dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 131

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym - jakie przekroje, schemat instalacji

    Witam. Bardzo prosze o porade. Czy rozdzielacie u siebie instlacja na gniazdka/oswietlenie? Jakie powinny byc wlasciwe przekroje przewodow zastosowane w takim instalacji? Na co zwrocic uwage kupujac kable oraz czy instalacje wykonac w peszlu? Bardzo dziekuje za odpowiedz. Michal

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalz2x Zobacz post
    Witam. Bardzo prosze o porade. Czy rozdzielacie u siebie instlacja na gniazdka/oswietlenie? Jakie powinny byc wlasciwe przekroje przewodow zastosowane w takim instalacji? Na co zwrocic uwage kupujac kable oraz czy instalacje wykonac w peszlu? Bardzo dziekuje za odpowiedz. Michal
    Podział na oddzielne obwody oświetlenia, gniazd i urządzeń podłączonych na stałe narzucają przepisy. Zapewne więc każdy w nowej instalacji tak robi. Z drugiej zaś strony ma to pełne uzasadnienie praktyczne. Raz, że dobrze mieć oświetlenie po przeciążeniu gniazd i zadziałaniu wyłącznika nadmiarowego a dwa, że sytuowanie gniazd przy podłodze i montaż bezpuszkowy sprawiają, że taniej i prościej jest prowadzić osobne obwody. Instalacji w peszlu nie robi już chyba nikt bo to duża pracochłonność a żaden zysk. To była praktyka z czasów PRL gdy nie było przewodów płaskich.

  3. #3

    Domyślnie

    Z tego co kojarzę to przewody w peszlu stosuje się na poddaszach.
    Teraz budując zacznę od dymu z komina

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawel78 Zobacz post
    Z tego co kojarzę to przewody w peszlu stosuje się na poddaszach.

    Witam. W jaki sposob powinno prowadzic sie przewody na poddaszu. Mamy dach kopertowy, z malym strychem. Czy kable nalezy przeprowadzic pomiedzy strychem o lekkim stropem (sufitem) czy po podlodze? Michal

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalz2x Zobacz post
    Witam. W jaki sposob powinno prowadzic sie przewody na poddaszu. Mamy dach kopertowy, z malym strychem. Czy kable nalezy przeprowadzic pomiedzy strychem o lekkim stropem (sufitem) czy po podlodze? Michal
    Kable oświetleniowe (zasilanie i od puszek do wypustów) łatwiej jest prowadzić górą.
    Górą też możesz poprowadzić RTV, LAN i alarm.
    Kable do gniazdek łatwiej jest prowadzić dołem po podłodze.

    Co do peszli to zdania są podzielone, zarówno niepalność jak i serwisowalność takich instalacji daleka jest od ideału.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    Kable oświetleniowe (zasilanie i od puszek do wypustów) łatwiej jest prowadzić górą. Górą też możesz poprowadzić RTV, LAN i alarm. Kable do gniazdek łatwiej jest prowadzić dołem po podłodze. Co do peszli to zdania są podzielone, zarówno niepalność jak i serwisowalność takich instalacji daleka jest od ideału.
    Witam. Dzieki za odpowiedz. Jesli chodzi o RTV, LAN i ALARM, to czy skretke powinna byc w peszlu, zelowana czy po prostu zwyklej izolacji. Jakie przewody najczesciej wykorzystywane sa do instalacji alarmowych, ile ich powinno byc aby nie braklo? Jesli chodzi o prowadzenie przewodow dolem to czy kable powinny byc polozone na chudziaku i na nich styropian, czy raczej na styropianie i na to szlichta? Na jakiej wysokosci od podlogi zakladaliscie gniazdka u siebie (bo zastanawiam sie czy nie dac 1m od poglogi aby nie bylo trzeba sie schylac)? Pozdr. M.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał william.bonawentura Zobacz post
    Instalacji w peszlu nie robi już chyba nikt bo to duża pracochłonność a żaden zysk. To była praktyka z czasów PRL gdy nie było przewodów płaskich.
    Niby Twoje słowa brzmią normalnie, a jednak mylisz się głęboko. Ciekawe ile instalacji wykonałeś w życiu. Podejrzewam, że tylko w swojej chałupie. niech więc Ci służy!
    Skoro wolisz zabytki...
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  8. #8
    Ostatnio edytowane przez wykrot ; 21-01-2012 o 23:50
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sintel

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-089
    Posty
    99

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalz2x Zobacz post
    Witam. Bardzo prosze o porade. Czy rozdzielacie u siebie instlacja na gniazdka/oswietlenie? Jakie powinny byc wlasciwe przekroje przewodow zastosowane w takim instalacji? Na co zwrocic uwage kupujac kable oraz czy instalacje wykonac w peszlu? Bardzo dziekuje za odpowiedz. Michal

    Instalacja nowa czy modernizacja jak nowa to masz projekt.
    Jeżeli modyfikacja to 3x1,5 oswietlenie, 3x2,5 gniazda. Kuchnia w zależności od mocy 5x2,5 lub 5x4.W peszlu lub nie to zależy od sposobu wykonania. Oczywiście obwody oddzielone.Zbyt mało informacji aby coś więcej doradzić W sprawie zabezpieczeń to odrębny temat.Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez sintel ; 22-01-2012 o 07:38 Powód: 3x2,5mm2

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał sintel Zobacz post
    I W sprawie zabezpieczeń to odrębny temat.Pozdrawiam
    Czesc. Bede bardzo wdzieczny za rozwiniecie w/w tematu. Jednoczesnie prosze o informacje w ktorym miejscu najkorzystniej przeprowadzic przewody na pietro (przez strop). Czy rozprowadzic przewody na wysokosci podwieszanego sufitu i zejsc przewodami na sciany dzialowe? Dziekuje i pozdr. M.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sintel

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-089
    Posty
    99

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalz2x Zobacz post
    Czesc. Bede bardzo wdzieczny za rozwiniecie w/w tematu. Jednoczesnie prosze o informacje w ktorym miejscu najkorzystniej przeprowadzic przewody na pietro (przez strop). Czy rozprowadzic przewody na wysokosci podwieszanego sufitu i zejsc przewodami na sciany dzialowe? Dziekuje i pozdr. M.
    Standardowo przyjmuje się 16 A na obwody gniazd oraz 10A na oświetlenie.Oczywiście obwody trzeba porozdzielać z sensem, wszystko zależy od wielkości obiektu.No i oczywiście zabezpieczenie RCD najlepiej kilka (ale bez przesady).W sprawie prowadzenia przewodów to się nie wypowiadam, nie widziałem a to czasem jest lepsze od porad w ciemno.Raz to lepiej raz co innego.Liczy się wygoda, funkcjonalność i nakład pracy.

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar a.przybysz...
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-938
    Posty
    1

    Domyślnie

    ja sie nie znam na tym ? mam sama problem mósze podzielić pokój na dwa i własnie chciałam od punktu w którym wisi i zyrandol (3 zrówki ) na trzy oddzielne punkty . Jaki mósze kupić przewód (ile ma mić zyłek )

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    U siebie mam wszystko sprowadzone do rozdzielni i tam dopiero łączone i wraca na pomieszczenia. Dodatkowo od niektórych punktów puszczone skrętki oprócz normalnych prądowych. Przy takim układzie myślę, że można zawsze zrobić wszystko
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar thomyk
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    322

    Domyślnie

    Jak ci wygodniej tylko tak żeby nie kolidowało z czymś co już jest lub będzie.
    Zalży też jak chce to zrobić.

    Peszel czy DYT
    el-tom.business.site

  15. #15

    Domyślnie

    Na chudziaku, na nich styropian.
    Może jakieś umocowanie prawne na poparcie pewności takiego stwierdzenia.

  16. #16

    Domyślnie

    Pytanie było banalne, podobnie jak odpowiedź.
    Prościej będzie to pokazać na przykładzie.

    Znalazłem fotki w jednym z dzienników, są tam pokazane kolejne etapy prac (kable, tynki, styro, podłogówka, wylewka).
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...ki4-i-Tokio-II

    Można mieć parę zastrzeżeń np: do braku mocowania peszli do podłoża, ale generalnie metoda jest prawidłowa.
    I taką polecam stosować.

    Jeśli kkas12 masz inną odpowiedź na postawione pytanie to chętnie poczytam/wysłucham/obejrzę przykład.

    A co do umocowania prawnego, nie znam przepisu który zakazuje takiej metody układania instalacji.

  17. #17

    Domyślnie

    Jakie było pytanie to wiem.
    Jaka była odpowiedź kolegi wiem również.
    Nie wiem natomiast na jakiej podstawie autorytatywnie twierdzi kolega iż taki sposób jest prawidłowy.
    Na dodatek posługujesz się kolego słowem polecam.
    Tylko wyjaśnij jako kto polecasz.
    Czy jako kierownik budowy, czy może jako projektant.
    Jeśli jako projektant to może pochwalisz się w ilu projektach nakazałeś zastosować takie rozwiązanie.
    Ale może owe "polecanie" jest tylko wynikiem nauk pobranych na tym forum?
    Fotki mające służyć udokumentowaniu owego "polecenia" nadają się raczej do działu błędów w sztuce przedstawiają bowiem wszystko to co najgorsze w wykonaniu nadwiślańskiego elektryka.
    Więc może jasnym będzie dla Ciebie, że nie chodzi o zakaz lecz o rozsądek a przede wszystkim o prawne uzasadnienie "polecania".
    Skoro takiego uzasadnienia nie potrafisz przedtawic to zachowujesz się niestety jak znachor kwestionujący naukowe (i nie tylko) osiągnięcia medycyny.

    Aby to zrozumieć należy taką instalację w peszlu odpowiednio najpierw zakwalifikować.
    Pasuje ona tylko do instalacji w rurach.
    Jednak tylko pozornie.
    Dlaczego?
    Elektryk który raz w życiu wykonał zgodnie ze sztuką instalację w rurach będzie to wiedział.
    Osoba ''kształcona'' tylko na tym forum (i innych) nigdy tego nie pojmie niestety.

    Więc daruj sobie kolego owe "polecenia".

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał kkas12 Zobacz post
    Tylko wyjaśnij jako kto polecasz.
    Czy jako kierownik budowy, czy może jako projektant.
    Kolego kkas12, piszesz tak autorytatywnie i takim tonem, że nie sposób się powstrzymać przed zadaniem pytania Tobie: jako kto kwestionujesz to, co robertsz napisał i jakie Ty masz na to umocowanie prawne

    Bo wybacz, ale pierwsze wrażenie osoby czytającej tą dyskusję z boku jest takie, że czepiasz się dla samego czepiania, ot tak, by sobie ulżyć. Żadnego konkretu, żadnej wskazówki, co wg Ciebie jest źle, jak to wg ciebie powinno wyglądać i dlaczego, a jedynie "to jest wszystko spieprzone, a ty jesteś 'gupi', ja wiem lepiej, ale nie powiem, bo nie chce mi się zniżać, żeby z tobą gadać" tak to dokładnie wygląda. I nie jest to miły widok.

    J.(dla jasności: piszę tą opinię jako szary użytkownik forum, nie jako moderator)
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  19. #19

    Domyślnie

    Więc może koledzy przestawia ile instalacji wykonali zgodnie z projektem, który nakazywał wykonanie instalacji w taki sposób o jakim mowa?
    A może znajdzie się też projektant projektujący takie instalacje.

    Ja wiem, że ładnie wszystko można opisać przelewając piękne słowa i każdy nieprzemyślany projekt przedstawić w samych superlatywach?
    Ja nie używam słów polecam, zalecam itp, ale przedstawiam tylko swoje zdanie na temat ostatniego krzyku mody.
    Instalacji (rzekomo) wykonanej w rurkach.
    A faktycznie w najtańszym peszlu często łamiącym się pod swoim ciężarem, łączącym taśmą izolacyjną i byle czym przytwierdzonym do podłoża.
    Może dla niektórych jest to najnowsze osiągnięcie ludzkości. Dla mnie jest to niedopuszczalna fuszerka i nabijanie inwestora w butelkę.

    Pokuszę się chyba o wykonanie fotek (niech tylko mrozy odpuszczą) i przedstawię jak ta rzekoma instalacja w rurkach faktycznie wygląda po narzuceniu tynków, ale przed ułożenie styropianu i wylaniem posadzek.

    A dywagacje kolegi Jacka nie robią na mnie wrażenia.
    Raczej oczekuję konkretów, co w pierwszym zdaniu tego postu przedstawiłem.

    Odpowiedzi na dwa pytania również.
    -jaką ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi przewodu stanowi peszel?
    -czy luźno ułożony peszel umożliwi wymianę przewodów?
    Ostatnio edytowane przez kkas12 ; 07-02-2012 o 20:24

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał kkas12 Zobacz post
    Więc może koledzy przestawia ile instalacji wykonali zgodnie z projektem, który nakazywał wykonanie instalacji w taki sposób o jakim mowa?
    A może znajdzie się też projektant projektujący takie instalacje.
    Witam. Chcialbym zapytac, czy jesli kontakty maja byc zalozone 1m od podlogi, to czy nalezy instalacje pod zasilanie prowadzic dolem czy razem z oswietleniem na gorze? Pozdr. m.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony