dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar irasos
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Wielkopolska
    Kod pocztowy
    61-160
    Posty
    131
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie Słupy żelbetowe w ścianach nośnych, jakie mają zadanie ?

    Witam.
    Mam projekt Z69 i w nim są do zastosowania słupy żelbetowe w ścianach nośnych, są one od ławy fundamentowej do wieńca. W kilku realizacjach inwestorzy takie słupy zastosowali w innych nie. Mój dom będzie zgodny z projektem bez stropu z dachem z wiazarów prefabrykowanych, budował będę z gazobetonu. Czy można z tych słupów zrezygnować ? Jakie one maja zadanie ? Nie mam jeszcze kierownika budowy więc nie mam kogo o to spytać.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.218

    Domyślnie

    Masz wybudowac dom zgodnie z projektem koniec kropka.

    Słupy sa po to by przenosic obciązenia lub usztywniac ścianę, lub to i to

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Masz wybudowac dom zgodnie z projektem koniec kropka.

    Słupy sa po to by przenosic obciązenia lub usztywniac ścianę, lub to i to
    jw. ściany w tym projekcie nie są usztywnione i po to są trzpienie. Ale co się tak boisz tych trzpieni? To jest banalna sprawa z wykonaniem a i koszt niewielki. Razem z wieńcem na ścianie stworzą odpowiedni układ.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar irasos
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Wielkopolska
    Kod pocztowy
    61-160
    Posty
    131
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Czy w przypadku gdy pojawiają się ściany nośne wewnętrzne i strop to takie trzpienie są wtedy niepotrzebne ? Jak od izolować takie trzpienie od ławy fundamentowej, czy można zastosować izolację z papy lub folii przeplatając ją między prętami ? Czy można zastosować kształtki U, pełniły by one zadanie szalunku ale też może by przez to zmniejszyć mostki termiczne chyba że nie będzie takich mostków lub będą nawet gdy takie kształtki zastosuje ? Gdzieś widziałem że takie kształtki na takie trzpienie ktoś zastosował.
    Ostatnio edytowane przez irasos ; 12-11-2011 o 08:33

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.218

    Domyślnie

    Cytat Napisał irasos Zobacz post
    czy w przypadku gdy pojawiają się ściany nośne wewnętrzne i strop to takie trzpienie są wtedy niepotrzebne ?
    Do usztywnienia często nie, ale do przeniesienia "dużych" obciążeń np masz podciąg który opiera sie na ścianie i który przenosi sporo obciążeń murujesz np z gazbetonu wówczas dajesz pod podciągiem rdzeń.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał irasos Zobacz post
    Witam.
    Mam projekt Z69 i w nim są do zastosowania słupy żelbetowe w ścianach nośnych, są one od ławy fundamentowej do wieńca. W kilku realizacjach inwestorzy takie słupy zastosowali w innych nie. Mój dom będzie zgodny z projektem bez stropu z dachem z wiazarów prefabrykowanych, budował będę z gazobetonu. Czy można z tych słupów zrezygnować ? Jakie one maja zadanie ? Nie mam jeszcze kierownika budowy więc nie mam kogo o to spytać.
    Jeżeli robisz zmiany w projekcie opisane jak powyżej to na Twoje pytanie odpowie konstruktor adaptujący ten projekt po przeanalizowaniu konstrukcji a nie kierownik budowy.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał irasos Zobacz post
    Czy w przypadku gdy pojawiają się ściany nośne wewnętrzne i strop to takie trzpienie są wtedy niepotrzebne ? Jak od izolować takie trzpienie od ławy fundamentowej, czy można zastosować izolację z papy lub folii przeplatając ją między prętami ? Czy można zastosować kształtki U, pełniły by one zadanie szalunku ale też może by przez to zmniejszyć mostki termiczne chyba że nie będzie takich mostków lub będą nawet gdy takie kształtki zastosuje ? Gdzieś widziałem że takie kształtki na takie trzpienie ktoś zastosował.
    Zwykle trzpienie nie są potrzebne gdy ściany nośne zewnętrzne są usztywnione poprzecznie odpowiednio rozstawionymi ścianami nośnymi wewnętrznymi. Strop żelbetowt też ma "pozytywny" wpływ na sztywność ścian nośnych w przeciwieństwie do wiązarów.

    Trzpieni się nie odcina od ławy izolacją typu papa, zwykle izoluje się bitumem, na upartego można by zastosować na połączeniu ława-trzpień izolację np. Izohan Ekofolia.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    antech

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Białystok
    Posty
    553

    Domyślnie

    kształtki do rdzeni usztywniających , możesz zastosować, jeżeli trzpienie jednoczesnie podpierają podciąg (siły skupione) to musisz pilnować przekroju rdzenia.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar BiG35
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    321

    Domyślnie

    Może bez tych słupów się nie zawali, ale samodzielnie nic nie zmieniaj. Lepiej je zrób. Koszt niewielki a przeprojektowanie też kosztuje.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aedifico Zobacz post
    ...Strop żelbetowt też ma "pozytywny" wpływ na sztywność ścian nośnych w przeciwieństwie do wiązarów...
    Chodzi o wiązary jako (też) strop drewniany zamiast monolitu?

    Bo wiązary same w sobie (tak mi się wydawało) mają chyba m.in tę przewagę na tradycyjną więźbą że nie "rozpychają" ścian na boki (siły działają w tylko dół na mur)? Pytam bo mam nad piętrem w projekcie właśnie wiązary, a ściany bez trzpieni (oczywiście wieniec jest).

    PS. Poprzeczne ściany działowe jak sądzę również usztywniają ściany nośne?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Chodzi o wiązary jako (też) strop drewniany zamiast monolitu?

    Bo wiązary same w sobie (tak mi się wydawało) mają chyba m.in tę przewagę na tradycyjną więźbą że nie "rozpychają" ścian na boki (siły działają w tylko dół na mur)? Pytam bo mam nad piętrem w projekcie właśnie wiązary, a ściany bez trzpieni (oczywiście wieniec jest).

    PS. Poprzeczne ściany działowe jak sądzę również usztywniają ściany nośne?
    Wiązary faktycznie nie przenoszą sił poziomych na mury ale ich też w żaden sposób nie usztywniają tak jak robi to strop żelbetowy będący "sztywną tarczą".
    Ściany działowe nie usztywniają ścian nośnych.

    Znam przypadek na dolnym śląsku zamiany projektu, wstawienia wiązarów i wyboczenia ścian w budynku - zrezygnowano przy okazji ze ścian usztywniających.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aedifico Zobacz post
    Wiązary faktycznie nie przenoszą sił poziomych na mury ale ich też w żaden sposób nie usztywniają tak jak robi to strop żelbetowy będący "sztywną tarczą".
    OK, ale zakładając że robię strop drewniany, tradycyjna więźba nie ma pod tym względem przewagi nad wiązarami (raczej przeciwnie)?
    Rozmawiałem ostatnio z budowlańcem (murarzem) który krzywił się na te moje prefabrykowane "patyczki" w konstrukcji dachu, mówił że on radzi robić trzpienie i więźbę tradycyjną.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    SKUT13

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aedifico Zobacz post
    Ściany działowe nie usztywniają ścian nośnych.
    To nie jest prawda. W pewnych warunkach przy spełnieniu określonych wymagań ściany działowe mogą pełnić funkcję usztywniającą ścian nośnych
    O tym decyduje projektant konstrukcji. W żadnym wypadku wykonawca, inwestor czy nawet kierownik budowy.
    Ostatnio edytowane przez SKUT13 ; 31-12-2011 o 11:58

  14. #14

    Domyślnie

    Czy ma znaczenie sposób wiązania rdzeni bloczkami? Najczężciej spotyka się słupy o prostych krawędziach ale widziałem też i takie:



    Czym to jest kierowane? Słyszałem że na miejscach łączenia takich rdzeni pojawiać się mogą pęknięcia z czasem, widoczne oczywiście od wewnątrz domu, czy zrobienie na taką przekładkę pozwoli to nieco zniwelować?

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    Czy ma znaczenie sposób wiązania rdzeni bloczkami? Najczężciej spotyka się słupy o prostych krawędziach ale widziałem też i takie:



    Czym to jest kierowane? Słyszałem że na miejscach łączenia takich rdzeni pojawiać się mogą pęknięcia z czasem, widoczne oczywiście od wewnątrz domu, czy zrobienie na taką przekładkę pozwoli to nieco zniwelować?
    Ciekawe. Zapewne sporo forumowiczów ma domy z trzpieniami, więc ..ręka w górę u kogo popękało!
    U mnie pęknięć nie widać po kilku miesiącach.
    Co do zdjęcia - jak dla mnie nie jest to celowe działanie, tylko wykorzystanie materiału, który został po cięciu SILKI. Widać też brak konsekwencji (jeśli to było celowe działanie ) przy ścianach szczytowych.Tam również beton a "wiązania" brak.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.218

    Domyślnie

    Te schodki to brak docinania przez murarzy końcówek na równo, przyspiesza pracę /murowanie/ . Praktycznie nie utrudnia szalowania rdzeni, czasem trzeba szerszy blat , ale ilość mocowań taka sama jak prostego rdzenia. Rysy wewątrz występuje raczej z powodu różnych materiałów i przy zbyt słabo położonym tynku za cienko, mogą się pojawię na styku, siatki temu zapobiegają -raczej nie są to rysy ze względu na różnice obciążeń.

    Ryzyko tego rozwiązania jest takie że beton może łatwiej się zawiesić i pod tymi półkami mogą wystąpić raki - używanie wibratora temu zapobiega, nie łopatą w szalunek tylko buława w beton.

  17. #17

    Domyślnie

    Przy cegłach pełnych (płaska krawędź) sztraby zastępują kotwienie muru w słupie ( analogicznie jak przy systemie rugliwo-słupowym i wypełnieniem ceglanymi gdzie wwierca się w słup kotwy.
    Wg. mnie sztraby nie są potrzebne przy rdzeniach w ścianach domów, gdzie strop dociska wszystko i spaja ( przy halach bym je widział bardziej)

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.915

    Domyślnie

    Cytat Napisał irasos Zobacz post
    Witam.
    Mam projekt Z69 i w nim są do zastosowania słupy żelbetowe w ścianach nośnych, są one od ławy fundamentowej do wieńca. W kilku realizacjach inwestorzy takie słupy zastosowali w innych nie. Mój dom będzie zgodny z projektem bez stropu z dachem z wiazarów prefabrykowanych, budował będę z gazobetonu. Czy można z tych słupów zrezygnować ? Jakie one maja zadanie ? Nie mam jeszcze kierownika budowy więc nie mam kogo o to spytać.
    Zapytaj Autora projektu Z69 ewentualnie projektanta który podpiszę się jako projektant pod tym projektem.
    Samemu nic nie zmieniaj a KB nie jest od zmian w projekcie. Może tylko wnioskować o zmiany.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    irasos pewnie mieszka w tym domu od wielu lat, a może go sprzedał?
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony