dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 205
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 4095
  1. #81

    Domyślnie

    Dzięki za info
    Co prawda nie posiadam jeszcze kotła, ale jestem na niego zdecydowany.

    Co wpłynęło u Ciebie na decyzję zakupu Dim'a? Ciągle się wacham czy w to wejść, czy np. nie lepiej tego poskłDać z oddzielnych komponentów...
    Pzdr

  2. #82

    Domyślnie

    ibizpl, również dziękuję, mam podobny plan
    pendrox, ja mam jeszcze sporo czasu, ale do rozeznania mam czy DIM i może centralka zagrają w tymi "X v2 2011"
    http://www.tukado.pl/produkt-21-Imme...822998014.html

  3. #83

    Domyślnie

    Cytat Napisał pedronx Zobacz post
    Dzięki za info
    Co prawda nie posiadam jeszcze kotła, ale jestem na niego zdecydowany.

    Co wpłynęło u Ciebie na decyzję zakupu Dim'a? Ciągle się wacham czy w to wejść, czy np. nie lepiej tego poskłDać z oddzielnych komponentów...
    Pzdr
    Ja miałem podobny dylemat, szczególnie że DIMv2 sporo kosztuje ale przekonała mnie dosyć dobra cena wynegocjowana w 1 ze sklepów internetowych ( nie pamiętam dokładnej ceny ale trochę powyżej 2K ) no i pewność że wszystko jest dobrze dobrane - przy pompach na rozdzielaczach nie ma sprzęgła w instalacji no i sprawa sterowania trochę się komplikuje. Doszedłem do wniosku że jednak kupię DIMa bo możliwości konfiguracji tego ustrojstwa są spore i dobrze komunikuje się z kotłem. Pompy za jakiś czas można wymienić na bardziej energooszczędne - to zwykłe grundfosy ( albo kupić DIMa Top - ale tutaj już z ceną pojechali za bardzo ) Doszedłem do wniosku że elektroniki nie jestem w stanie zastąpić, bo cała reszta to zawór 3-drożny, małe sprzęgło i 2 pompy - nic szczególnego.

    grzeniu - z tego co zauważyłem ta centralka potrafi sterować strefami o jednakowej temp zasilania więc u mnie by nie zdała egzaminu, chociaż powiem ci że gdybym teraz kładł instalację to po całości pojechałbym podłogówkę - a wtedy jak najbardziej - dokupić do tego te nowe energooszczędne pompy np po jednej na kondygnację, SCARA z sondą i powinno śmigać wtedy nie ma tej zabawy z osobnymi temperaturami zasilania dla stref.
    Ostatnio edytowane przez ibizpl ; 13-12-2011 o 21:24

  4. #84

    Domyślnie

    ibizpl: teraz po przestawieniu tej zworki, co regulujesz na scarze, a co na kotle?

  5. #85

    Domyślnie

    Cytat Napisał greg28 Zobacz post
    ibizpl: teraz po przestawieniu tej zworki, co regulujesz na scarze, a co na kotle?
    Na scarze reguluję właściwie wszystko za wyjątkiem offsetu i max temp dla strefy bezpośredniej czyli kaloryferków - to na kotle ( prawe pokrętło - ale to Zeus nie wiem jak jest w Vitrixach kw).

    SCAR ma dalej wszystkie swoje funkcje tylko ustawienia dotyczące ogrzewania jak max temp zasilania, offset dotyczą teraz tylko dolnej strefy a nie całości instalacji. Jak przełączę scara na tryb lato to wyłączam obieg podłogówki a kaloryferki mogą pracować dalej dopóki nie wyłączę tyboxa u góry. Generalnie teraz mam 2 niezależne strefy.
    Jeżeli kocioł dostanie żądanie ze scara to grzeje temp 38 st, jak dostanie żądanie z tyboxa na piętrze to grzeje 50 st. Jak obydwie strefy wyślą żądanie to grzeje 50 st i siłownik na zaworze trójdrożnym na DIMie ma trochę pracy ale działa dobrze - strefa niska dalej dostaje 38 st a górna 50 st.

  6. #86

    Domyślnie

    Cytat Napisał ibizpl Zobacz post
    Na scarze reguluję właściwie wszystko za wyjątkiem offsetu i max temp dla strefy bezpośredniej czyli kaloryferków - to na kotle ( prawe pokrętło - ale to Zeus nie wiem jak jest w Vitrixach kw).

    SCAR ma dalej wszystkie swoje funkcje tylko ustawienia dotyczące ogrzewania jak max temp zasilania, offset dotyczą teraz tylko dolnej strefy a nie całości instalacji. Jak przełączę scara na tryb lato to wyłączam obieg podłogówki a kaloryferki mogą pracować dalej dopóki nie wyłączę tyboxa u góry. Generalnie teraz mam 2 niezależne strefy.
    Jeżeli kocioł dostanie żądanie ze scara to grzeje temp 38 st, jak dostanie żądanie z tyboxa na piętrze to grzeje 50 st. Jak obydwie strefy wyślą żądanie to grzeje 50 st i siłownik na zaworze trójdrożnym na DIMie ma trochę pracy ale działa dobrze - strefa niska dalej dostaje 38 st a górna 50 st.
    Też mam scara i tyboxa, az poleciałem do swojego dima do kotłowni otworzyłem go i tam jest płytka na której są tylko 2 zworki S1 i S2, a nie widze takiej nawy, o której ty pisałeś. To na pewno na płytce w dimie jest?

  7. #87

    Domyślnie

    W DIMie na płytce elektroniki po prawej stronie jest taka pionowa szyna ze zworkami z oznaczeniami S25, S26 i S27,
    ( czarna z małymi białymi przełącznikami ) widać ją na schemacie na str 10:
    http://pl.immergas.com/media/dim_v2_...trukcja_pl.pdf

    EDIT: Już się wyjaśniło - patrzę właśnie na instrukcję ze strony immergasa i ten schemat jakiś inny - może masz tą starszą wersję DIMa, ja mam V2, do twojego instrukcja jest tutaj:
    http://pl.immergas.com/media/instrukcja_dim_wk_1.pdf

    A jak jest u ciebie w tej chwili - możesz regulować offset na kotle czy tylko na scarze?

    Poczytam instrukcję tej starszej wersji jak coś wymyślę dam znać.
    Ostatnio edytowane przez ibizpl ; 14-12-2011 o 12:01

  8. #88

    Domyślnie

    Witam
    Nie do konca rozumie dzialanie tej krzywej grzewczej niby wszystko jasne ale......w dzien krzywa na 5 ustawiona, na kotle 33 st (temp na dworze 7 st) w nocy ta sama krzywa na 5 na kotle 42st (temp na dworze 6st) czyli co myślalem że jak ustawie krzywa na okreslonym poziomie to temp zasilania bedzie na stalym poziomie mniej wiecej. Oczywiście Auto adaptacja wyłączona. Jeszcze jedno pytanie czy w sterowniku CARv2 można ustawić max temp zasilania przy krzywej grzewczej ?
    Ostatnio edytowane przez adam998 ; 14-12-2011 o 13:38

  9. #89

    Domyślnie

    Cytat Napisał ibizpl Zobacz post
    W DIMie na płytce elektroniki po prawej stronie jest taka pionowa szyna ze zworkami z oznaczeniami S25, S26 i S27,
    ( czarna z małymi białymi przełącznikami ) widać ją na schemacie na str 10:
    http://pl.immergas.com/media/dim_v2_...trukcja_pl.pdf

    EDIT: Już się wyjaśniło - patrzę właśnie na instrukcję ze strony immergasa i ten schemat jakiś inny - może masz tą starszą wersję DIMa, ja mam V2, do twojego instrukcja jest tutaj:
    http://pl.immergas.com/media/instrukcja_dim_wk_1.pdf

    A jak jest u ciebie w tej chwili - możesz regulować offset na kotle czy tylko na scarze?

    Poczytam instrukcję tej starszej wersji jak coś wymyślę dam znać.
    Offset ustawiam na scarze, wszystkie temperatury min i maksymalne krzywej itd. Na scarze ustawiam tez maksymalną temperature jaka moze byc na zasilaniu. Pokrętła na kotle raczej martwe. Tylko chciałbym te strefy rozdzielić, bo w tej chwili to wygląda tak, ze strefa podłogówki jest nadrzędna w stosunku do strefy grzejnikowej. Nie wiem czy nie spróbować przestawic tej zworki S1, ale czy to cos da czy tylko z kolei strefa grzejników będzie "nadrzędna" w stosunku do strefy podłogówki.

  10. #90

    Domyślnie

    Przeglądam właśnie instrukcję do twojej wersji DIMa i nie widzę tam podobnej opcji jak w V2, u ciebie można praktycznie tylko zdefiniować którą ze stref steruje SCAR - wysoką czy niską. Piszesz że w tej chwili strefa niska jest nadrzędna - co to znaczy? U mnie nawet wcześniej strefy pracowały niezależnie - tzn żądanie z konkretnego sterownika powodowało włączenie się pieca i grzanie tej konkretnej strefy, problemem była tylko temperatura zasilania wspólna dla obu stref no i wg mnie za niska.
    Jak masz ustawioną temperaturę zasilania i jakie temperatury osiągają strefy u ciebie? Jeżeli masz taki sam problem jak ja wcześniej - czyli za niska temp zasilania strefy bezpośredniej, to wygląda na to że bez opcji rozdzielenia temperatury dla stref najlepiej ustawić wyższą np 50 st ( offset - nie temp max - jeżeli masz sondę) - wtedy taką temperaturą piec powinien zasilać strefę bezpośrednią, a strefę niską możesz regulować potencjometrem na DIMie zawór trójdrożny ci ją wyreguluje do zadanej.

  11. #91
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jooo

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam wszystkich "victrix-fanów", wczoraj uruchomiłem (tzn. serwisant) mojego kondensata (VICTRIX X24 2I + Sonda zewnętrzn + CAR V2 + zestaw CWU 200l) i ... prawie nocy nie przespałem, walczyłem, czytałem,ustawiałem, grzebałem, zmieniałem, dziś nawet dzwoniłem do IMMERGASAS-a. O tym potem ).
    Zacząłem ogrzewać gazem, po dwóch latach ogrzewania drewnem i węglem
    (1 rok -1500zł) i tylko drewnem (2 rok -1700zł - buk) dom ok. 160m2 pow. użytkowej (ściany styropian 12cm i dach skośny 15cm + 10 cm wełny - TOPROCK)

    W tym sezonie i przy tych cenach gazu (+ planowana podwyżka), jestem pewien, że doznam szoku.
    No, cóż wygoda kosztuje.

    Od kilku tygodni czytam na różnych forach, o victrixie i wiem, że nic nie wiem ?!
    Trochę się czuję też oszukany przez IMMERGASA, chodzi o dane podawane na stronie, np: CAR V2 pokazuje tylko, że palnik chodzi, a nie pokazuje jego mocy.

    Mam nadzieję, że wspólnie go rozgryziemy i będzie mało pożerał gazu.

    Hydraulik zamontował tylko kocioł i rury. Komin, czujki temperatury, CAR-a i napęd zaworu trójdrogowego sam montowałem i podpinałem. Nie chciałem dać satysfakcji serwisantowi. I dobrze zrobiłem, bo był taki małomówny jak agent wywiadu, strzegący wielkiej tajemnicy.
    Wciskał mi, że nie można ograniczyć max temperatury zasilania CO - i faktycznie się nie da, ale z CARv2, na kotle się mi to się udało - dałem na 50*C.

    Na razie kocioł pracuje idealnie ( 5 dni -25m3), a na kombinacje mam całą zimę

    PS: Najbardziej mnie gryzie ten parametr o bezwładności (od 0-20), za cholerę nie mogę go zrozumieć. Może to błąd w tłumaczeniu, trzeba to sprawdzić w innych wersjach językowych.

    A wracając do tematu, to dzwoniłem dziś do immergasa i dział techniczny twierdzi, że ten parametr mówi o szybkości odczucia ciepła w domu. Gdy dom jest typu kanadyjskiego, to szybko poczujemy ciepło i dlatego kocioł obniża temperaturę zasilania, by w założonym czasie nie była ona za wysoka. Przewidując jakby efekt końcowy. W domu z betonu trzeba wyższą temp. grzać by w zadanym czasie był osiągnięty efekt. Pan z immergasa sprawdzał to w oryginalnej instrukcji (nie tłumaczonej) i rzeczywiście nie ma tam tego od słów "UWAGA". Oto polskie tłumaczenie:
    -"DIMENS/BUILD -bezwładność budynku i instalacji wartość od 1 do 20;ustawienie fabryczne 10. To szybkość reakcji automatyki na zmianę temperatury w pomieszczeniach w zależności od bezwładności budynku i instalacji.

    UWAGA: ponieważ wartości parametru DIMENS/BUILD ustawiane poniżej 10 wpływa na ograniczenie temperatury wody w kotle, przy takich ustawieniach może dochodzić do niedogrzania pomieszczeń."

    Ja po przeczytaniu instrukcji CARv2 myślałem, że przy 20 jest temp. obniżona, a tu odwrotnie ???

    Ja na razie grzeję z autoadaptacją na krzywej nr 3, muszę to poobserwować, jak mnie wkurzy to wyłączę.
    O OFFSET nie piszę, bo AUTOADAPT go wyłącza.

    Aha ,jeszcze nie napisałem, że mam temperaturę ustawioną na 20*C od 16.30 do 22.00 i od 05.30 do 08.00 reszta 18.5*C.
    A dzięki grubej na 8 cm wylewce z podłogówką (tam gdzie płytki, ok. 50m2 ze 160 m2) dziś przez cały dzień kocioł się nie włączył, także w nocy się nie włącza. Jak już pracuje to na niskich temperaturach i cały czas.
    Wcześniej pisałem, że obniżyłem też temp. max w trybie serwisowym na kotle do 50*C.

    W instrukcji w dziale dla serwisu (PROGRAMOWANIE PŁYTY GŁÓWNEJ) jest opisane jak wejść w ten tryb i można tam regulować parametr : S,T i P.
    Fabrycznie jest to 85*C, a obniżenie np. do 50*C powoduje, że na wyjściu CO kocioł nie może mieć więcej i praktycznie nie nie ma pracy na maxa.
    A to przy niskotemperaturowym grzaniu jest ważne.
    W victrixie 24 jest to na stronie 20 par. 3.8.
    Kodu nie trzeba. Kod jest potrzebny, ale do CARv2, do zmiany kilku parametrów.

    PZDR

  12. #92
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jooo

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam998 Zobacz post
    Jeszcze jedno pytanie czy w sterowniku CARv2 można ustawić max temp zasilania przy krzywej grzewczej ?
    Nie można. Można tylko temp. min.

  13. #93
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jooo

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Posty
    4

    Angry

    Witam ponownie.

    Po kilku dniach ustawiania kotła, mam problem z CWU.
    Mam ustawioną CWU na CARv2 na max. 45*C i w trybie komfortu po spadku do 35*C kocioł podgrzewa i jest OK.
    Natomiast w trybie ekonomicznym, wczoraj spadła do 20 i nic?
    Nigdzie nie spotkałem się z parametrem MIN temp CWU?

  14. #94
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jooo

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam998 Zobacz post

    Ja akurat grzeje grzejnikami, tak jak piszesz podłogówka ma dużą bezwładność i napewno trudniej się ja kontroluje.
    Ale w funkcjach specjalnych jest parametr DIMENS/BUILD przy podłogówce powinien być ustawiony na 20 ja mam na 10 ale zastanawiam się nad przestawieniem na 7-8.
    I tu akurat dział techniczny immergasa powiedział mi co innego. Przy 1 grzeje niższą temperaturą niż przy 20. ???
    Wg tego pana chodzi o bezwładność kotła i instalacji CO. I automatyka obniża temp. by w określonym czasie dom nie był przegrzany.

  15. #95

    Domyślnie

    Witam,

    Proszę o radę, Państwa opinie na temat sterownika dla kotła Immergas Victrix X 24 2 l.

    Charakterystyka:
    Dom nowy dla 4 osobowej rodziny częściowo podpiwniczony- 180m2 pow uzytkowej (ogrzewanej) + piwnica/kotłownia (nieogrzewana).
    50m2 podłogówki, reszta nowe grzejniki -> prawdodpodobnie wybór padnie na KERMI.
    Parter + poddasze użytkowe, bryła tradycyjna - dach dwuspadowy, bez okien dachowych.
    Ściany zewnętrzne z MAX 28cm + 15cm styro grafit - współczynnik 0,32.
    Stropodach ocieplony styro 20cm - współczynnik 0,40. Na ślepych wylewkach 12 cm styro.
    Okna MS Tytan Thermo 3 szyby. Instalacja pod rekuperator - ale będzie założony dopiero od 2014/2015.
    Dwie łazienki, 1 kuchnia - wymuszony obieg ciepłej wody użytkowej.

    Max moc wszystkich grzejników wymiarowanych do pracy przy temp 55/40/20 wynosi 12 kW. Wychodzi średnio około 65 - 80W/m2 i odpowiednio 28 - 31 W/m3 - czy to dużo, mało ? - może w sam raz ?

    Mój wybór wstępnie padł na Immergas Victrix X 24 2 I + zasobnik 160l + czujnik pogodówki + sterownik.......... i w STEROWNIKU właśnie mam problem.
    Czy ktoś z Was przetestował kocioł Immergas + sterownik bezprzewodowy z serii TYBOX np. 810/811/lub 820 ??
    Zależy mi na sterowaniu bezprzewodowym bo np. będę chciał szybko podnieść temperaturę w łazience to zaniosę tam sterownik i ustawię wyższą teperaturę. Zakładam, że w praktyce piec wyłączy się szybciej jeśli sterownik będzie w małej, wyposażonej w dużą moc cieplną grzejników łazience, niż w przypadku gdyby sterownik był w salonie, gdzie czas do podniesienia temperatury o np. 3st będzie o 100% dłuższy niż czas dla łazienki....

    Czytałem jednak, że TYBOX nie potrafi sterować pogodówką, krzywą grzewczą ani temperaturą c.w.u. - jedyn słowem potrafi tylko ułamek tego co przewodowy CAR V2 - stąd pytanie do Państwa jak to z tym jest w praktyce i czy wg Was lepiej mieć przewodowy CAR V2 - zamontowany na stałe w np. najzimniejszym pokoju i stamtąd sterować krzywą grzewczą, temperaturą c.o. i temperaturą c.w.u., czy może lepiej mieć bezprzewodowego TYBOX'a a sterowanie bardziej zaawansowane realizować bezpośrednio z panelu LCD kotła w kotłowni ?? czy wogóle da się z kotła sterować np. krzywą grzewczą, temperaturami c.o., c.w.u. i pozostałymi "bajerami " ??

    Będę wdzięczny za podzielenie się Państwa doświadczeniem i opiniami - gdyż ja swoją wiedzę w tym zakresie zgłębiam dopiero może 2 tygodnie, fachowcem nigdy nie będę, a jednak chcę świadomie wybrać najlepsze rozwiązanie.

    Pozdrawiam,
    Krzysztof
    Ostatnio edytowane przez krisrad ; 04-01-2012 o 20:48

  16. #96

    Domyślnie

    A ja dodam jedną dosyć ważną rzecz. Pompka obiegowa.
    Jest w tym kotle dosyć mocna i prądożerna. Ustawiona standardowo na 3 bieg zżera 100W.
    Na dobę wyjdzie 2,4kWh (moje dzienne zużycie wraz z indukcją to 9-10kWh więc ta cholerna pompka to 25% mojego dziennego zużycia).
    Ale zmieniłem na 1 bieg (45W) i ku mojemu zdziwieniu pomieszczenia są dogrzewane i to nawet równiej (mniejsze różnice na w pełni otwartych obiegach).
    Lekka regulacja i jest idealnie.
    Więc co mnie cieszy to to, że pompka na 1 biegu daje radę z 600metrową podłogówką.
    A dzienne jej zużycie to lekko ponad 1kWh. Ujdzie. Te 100W mnie tak bolało,...
    Projekt Malachit z Archetonu. 155m2 podłogi (ok. 125m2 pu).Mieszkam od 23.09.2011!
    BK24cm+16cm styr. Poddasze żelbet+25cm styr. Podłogi 10cm styr + panele.
    WM+reku+GWC. 100% podłogówka, PPC Hewalex 300l+Immergas 12kW. Kominka brak.
    Dziennik Budowy Update 05.10.2011
    Komentarze do Dziennika Budowy

  17. #97
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Zmniejszenie obrotów pompy może mieć zły wpływ na odbiór ciepła z wymiennika i jego zbytnie przegrzewanie. pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  18. #98

    Domyślnie

    Przy zasilaniu podłogówki? No co ty...
    Teraz powrót ma 25st, zasilanie 29st.
    Przy trzecim biegu było to 24/27st. Nie za duża różnica...
    A z reguły liczymy przecież dla dt=10st...
    Podłoga ma przy tym 21,5-22,5st (panele) i 24st (płytki).
    Projekt Malachit z Archetonu. 155m2 podłogi (ok. 125m2 pu).Mieszkam od 23.09.2011!
    BK24cm+16cm styr. Poddasze żelbet+25cm styr. Podłogi 10cm styr + panele.
    WM+reku+GWC. 100% podłogówka, PPC Hewalex 300l+Immergas 12kW. Kominka brak.
    Dziennik Budowy Update 05.10.2011
    Komentarze do Dziennika Budowy

  19. #99
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Nie zauważyłem, że u Ciebie cwu z innego źródła. pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  20. #100

    Domyślnie

    Witam

    A czy może ktoś z posiadaczy Victrix-a ma również kominek z płaszczem wodnym ?
    Zastanawiam się właśnie nad takim rozwiązaniem. Victix 24 główne źródło ciepła + kominek z PW dodatkowe źródło.

    pozdrowienia

Strona 5 z 205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony