dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 934 z 1022
Pokaż wyniki od 18.661 do 18.680 z 20431
  1. #18661
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.005

    Domyślnie

    Co do temperatury grzałki to jasne , to już jest ustalone dawno Tylko na pewno nie powrót tylko to co wychodzi z pompy czyli zasilanie , a tak już na sto procent precyzyjnie to czujnikiem formalne za to odpowiedzialnym jest czujnik ,który jest na wyjściu z wymiennika a przed grzałką . ( Możesz to sprawdzić jeszcze raz w menu z informacjami). Jakby to było zasilanie ( temp. wyjścia z pompy) to po włączeniu grzałki mogłaby wzrosnąć i się znowu wyłączyć , a jeśli byłby to powrót (czyli wejście do pompy) to nie wiadomo jaką temperaturę maiłą by woda po przejściu przez zchłodzony podczas defrostu wmiennik.

    No to ja Ci dam ciekawostkę , pomiary z pompy można sobie wsadzić....
    Żeby realnie ocenic COP trzeba mieć licznik elektryczny i ciepłomierz .
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  2. #18662
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Przecież ja to u siebie obserwuję na dwóch pompach, jest to temperatura powrotu.
    Na moim T cap przed defrostem mam zasilanie mam 37st, a powrót 34st jak sie uruchomi defrost to pompa za pomocą zawory 3-drogowego zabiera ciepło z obiegu grzejnikowego, kierunek pracy pompki obiegowej jest ten sam. W związku z powyższym w czasie defrostu na powrocie mam 34st c a zasilanie szybko się wychładza, bo przechodzi przez wymiennik. Defrost trwa dalej i zasilanie spada poniżej 27st/c a powrót jeszcze jest powyżej 27st/c i dopiero jak powrót spadnie poniżej 27st to przechodzi na demrost nr. 2 przy użyciu sprężarki ( bez grzałki ).
    Natomiast u syna Panasonik all in one 7kW wersja J, gdzie trawją prace wykończeniowe i jest 100% podłogówki ułożonej gęsto.
    To grzane jest na wyjściu nisko teraz 26st/c a jak wcześniej było 28st/c to też od razu przy defroście przechodziła na defrost nr. 2 ale tu jest inaczej bo używa i sprężarki i grzałki i z jakiegoś powodu jakiś COP tam wychodzi.
    Ale tu u syna z grzałką trzeba będzie się pogodzić, bo tej pracy tej grzałki nie będzie tak dużo, a obniżenie temperatury na podłogę daje lepszą sprawność, oczywiście nie taką jak tam kolega opisuje ( COP 9 ) ale dobrze powyżej COP 5 jest.
    A dla porównania u mnie przez ostatnie dni ( od 24.12.22 ) pompa na samo CO zużyła 58kWh, temperatura w domu 22.5st/c, grzane cały dzień
    U syna ( prace wykończeniowe 175m/2 w tym obecnie grzany garaż - brak drzwi garaz/dom ) w tym samym czasie 38kWh temperatura 20st/c, grzane parę godzin dziennie.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  3. #18663
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.005

    Domyślnie

    Jak nie wierzysz , i chcesz się przekonać sam ( bo przecież serwisówki kłamią) , to otwórz pompę , wyjmij czujnik z kieszeni wymiennika ( właśnie ten co idzie do pzepływomierza i na grzałkę) , tak żeby Ci mierzył temperaturę otorczenia , i nagle całe Twoje obserwacje w piz...

    Płaskoziemcy też mają swoje obserwacje Tylko wnioski jakby nie te...
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  4. #18664
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.005

    Domyślnie

    kolega @kespa1988 parę stron temu miał dokładnie ten problem z właśnie tym czujnikiem , to jego zdjęcia:



    Czujnik w jego monobloku zaczął mierzyć temperaturę otoczenia ,bo "wypadł" z kieszeni ,czyli w tamtym przypadku -2.
    I podczas grzania wszystko bło ok , temperatura zaslania i powrotu w okolicach 30 stopni , a podczas defrostu od razu błąd H75 ( za niska temperatura wody do defrostu) , mimo ,że czujniki wody zasilającej i powrotu ciągle pokazywały powyżej 27 stopni i nawet deice mode 2 według waszych "obserwacji" nie mial prawa się włączyć....
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  5. #18665
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zbyszekwojtal

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Trębaczew
    Kod pocztowy
    98-355
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    kolega @kespa1988 parę stron temu miał dokładnie ten problem z właśnie tym czujnikiem , to jego zdjęcia:



    Czujnik w jego monobloku zaczął mierzyć temperaturę otoczenia ,bo "wypadł" z kieszeni ,czyli w tamtym przypadku -2.
    I podczas grzania wszystko bło ok , temperatura zaslania i powrotu w okolicach 30 stopni , a podczas defrostu od razu błąd H75 ( za niska temperatura wody do defrostu) , mimo ,że czujniki wody zasilającej i powrotu ciągle pokazywały powyżej 27 stopni i nawet deice mode 2 według waszych "obserwacji" nie mial prawa się włączyć....
    W temacie obserwacji defrostu to dodam że jak ustawię możliwość załączenia grzałki na temperaturę dodatnią np. +2 to po ok. 1 min od rozpoczęcia defrostu zawsze włącza się grzałka .Defrost trwa ok. 5 min a grzałka wyłącza się na 1st.C przed osiągnięciem temperatury z przed defrostu czyli 40st.C na zasilaniu . Całość defrost+osiągnięcie temperatury 39st.C 6-7 minut .Pompa t-cap 9kW.

  6. #18666
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Jak nie wierzysz , i chcesz się przekonać sam ( bo przecież serwisówki kłamią) , to otwórz pompę , wyjmij czujnik z kieszeni wymiennika ( właśnie ten co idzie do pzepływomierza i na grzałkę) , tak żeby Ci mierzył temperaturę otorczenia , i nagle całe Twoje obserwacje w piz...

    Płaskoziemcy też mają swoje obserwacje Tylko wnioski jakby nie te...
    Ja też potrafię czytać serwisówki, a tam jest jasno napisane: jesli powrót jest poniżej 27st/c załącza się mode 2.
    Nie interesuje mnie gdzie jest jaki czujnik, interesują mnie warunki jakie muszą być spełnione do defrostu przy użyciu zładu wody w obiegu.
    A te warunki to powrót powyżej 27st/c i niezależnie czy Ja o tym piszę czy inni użytkownicy, u każdego jest to samo, powrót powyżej 27st/c.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  7. #18667
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zbyszekwojtal

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Trębaczew
    Kod pocztowy
    98-355
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbyszekwojtal Zobacz post
    W temacie obserwacji defrostu to dodam że jak ustawię możliwość załączenia grzałki na temperaturę dodatnią np. +2 to po ok. 1 min od rozpoczęcia defrostu zawsze włącza się grzałka .Defrost trwa ok. 5 min a grzałka wyłącza się na 1st.C przed osiągnięciem temperatury z przed defrostu czyli 40st.C na zasilaniu . Całość defrost+osiągnięcie temperatury 39st.C 6-7 minut .Pompa t-cap 9kW.
    Dodam jeszcze że jak załączenie grzałki ustawię na np. -5 to wtedy zbyt zimny powrót załącza grzałkę .Wysoki przepływ podczas defrostu ( u mnie ok.52l/min ) powoduje zrównanie temperatury zasilania i powrotu i choć jest wyższa od 27 st.C to grzałka i tak się załącza gdy włączona jest możliwość załączenia w aktualnej temperaturze zewnętrznej choć to jest T-cap .

  8. #18668

    Domyślnie

    zbyszekwojtal
    Jak masz ustawioną krzywą grzewczą?
    Czy nie jest to ten przypadek??
    W wersji H grzałka włączy się w trakcie grzania CO wtedy, kiedy ;
    - różnica pomiędzy temperaturą docelową a aktualną będzie wynosić 8 C lub więcej,
    - przez okres minimum 20 min
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  9. #18669
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zbyszekwojtal

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Trębaczew
    Kod pocztowy
    98-355
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    zbyszekwojtal
    Jak masz ustawioną krzywą grzewczą?
    Czy nie jest to ten przypadek??
    W wersji H grzałka włączy się w trakcie grzania CO wtedy, kiedy ;
    - różnica pomiędzy temperaturą docelową a aktualną będzie wynosić 8 C lub więcej,
    - przez okres minimum 20 min
    Wyłączyłem krzywą grzewczą w celach testowych .W temperaturach najczęstszych defrostów mam ustawione 38-40 na zasilaniu , instalacja na grzejnikach.Nie przeszkadzają mi te załączenia grzałki bo pompę mam trochę niewymiarowaną i pompa z grzałką dosyć płynnie przechodzi z defrostu na grzanie .

  10. #18670

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbyszekwojtal Zobacz post
    pompa z grzałką dosyć płynnie przechodzi z defrostu na grzanie .
    Jaki masz zład wody?
    Jaki bufor pojemność? szeregowo czy sprzęgło?
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  11. #18671

    Domyślnie

    Co się stanie jeżeli w harmonogramie jest ustawione grzanie CO+CWU na 13-15, a w pozostałych godzinach tylko CO i np. o 14:55 temperatura CWU spadnie do niskiego poziomu?
    a) CWU będzie grzane tylko przez 5 minut, a potem się wyłączy, czy może
    b) CWU dogrzeje się do końca i dopiero potem będzie już tylko grzanie CO?

  12. #18672

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gepam Zobacz post
    Co się stanie jeżeli w harmonogramie jest ustawione grzanie CO+CWU na 13-15, a w pozostałych godzinach tylko CO i np. o 14:55 temperatura CWU spadnie do niskiego poziomu?
    a) CWU będzie grzane tylko przez 5 minut, a potem się wyłączy, czy może
    b) CWU dogrzeje się do końca i dopiero potem będzie już tylko grzanie CO?
    odpowiedź a
    SDC0709J3E5 / UD07JE5. Szkielet drewniany prefabrykowany, parterowy. 130m2. Podłogówka po całości, bez bufora. CWU 200l.

  13. #18673
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zbyszekwojtal

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Trębaczew
    Kod pocztowy
    98-355
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Jaki masz zład wody?
    Jaki bufor pojemność? szeregowo czy sprzęgło?
    Bufor 80l równolegle ,zład nie wiem ale dom ok 160m na grzejnikach ok.8-10 cm długości grzejnika v22 na 1m kw. powierzchni grzanej .

  14. #18674

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbyszekwojtal Zobacz post
    Bufor 80l równolegle , grzejniki v22 .
    Mając markę grzejników to;
    - zład da się obliczyć,
    - moc cieplna grzejników dla 45/35/20 C - również,
    - zład minimum powinien mieć > ;9 kW x 20 l/kW = 180 l
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  15. #18675
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zbyszekwojtal

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Trębaczew
    Kod pocztowy
    98-355
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Mając markę grzejników to;
    - zład da się obliczyć,
    - moc cieplna grzejników dla 45/35/20 C - również,
    - zład minimum powinien mieć > ;9 kW x 20 l/kW = 180 l
    Cały czas mi chodzi po głowie żeby bufor zrobić szeregowo na powrocie żeby mieć ok. 2st.C więcej na zasilaniu. W tej konfiguracji przy dłuższym spadku temperatury poniżej -10st.C temperatura wewnętrzna powoli obniża się i spada poniżej komfortowego 22st.C przy temperaturze zasilania 43 (osiągnę 45 ale z trudem ) co realnie przekłada się na ok.41 za buforem . 43-44 z buforem na powrocie myślę że dało by mi pełny komfort .Mam tylko obawy czy jak pompa będzie robić defrost z przepływem 52l/min będę miał taki przepływ na instalacji . Czy zamontowanie zaworu różnicowo-ciśnieniowego za buforem rozwiąże ten problem ?

  16. #18676

    Domyślnie

    Podstawą poprawnej pracy jest;
    - właściwy zład wody,
    - moc cieplna grzejników dla 45/35/20 C ;
    ... - która musi być > od mocy PC lub od mocy OZC budynku - jeżeli OZC budynku jest większe od mocy PC,
    Poczytaj ostatni temat z mojej stopki
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  17. #18677
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    buldog1111

    Zarejestrowany
    Mar 2022
    Skąd
    Ozorków
    Kod pocztowy
    95-035
    Posty
    78

    Domyślnie

    W ustawieniach instalatora jest parametr "temp. wyłączenia grzania" mam ustawione na 15°C. Na zewnątrz 16°C a pompa dalej pracuje. Czy ten parametr odpowiada za wyłączenie PC na grzaniu jeśli podniesie się temperatura zewnętrzną powyżej ustawionej , czy to jest wyłączenie gdy będzie zastosowany jakiś czujnik dodatkowy wewnątrz pomieszczenia?

  18. #18678

    Domyślnie

    Cytat Napisał buldog1111 Zobacz post
    W ustawieniach instalatora jest parametr "temp. wyłączenia grzania" mam ustawione na 15°C. Na zewnątrz 16°C a pompa dalej pracuje. Czy ten parametr odpowiada za wyłączenie PC na grzaniu jeśli podniesie się temperatura zewnętrzną powyżej ustawionej , czy to jest wyłączenie gdy będzie zastosowany jakiś czujnik dodatkowy wewnątrz pomieszczenia?
    Przy ustawieniu 15 wyłączy Ci się jak na zewnątrz będzie 18. Ponowne załączenia nastąpi gdy temperatura zewnętrzna znowu spadnie na 15 i niżej.
    SDC0709J3E5 / UD07JE5. Szkielet drewniany prefabrykowany, parterowy. 130m2. Podłogówka po całości, bez bufora. CWU 200l.

  19. #18679
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    buldog1111

    Zarejestrowany
    Mar 2022
    Skąd
    Ozorków
    Kod pocztowy
    95-035
    Posty
    78

    Domyślnie

    Dzięki. Czyli musi przebić +3° . Trochę dużo. W takim razie przestawię niżej temp. wyłączenia.

  20. #18680

    Domyślnie

    Cytat Napisał buldog1111 Zobacz post
    Dzięki. Czyli musi przebić +3° . Trochę dużo. W takim razie przestawię niżej temp. wyłączenia.
    Panowie, a jak u Was przy takich temp. jak obecnie czyli ok 15deg?
    U mnie nie ma szans na utrzymanie temperatur z krzywej grzewczej- zawsze na zasilaniu grzeje wyżej. Ustawiłem deltę na 10, jest lepiej ale dalej o 2-3deg wyżej od tego co wskazuje krzywa grzewcza dla obecnej temperatury. No i pojawiły się pierwsze taktowania, ale przy takim niewielkim odbiorze to normalne.

Strona 934 z 1022

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony