dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 15
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 293
  1. #81
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Makss

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-437
    Posty
    23

    Domyślnie

    Hmm.. My w tym właśnie pokoju chcemy urządzić nasze "gniazdko" więc na strychu miała być nasza prywatna łazienka i garderoba. W naszym przypadku jest to pokoik od strony południowej z widokiem na staw i nasz wypielęgnowany zagajnik brzozowy Wiesz... romantyczne wieczory o zachodzie słońca, z lampką wina i takie tam. Takie rozwiązanie jak u Was nieco by nam pokrzyżowało plany. Również myślimy o schodach zabiegowych lanych z betonu. Chcemy połączyć na parterze pom.gosp. z łazienką. Aż tak wielka łazienka nie będzie raczej potrzebna więc można cofnąć o jakieś 20 cm ścianę i analogicznie przesunąć drzwi do garażu. Pozwoli to na rozpoczęcie schodów nieco wcześniej więc i część zabiegowa zacznie się troszkę wyżej. Chcemy puścić schody po ścianie od strony garażu i gabinetu. U nas prawdopodobnie przy wejściu do gabinetu będą też schody do piwnicy. Zastanawiam się też nad zrobieniem czegoś w rodzaju 2 stopniowego podestu na podłodze w kształcie kwadratu (coś w rodzaju przeniesienia spocznika na sam dół) co umożliwi rozpoczęcie stopni właściwych schodów nieco wyżej.

  2. #82
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar fulek
    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Dzielnica
    Lubuskie
    Posty
    843

    Domyślnie

    Wpadłam tylko na chwilę.
    Gratuluję stanu "0".


    Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni
    Kobieta pracująca - żadnej pracy się nie boję - mogę nosić cegły na budowie !!

  3. #83
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kay32

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Podolsze
    Kod pocztowy
    32-640
    Posty
    15

    Domyślnie

    Witam...
    Zadam może dośc skomplikowane pytanie. Interesują mnie koszty budowy tego domku. Zrobiłeś już stan "0" i ile Cię to już wyszło. Kalkuluje 2 projekty co do kosztów budowy. Prosiłbym o jakieś dane ciekawy jestem
    Pozdrawiam

  4. #84
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ElwoodWroclaw
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    56-410
    Posty
    529
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał kay32 Zobacz post
    Witam...
    Interesują mnie koszty budowy tego domku. Zrobiłeś już stan "0" i ile Cię to już wyszło. Pozdrawiam
    Hej, Specjalnie nie podaję cen, bo to moim zdaniem wartość kompletnie indywidualna. U mnie, poszły odrobinę głębiej fundamenty (błąd koparki) i zamiast 4 bloczków musiałem wymurować 6 na fundamencie. Betonu też więcej, odrobinę bo nie w szalunku a w ziemię.
    Kiedy brałem się do wyceny budowy, to własnie wzorowałem się na cenach z dzienników ale one po pierwsze szybko się deaktualizują a poza tym, każdy jest indywidualny. Jeden robi bednarkę opaskową, inny wali odgromnik w fundament itp. Jeden smaruje dysperbitem SBS'ami ICOPAL a inny kupuje Dysperbit wodny w hurcie, dwa razy taniej.

  5. #85
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar agla
    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Oława
    Kod pocztowy
    55-200
    Posty
    1
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    40

    Domyślnie

    Święta racja z tymi kosztami! Ruszaj Panie Elwood już z tą budową, bo nie mam co czytać

  6. #86
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    dupabiskupa

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-240
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam serdecznie.

    Na wstępie chciałbym podziękować Elwoodowi za prace i czas poświęcony na dziennik oraz forum. Dla budujących lub chcących wybudować Karmelitę to istna encyklopedia.

    Wraz z Żoną chcemy zacząć budowę Karmelity 2M pod Zieloną Górą i jesteśmy na etapie załatwiania pozwolenia na budowę.

    Chciałbym zauważyć, iż przy wyborze Karmelity wszystkich "szczęśliwców" nękają te same pytania... jak zrobić przejście z przedpokoju na piętrze na strych nad garażem? Jaki zrobić wykusz ? Czy zlikwidować balkony ? itp.

    My zastanawiamy się jedynie nad połączeniem łazienki na parterze z pomieszczeniem gospodarczym i wstawienie dodatkowych drzwi w korytarzu prowadzącym do garażu (przez co uzyskamy małe pomieszczenie gospodarcze zatrzymujące spaliny....takie tam nasze "fobie") oraz nad zmianą tarasu.
    I w tym miejscu pytanie do Elwooda... Jak zaplanowałeś taras ? Czy będzie to zaokrąglone "nie wiadomo co" jak w wizualizacjach ?

    Mocno głowimy również nad podniesieniem ścianki kolankowej ale natrafiliśmy na dylemat Rodziny Na Swoim (podniesienie ścianki zwiększy nam powierzchnię użytkową co spowoduje utratę dopłaty).

    Elwood jako prawdziwy dżentelmen nie rozmawia o pieniądzach nad czym mocno ubolewam bo podobnie jak KAY32 poszukuję informacji na temat kosztów , wycen itp.

    KAY32 jeśli posiadasz jakieś wyceny czy kosztorysy z chęcią podyskutuje na priv. [email protected]

    Pozdrawiam

  7. #87
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał dupabiskupa Zobacz post
    Mocno głowimy również nad podniesieniem ścianki kolankowej ale natrafiliśmy na dylemat Rodziny Na Swoim (podniesienie ścianki zwiększy nam powierzchnię użytkową co spowoduje utratę dopłaty).
    na wstepie .... jakiś wątpliwie fajny masz nick ...
    co do RnS - nie robisz podniesienia scianki podczas adaptacji tylko jak juz dostaniesz pozwolenie i kredyt Kierownik buydowy wpisem do DB wyraza zgodne na domurowanie 1-2 wartw i jest tak jak chciales

  8. #88
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    rkowal79

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Okolice Tucholi
    Posty
    489

    Domyślnie

    Witam kolegę w gronie budujących.
    Na razie poczytam sobie Twój dziennik.
    Dużo opisów, jest co czytać.
    Czyżbyś porwał się na samodzielną budowę jak pewna część forumowiczów?
    Będę śledził dziennik nabierał doświadczeń.
    Zawsze coś się przyda.

    Pozdrawiam serdecznie
    Radek
    Budowniczym, murarzem, kierownikiem, facetem od czarnej roboty jestem ja a razem z żoną jesteśmy inwestorami.

    Nasz dziennik budowy
    komentarze do dziennika budowy - krytyka i komentarze bardzo mile widziane

  9. #89
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ElwoodWroclaw
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    56-410
    Posty
    529
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał dupabiskupa Zobacz post
    Witam serdecznie.

    Na wstępie chciałbym podziękować Elwoodowi za prace i czas poświęcony na dziennik oraz forum. Dla budujących lub chcących wybudować Karmelitę to istna encyklopedia.
    No i spłonąłem rumieńcem
    Witam was serdecznie.


    Chciałbym zauważyć, iż przy wyborze Karmelity wszystkich "szczęśliwców" nękają te same pytania... jak zrobić przejście z przedpokoju na piętrze na strych nad garażem? Jaki zrobić wykusz ? Czy zlikwidować balkony ? itp.
    Z moich obserwacji to standard u wszystkich budujących. Uważam, że jesli ktoś chce świadomie budować, to tak naprawdę jego 'świadomość' przekłada się na finanse i liczenie każdego grosza. Wtedy, kwestia balkonu (a w karmelicie zaprojektowano 3!) może mieć kluczowe znaczenie finansowe. Jeśli jeszcze damy się zwariować i np, będziemy stosowali powiedzmy, łączniki balkonowe (schoeck czy halfen czy inna cholera... bo przecież mostki termiczne zabijające powoli i po cichu!) to cena samego balkonu wystrzeli w kosmos i osiągnie przelicznik szafek kuchennych na wymiar u prywaciarza.
    My z żonką, zadaliśmy sobie jedno proste pytanie... Po jaką cholerę nam na wsi, mająć 56 arów ziemi - balkon!? Kto przy zdrowych zmysłach, mając przed domem ogród, sad...siedzi na balkonie?! No chyba, że... jeszcze raz napiszę kogoś stać, to niech sobie robi balkonów siedem, a kazdy przyozdobi zajebistą kutą na zamówienie balustradką typu, pałacyk Poniatowskich.

    My zastanawiamy się jedynie nad połączeniem łazienki na parterze z pomieszczeniem gospodarczym i wstawienie dodatkowych drzwi w korytarzu prowadzącym do garażu (przez co uzyskamy małe pomieszczenie gospodarcze zatrzymujące spaliny....takie tam nasze "fobie") oraz nad zmianą tarasu.
    I w tym miejscu pytanie do Elwooda... Jak zaplanowałeś taras ? Czy będzie to zaokrąglone "nie wiadomo co" jak w wizualizacjach ?.
    Nie będzie nic zaokrąglonego. Jak widać na mapce zagospodarowania działki, mam do granicy działki sąsiada (czyli siostry i szwagra) przepisowe 4 metry i ten 'piękny' tarasik nie wchodzi w grę. A wręcz wyleciał z projektu, włącznie z drzwiami. Wyjście na ogród będzie z wykusza, króry przybrał postać prostokąta i tam zrobimy sobie piękne wyjście na ogród z dużymi drzwiami tarasowymi.

    Zmiany które wprowadzamy będę opisywał na bierząco, a cześć już została opisana w dzienniku.

    Mocno głowimy również nad podniesieniem ścianki kolankowej ale natrafiliśmy na dylemat Rodziny Na Swoim (podniesienie ścianki zwiększy nam powierzchnię użytkową co spowoduje utratę dopłaty)..
    R&K wam opisał jak sprawę załatwić, za co mu szczerze dziękuję i pozdrawiam.
    Co do ścianki, pamiętajcie żeby nie zrobić sobie stodoły. Ale, de gustibus...

    Elwood jako prawdziwy dżentelmen nie rozmawia o pieniądzach nad czym mocno ubolewam bo podobnie jak KAY32 poszukuję informacji na temat kosztów , wycen itp.
    Dżentelmenem raczej nie jestem, bardziej szydercą A co do kosztów, jak pisałem... Nie będę się rozpisywał, że kupiłem wiertarkę firmy ARO czy Picuś Glancuś made in ChRL o mocy 1000W za 17,98zł i wykonałem nią 380 otworów w żelbecie, czym ją zarżnąłem i jako wspaniały cwaniak oddałem ją do naprawy gwarancyjnej.
    Wasze koszty mogą się nijak mieć do moich, biorąc pod uwagę że materiały itp, kupuję na dwa domy budowane jednocześnie, praca wszelakich ekip również przy dwóch zleceniach jest wyceniana inaczej, a przy okazji za pół roku, może być kompletnie nieaktualna. Szkoda mi tez czasu na przepisywanie faktur itp. Oświadczam również iż nie będę dostawał orgazmów na forum, opisując jakież to dylematy mną targają przy wyborze kafelek, lampki do sracza czy baterii do bidetu pytając wszystjuch czytających czy te włoskie z promocji, różowe jak dupa orangutana będą piękniejsze czy może te czarne z OBI za 9,99zł/m2

  10. #90
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    dupabiskupa

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-240
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam serdecznie.

    Bardzo dziękuje za szybką odpowiedź.

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    na wstepie .... jakiś wątpliwie fajny masz nick ...
    co do RnS - nie robisz podniesienia scianki podczas adaptacji tylko jak juz dostaniesz pozwolenie i kredyt Kierownik buydowy wpisem do DB wyraza zgodne na domurowanie 1-2 wartw i jest tak jak chciales
    Na wstępie chciałbym przeprosić wszystkich, których uczucia obraża mój nick a zwłaszcza uczucia religijne...dla mnie to tylko nick nawiązujący do "głupkowatej gry w karty z dzieciństwa". Jeśli komuś mocno przeszkadza to mogę go zmienić...to tylko nick.
    No ale do rzeczy bo o budowie my tu powinni prawić !

    R&K dzięki za podpowiedź ! Proste a zarazem genialne ale... Czy znasz kogoś kto w ten sposób postąpił ? Czy z banku nie przychodzi gościu, który kontroluje budowę, wykonanie poszczególnych etapów a ostatecznie odbiera budynek ? Jakoby w całym geniuszu nazywając to po imieniu, to zwykłe oszustwo. (nie żeby wychodziły moje wyrzuty sumienia ale to mi przypomina opowieści z komuny gdzie ludzie zamurowywali pomieszczenia aby zaniżyć powierzchnie)

    Elwood ! Mam do Ciebie całe mnóstwo pytań...co najmniej ze 2 kubiki ale na początek chciałem zapytać czy istnieje możliwość odwiedzenia Twoich zacnych budów we Wrocławiu ? Chcielibyśmy wraz z Żoną uświadomić sobie wielkości i powierzchnie domu aby znaleźć i zastosować rozwiązania dzięki którym dom będzie szyty na miarę naszych potrzeb. (Oczywiście wizyta z zacnym trunkiem na przełamanie lodów )

    Pozdrawiam

  11. #91
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    bank interesują papiery i to co złożyłeś do PINB - sam program RnS opiera się o regulamin i definicję pomieszczeń
    wystarczy że całe poddasze nazwiesz "schowkiem" / pomieszczeniem gospodarczym lub innym nie liczonym do tzw pow. użytkowej - i w ogóle nie masz problemu - ważne tylko by projektant adaptujący zmienił nazwę / przeznaczenie pomieszczeń , wszelkie schowki czy np garderoby, pomieszczenia techniczne , kotłownię i garaż nie liczy się też do pow 140 określonej regulaminem - pracownikowi banku to zwisa co sobie wybudujesz .... on ma prowizję od kredytu i to tylko się liczy
    a że później zmieniasz przeznaczenia pomieszczenia lub inaczej stawiasz ścianki .... kogo to obchodzi ...

  12. #92
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    rkowal79

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Okolice Tucholi
    Posty
    489

    Domyślnie

    Witam.
    Ponownie.
    Odnośnie budowy i sposobu wykorzystania działki - przyznaję rację koledze Elwoodowi.Nie po to budujemy się na wsi aby likwidować zieleń, robić balkoniki jak w kamienicach.
    My całkiem zlikwidowaliśmy wykusz - dla nas niepotrzebny zupełnie.
    Z racji pochyłości działki mamy wielki taras i będą jeszcze szerokie schody przy drzwiach od kotłowni.
    Drugi taki taras jest przy piwnicy - będzie tam schronienie przed deszczem i upałami oraz bezpośredni kontakt z zielenią działki.
    Nie wyobrażałem sobie kotłowni w częsci mieszkalne więc jak w Ciebie jest za garażem.
    Nie chcę robić sobie ulicy na działce więc mam 5m z ulicy do garażu.
    Zieleni ma być dużo i tak będzie Ma być rekreacja a nie sam beton
    Sad będzie, mini winnica tak samo a w piwnicy piwniczka z gąsiorkami a co tam - żyje się raz jednak nie zamierzam zasypiać przy nich upojony jak w pewnym filmie będącym lekturą z Danielem Olbryskim w roli głównej.
    Budowniczym, murarzem, kierownikiem, facetem od czarnej roboty jestem ja a razem z żoną jesteśmy inwestorami.

    Nasz dziennik budowy
    komentarze do dziennika budowy - krytyka i komentarze bardzo mile widziane

  13. #93
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ElwoodWroclaw
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    56-410
    Posty
    529
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał rkowal79 Zobacz post
    Witam.
    Ponownie.
    Odnośnie budowy i sposobu wykorzystania działki - przyznaję rację koledze Elwoodowi. Nie po to budujemy się na wsi aby likwidować zieleń, robić balkoniki jak w kamienicach.
    Hej. Dzięki za wizytę no i cieszę się że ktoś ma podobne zdanie. Zauważyłem, że kiedy mieszczuch przesadza się na wieś (ale wieś, a nie osiedle domków jednorodzinnych pod miastem z sąsiedzką bufonadą w postaci ginekologa w okresie kryzysu wieku średniego, adwokata z przerostem ambicji nad treścią i byznesmena coto on nie jest cham bo... "czytam Chopina, Sienkiewicza gram".) to mysli cały czas kategoriami miejskimi, przez pryzmat swoich 60m2 i balkoniku, na którym albo suszył gacie albo koncentrował swoje życie rodzinne we dwoje, bo więcej 'ciał' na niego nie wejdzie z racji mizernej powierzchni. Teraz widząc 3 balkony, dostaje się od razu małpiego rozumu, zastanawiając się czy aby nie zamałe one??

    Piszę to z własnej perspektywy, przeszedłem tę drogę.I zlikwidowałem. Ale każda decyzja o zmianach w domu jest w pełni osobista i proszę się nie sugerować... (to nie było zadzieranie nocha)


    Zieleni ma być dużo i tak będzie Ma być rekreacja a nie sam beton
    Sad będzie, mini winnica tak samo a w piwnicy piwniczka z gąsiorkami a co tam - żyje się raz jednak nie zamierzam zasypiać przy nich upojony jak w pewnym filmie będącym lekturą z Danielem Olbryskim w roli głównej.
    I zgoda, ja też robię 'ekologię' wokół siebie, w sensie zielonych powierzchni, nie robię na siłę idealnego angielskiego trawniczka a łączkę z kwiatami itp.
    A co do picia, to uwielbiam 'piwniczkę' z "Gdzie jest Generał" ... tam to mięli zapasy!

  14. #94
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ElwoodWroclaw
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    56-410
    Posty
    529
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał dupabiskupa Zobacz post
    Witam serdecznie.

    Na wstępie chciałbym przeprosić wszystkich, których uczucia obraża mój nick a zwłaszcza uczucia religijne...dla mnie to tylko nick nawiązujący do "głupkowatej gry w karty z dzieciństwa". Jeśli komuś mocno przeszkadza to mogę go zmienić...to tylko nick.
    Nie przepraszaj, mi się skojarzyło właśnie z grą karcianą. A co... biskup dupy nie ma? Widziałem dużo gorsze nicki i jakoś nie było dyskusji o obrazie uczuć religijnych. Bardziej moje uczucia religijne obraża gęba Macierewicza w kościele niż Twój nick. I żeby było jasne, no offense!


    Elwood ! Mam do Ciebie całe mnóstwo pytań...co najmniej ze 2 kubiki ale na początek chciałem zapytać czy istnieje możliwość odwiedzenia Twoich zacnych budów we Wrocławiu ? Chcielibyśmy wraz z Żoną uświadomić sobie wielkości i powierzchnie domu aby znaleźć i zastosować rozwiązania dzięki którym dom będzie szyty na miarę naszych potrzeb. (Oczywiście wizyta z zacnym trunkiem na przełamanie lodów )
    Zapraszam! Umówimy się jak będzie już co oglądać i z chęcią was ugoszczę. Serdeczności.

  15. #95
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar lusi847
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witamy wszystkich budujacych karmelitę i nie tylko. My również bedziemy budować karmelite z garażem jednostanowiskowym. Jestesmy na etepie papierologi.
    Jedyne zmiany w projekcie to, zrezygnowanie schowka w kuchni i zastanawiamy nad podniesieniem ścianki kolankowej . W projekcie jest 60cm , wydaje nam się że bedzie zbyt nisko. Ale z drugiej strony gdy podniesiemy sciane kolankowa czy dom nie straci na wygladzie?
    Pytanie do elwooda! Dlaczego ty sie zdecydowałes na podniesienie sć, kolankowej?
    Pozdrawiamy

  16. #96
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ElwoodWroclaw
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    56-410
    Posty
    529
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Witaj, decyzja po podniesieniu ścianki kolankowej podyktowana była wysokością mebli Otóż, większość szafek ma wysokość około 80-90cm a co za tym idzie, ustawienie czegokolwiek pod ścianą na poddaszu wiązałoby sie ze stratą powierzchni. szafka zwyczajnie musiałaby odstawać od ściany 'hacząc' o skos. Podniesienie ścianki z 60cm do 100cm eliminuje mi te problemy. Nie boję się też, że oszpeci to budynek. Możliwe że przedłużę odrobinę krokwie i będzie ładnie. Ale z tego co widziałem u innych podnoszących ściankę kolankową w Karmelicie, nie jest to konieczne. Pozdrawiam serdecznie

  17. #97

    Domyślnie

    Lukam na Twój dziennik, bo nie mogłem zajarzyć o jakiej wielkości domu mowa.
    Do końca budowy jeszcze daleko jak widzę, pewnie to będzie temat na przyszły rok.
    Po wizualizacji na początku i na podstawie tych ostatnich fotek, to 17kW trochę za wielkie....

    Spokojnie wystarczy 11-12kW w zależności od tego, co Ci będzie bardziej odpowiadać.

    Masz czas, a do grudnia wejdzie trochę nowinek. Bruli się zrobi automatyczny, to juz może od przyszłego tygodnia...
    Ja sam teraz testuję jeszcze inny sterownik z obsługą mieszacza i 4pomp a dochodzi jeszcze prostszy Skorpion Plus.

    Wszystko zależy, czym chcesz sterować (ilość pomp) czy masz pozytywne zakręcenie na dodatki w stylu internety lub panele domowe - to też zależy od stylu zycia i pracy.

    Obserwuj sobie spokojnie wątki i będziesz miał pewnie ok.pół roku do roku czasu na jakąś decyzję

    ps. z rozpędu napisałem to w dzienniku, sorry... już poprawiłem
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  18. #98
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ElwoodWroclaw
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    56-410
    Posty
    529
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Wszystko zależy, czym chcesz sterować (ilość pomp) czy masz pozytywne zakręcenie na dodatki w stylu internety lub panele domowe - to też zależy od stylu zycia i pracy.
    Sam jeszcze nie wiem. Myślę, że na parterze zrobię podłogówkę i tu pompa do niej.
    Może jeden obwód dla podtrzymania temperatury w garażu (chociaż już mówiono mi, żeby zamontować tam dwa kaloryfery zamiast podlogówki)
    Mam mętlik w głowie, bo jedni proponują montować na poddaszu kaloryfery a inni mówią, ciągnij podłogówkę (będzie chodziła na pół gwizdka bo ciepło z parteru będzie grzać).
    Myślę, że jeszcze będzie pompa cyrkulacyjna do CWU.
    Kominek raczej z dystrybucją powietrza. Ale grawitacyjną, bez szaleństw finansowych.

    Zastanawia mnie jedno, czy dodanie do podłogówki kaloryferów to dobre rozwiązanie. Zawsze to chyba komplikuje układ? Dodatkowa pompa obiegowa, dodatkowe zawory itp. Ale... jedni mówią że będzie taniej i w razie czego mogę zakręcić kaloryfer. Fakt. Ale podłogówkę też...

    A co do internetu, kolorowych wyświetlaczy to jestem za. To nie priorytet, ale myslę że przydatny gadżet. Choćby żeby uzyskać pomoc na forum.

    To takie moje rozterki laika. Będę wdzięczny za podpowiedzi.

    P.S.

    Po przeszperaniu forum, poprosiłem ASOLT'a do o przygotowanie OZC i powinno sie wiele wyjaśnić

  19. #99

    Domyślnie

    Bruli to fajny sterownik jak chcesz internet. Mi odpowiada bardziej niż drugi z ich wyrobów
    Przekonuje mnie większa możliwość korekcji, moim zdaniem bywa to potrzebne na konkretnych układach.
    Uważam,że po odrobinie wprawy lepiej pracuje, popiół jest ładniej wypalony bez takiej ilości spieków.

    Trzeba jednak wiedzieć,że nie steruje zaworem mieszającym. Zatem musisz pogadać ze swoim instalatorem o odpowiednim rozwiązaniu instalacji.
    Bruli zarządza standardowo pracą 3pomp:
    - pompy c.o.
    - pompy ładującej bojler (można wybrać też tryb ładująca bojler+mieszająca)
    - pompy mieszającej, którą można przełączyć na cyrkulacyjną bądź podłogową
    W przypadku podłogowej, jak wspomniałem wcześniej musiałbyś to omówić z instalatorem, bo sterowanie jest wówczas lekko 0/1, w rozdzielaczu instalator pewnie zamieści termostatyczny zawór i za tym czujnik od sterownika bruli. Zadziała to tak,że jak osiągnie ustawiona temp., to wyłączy pompę na podłogówkę. Takie trochę moim zdaniem słabsze, bo podlogówka ma większą bezwładność i te reakcje będa z opóźnieniem. Nie mniej na tyle wystarczające, że działa.

    Przy Brulim wyklucza Ci się jednoczesna obsługa podłogowej pompy oraz cyrkulacyjnej cwu, bo to jest z tego samego gniazda i musisz sam wybrać, która funkcja jest aktywna.

    Możesz też pomyśleć o Cobrze + moduł obsługi zaworu mieszającego. Tym sposobem obsłużysz z cobry grzejniki oraz ładowanie CWU a Alligator zapewni płynną regulację zaworu, temperatury za zaworem oraz pompy za zaworem np. tej podłogowej. Takie sterowanie będzie bardziej płynne, co jest w/g mnie wyższą zaletą.
    Obsłużysz tez 4pompę cyrkulacji cwu

    Cobra ma ten kolorowy wyświetlacz, jest wątek na tym forum, gdzie uzytkownicy wymieniają info i uzyskują pomoc. Jest zapis historii pracy, czasu pracy podajnika, opcja przejścia na zwykłe sterowanie czy opcja korekty pracy automatu. Nie ma natomiast oficjalnie internetu. Jest projekt kolegi DamianLisu. Jest już chyba też 3prototyp modułu internetowego shark, ale dopóki Włodek oraz Elektro-Miz nie zdecydują się na oficjalną dystrybucję, to uważam,że tematu nie ma.

    Dalej jest też Iryd PID, z którego aktualnie sam w swoim domu korzystam. Tyle,że ja mam starszy domek i tylko grzejniki. Ja korzystam z mieszacza, pompy kotła i ładującej cwu. Sam sterownik obsługuje 4pompy, tj. kotła, ładującą bojler, cyrkulacyjną a także pompę za mieszaczem.
    To wszystko jest na pokładzie. Wyświetlacz graficzny, spory i czytelny. Teraz trwa projektowanie i pisanie nowego softu dla panelu domowego równiez z większym wyświetlaczem i strefami. Aktualnie panele domowe do niego są dość proste i uroda nie grzeszą, choć sa funkcjonalne (korzystam równiez u siebie )

    Iryd może podłogowką zarządzac tak jak Bruli (bez sterowania zaworem, tylko czujnik i po osiągnięciu temp. podłogi rozłączenie pompy tego układu) albo tak jak cobra, czyli w pracy płynnej regulacji temp. na ten układ (plus strefy, pilot lub sterowanie pogodowe tego układu)


    Co do samego rozwiązania instalacji domowej, ludzie często robią tak,że na dole jest podłogówka a na górze grzejniki.
    Sama podłogówka jest niskotemp. i pełniłaby jednocześnie funkcję bufora, ja bym w takiej opcji zdecydowanie nie wybierał kotła powyżej 12kW

    Przemyśl sobie jednak jeszcze temat i zrób tak, jak Ty chcesz i uważasz, że będzie wygodniej czy lepiej.
    Można podac milion argumentów za samą podłogówką jak tez instalacją mieszaną, to dyskusja na zasadzie wyższości świąt.

    Jest spore grono osób, którzy ida w grzejniki, bo twierdzą,że jak coś się przytka w podłogówce, to trzeba ryć nowe płytki itd... dyskusja na lata.
    Ja uważam,że pomysł mieszanej instalacji jest ok. Zobaczymy, co powiedza pozostali uczestnicy Twojego wątku.
    Może ktoś ma już domek postawiony i powie z własnego doświadczenia
    Ostatnio edytowane przez Jarecki79 ; 18-09-2012 o 20:32
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  20. #100
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Makss

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-437
    Posty
    23

    Domyślnie

    No i stało się
    Mamy projekt Karmelita 2m. Plany na ten rok to adaptacja i pozwolenie na budowę.
    Na szczęście Elwood pędzi z budową i będziemy mogli parę rzeczy podpatrzeć... Właściwie to ciągle zaglądamy do Twojego dziennika Elwood z niecierpliwością oczekując nowych wieści z placu budowy
    W naszym przypadku zamierzamy zacząć od planu zagospodarowania działki. Mamy na niej staw i mały ciek wodny, oraz piękną kępę brzóz i chcemy się w to ładnie wkomponować z domem. Kłopotu raczej nie będzie bo to łącznie 3700 m2. Na początek musimy pogłębić nieco staw i uregulować brzegi. Dom będzie miał podpiwniczenie (na szczęście będzie stał na wzniesieniu) więc pogłębienie stawu obniży stan wód gruntowych.
    Jeśli chodzi o sam domek i zmiany w projekcie, to na razie mamy potok pomysłów i wszystkie zamierzamy przenieść na papier. Dopiero potem zastanowimy się co zostaje a co wykreślamy. Moja piękniejsza połowa ma sporo szalonych pomysłów (od elewacji z czerwonej cegły po centralny odkurzacz i kominek z płaszczem wodnym) więc będzie nad czym debatować

    pozdrawiamy
    Ostatnio edytowane przez Makss ; 24-09-2012 o 11:08

Strona 5 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony