dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 88 z 205
Pokaż wyniki od 1.741 do 1.760 z 4097
  1. #1741

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Pompa nawet poprzedniego Victrixa bez problemu obsłuży taką instalację (1100m po max 90m), tym bardziej, że pętli jest sporo.
    |Albo rotametry kiepskie, albo średnice dobiegów do rozdzielaczy za małe.
    Ja planuję odpalić na pompie w piecu Victrix 12 TT podłogówkę: jakieś 1400m rury 18mm (18 obiegów/2 rozdzielacze prandelli) obiegi po około 80-90m.
    Dojścia do rozdzielaczy - rura miedziana 28mm. Ruszał będę w pierwszej połowie listopada.
    Dam znać jak poszło ( na wszelki wypadek pociągnąłem zasilanie do rozdzielaczy gdyby piec nie dał rady).

    BTW dwa pytania:

    Czy jak wylewki cementowe pod podłogówkę leżą już prawie rok to muszę je wygrzewać ?
    Czy inwesować od razu w sterownik CARv3 czy na razie lecieć na ustawieniach w piecu?

    Planowałem odpalić piec tak aby utrzymać około 15 stopni w domu przez zimę na potrzeby prac wykończeniowych.

  2. #1742

    Domyślnie

    Witam wszystkich na forum
    Przeglądając ten temat dochodzę do wniosku, że mój układ jest niestety przekombinowany, ale tak wyszło i próbuje sobie z tym jakoś poradzić.
    Dom w zabudowie szeregowej - dwa poziomy, razem 120m2
    - na parterze ogrzewanie podłogowe - 4 pętle
    - na piętrze - 3 kaloryfery i drabinka w łazience
    Piec - Zeus Superrior 24 (wartości C.O. zmniejszone przez serwisanta) + DIM erp niska/wysoka temperatura + SCAR na parterze + sonda na zewnątrz

    Ustawienia na DIMie
    ustawienia przełączników w DIM
    S25; 1=ON
    S25; 2=OFF
    S25; 3=OFF

    S26; 4=ON - strefa główna - niska temp
    S26; 5=OFF - scar kontroluje strefę niskiej temp
    S26; 6=OFF

    S27; 7=OFF
    S27; 8= nie używane
    S27; 9=OFF

    W poprzednią zimę mieszkanie było wygrzewane, temperatura ustawiona była wysoko, więc kocioł pracował w trybie ciągłym.
    Teraz kiedy już mieszkamy postanowiłem powoli uruchamiać grzanie i zacząć ustawiać wszystkie parametry. Obecnie próbuje uruchomić jedynie obieg podłogówki
    Stąd moje pytania:
    1. Czy przy takich temperaturach jak obecnie (od 3 stopni w nocy do 10 w południe) jest szansa na uruchomienie podłogówki aby było odczuwalna lekko ciepła podłoga. SCAR pokazuje temp z przedziału 19.5-20.5 stopnia.
    Przy niskich temperaturach zasilania (30 stopni) piec uruchamia palnik, podgrzewa, wzrasta temperatura zasilania, po chwili się wyłącza, temperatura obiegu zaczyna spadać i piec ponownie na moment odpala i tak w kółko.
    2. Jak wpływ ma trymer do regulacji temperatury na karcie dim ? Bo w tej chwili mogę na SCAR ustawić temperature zasilania, na piecu również aktywne jest pokrętło do temperatury - jeżeli dobrze zrozumiałem to ono reguluje obieg wysokiej temperatury i jeszcze pozostaje ten trymer którym też można regulować temperature.
    Będę wdzięczny z sugestie, ciężko niestety wyłapać z całego wątku potrzebne informację

  3. #1743

    Domyślnie

    Cytat Napisał middam Zobacz post
    mój układ jest niestety przekombinowany
    Co w tym układzie jest przekombinowane?
    Odnośnie punktu 2, jeśli masz na myśli trymer w DIM to służył on do ustawienia temperatury zasilania strefy niskiej temperatury (przynajmniej w poprzedniej wersji, nie ERP).

  4. #1744

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal222 Zobacz post
    Co w tym układzie jest przekombinowane?
    Czytając forum wychodzi, że kocioł jest przewymiarowany (jednak tak wyliczył sobie deweloper, nie było też miejsca na kotłownie i mniejszy piec z zasobnikiem) i prostsze do wysterowania byłby układ sama podłogówka lub same grzejniki

    Cytat Napisał michal222 Zobacz post
    Odnośnie punktu 2, jeśli masz na myśli trymer w DIM to służył on do ustawienia temperatury zasilania strefy niskiej temperatury (przynajmniej w poprzedniej wersji, nie ERP).
    A czy to ustawienie jakoś wpływa na ustawienia na SCAR, muszą być takie same wartości ? Jeżeli na sterowniku mam temp zasilania na 35 stopnie to trymerem też ustawiam na podobną*?

  5. #1745

    Domyślnie

    Cytat Napisał middam Zobacz post
    Czytając forum wychodzi, że kocioł jest przewymiarowany (jednak tak wyliczył sobie deweloper, nie było też miejsca na kotłownie i mniejszy piec z zasobnikiem) i prostsze do wysterowania byłby układ sama podłogówka lub same grzejniki



    A czy to ustawienie jakoś wpływa na ustawienia na SCAR, muszą być takie same wartości ? Jeżeli na sterowniku mam temp zasilania na 35 stopnie to trymerem też ustawiam na podobną*?
    Trymetrem ustawiasz krzywą dla mieszacza jeśli masz pod DIM podłączoną drugą sondę zewn., a jeśli nie masz sondy to tam ustawiasz max. temp. jaką ma pudzczać mieszacz, to na wypadek gdy chodzi układ wysokiej i niskiej temp., bo w Superiorach masz możliwość ustawienia osobnych krzywych dla obu układów (jedną ustawisz na SCAR a drugą na kotle). Gdy pracuja oba układy grzanie odbywa sie na podstawie krzywej ukladu wysokiej temperatury. Po to jest ten trymetr, aby zabezpieczyć podłogowkę i nie musi byc ustawiony tak jak krzywa na SCAR

  6. #1746

    Domyślnie

    No to problem trymera wyjaśniony.
    Jeżeli dobrze zrozumiałem to krzywą grzania wyznaczają 4 parametry ustawione na kotle - P66 - A,B,C,D.
    A ustawienie temperatury na SCAR powoduje przesunięcie offsetu - tak wynika z instrukcji.

  7. #1747
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Eszi1980

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Janinów
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    Sonda w DIM steruje tylko zaworem mieszającym, ani CAR ani kocioł nawet nie wie, że taka sonda jest podłączona.
    Wcześnie już CAR pracował w trybie "zima"? Na zmianę ustawień temp. CWU reaguje? W trybie "Automatycznym" można zmieniać nastawy, albo wejść w "Wymuszony"? Może odłączenie by pomogło, ale musiało by trwać ponad 8 godzin, bo tyle trwa podtrzymanie pamięci.
    Dzięki za zainteresowanie. Już wszystko ok, moje niedopatrzenie, pomyliłem ikonki na CAR. Korzystając z okazji, nie wiem czy mnie pamiętasz? Mam kocioł Victrixx TT i doczekałem się gazu ziemnego, męczyłem się kiedyś z butlami. Ale do rzeczy. Mam już także drugą sondę zewnętrzną, czyli jedna pod DIM TOP Abt, druga pod kocioł. Posiadam CAR V2 na dole, na górze Tyboxa, ustawienia:
    R12 na 2 (zasilanie w karcie stref 35-50) . W domu dół podłogówka, góra grzejniki i podłogówka w łazience. Czy w związku z drugą sondą, CARem (pokrętłem z grzejnikiem) w dalszym ciągu reguluje temperaturę zasilania, tak jak bez sondy? Ustawienia na CAR: Temp. zasilania 35 (CH MIN), temp. Zasilania obiegu grzewczego przy 1 stopniu na zewnątrz: 41, OFFSET: 0.0 , BUILD: 1, Autoadaptacja: off.

    W ustawieniach kotła parametr P6 ustawiony na 0.

    Grzejniki delikatnie ciepłe.

    Chce mieć ekonomicznie, ale nie wiem czy pamiętam z ubiegłego roku wszystkie twoje wskazówki.

    Mogę Cię uprzejmie prosić o korektę ustawień, gdyż zresetowałem CAR-a.

  8. #1748
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Eszi1980

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Janinów
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał Eszi1980 Zobacz post
    Dzięki za zainteresowanie. Już wszystko ok, moje niedopatrzenie, pomyliłem ikonki na CAR. Korzystając z okazji, nie wiem czy mnie pamiętasz? Mam kocioł Victrixx TT i doczekałem się gazu ziemnego, męczyłem się kiedyś z butlami. Ale do rzeczy. Mam już także drugą sondę zewnętrzną, czyli jedna pod DIM TOP Abt, druga pod kocioł. Posiadam CAR V2 na dole, na górze Tyboxa, ustawienia:
    R12 na 2 (zasilanie w karcie stref 35-50) . W domu dół podłogówka, góra grzejniki i podłogówka w łazience. Czy w związku z drugą sondą, CARem (pokrętłem z grzejnikiem) w dalszym ciągu reguluje temperaturę zasilania, tak jak bez sondy? Ustawienia na CAR: Temp. zasilania 35 (CH MIN), temp. Zasilania obiegu grzewczego przy 1 stopniu na zewnątrz: 41, OFFSET: 0.0 , BUILD: 1, Autoadaptacja: off.

    W ustawieniach kotła parametr P6 ustawiony na 0.

    Grzejniki delikatnie ciepłe.

    Chce mieć ekonomicznie, ale nie wiem czy pamiętam z ubiegłego roku wszystkie twoje wskazówki.

    Mogę Cię uprzejmie prosić o korektę ustawień, gdyż zresetowałem CAR-a.
    Ach i modulacja on czy off?

  9. #1749

    Domyślnie

    Cytat Napisał middam Zobacz post
    Jeżeli dobrze zrozumiałem to krzywą grzania wyznaczają 4 parametry ustawione na kotle - P66 - A,B,C,D.
    A ustawienie temperatury na SCAR powoduje przesunięcie offsetu - tak wynika z instrukcji.
    Nie wiem jaki parametr wyznacza krzywą w Zeusie Superiorze, nie widziałem instr. od niego. W mojej instr. od DIM napisano, że: w przypadku współpracy płyty DIM z automatyką kotłów Superior, z wykorzystaniem komunikacji IMG BUS na panelu kotła w menu ZONE można ustawić przesunięcie równoległe krzywej grzewczej (offset) dla tego układu. a krzywą wybierasz trymetrem w DIM

  10. #1750

    Domyślnie

    Cytat Napisał Eszi1980 Zobacz post
    Korzystając z okazji, nie wiem czy mnie pamiętasz? Mam kocioł Victrixx TT i doczekałem się gazu ziemnego, męczyłem się kiedyś z butlami. Ale do rzeczy. Mam już także drugą sondę zewnętrzną, czyli jedna pod DIM TOP Abt, druga pod kocioł. Posiadam CAR V2 na dole, na górze Tyboxa, ustawienia:
    R12 na 2 (zasilanie w karcie stref 35-50) . W domu dół podłogówka, góra grzejniki i podłogówka w łazience. Czy w związku z drugą sondą, CARem (pokrętłem z grzejnikiem) w dalszym ciągu reguluje temperaturę zasilania, tak jak bez sondy? Ustawienia na CAR: Temp. zasilania 35 (CH MIN), temp. Zasilania obiegu grzewczego przy 1 stopniu na zewnątrz: 41, OFFSET: 0.0 , BUILD: 1, Autoadaptacja: off.

    W ustawieniach kotła parametr P6 ustawiony na 0.

    Grzejniki delikatnie ciepłe.

    Chce mieć ekonomicznie, ale nie wiem czy pamiętam z ubiegłego roku wszystkie twoje wskazówki.

    Mogę Cię uprzejmie prosić o korektę ustawień, gdyż zresetowałem CAR-a.
    Przypominam sobie dyskusję, ale nie pamiętam co konkretnie z tego wynikło. Odszukaj posty.
    Jeśli masz sondę podpiętą do kotła, to pokrętłem z grzejnikiem na CAR, nadal ustalasz temp. zasilania wybierając krzywą grzewczą (bez sondy ustalasz konkretną stałą temp.).
    Ustawisz: CAR-praca w trybie ON/OFF, "BUILD" na 1, Autoadaptacja-OFF, skoro masz drugą cz. pogodową pod DIM, to trymetrem R12 teraz wybierasz krzywą(bez sondy ustalasz temp. max jaką ma puścić mieszacz) , która będzie sterowała pozycją mieszacza (mi akurat pasowała krzywa 1.5, czyli pozycja między 1 a 2) , S26; 6 OFF czyli zakres 25-50*C.
    Nie pamiętam jak masz ustawione na kotle T.min i T.max zasilania, więc nie powiem jaka krzywa, jednak ja w okolicach T. zewn=0*C na zasilaniu było 40-41*C. P6 na 0

  11. #1751

    Domyślnie

    W instrukcji do SCAR na stronie 12 jest informacja

    Współpraca sterownika z kotłem
    Aby sterownik mógł poprawnie sterować pracą kotła, pokrętło wyłącznika głównego na kotle musi być bez-względnie ustawione w pozycji LATO/STEROWNIK


    Jak to się ma do ustawień na DIM kiedy zworka S26;5 jest na OFF - (w zależności od modelu instrukcja podaje:
    -SCAR kontroluje odpływ strefy główne
    lub
    Przełączanie trybów Lato / Zima dotyczy tylko strefy, Ustawianie temperatury zasilania dotyczy strefy do której przyporządkowany jest Super CAR

    Czy przy takim ustawieniu kocioł powinien pracować jednak w trybie zima, jeżeli jest na lato to wtedy brak kontroli nad strefą wysokiej temperatury

  12. #1752

    Domyślnie

    Cytat Napisał middam Zobacz post
    W instrukcji do SCAR na stronie 12 jest informacja

    Współpraca sterownika z kotłem
    Aby sterownik mógł poprawnie sterować pracą kotła, pokrętło wyłącznika głównego na kotle musi być bez-względnie ustawione w pozycji LATO/STEROWNIK


    Jak to się ma do ustawień na DIM kiedy zworka S26;5 jest na OFF - (w zależności od modelu instrukcja podaje:
    -SCAR kontroluje odpływ strefy główne
    lub
    Przełączanie trybów Lato / Zima dotyczy tylko strefy, Ustawianie temperatury zasilania dotyczy strefy do której przyporządkowany jest Super CAR

    Czy przy takim ustawieniu kocioł powinien pracować jednak w trybie zima, jeżeli jest na lato to wtedy brak kontroli nad strefą wysokiej temperatury
    Ja nie mam Superiora, ale o ile dobrze pamiętam stare instrukcje, to było tak: na kotle ustawiasz Lato/sterownik i wtedy tylko sterownikiem SCAR zarządzasz trybami lato/zima oraz temperaturą/krzywą strefy, do której przyporządkowany jest SCAR -jeśli S26;5 w DIM jest OFF (jeżeli jest ON to zarządza wszystkimi strefami i temp. wszystkich stref )
    Strefa wysokiej temperatury jest kontrolowana przez inny sterownik np TYBOX i jeśli on jest włączony, to uruchamia kocioł gdy ustawiona temp. żądana jest niższa.W takim przypadku i ustawieniu przełącznika S26;5 na OFF, krzywą w poprzednich Superiorach dla strefy wysokiej temperatury ustawiało się pokrętłem na kotle, jeśli dobrze pamiętam.
    Wtedy jak żądanie przyjdzie od SCARa to grzeje wg krzywej dla niskiej temp, jak od sterownika drugiego to krzywą wysokiej temp. a jak z obu stref, to grzeje krzywą wysokiej temperatury, a niska jest zabezpieczona krzywą lub stałą temp. ustawioną trymetrem R12/R13 w DIM.
    U mnie gdzie jest prostsza elektronika, automatycznie po podłączeniu CARa , pokrętła CO i CWU oraz pewne funkcje typu Lato/Zima nie działają z poziomu kotła.
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 07-10-2016 o 15:02

  13. #1753
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Eszi1980

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Janinów
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    Przypominam sobie dyskusję, ale nie pamiętam co konkretnie z tego wynikło. Odszukaj posty.
    Jeśli masz sondę podpiętą do kotła, to pokrętłem z grzejnikiem na CAR, nadal ustalasz temp. zasilania wybierając krzywą grzewczą (bez sondy ustalasz konkretną stałą temp.).
    Ustawisz: CAR-praca w trybie ON/OFF, "BUILD" na 1, Autoadaptacja-OFF, skoro masz drugą cz. pogodową pod DIM, to trymetrem R12 teraz wybierasz krzywą(bez sondy ustalasz temp. max jaką ma puścić mieszacz) , która będzie sterowała pozycją mieszacza (mi akurat pasowała krzywa 1.5, czyli pozycja między 1 a 2) , S26; 6 OFF czyli zakres 25-50*C.
    Nie pamiętam jak masz ustawione na kotle T.min i T.max zasilania, więc nie powiem jaka krzywa, jednak ja w okolicach T. zewn=0*C na zasilaniu było 40-41*C. P6 na 0
    Dziękuje. Tryb on/off w CAR to modulacja?
    Na CAR mam CH MIN 35 to jest T.min?
    Temperatury na DIM mam 35-50, tak mam ustawione na karcie.
    Przy takim CH MIN 35 na CAR, mam 45 na wyświetlaczu kotła, przy krzywej 3.0, wyłączonych przez Tyboxa grzejnikach.
    Pokrętłem z grzejnikiem na CAR, ustalam krzywą dla całej instalacji, czy tylko grzejników? Podłogówką steruje R12, a sonda pod DIMem, co powoduje?

  14. #1754
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Eszi1980

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Janinów
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    74

    Domyślnie

    Parametr t0 w kotle czyli min. Temp. Pracy na c.o fabrycznie 25, mogę zejść do 20.
    Parametr t1 w kotle czyli max. Temp. Pracy na c.o fabrycznie 85

    Pytania
    Skoro mam na karcie DIM TOP Abt S26 (max 50)ustawiony na off,a parametr S27 (min 35) na on, to na CAR v2 ile powinienem ustawić CH MIN - 35? Tyle mam ustawione na CAR, krzywa 3.0, 2 sondy zewnętrzne (jedna kocioł, druga DIM), przy temp. Zewnętrznej 6 stopni.
    Minęło 24 h i niedawno, nie było mnie w domu w ciągu dnia, obie pompy w DIM stanęły. Temperatura na wyświetlaczu kotła 45 (chyba temperatura powrotu) od 1 h, i nie maleje.
    Temperatura w DIM : MB to chyba podłogówka- 35, MA to chyba grzejniki- 40.
    W domu komfortowo.
    Ale czy to ekonomicznie. Podłogówka i grzejniki na piętrze, raczej szybko nie stygną, bo widać po temp. na wyświetlaczu kotła że nie spada. Dla moich grzejników musi być 40 stopni, to już wiem.
    Jakieś sugestie?

  15. #1755

    Domyślnie

    Czy pompa w vitrix która jest zainstalowana w piecu obsługuje tylko ogrzewanie, czy też ciepłą wodę użytkową. Czy musi być dodatkowa pompa kupiona do CWU?

  16. #1756
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Eszi1980

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Janinów
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał meczesiu Zobacz post
    Czy pompa w vitrix która jest zainstalowana w piecu obsługuje tylko ogrzewanie, czy też ciepłą wodę użytkową. Czy musi być dodatkowa pompa kupiona do CWU?
    Do cieplej wody wystarczy, do c.o. raczej nie wszystko zależy od wielu czynników.

  17. #1757

    Domyślnie

    Cytat Napisał meczesiu Zobacz post
    Czy pompa w vitrix która jest zainstalowana w piecu obsługuje tylko ogrzewanie, czy też ciepłą wodę użytkową. Czy musi być dodatkowa pompa kupiona do CWU?
    wystarczy, nie musisz dawać dodatkowej pompy

  18. #1758

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    S6 na razie nie zmieniaj. W razie czego, podniesiesz sobie przy silnych mrozach, jeśli się okaże że 60°C nie wystarcza. Ja mam S5 ustawione na 27°C, ale ja nie stosuję ciągłej pracy kotła, ja grzeję ON/OFF i mam wszędzie podłogowe.
    S5 ustawiłem na 30 st.C, przy obecnych temp, ładnie dogrzewa do zadanych 22 st. C. w dzień praktycznie się nie odpala , za to w nocy potrafi spalić 6m3, minus oczywiście c.w.u /4 pełne wanny/ ok.1,2m3 , myślisz że można coś jeszcze próbować oszczędzić?

    dzisiaj dobowe zużycie spadło do 4,2m3
    Ostatnio edytowane przez kumorow ; 08-10-2016 o 06:04

  19. #1759

    Domyślnie

    Cytat Napisał Eszi1980 Zobacz post
    Do cieplej wody wystarczy, do c.o. raczej nie wszystko zależy od wielu czynników.
    Od jakich. Czynników? Ub mnie 9 obwodów od 60-90 m Max, cwu bez cyrkulacji , zasobnik 100 l

  20. #1760
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Bez problemu da radę.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 88 z 205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony