dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1

    Domyślnie Salon w piwnicy?

    Cześć,

    Architekt zaproponował mi zrobienie salonu w piwnicy w związku z dosyć małą powierzchnią zabudowy.
    Wody są dosyć nisko, do tego piwnica lana z betonu. Nie powinno być problemów z wodą.

    Ale czy powietrze w piwnicy mimo wszystko nie jest zawsze wilgotne? (w lato ciepło na górze + zimno w piwnicy = wilgoć)
    Co sądzicie o pomyśle w pełni użytkowego salonu w piwnicy?

    Będę wdzięczny bo nie mogę się zdecydować i projekt stoi...

    Pozdrawiam!

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Ważniejsze jest doświetlenie. Ja lubię pracować w "ciemnościach" i kiedyś pracowałam w piwnicy. Latem przyjemnie chłodno, zimą cieplutko (blisko kotłowni). Ale światła mi brakowało. Pomimo,że piwnica była dość wysoka i miałam wszędzie "pół okna" na całym obwodzie.Wolałabym w piwnicy zrobić saunę, kotłownię, pomieszczenie gospodarcze i spiżarnię. Salon na parterze, a sypialnie na poddaszu. Jak mała jest powierzchnia zabudowy - nie starczy na salon i kuchnię z malutkim WC ?
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  3. #3

    Domyślnie

    90 mkw. Starczy, ale architekt zaproponował rozwiązanie z garażem na poziomie 0. Do tego kuchnia, duża jadalnia i jakiś mini pseudosalonik, a prawdziwy salon z funkcją rekreacyjną w piwnicy. Sypialnie na poddaszu. Światło też jest istotne, ale o nim na razie nie myślę bo sprawa jest oczywista. Piwnica -> Mało lub brak dziennego światła. Zastanawiają mnie kwestie wilgoci, ogrzewania i kanalizacji. Czy jeżeli kanalizacja jest na 1,2 a piwnica miałaby być niżej -> Rozumiem, że aby mieć tam jakąś toaletę, pralnię etc musiałbym posiadać jakąś pompę?
    Jak to wygląda w praktyce?
    Ostatnio edytowane przez Kamienios ; 26-12-2011 o 21:23

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Zapytaj architekta czy kiedykolwiek żył w domu z salonem w piwnicy. To może niech spróbuje zanim zaproponuje coś takiego Klientowi.

    Skąd pomysł wilgoci w piwnicy ? Nie ma prawa tam być wilgotno - to nie piwnica na ziemniaki tylko salon. odpowiednia wentylacja, może i klimatyzacja . Na hydraulice się nie znam, ale normalną rzeczą jest,że ludzie mają łazienki i pralnie w piwnicy, więc zrobić się da.

    P.s. salon pod garażem - to dość karkołomne - chyba architekt przegina. Na 90 metrach zmieścisz spory salon (50 mkw) kuchnię (12 mk) łazienkę (4 mkw) i kawał zostanie na schody i komunikację. Co to a pomysł....

    Za to samochód nie będzie dymał po schodach z każdą herbatą ....
    Ostatnio edytowane przez Nefer ; 26-12-2011 o 21:51
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar tuscan
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    9
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Witaj Kamienios,
    Ja właśnie kończę projekt i takową piwnice będę robił... ale u mnie to będzie dodatkowy "salon" i tylko pod garażem wielkości 5m x 8m całkowicie zaciemniony do celów rekreacyjnych --> kina domowego
    Jako głowny salon raczej odradzałbym bez odpowiednich przeszkleń...
    Ewentualnie zrobić tak jak ja, że na górze (parter) bedzie kuchnia z dużą jadalnią do dziennego siedzenia a na dole wcześniej wspomniane pomieszczenie...
    Co do wilgoci to ja bym się nie martwił, jak nie bedzie to pomieszczenie na kartofle to tymbardziej
    Pomyśl o wentylacji mechanicznej...

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    oczywiście - bilardownia, kino domowe - tak. Ale nie główny salon ....
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar tuscan
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    9
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Właśnie, ale przy małej ilości miejsca nawet wieksza jadalnia połączona z kuchnią może służyć jako salon dzienny a jak zmrok zapada to i tak pozostaje sztuczne światło...

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marekb

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    4

    Domyślnie

    Salon bez durzego okna i swiatła dziennego to nie salon ale to moja opinia

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar MusiSieUdac
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Melmax
    Posty
    3.296

    Domyślnie

    Popieram Nefer. Mam mała dzialke,mala pow. zabudowy i takze piwnice, ale w zyciu nie przeniosłabym salonu do piwnicy, zeby miec garaz na parterze. Ale co kto lubi. Ja mam cala czesc gospodarcza w piwnicy ( garaż, pralnie, spiżarnie, kotłownie, pom gosp.). Czesc mieszkalno -goscinna na parterze (kuchnia, jadalnia, salon, wc) i czesc prywatna dla Nas - sypialnie na poddaszu.
    Wilgoci w piwnicy ne bedziesz miał, jesli wszystko dobrze bedzie zaizolowane, ale światła naturalnego i komfortu przebywania w takim salonie też

  10. #10

    Domyślnie

    Tuscan - rozumiem, że jeszcze nie mieszkasz? Bo przydałaby mi się opinia w praktyce... U mnie ma być coś podobnego, czyli na górze kuchnia, jadalnia i jakieś może 2 fotele ze stolikiem żeby przysiąść w ciągu dnia, ale prawdziwy salon z kominkiem, tv, sofą etc. na dole. W tygodniu w zasadzie światło mi nie przeszkadza bo zanim wróce z pracy to i tak go nie ma... ale w weekend faktycznie gorzej. Architekt zaprojektował to w taki sposób, że na parterze w rogu jet dziura w podłodze duża, przez którą idą łamane schody. A przy tej dziurze zamiast ścian duże witryny okienne aby światło wpadało do piwnicy.

    MusiSieUdac - A jak ocenisz garaż w piwnicy? I jak rozwiązuje się sprawę z kanalizacją w piwnicy. U mnie kanalizacja jest bardzo wysoko, tylko na 1,2 pod ziemią, więc ew. kibel w piwnicy musi mieć jakąś pompe czy co?

    Dzięki za opinię!

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agalind
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Posty
    10.098
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Projektant ma fantazję, ale sam pewnie by tak nie chciał mieszkać.

    A nie lepiej garaż z salonem zamienić miejscami? Z kanalizą hydraulik sobie poradzi.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar MusiSieUdac
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Melmax
    Posty
    3.296

    Domyślnie

    Samochód i tak ma za dobrze,ze moze być w piwnicy Niech to doceni i sie nie psuje.
    A tak na serio to normalnie widze tam garaz, bo po prostu tam ma być. Kanał wentylacyjny w garażu obowiazkowo, a z kanaliza tez nie widze wiekszych problemow.

  13. #13

    Domyślnie

    MusiSieUdac - Widziałem domek w Twoim dzienniku. Postępy w pracy imponujące Czy mógłbym zobaczyć rzuty kondygnacji?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Dlaczego garaż nie może być w piwnicy ? Powierzchnia zbudwy am tu chyba małe znaczenie. Skąd taki dziwny pomysł?

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    lucynakkl

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    04-511
    Posty
    1

    Domyślnie

    Mam salon w piwnicy od 3 lat...dzieki temu zyskalam 90 mkw powierzchni mieszkalnej.Oprocz niego zrobilismy rowniez sasiadujaca lazienke dla gosci.Coprawda nasza piwnica ma spore okna, ale mimo wszystko czuc w niej mroczny klimat
    kwestia wilgotnosci? nie ma z tym problemu. Wejscie do naszego salonu stworzylismy od nowa-wybijajac w przedpokoju na zewnatrz domu drzwi.Schody znajdujace sie na zewnatrz budynku przykryte zostaly pod ogrodem zimowym.Jedynym minusem jest dosc mala wysokosc pomieszczenia 2.30 -nie ma mowy o pieknej wysokiej choince-ale cos za cos.

  16. #16

    Domyślnie

    Ale czy garaż w piwnicy jest praktyczny? Wszyscy którzy mają albo go nie używają, albo zasypują... Ze znajomych przynajmniej moich.

    Lucynakkl -> Powiesz nieco więcej o rozwiązaniu? Tj. czy to jest jedyny salon, czy masz jakiś mały kącik na parterze? Czy uważasz to po 3 latach za dobre rozwiązanie? Jakie plusy, jakie minusy?

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar MusiSieUdac
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Melmax
    Posty
    3.296

    Domyślnie

    Wrzuciłam rzuty, sa na pierwszej stronie w dzienniku, ale baaardzo robocze - innych na ten czas nie mam
    Nie rozumiem dlaczego garaz w piwnicy mialby byc niepraktyczny. Jak dla mnie jest ok, ale to tylko moja opinia

    A co do salonu, to po prostu zrob tak jak uwazasz za sluszne, ja sobie nie wyobrazam salonu w piwnicy, nizszego niz 2.70, bez swiatła dziennego ale Ty nie jestes mna, a ja Toba. Jesli takie rzeczy Ci nie przeszkadzaja to czemu nie, nie trzeba miec w koncu tak jak wszyscy, mozna po swojemu A na wilgoc sa sposoby
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez MusiSieUdac ; 27-12-2011 o 14:14

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    zdaje się że nastał następny etap uwielbienia dla ukochanego autka za 3 tysiące

    poprzedni - dla ukochanego autka za 3000 budujemy garaż za 60000

    teraz - my w piwnicy, ukochane autko za 3000 w garażu za 60000 na parterze....

  19. #19

    Domyślnie

    Ja auto chętnie wywalę na dwór i sam dla niego sklecę daszek drewniany. Ale Skoro już architekt zaproponował powiększenie powierzchni domu o jakieś 60 mkw i salon w piwnicy to dlaczego jednak nie zrobić garażu? Tak pomyślałem. Ale decyzja jeszcze nie podjęta. Większość z Was jednak odradza pomysł.

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar tuscan
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    9
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Ja jeszcze nie mieszkam ale wszystko mam juz zaplanowane i przemyślane (ty musisz tak samo
    Niewiem co za przyjemność mieć 2.30m wysokości jak w projekcie można zrobić wysokość dowolną plus można okna dorobić jak ktoś potrzebuje, mogą być wąskie na pewnej wysokości nad gruntem lub normalnie wysokie z wyjsciem na ogród po schodkach. Można zrobić równie dobrze świetliki z dachu garażu a napewno dobrym rozwiązaniem jest też światło wpadające z klatki schodowej... Wystarczy wybrać
    Dla mnie osobiście najlepiej ani grama światła, bo po co jak będzie tam kino o wysokości 2.70m i bez wilgoci (chyba )

    Więc jak widać Kamienios... Ja polecam

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony