. Mówisz że kaloryfery masz gorące to nie wina pompki. U mnie pompka na 2 biegu. Spróbuj kombinować z nastawami i porównuj spalanie. Mój teściu od ponad 8 lat siedzi w kotłowni i testy przeprowadza
    Ja też zmieniam troszkę ustawienia na tyle ile mogę, choć sterownik PUMA nie pozwala mi na wiele...
    Przychodzi bezrobotny robotnik na budowę szukać pracy. Idzie do majstra, a ten pyta:
    - Co może pan robić?
    - Mogę kopać - odpowiada bezrobotny.
    - A co jeszcze może pan robić?
    - Mogę nie kopać...

  5. #25
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pasiu&Moniś

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    422
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Kupiłem inny groszek, z resztą tamtem się i tak skończył...
    Ten polecił mi znajomy, producent się chwali że najlepszy w Polsce... zobaczymy.
    Zasypuję dzisiaj i rozpoczynam nowe eksperymenty.
    Dam znać co mi wyjdzie.
    Pozdrawiam

  6. #26

    Domyślnie

    Witam Panów. Mój kocioł sprawdza się chyba dobrze. Niestety nie notowałem jak i ile bo byłem dłuższy czas poza domem a zona niestety nie chciała sie tym zając. Ale może teraz się za to wezmę. Zobaczy się
    Po przeczytaniu Pana pytań rozmawiałem z kolegą, który pali tym kołtem dłużej jak ja i zna się dużo lepiej
    i tak - zdecydowanie popiera opinię kolegi czp01, że jeżeli jest dom opalany pierwszy sezon to różnice są widoczne w eksploatacji i to rzędu 15-20%.
    Jest to dużo, ale jest to podyktowane ilością wilgoci w nowym domu, niby pozornie jest suchy, ale i tak nie odparowało jeszcze wszystko.
    Nowy dom jest bardzo ciężko ogrzać i wygrzać pierwszego sezonu, pierwszej zimy. Najlepsza metoda jest to częste ale krótkie wietrzenie domu - pozbywanie się wilgoci. Kolega jest z branży budowlanej to dał mi o tym spory wykład
    No i druga sprawa. Nie jest powiedziane, że jest to ewidentnie wina kotła, ale nie można tego wykluczyć. Zazwyczaj chodzi o kwestię ustawień sterownika.
    W Pana przypadku można spróbować zmiany opału. Nie pisał Pan nic o swoim opale np. wilgotność, przypuszczalne kaloryczność, ziarnistość (granulacja) jest to podobno też ważna rzecz.
    Ogólnie znajomy podpowiadał, żeby kupić coś innego np. 100 kg z innego składu i spróbować napalić.
    Nie wiem czy coś pomogłem, ale mam nadzieję
    Niestety mój znajomy nie ma styczności z internetem, ale zawsze mogę podpytać
    Życze powodzenia

  7. #27
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pasiu&Moniś

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    422
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Na coż, zmagań ciąg dalszy więc podziele się efektami.
    Tak jak pisałem kupiłem nowy groszek z firmy Prestige (http://ekogroszekpakowany.pl) polecił mi ich znajomy.
    Faktycznie pali sie super, mało z niego popiołu i zdecydowanie mniej "syfu" (jakiś pył czy sadza) osadza się w piecu, przy poprzednim groszku po tygodniu palenia trzeba było wszystko czyścić bo praktycznie wszystko było zasypane.
    Wprowadziłem pewne zmiany do sterownika wg zaleceń z ich strony, ale tu ciekawostka - Titanic nie ma możliwości (przynajmniej nie znalazłem takiej opcji) zróżnicowania czasów podawania paliwa w czasie pracy i w czasie podtrzymania a producent groszka twierdzi że to bardzo ważne aby w czasie podtrzymania znacznie krócej ale podawać paliwo tak aby żar nie stygł nadmiernie.

    W każdym razie takie dostałem zalecenia od producenta groszka jeśli chodzi o ustawienia:

    1. Nastawa kotła: 60°C
    2. Czas podawania: 15-20 [s]
    2. Czas między podawaniem:65-75[s]
    3. Histereza: 4°C
    4. Czas podtrzymania: 3 minuty (co 3 minuty podaniem paliwa przez 3 sekundy i załączenie wentylatora na 15s)

    Tak jak pisałem, nie mogę zróżnicować czasów podawania w pracy i podtrzymaniu więc zrobiłem takie nastawy:

    1. Nastawa kotła 60°C
    2. Czas podawania 9 [s]
    3. Czas między podawaniem 65[s]
    4. Wydajność dmuchawy 4 bieg
    5. Czas przedmuchu w stanie podtrzymania 15 [s]
    6. Czas przerwy w podtrzymaniu 3 [min]
    7. Krotność podawania 3

    Przy dłuższych czasach podawania (12-15) zalecanych zarówno przez producenta jak i przez kogoś w tym temacie wcześniej w popiele miałem niedopalone kawałki węgla, teraz tego nie ma.

    Przy takich ustawieniach zasypałem zasobnik na maksa w niedzielę wieczorem i zobaczę co z tego będzie, póki co zaglądałem dzisiaj rano i chyba nie ma tragedii ale zobaczymy jak bedzie w piątek.

    Co prawda nie ma mrozów, więc ciężko to porównywać ale jakiś "pogląd" będę miał.

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adalbert 2

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Słupca
    Kod pocztowy
    62-400
    Posty
    15

    Domyślnie

    Pytanie mam do ciebie Pasiu jak tam te Twoje ustawienia, ciekaw jestem. Mam podobne problemy.
    Mam piec 25 kw od Witkowskiego nie wiem za bardzo jak go wyregulować może ktoś coś podpowie, dodam że komin mam 9m z ceramiki ciągnie jak wściekły, czopuch też mam bardzo gorący. Mam wobec tego pytanie jakie najlepsze ustawienia zadać na sterowniku Titanic by było i ciepło i oszczędnie, z góry dziękuję za podpowiedzi.

  9. #29
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pasiu&Moniś

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    422
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Więc tak, od poprzedniej niedzieli wieczorem do soboty rano spaliłem dokładnie 5,5 worka groszku a więc wyszło mi dokładnie 1 worek (25kg) na dzień.
    To najlepszy wynik jaki osiągnąłem chociaż porównując to z wynikami innych rewelacji nie ma.
    Ja już nie mam pomysłu co zmienić żeby było lepiej

    A tak z ciekawości ile Wam wchodzi groszku do podajnika? Bo właśnie zerknąłem na stronkę WItkowskiego i w danych technicznych piszą, że 220kg a u mnie wchodzi na równo z pokrywą dokładnie 6 worków czyli raptem 150kg?

    I ciekawostka - spalanie wg danych technicznych to 3,7kg/h co by dawało 88,8 kg na dobę...hehe

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rutino78
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Posty
    1.013

    Domyślnie

    no to kurna nie za dobrze. Za kilka tygodni muszę podjąć decyzję co do wyboru pieca i na razie na 1 miejscu jest Witkowski.
    Tylko czy różnice w spalaniu wynikające z samej konstrukcji pieca mogą być znaczące?
    Może twoje problemy wynikają tylko z tego, że to jest pierwszy sezon?
    Wiem, też chciałbyś to wiedzieć
    Pozdrawiam

  11. #31
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    krzykal

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam, mam pytanie do P&M, ja dopiero zaczynam przygodę z KMB-RP PLUS 25kw (jest w drodze) na początek mam zamiar palić groszkiem 28 kJ, potem chce miałem bo zostanie mi po starym piecu jest trochę wilgotny i nie wiem czy przejdzie chyba że będę mieszał, co ty na to. Z góry dzięki

  12. #32
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pasiu&Moniś

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    422
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że po prostu musisz spróbować. U mnie miał zdawał egzamin tylko że był suchy. Generalnie paliwo powinno być suche

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rutino78
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Posty
    1.013

    Domyślnie

    Pasiu, a może ty masz te worki cięższe niż myślisz?
    Cytat Napisał Pasiu&Moniś Zobacz post
    A tak z ciekawości ile Wam wchodzi groszku do podajnika? Bo właśnie zerknąłem na stronkę WItkowskiego i w danych technicznych piszą, że 220kg a u mnie wchodzi na równo z pokrywą dokładnie 6 worków czyli raptem 150kg?

    I ciekawostka - spalanie wg danych technicznych to 3,7kg/h co by dawało 88,8 kg na dobę...hehe
    to chyba spalanie maksymalne (moc nominalna)

  14. #34
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pasiu&Moniś

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    422
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Hehe z tym spalaniem to wiem, że przy nominalnej... na szczęście ale worki mam raczej na 100% 25kg...

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adalbert 2

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Słupca
    Kod pocztowy
    62-400
    Posty
    15

    Domyślnie

    Witam ponownie czy pomoże mi ktos z tymi ustawieniami przy KMB-RP PLUS 25kw bo spala mi sporo zasobnik na 3 dni, z góry dziękuje dodam ze komin ma bardzo dobry cug aż za dobry chyba.

  16. #36
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adalbert 2

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Słupca
    Kod pocztowy
    62-400
    Posty
    15

    Domyślnie

    Pasiu może podpowiesz mi jakie ustawienia teraz masz i jak Tobie spala ja nie mogę dojść do ładu z moim 25 kw.
    Ja mam teraz takie ustawienia 30 s czas podana, miedzy podaniami 4,30 min, dmuchawa na 6, przerwa w podtrzymaniu 25 min, czas przedmuchu 10 s, krotność 6. Przy takich ustawieniach i przy takich plusowych temperaturach za oknem zbiornik starcza mi na ok 4 dni. Mam również dmuchawę przysłonięta na 3/4 tak 2 centymetry odsłonięte. Bo im komin się mocno grzeje a czopuch jest bardzo gorący. Proszę o jakieś rady.

  17. #37
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pasiu&Moniś

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    422
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Z takimi nastawami pracuje od 2 tygodni:

    1. Nastawa kotła 58°C
    2. Czas podawania 9 [s]
    3. Czas między podawaniem 75[s]
    4. Wydajność dmuchawy 4 bieg
    5. Czas przedmuchu w stanie podtrzymania 15 [s]
    6. Czas przerwy w podtrzymaniu 3 [min]
    7. Krotność podawania 3

    Wynik to worek 25kg lub ciut mniej (w ostatnim tygodniu) na dobę, mniej nigdy nie udało mi się osiągnąć.

  18. #38

    Domyślnie

    Witam
    Zastanawiam się nad zakupem kotła i nurtuje mnie kwestia palenia drewnem w kotle takim jak w temacie.

    Czy ruszt wodny zastosowany w tym piecu przeznaczony jest do sporadycznego dodatkowego palenia na drugim palenisku, czy może kocioł zbudowany jest tak, że można do woli palić np. drewnem ??
    Czy długotrwałe palenie jedynie na dodatkowym ruszcie wodnym (z wygaszonym paleniskiem głównym) nie ma negatywnych skutków dla trwałości kotła ?
    W skrócie - czy ten dodatkowy ruszt można traktować jak pełnoprawne palenisko, czy jest to może jedynie dodatek który raczej nie powinien pełnić roli głównego źródła ciepła ?

    Drugie zagadnienie wiąże się niejako z pierwszym pytaniem:
    Jak ten piec reaguje na problem zagotowania wody w przypadku zaniku zasilania ?
    Dmuchawa zostanie wyłączona, więc główne palenisko przygaśnie. Pozostaje jednak palenisko dodatkowe, które załadowane np. do pełna drewnem nadal będzie dogrzewać wodę w układzie.
    Rozumiem, że zagotowana woda zostanie wypchnięta przez zbiornik wyrównawczy, jednak czy sam kocioł jest w stanie wytrzymać tego rodzaju wzrost temperatury ?
    Z doświadczenia wiem (kominek wodny), że drewno bardzo szybko doprowadza do zagotowania wody i jest duży problem z wychłodzeniem układu (włącznie z wyciąganiem płonących polan).
    W skrócie - czy ten piec jest przystosowany do wzrostu temperatury aż do zagotowania (przy paleniu drewnem), czy może wymaga stosowania awaryjnego układu zasilania dla pompy, takiego jaki stosuje się w przypadku kominków wodnych ??

    Prosiłbym o komentarz użytkowników tego pieca.
    pozdrawiam

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Ruszt awaryjne traktować jak na to wskazuje jego nazwa, raczej nie nastawiać się na jakieś wielkie palenie.
    Zabezpieczyć kocioł przed zanikiem napięcia najlepiej UPSem.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pasiu&Moniś Zobacz post

    A tak z ciekawości ile Wam wchodzi groszku do podajnika? Bo właśnie zerknąłem na stronkę WItkowskiego i w danych technicznych piszą, że 220kg a u mnie wchodzi na równo z pokrywą dokładnie 6 worków czyli raptem 150kg?
    Nie chce mi się szukać ale czy na pewno było podane w kg ?
    Może było w litrach ?
    Litry mnożymy w przybliżeniu X 0,8 żeby było w kg ale to też zależy od węgla.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Strona 2 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony