dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Sprawdzony podkład izolujacy pod lakier uv deska Iroko

    Jaki producent oferuje sprawdzony podład izolujacy do tzw. trudnych gatunków drewna egzotycznego (Iroko, Doussie ). Do przyklejenia mam deski o wymiarach 90mm szer. 300-1000mm długie ( deska parkietowa lita grubości 18 mm ). Musze wybrać dobry, sprawdzony grunt do podłoża ( wylewka zacierana cementowa ), klej, grunt izolujacy zabezpieczajacy drewno egzotyczne przed przebarwieniami i zapewniajacy prawidłowe schnięcie lakieru nawierzchniowego, lakier z blokadą uv ( pewnie polimerowy ) wydłuzajacy okres ciemnienia drzewa ( chcę zachować jaśniejszy odcień drewna jak najdłużej )

  2. #2

    Domyślnie

    Wiekszosc producentow ma wszystkie potrzebne produkty w ofercie.

    Zwroc uwage na firmy Artelit, Uzin/Pallmann, Mapei, Wakol/Loba, Deva.

    Bedziesz wykonywal sam podloge czy parkieciarz bedzie to robil? Jesli parkieciarz to najlepiej niech uzywa to co zna i na co da ci gwarancje.

    Jak bedziesz sam robil to bym polecil np. z artelitu:

    grunt PB-235 - niesmierdzacy (mozna zastosowac jako bariera przeciwilgociowa)
    kej HB810, latwo sie nim pracuje, nie brudzi

    a do wykonczenia mysle, ze system olej/lakier, najbezpieczniejszy w zastosowaniu w przypadku egzotyka
    olej ol810 i lakier PW460.

    nie doczytalem, ze chcesz zachowac wmiare jasny odcien... w tej sytuacji podklad na bazie oleju albo alkoholu raczej sie nie sprawdzi..

    kerakoll (o ile pamietam nazywa sie aqua pur basic) ma 2 skladnikowy podklad na bazie wody, powinien stosunkowo najmniej sciemnic drzewo, do tego masz dosc dobry ale trudny w stosowaniu lakier aqua pur hpx
    Ostatnio edytowane przez Ade ; 10-01-2012 o 14:27

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ade Zobacz post
    Wiekszosc producentow ma wszystkie potrzebne produkty w ofercie.

    Zwroc uwage na firmy Artelit, Uzin/Pallmann, Mapei, Wakol/Loba, Deva.

    Bedziesz wykonywal sam podloge czy parkieciarz bedzie to robil? Jesli parkieciarz to najlepiej niech uzywa to co zna i na co da ci gwarancje.

    Jak bedziesz sam robil to bym polecil np. z artelitu:

    grunt PB-235 - niesmierdzacy (mozna zastosowac jako bariera przeciwilgociowa)
    kej HB810, latwo sie nim pracuje, nie brudzi

    a do wykonczenia mysle, ze system olej/lakier, najbezpieczniejszy w zastosowaniu w przypadku egzotyka
    olej ol810 i lakier PW460.

    nie doczytalem, ze chcesz zachowac wmiare jasny odcien... w tej sytuacji podklad na bazie oleju albo alkoholu raczej sie nie sprawdzi..

    kerakoll (o ile pamietam nazywa sie aqua pur basic) ma 2 skladnikowy podklad na bazie wody, powinien stosunkowo najmniej sciemnic drzewo, do tego masz dosc dobry ale trudny w stosowaniu lakier aqua pur hpx
    Ok. popatrze na ofertę firmy Artelit... Będę sam kładł ( parę lat temu lepiłem deski jesionowe 120mm x 1000 mm na systemie Bony z lakierem Prime i Mega ). Myśle, że jak wybiorę dobrą chemię to z egzotykiem tez dam radę. Proszę o ewentualne inne propozycje.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ade Zobacz post
    kerakoll (o ile pamietam nazywa sie aqua pur basic) ma 2 skladnikowy podklad na bazie wody, powinien stosunkowo najmniej sciemnic drzewo, do tego masz dosc dobry ale trudny w stosowaniu lakier aqua pur hpx
    Faktycznie używając tego systemu spowolnimy ciemnienie drewna, ale nie jest to długi okres czasu. [ moderowano - reklama ] Podłogi z iroko charakteryzuje bardzo duża zmiana kolorystyki pod wpływem światła.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar fredi07
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-154
    Dzielnica
    Żoliborz
    Posty
    833

    Domyślnie

    Iroko wymaga gruntu bezwodnego np egzoten grunt. Prime odpada iroko wyjdzie w łaty
    Tu była reklama [ Regulamin Forum, pkt 2.4.c ]

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lgrzechu Zobacz post
    Ok. popatrze na ofertę firmy Artelit... Będę sam kładł ( parę lat temu lepiłem deski jesionowe 120mm x 1000 mm na systemie Bony z lakierem Prime i Mega ). Myśle, że jak wybiorę dobrą chemię to z egzotykiem tez dam radę. Proszę o ewentualne inne propozycje.
    Moja rada zajmij się podłożem?! Tutaj jest najwięcej problemów. Podłoża są słabe, zatarte i na dobrą sprawę nie ma do czego przykleić drewna. Trzy razy sprawdź podłoże apotem to już spokojnie.To moja skromna rada bazująca na doświadczeniu rzeczoznawcy.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał fredi07 Zobacz post
    Iroko wymaga gruntu bezwodnego np egzoten grunt. Prime odpada iroko wyjdzie w łaty
    Tak właśnie słyszałem, że doussie i i iroko może ulec przebarwieniom po zastosowaniu gruntu na bazie wody... Na podłoże zwrócę uwagę ( powinno być mocne bo cement sam kupowałem, piasek był raczej gruboziarnisty, ekipa od wylewek solidna i nie miała powodu żałować cementu a sama wylewka juz po 2-ch okresach zimowych. Nie chcę zawalić sprawy przez zły wybór gruntu, kleju, podkładu i lakieru uv dlatego pytam co mogę bez stresu zastosowac na iroko.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lgrzechu Zobacz post
    Tak właśnie słyszałem, że doussie i i iroko może ulec przebarwieniom po zastosowaniu gruntu na bazie wody... Na podłoże zwrócę uwagę ( powinno być mocne bo cement sam kupowałem, piasek był raczej gruboziarnisty, ekipa od wylewek solidna i nie miała powodu żałować cementu a sama wylewka juz po 2-ch okresach zimowych. Nie chcę zawalić sprawy przez zły wybór gruntu, kleju, podkładu i lakieru uv dlatego pytam co mogę bez stresu zastosowac na iroko.
    Mogą wystąpić przebarwienia jeżeli zastosujesz lakier wodny bezpośrednio na iroko lub użyjesz nieodpowiedniego lakieru podkładowego. Bez problemu zrobisz to w systemie podkład 2 składnikowy Basic(izolujący)+lakier HPX, podłoga ściemnieje, ale nie powinno być problemów z przebarwieniami. Co do posadzki bardzo ważna jest jej wytrzymałość i jednorodność, ponieważ praca tego gatunku drewna będzie znaczna. Tak jak wcześniej zauważył jarekkur większość problemów i ich późniejszych konsekwencji zaczyna się właśnie na etapie układania.

  9. #9

    Domyślnie

    Problem chyba nie jest zwiazany z pracą drewna ( bo Iroko jest jednym z najbardziej stabilnych ) tylko z zawartoscia olejków i innych zwiazków utrudniajacych proces klejenia lakierowania

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekparkiet Zobacz post
    Mogą wystąpić przebarwienia jeżeli zastosujesz lakier wodny bezpośrednio na iroko lub użyjesz nieodpowiedniego lakieru podkładowego. Bez problemu zrobisz to w systemie podkład 2 składnikowy Basic(izolujący)+lakier HPX, podłoga ściemnieje, ale nie powinno być problemów z przebarwieniami. Co do posadzki bardzo ważna jest jej wytrzymałość i jednorodność, ponieważ praca tego gatunku drewna będzie znaczna. Tak jak wcześniej zauważył jarekkur większość problemów i ich późniejszych konsekwencji zaczyna się właśnie na etapie układania.
    Tylko z tym HPX dla średnio wprawiomej osoby może być naprawdę ciężko... Bezpieczniej pójść w podkład na bazie oleju.. np loba globa seal i na to, lakier nawierzchniow też z loby 2k supra albo 2k duo, albo z artelitu masz olej, który możesz zastosować jako podkład ol 610 i na to pw460

    Tylko niestety takie rozwiązanie mocno ściemni Ci drzewo

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ade Zobacz post
    Tylko z tym HPX dla średnio wprawiomej osoby może być naprawdę ciężko... Bezpieczniej pójść w podkład na bazie oleju.. np loba globa seal i na to, lakier nawierzchniow też z loby 2k supra albo 2k duo, albo z artelitu masz olej, który możesz zastosować jako podkład ol 610 i na to pw460

    Tylko niestety takie rozwiązanie mocno ściemni Ci drzewo
    Wielkie dzieki za konkretna radę. Słyszałem jeszcze o podkładzie "egzoten". Podobno dwie firmy robią grunt pod nazwą egzoten ( Hartz-Lack i jeszcze jakas druga ). Możecie coś napisać o tym gruncie. Jest na bazie rozpuszczalnika czy alkoholu, czy jest jakiś trwały i stosunkowo łatwy w aplikacji lakier nawierzchniowy przeznaczony na egzoten. Dajcie jeszcze jakis konkretny typ na sprawdzony podkład na suchą wylewke cementową i klej do dużego parkietu egzotycznego.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lgrzechu Zobacz post
    Wielkie dzieki za konkretna radę. Słyszałem jeszcze o podkładzie "egzoten". Podobno dwie firmy robią grunt pod nazwą egzoten ( Hartz-Lack i jeszcze jakas druga ). Możecie coś napisać o tym gruncie. Jest na bazie rozpuszczalnika czy alkoholu, czy jest jakiś trwały i stosunkowo łatwy w aplikacji lakier nawierzchniowy przeznaczony na egzoten. Dajcie jeszcze jakis konkretny typ na sprawdzony podkład na suchą wylewke cementową i klej do dużego parkietu egzotycznego.
    zacznijmy od początku czyli od spodu. Podkład podłogowy betonowy lub cementowy. Tutaj nie powinno być różnicy. Oba musza spełniac wymagania jakie im stawia posadzka podłogowa z drewna. Wytrzymałośc na ściskanie dla dużego parkietu, o nie korzystnym stosunku szerokości do grubości, wynosi 25N/mm2. Wytrzymałość na ścinanie 2,5N/mm2, a najważniejszy parametr wytrzymałość na odrywanie podkładu betonowego wynosi 1,2N/mm2. Są to tzw. minimum.
    Ktos musi sprawdzić warstwę wierzchnią czy spełnia te ostatnie dwa parametry. Doświadczony parkieciarz potrafi to zrobic w sposób doświadczalny testami przeprowadzonymi na popdłożu test rysikowy i prawidłowy odczyt śladów. Test klejowy, test młotkowy, test szczotkowy i chłonności. Te testy trzeba umieć przeprowadzić i odczytać ślady jakie one zostawiają.
    Pomiar wilgotności przeprowadzony metodą DNS lub CM, dla tego drugiego pomiaru wynik będzie z błędem w zakresie 0,3-0,8% lub często i większym. Muszą znać grubość podkładu, kiedy był wykonany i z jakiego cementu. Pomiar wilgotności podłoża czy drewna to sprawdzanie czy podłoże lub drewno mają (osiągnęły) wilgotność równoważną z otoczeniem. Mało który parkieciarz jest zorientowany w zakresie fizyki budowlanej. Jeżeli twoje podłoże ma parametry, które wymieniłem to nie musisz używać podkładu pod klej. Jeżeli jest inaczej to musisz podłoże wzmocnić, bo inaczej po pewnym czasie będziesz zdejmował deszczułki ręcznie. Nie wiedząc tego trudno jest coś doradzić. Na pewno powinieneś dobrze zeszlifować warstwę wierzchnią podkładu, nanieść grunt epoksydowy w ilości 0,3kg/m2 i użyc kleju poliuretanowego 1 składnikowego. To w sytuacji, jeżeli miałeś podkład cementowy zacierany mechanicznie z miksokreta z piasku o uziarnieniu 0-2mm i stosunku woda/cement 0/6 lub powyżej, a do tego podkład nie był przykryty folią w pierwszym tygodniu po ułożeniu.
    Jeżeli użyjesz lakieru podkładowego egzoten Berge-Seidle, to możesz kłaść na niego wszystkie pozostałe jego lakiery. Podkład jest ba bazie alkoholu.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  13. #13

    Domyślnie

    Jarekkur podobno robiłeś próbę z Iroko pomalowanym Boną Naturale. Czy drewno nie uległo przebarwieniom i nie zmieniło mocno koloru w dłuzszym okresie próby? Na tą chwilę skłaniam się za rada Ghosta do zestawu: ws gzotengrunt Loba ( pewnie pomaluje 2 razy ) i na to Lobadur ws Duo ( dawać do mojego jasnego Iroko uv protect czy nie ? ) Czy nie ma ryzyka, że Iroko i Doussie po potraktowaniu ws egzotengruntem na bazie wody nie ulegną miejscowym przebarwieniom. Może jest jeszcze jakaś inna sensowna alternatywa z gruntem rozpuszczlnikowym lub olejem, który bardzo mocno nie przyciemni drzewa.
    ...... jeśli chodzi o podkład to na 2-3 miesiace przed kładzeniem parkietu zrobię próby, teraz chciałbym wybrac ostatecznie grunt i lakier nawierzchniowy do moich egzotyków. Mam Iroko, które osobiście przebrałem i to jaśniejsze chciałbym zabezpieczyć przed szybkim ściemnieniem ( oczywiscie na tyle ile jest to możliwe ). Parę metrów będzie też w łazience jakim olejem je potraktować ?

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lgrzechu Zobacz post
    Jarekkur podobno robiłeś próbę z Iroko pomalowanym Boną Naturale. Czy drewno nie uległo przebarwieniom i nie zmieniło mocno koloru w dłuzszym okresie próby? Na tą chwilę skłaniam się za rada Ghosta do zestawu: ws gzotengrunt Loba ( pewnie pomaluje 2 razy ) i na to Lobadur ws Duo ( dawać do mojego jasnego Iroko uv protect czy nie ? ) Czy nie ma ryzyka, że Iroko i Doussie po potraktowaniu ws egzotengruntem na bazie wody nie ulegną miejscowym przebarwieniom. Może jest jeszcze jakaś inna sensowna alternatywa z gruntem rozpuszczlnikowym lub olejem, który bardzo mocno nie przyciemni drzewa.
    ...... jeśli chodzi o podkład to na 2-3 miesiace przed kładzeniem parkietu zrobię próby, teraz chciałbym wybrac ostatecznie grunt i lakier nawierzchniowy do moich egzotyków. Mam Iroko, które osobiście przebrałem i to jaśniejsze chciałbym zabezpieczyć przed szybkim ściemnieniem ( oczywiscie na tyle ile jest to możliwe ). Parę metrów będzie też w łazience jakim olejem je potraktować ?
    Egzotyki bez protektora UV -nie działa. Lakierowanie egzotyków to problem związany z możliwością wystąpienia wykwitów z krystalizowanych minerałów (krzemów) w doussie. Oba te gatunki ściemnieją ,a raczej ujednolica swoje ubarwienie. Czas tego procesu zależy od naświetlenia pomieszczeń. Być może Ghost32 ma bogate doświadczenie z tym wodnym zestawem. na pewno odradzam system Deva. Jest lakier Delta do dousie, włoskiej firmy Carver. Grunt pod lakier wodny według mnie powinien być syntetyczny i przeznaczony do egzotyków. Grunt nakładać dwa razy zaraz po wyschnięciu warstwy wierzchniej, chyba, że producent zaleca inaczej. Po delikatnym przetarciu warstwy wierzchniej (drugiej) podkładu i oczyszczeniu nakładać lakier. jeżeli wodny wydłużyć okres przerwy między warstwami.
    Ostatnio edytowane przez jarekkur ; 13-01-2012 o 21:30
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  15. #15

    Domyślnie

    Praktykujacych proszę o odpowiedź. Zestaw Artelit podkład syntetyczny S-460 plus lakier nawierzchniowy PW 460 lub PW480. Czy to dobry wybór na Iroko. Czy aplikacja lakieru 2-składnikowego jest dużo trudniejsza ? Jedna osoba wyrobi sie przy pokojach do 20m2

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lgrzechu Zobacz post
    Praktykujacych proszę o odpowiedź. Zestaw Artelit podkład syntetyczny S-460 plus lakier nawierzchniowy PW 460 lub PW480. Czy to dobry wybór na Iroko. Czy aplikacja lakieru 2-składnikowego jest dużo trudniejsza ? Jedna osoba wyrobi sie przy pokojach do 20m2
    dobry wybór. Jedna osoba wyrobi się bez problemu.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekkur Zobacz post
    dobry wybór. Jedna osoba wyrobi się bez problemu.
    Jarku zawsze można na Ciebie liczyć. Dziękuję bardzo za dotychczasowe rady.
    Trochę się "bojem" ale pewnie zdecyduję sie na lakier 2- składnikowy.
    Do położenia deska Iroko/Doussie w salonie i pokojach dzieciaków, to pewnie dwuskładnik jest lepszym wyborem

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony