dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 49
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rosomakx4

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    564

    Domyślnie Co zastosowałbyś/zmieniłbyś dziś montując PC raz jeszcze - dla rozważających PC

    Rozważam zastosowanie PC ale...
    W opozycji jest piec na eko groszek ogniwo eko plus - całkiem rozsądny piecyk dla nieobeznanych w temacie
    Koszt ok 7,5 - 8 tyś + komin spalinowy+ montaż + brudzenie się eko groszkiem +zajęte miejsce na ekogroszek w piwnicy i kotłowni + popiół + ew kolektory na CWU latem lub przepalanie w piecu ,ale niski koszt eksplatacji

    Zastanawiam się nad PC, plus to komfort jeśli wszystko działa i latem CWU bez kolektorów (bo pewnie kolektory nie mają wtedy sensu - chyba że zastosować tanie rozwiazanie)
    Zauważyłem że większość użytkowników PC ma dość niską temp wewnętrzną ok 21 st -przy eko groszku jest to juz 23 (podobnie jak mój tato - użytkuje piec na eko.g. ) to jest jak dla mnie minus i pewnie wymuszone ekonomiką
    Podobno podniesienie temp wewnętrznej o 2 st bardzo podnosi koszt eksplatacji

    Dla rozjaśnienia sytuacji mam następujące pytania
    Jaką pompe powiedzmy mocy ok 8 kW z inwenterem zasugerowalibyście, jaki jest orientacyjny koszt z montażem bez kolektora
    Kolektor pionowy czy poziomyn - wady zalety rozwiązań
    Kolektor poziomy moge wykonać sam przy okazji wykonania GWC rurowego lub żwirowego -grunt jest bardzo gliniasty.
    W co warto a w co nie warto inwestować przy PC
    Jakies spostrzeżenia uwagi sugestie, sądze ze wielu zainteresowanych może się przekonać lub przeciwnie do zastosowania PC jeśli wątek się rozwinie

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał rosomakx4 Zobacz post
    Jaką pompe powiedzmy mocy ok 8 kW z inwenterem
    Zanim coś napiszę to spytam, a dlaczego z inwertorem ?
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Temp. Wewnętrzne można mieć dowolne.
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rosomakx4

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    564

    Domyślnie

    Podobno ( i wg logiki) z inwenterem są lepsze i chyba ekonomiczniejsze

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał rosomakx4 Zobacz post
    Podobno ( i wg logiki) z inwenterem są lepsze i chyba ekonomiczniejsze
    W nie długim czasie ,a może już nie bedzie można montować i importować klimatyzatorów on/off tylko inwertery.
    Wynika to z wiekszej sprawności takich urzadzeń

  6. #6

    Domyślnie

    Ale tu nie rozmawiamy o klimatyzatorach, tylko o gruntowych pompach ciepła i to z podłogówką. Klimatyzator pracuje w zdecydowanie innych warunkach, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest bardzo zmienne, a chłodzimy powietrze o małej bezwładności. W takich warunkach regulacja mocy jest bardzo ważna, bo bez niej klimatyzator będzie pracował np. 3min pracy/5 min przerwy, co będzie bardzo nieekonomiczne. Pc gruntowa z podłogówką (najbardziej ekonomiczny układ) pracuje w zdecydowanie innych warunkach - w środowisku bardzo stabilnym i o bardzo dużej bezwładności. W takim przypadku spokojnie pc może grzać 3h i odpoczywać nawet 10h, a regulacja mocy nie jest istotna. Dużo ważniejsze jest grzanie z pełną mocą w taniej taryfie, więc w takim przypadku nie widzę zalet inwerterowej pc. Inaczej będzie przy grzejnikach, tu regulacja mocy będzie bardziej przydatna, bo bezwładność układu jest dużo mniejsza. Przy "zwykłych" pompach zwiększa się ją wtedy dodając bufor, a dla inwerterowej tego nie trzeba robić.
    Podsumowując, dla najlepszego układu grunt-pc-podłogówka nie widzę wielkich zalet inwerterów, więc jeśli cena będzie zbliżona, to czemu nie, ale jeśli 50% większa to taki zakup mija się raczej z celem.
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 15-01-2012 o 18:34
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Ciekawę dlaczego stosuję się inwertery w pompach cyrkulacyjnych CO i uzyskuje 80% obniżenie mocy przy tej samej wydajności
    Ale zgadzam się że klimatyzator to nie pompa gruntowa,Co nie zmienia faktu ,że można zrobić lepiej.
    Inna rzecz ,śjuż są gruntówki z inwerterem (pewno żeby było gorzej i drożej NP BIAWAR )

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Ciekawę dlaczego stosuję się inwertery w pompach cyrkulacyjnych CO i uzyskuje 80% obniżenie mocy przy tej samej wydajności
    No, nie przesadzajmy, że wynaleziono silnik elektryczny o sprawności 5x większej niż silnik na prąd 3-fazowy, skoro sprawność silnika 3-fazowego jest powyżej 80%. W obiegówkach stosuje się inwertery ze względu na możliwości regulacji wydajności obiegówki, gdy np. zawory termostatyczne na grzejnikach się pozamykają, to obiegówka nie musi tłoczyć wody z pełną mocą, tylko może swoją moc zredukować - wtedy ma to sens i tu się pojawiają oszczędności.
    Ja nie twierdzę, że jest gorzej, ale dla układu grunt-pc-podłogówka nie jest jakoś wiele lepiej, a na pewno nie taniej - przekonaj mnie, że jest inaczej, to będę chwalił inwertery, a tak, to na razie nie ulegam wpływom reklamy.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    w moim domu wybudowałem o jeden komin za dużo, w koszcie tego komina (3 murarz 2 system kominowy ok.1 cegła + 1,5 klinkier i murowanie ponad dachem) już praktycznie bym miał używaną pompę ciepła (którą w końcu zakupiłem).
    Nie widzę żadnego sensu dla GWC bo jeśli zrobisz dolne źródło PC, to masz to samo ciepło z ziemi tyle że lepiej wykorzystane.

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lujski

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    479

    Domyślnie

    ile godzin na dobe grzeje u Was pompa ??? w ostatnich dniach jak troszke zimniej

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    No, nie przesadzajmy, że wynaleziono silnik elektryczny o sprawności 5x większej niż silnik na prąd 3-fazowy, skoro sprawność silnika 3-fazowego jest powyżej 80%. W obiegówkach stosuje się inwertery ze względu na możliwości regulacji wydajności obiegówki, gdy np. zawory termostatyczne na grzejnikach się pozamykają, to obiegówka nie musi tłoczyć wody z pełną mocą, tylko może swoją moc zredukować - wtedy ma to sens i tu się pojawiają oszczędności.
    Ja nie twierdzę, że jest gorzej, ale dla układu grunt-pc-podłogówka nie jest jakoś wiele lepiej, a na pewno nie taniej - przekonaj mnie, że jest inaczej, to będę chwalił inwertery, a tak, to na razie nie ulegam wpływom reklamy.
    Zobacz pompy wilo i grundffoss Typ Stratos i alfa
    Pompa up 25/60 ma pobór około 100 W a alfa lub stratos 20 W przy tych samych parametrach.Zastosowano też wirniki z magsem neudymowym
    To samo dotyczy pomp hydroforowych.
    To samo dotyczy sprężarek.Ponadto układ zaprojektowany dla mocy 100% prz obciążeniu 50 % ma wyższą sprawność (lepsza wymiana ciepła ).
    Czy gdzieś sie mylę?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał lujski Zobacz post
    ile godzin na dobe grzeje u Was pompa ??? w ostatnich dniach jak troszke zimniej
    Teraz powinna pracować 12 godzin na dobę -bo 0 *C .Przy -20 *C ciągle .Wtedy jest dobrze dobrana na -20 *C

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Hydrauli u mnie alfa 25/40 bierze 45W więc 60 weźmie więcej. Nie podaje tu mocy minimalnej bo wtedy tylko kawałek rury robi się ciepły żart, ale odbiór ciepła jest słabszy.
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Czy gdzieś sie mylę?
    Chyba trochę:
    Grundfos Alfa2 25-60: moc maksymalna 45W (http://www.grundfos.pl/web/homepl.ns...ag/KMAZ-7KUHV2)
    Grundfos UPS 25-60: moc maksymalna 60W (http://noteswww.grundfos.com/web/hom...ag/MKOS-6KPFDP)
    choć trudno je dokładnie porównać, bo mają jednak nieco inne charakterystyki. Weź też pod uwagę, że ups jest jednofazowa, a silniki jednofazowe są mniej sprawne niż 3-fazowe. Magnesy neodymowe stosuje się w silnikach prądu stałego, żeby maksymalnie zwiększyć ich sprawność, która dochodzi do 90-kilku procent. Trudno mi znaleźć dokładne dane porównujące sprawności silników prądu stałego i 3-fazowego zmiennego (może ktoś znajdzie), ale dla stałych nominalnych obrotów są one mniej więcej zbliżone.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał rosomakx4 Zobacz post
    Jaką pompe powiedzmy mocy ok 8 kW z inwenterem zasugerowalibyście, jaki jest orientacyjny koszt z montażem bez kolektora
    Kolektor pionowy czy poziomy - wady zalety rozwiązań ..... W co warto a w co nie warto inwestować przy PC
    Wracając do pytania. Ja u siebie po raz drugi na pewno wybrałbym pompę ciepła. Dla niej wykonałbym kolektor spiralny, bo łatwo, tanio i szybko się go zakłada. Nie zastanawiałbym się nad odwiertami bo mam wystarczająco dużo miejsca na kolektor poziomy. Nieco inaczej wykonałbym rozdzielacz - nie ze złączek skręcanych, ale prawdopodobnie ze zgrzewanego PP. Odnośnie instalacji wewnętrznej to założyłbym 100% podłogówki. Sama pc została by taka sama, tzn. taka jaką udało by mi się w danej chwili tanio kupić o mocy 8-11kW. Sterowanie wybrałbym pokojowe z 2-ma sterownikami piętro/parter. Z kwestii ogólnobudowlanych zadbałbym o bardzo dokładne położenie paraizolacji na poddaszu, pozaklejanie wszelakich dziur w folii, łączeń folia-ściana i dokładne ułożenie wełny, uszczelniłbym taśmą wszystkie połączenia okno/drzwi-mur i jakiekolwiek inne. Tak, to mam standardowy dom sito Zrezygnowałbym z 2 kominów wentylacyjnych, a przynajmniej z wypuszczania ich na dach.
    Pytasz o:
    poziomy-pionowy: zaleta pionowego to mała ilość zajmowanego miejsca na działce, innych zalet na dzień dzisiejszy za bardzo nie widzę (warto zerknąć na wątek o temperaturach dz). Jeśli masz miejsce i glinę, to nie ma się nad czym zastanawiać.
    co warto mieć: dobrze zrobione (duże z małymi oporami przepływu) dz i podłogówkę w 100%, również z małymi oporami przepływu, bez bufora, sterowanie pokojowe
    Jaką pompę i za ile: dowolną, jaką uda Ci się zorganizować, ważniejsze jest dobrze zrobione dz i gz. Jaki jest koszt ? Nie da się odpowiedzieć, bo to zależy gdzie i jak kupisz oraz kto ją zamontuje.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Chyba trochę:
    Grundfos Alfa2 25-60: moc maksymalna 45W (http://www.grundfos.pl/web/homepl.ns...ag/KMAZ-7KUHV2)
    Grundfos UPS 25-60: moc maksymalna 60W (http://noteswww.grundfos.com/web/hom...ag/MKOS-6KPFDP)
    choć trudno je dokładnie porównać, bo mają jednak nieco inne charakterystyki. Weź też pod uwagę, że ups jest jednofazowa, a silniki jednofazowe są mniej sprawne niż 3-fazowe. Magnesy neodymowe stosuje się w silnikach prądu stałego, żeby maksymalnie zwiększyć ich sprawność, która dochodzi do 90-kilku procent. Trudno mi znaleźć dokładne dane porównujące sprawności silników prądu stałego i 3-fazowego zmiennego (może ktoś znajdzie), ale dla stałych nominalnych obrotów są one mniej więcej zbliżone.
    Wybrałeś akurat przykład z pompą alfa ale sprawdź pompy stratos firmy Wilo.
    Sprężarka to nie tylko silnik.
    Ja zamontowałem u siebie stratosa na dolnym źródle około ( 40 W ) odpowiednik jedno fazowy pobiera około 200 W.Stratos ma falownik .
    Ja wiem ,że silniki elektryczne mają wysokie sprawności ale pompy i sprężarki nie .
    Nie badałem tego dlaczego pompy mają takie sprawności .Ale je montuję i patrze na dane techniczne .Nie zakładam ,że są fałszywe.
    Nawet z twojego porównania wychodzi ,że sprawność wzrosła z (60W na 45 W)
    To o 25% a skoro przyjmiemy że silnik miał sprawność 80% to co w tym przypadku
    Ostatnio edytowane przez hydraulik_ ; 16-01-2012 o 06:50

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bartosz-w
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Śląskie- JURA
    Posty
    281

    Domyślnie

    Mając pompę podłączyłbym zmywarkę i pralkę pod ciepłą wodę. Nie pomyślałem i mam podpiętą pod zimną, a to już strata

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartosz-w Zobacz post
    Mając pompę podłączyłbym zmywarkę i pralkę pod ciepłą wodę. Nie pomyślałem i mam podpiętą pod zimną, a to już strata
    I kilkukrotnie płukałbyś w ciepłej wodzie Gratuluję pomysłu No chyba, że pralka wiatka, tam zdaje się pyło przyłącze ciepłej ale i zimnej wody

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał rosomakx4 Zobacz post
    Rozważam zastosowanie PC ale...
    W opozycji jest piec na eko groszek ogniwo eko plus - całkiem rozsądny piecyk dla nieobeznanych w temacie
    Koszt ok 7,5 - 8 tyś + komin spalinowy+ montaż + brudzenie się eko groszkiem +zajęte miejsce na ekogroszek w piwnicy i kotłowni + popiół + ew kolektory na CWU latem lub przepalanie w piecu ,ale niski koszt eksplatacji

    Zastanawiam się nad PC, plus to komfort jeśli wszystko działa i latem CWU bez kolektorów (bo pewnie kolektory nie mają wtedy sensu - chyba że zastosować tanie rozwiazanie)
    Zauważyłem że większość użytkowników PC ma dość niską temp wewnętrzną ok 21 st -przy eko groszku jest to juz 23 (podobnie jak mój tato - użytkuje piec na eko.g. ) to jest jak dla mnie minus i pewnie wymuszone ekonomiką
    Podobno podniesienie temp wewnętrznej o 2 st bardzo podnosi koszt eksplatacji

    Dla rozjaśnienia sytuacji mam następujące pytania
    Jaką pompe powiedzmy mocy ok 8 kW z inwenterem zasugerowalibyście, jaki jest orientacyjny koszt z montażem bez kolektora
    Kolektor pionowy czy poziomyn - wady zalety rozwiązań
    Kolektor poziomy moge wykonać sam przy okazji wykonania GWC rurowego lub żwirowego -grunt jest bardzo gliniasty.
    W co warto a w co nie warto inwestować przy PC
    Jakies spostrzeżenia uwagi sugestie, sądze ze wielu zainteresowanych może się przekonać lub przeciwnie do zastosowania PC jeśli wątek się rozwinie
    Teraz ja coś spróbuję odpowiedzieć:
    1. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem kotłów na ekogroszek, nawet tych "naj", bo.... sam taki mam i odradzam innym przy każdej okazji.
    2. Wymieniasz kosz systemu na ekogroszek i sam widzisz, że doliczając powierzchnię kotłowni i składu, komina, ewentualnych kolektorów, itp. wychodzi praktycznie tyle samo co niedroga PC z kolektorem poziomym, a w porywach - nawet z odwiertami.
    3. Przepalanie poza sezonem grzewczym w celu uzyskania CWU to nieporozumienie. Sprawdziłem to na przełomie trzech lat i wychodzi nawet w całodziennej taryfie tyle samo kasy na ekog. co na zwykłą grzałkę (prąd) wkręconą w zasobnik CWU. Dlatego argument ten obalam. Palenie w lato dla uzyskania CWU opłaca się jeśli zużywamy na prawdę dużo CWU, albo kiedy palimy "śmieciami".
    4. Niższa temp. w domu rzędu 21 st. wynika raczej z faktu, że ogrzewanie podłogowe daje wyższą dla człowieka odczuwalną temperaturę w domu. Nie ma więc znaczenia, czy palimy paliwem stałym , czy grzejemy PC. Jest wręcz lepiej - w przypadku PC i podłogówki grzejemy jeszcze ekonomiczniej, bo możemy utrzymywać np. 21 zamiast 22-23 przy grzejnikach. Zresztą jak ktoś jest ciepłolubny, może utrzymywać nawet 25 st. zarówno przy PC jak i węglu. Zależy jak sobie ustawisz sterownik.
    5. Pompy gruntowe z inwerterem prawie że nie istnieją na rynku polskim, bo są bardzo drogie i nigdy nie zwróci się koszt inwestycji takiej pompy. W zupełności wystarczają i sprawdzają się PC bez inwertera.
    6. Kolektor poziomy czy pionowy - już kolega naświetlił sprawę. Dodam tylko, że pionowe (odwierty) znacznie potaniały i są warte rozważenia bez względu na wielkość działki. Jeśli jednak masz dużą działkę i chcesz to robić sam - polecam poziomy.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrmak Zobacz post
    I kilkukrotnie płukałbyś w ciepłej wodzie Gratuluję pomysłu No chyba, że pralka wiatka, tam zdaje się pyło przyłącze ciepłej ale i zimnej wody
    Mam tak podłączoną zmywarkę i nie nie widzę problemu. Pralkę tez miałem ale już przełączyłem na zimną bo różnice były niewielkie. Minusem jest to, grzejąc w dwóch taryfach pralka i zmywarka wyciągają ciepłą wodę której później brakuje. Wolę jednak puścić osobno urządzenia na tańszej taryfie i na zimnej wodzie niż zmniejszać ilość c.w.u. która jest długo podgrzewana.
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony