dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 112 z 190
Pokaż wyniki od 2.221 do 2.240 z 3794
  1. #2221
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar marcus312
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Pilchowice
    Kod pocztowy
    44-144
    Posty
    472

    Domyślnie

    zrywa płomień na mniejszych obrotach.
    Mozliwe ze sama komora załadunkowa jest jeszcze za duza to samo ruszt , albo sam przepływ powietrza przez palnik po mimo małego uchyłu jest juz za duzy w stosunku do otworu w palniku ..Zaobserwowałes napewno ze jak zwiekszyłes otwór palnika to jak zaczeło gazowac to az dudniało , jak zminiejszyłes to ustało , ja miałem podobnie na drewnie tylko ze PG podaje nad zasyp .Przy zbyt duzym palniku jak zaczeło dudniec to potrafiło fukac z klapki wydawało sie ze rozniesie kocioł po zminiejszeniu ustało ,Tak samo moze byc w twoim przypadku ze sama konstrukcja zawiru i formy moze nie miec takiego znaczenia jak sam rozmiar otworu wlotowego do palnika mi w koncu jakos udało sie trafic w optymala wielkosc palnika ze pracuje caly czas z mała moca przy uchyle klapki nad zasyp 2mm i PW 1mm oczywiscie jezeli potrzeba wiecej mocy to miarkownik otwiera PG nad zasyp i dodaje powietrza .Konstrukcje mam ta całkiem stara czyli na zasadzie opartej pod katem płytki szamotowej przez ktora j jest odrazu podawane przez otwory PW z drugiego oddzielonego popielnika przez klapke regulowana

  2. #2222
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Dikij.Petia
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Kedzierzyn-kozle
    Posty
    378

    Domyślnie

    Ja widzę przyczynę zrywania płomienia w zbyt szybkim przepływie gazów w jakimś miejscu palnika. Tu się nakłada kilka rzeczy na raz i każda musi współgrać z innymi. Teraz razem ze sterownikiem opartym na temperaturze spalin dość dobrze i stabilnie to pracuje. Pomiar temperatury spalin odbywa się przed wymiennikiem, minimalna jest ustawiona na 250° maksymalna na 380°. Pierwsze wrażenia są pozytywne, na razie testuję i robię jakieś drobne poprawki w programie. Jak kiedyś wyciągnę palnik, to odrysuję szablon dyszy, jak by ktoś zachciał go zrobić, to będzie mu łatwiej. Myślę, że teraz by się przydał RCK, żeby wyeliminować skoki podciśnienia, bo przy pracy na tak małych mocach to trochę wnosi zakłócenia- ostatnio wieje.
    Dobry palnik masz, jak da rady pracować na tak małych otwarciach.
    Dom ponad 200m² cegła pełna 50cm+10cm styropian, góra 20cm wełna+5cm styropian

  3. #2223
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    <Kaceper>

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Raba Wyżna
    Kod pocztowy
    34-721
    Posty
    4

    Domyślnie

    Panowie czy komuś udało się okiełznać działanie palnika Dikij.Peti z dmuchawą ? Palnik pracuje prawidłowo ale tylko na naturalnym ciągu powietrze podawane jest z pod rusztu i działa idealnie ale niestety nie mam gdzie wkręcić miarkownika natomiast dotychczas powietrzem sterowała dmuchawa ale z racji tego że palnik przestaje działąć w momencie jak dmuchawa zaczyna pracować mam problem czy istnieje możliwość palenia przy pomocy dmuchawy wylot dmuchawy jest na dole pod rusztem i dodatkowo powietrze podawane jest w komorze zasypowej otworem fi 14 próbowałem ograniczyć moc dmuchawy ale efekt słaby piec zaczyna kopcić i przez drzwi wydobywa się dym ewentualnie gdzie zasłonić na ruszcie żeby kierować powietrze bezpośrednio na palnik czy zasłonic zupełnie wylot z dołu i zostawić tylko tą ma dziurkę w komorze załadowczej ??

  4. #2224
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    możesz kupić elektroniczny miarkownik
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  5. #2225
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Dikij.Petia
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Kedzierzyn-kozle
    Posty
    378

    Domyślnie

    Można spróbować palić na stałej szczelinie, lub miarkownik elektroniczny, ale nie dwustanowy. Jakiś z PID, a lepiej żeby uwzględniał temperaturę spalin, Agni S na przykład, jak kolega Kupfer ma, tylko nie wiem, czy będzie współgrać z MSI Boleckiego. Ewentualnie z Arduino samemu zrobić, jak trzeba, to wyłożę tu kod.
    Możesz spróbować zrobić tunel przed palnikiem, zasłonić ruszt na 5-6 cm i z góry dać jeszcze cegłę. Teoretycznie miało by pomóc, ale praktycznie, to różnie bywa. I ten otwór w komorze zasypowej zamknij, nie może być razem z dmuchawą.
    Dom ponad 200m² cegła pełna 50cm+10cm styropian, góra 20cm wełna+5cm styropian

  6. #2226
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Dikij.Petia
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Kedzierzyn-kozle
    Posty
    378

    Domyślnie

    Bardzo ważna informacja
    Żeby nie mieć problemów z zatykaniem dyszy przy odpopielaniu, trzeba dopasować rozmiar rusztu i ilość węgla tak żeby palić cyklicznie, na przykład jeden cykl 12 godzin. Chodzi o to, że kiedy mamy dosypywać węgiel, w palenisku ma zostać niewielka ilość żaru, wtedy można spokojnie usunąć popiół, jak również wszystko, co podczas odpopielanie mogło trafić do palnika. Po tym zabiegu, jak temperatura żaru jest za niska, to można położyć kawałek drewna, żeby złapało ogień i wtedy wsypać węgiel, a jak żar jest bardzo gorący, to ja u siebie dawałem trochę koksu ( zbierałem to co nie spalało się przy przepalaniach) i na to węgiel. Na tych ostatnich palnikach już nie ma potrzeby w koksie, bo spalanie jest czyste natychmiast po zasypaniu węgla na żar, ale wo wcześniejszych konstrukcjach,w tym pierwszym szczególnie, to mogło dymić, przez kilkanaście minut.
    Odpopielanie pogrzebaczem przy większej ilości węgla w komorze zasypowej może się skończyć zatkaniem się dyszy węglem i wtedy czeka nas masakra w kotłownie. Przez dolne drzwiczki zaczyna walić dym, padają duże ilości niecenzuralnych wyrazów w kwestii palników, szamotów i innych cudów na kiju. Trzeba wygaszać kocioł, wybierać węgiel i zapalać od nowa. Chyba że zdarzy się cud i uda się przez warstwę żaru usunąć to coś, co wlazło do palnika. Trochę ciężko.
    Ostatnio edytowane przez Dikij.Petia ; 17-12-2015 o 19:48
    Dom ponad 200m² cegła pełna 50cm+10cm styropian, góra 20cm wełna+5cm styropian

  7. #2227
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Piszczel22
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Świerzawa
    Kod pocztowy
    59-540
    Posty
    39

    Domyślnie

    Witam. Dikij.Petia ja jak rusztuję lub odpopielam to otwieram górne drzwiczki od wymiennika żeby ciąg kominowy nie zasysał mi do palnika popiołu. Jest o wiele lepiej. Mniej się zapopiela palnik. No i oczywiście podkładanie jak już jest mało żaru w komorze. Teraz już jestem bardzo zadowolony z tego Twojego palniczka

  8. #2228
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    <Kaceper>

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Raba Wyżna
    Kod pocztowy
    34-721
    Posty
    4

    Domyślnie

    na stałej szczelinie spala się idealnie ale z dmuchawą masakra jakaś chyba nie ma innej opcji jak tylko miarkownik

  9. #2229
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Dikij.Petia
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Kedzierzyn-kozle
    Posty
    378

    Domyślnie

    ja jak rusztuję lub odpopielam to otwieram górne drzwiczki od wymiennika żeby ciąg kominowy nie zasysał mi do palnika popiołu
    Bardzo dobry pomysł.
    Teraz już jestem bardzo zadowolony z tego Twojego palniczka
    To dobrze. Mi jednak trochę nie pasowało, bo złe pracował na małych mocach, a to akurat najbardziej mnie interesowało.
    Ostatnio edytowane przez Dikij.Petia ; 17-12-2015 o 22:29
    Dom ponad 200m² cegła pełna 50cm+10cm styropian, góra 20cm wełna+5cm styropian

  10. #2230
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mirek@

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Gorzow wlkp
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    4

    Domyślnie

    Ja jadę na dmuchawie ze względu na komin, przy wiatrach mam cofki i powiem ci <Kaceper> że palnik nr1 pracował prawidłowo a palnik nr2 to istna rakieta,
    gdy stoję na zewnątrz budynku to słyszę odgłos dudnienia(jakby lecący samolot odrzutowy) z komina podczas pracy dmuchawy .
    Do tej pory w tym sezonie spalam 0.5-0.55 kg/h a jak było cieplej 0.4kg/h wszystko ważone wagą .
    Zasłaniając całkowicie ruszt blachą mam bezdymne spalanie,ale zwiększa się zużycie węgla
    Widzę że nie tylko ja mam problem z odpopielaniem , pomyślałem sobie że może zrobić ruszt wibracyjny,wstawić płaskowniki między ruszt dotykające węgla i wprowadzać je w wibracje , może ktoś to ćwiczył i jest to głupi pomysł?

  11. #2231
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    <Kaceper>

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Raba Wyżna
    Kod pocztowy
    34-721
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek@ Zobacz post
    Ja jadę na dmuchawie ze względu na komin, przy wiatrach mam cofki i powiem ci <Kaceper> że palnik nr1 pracował prawidłowo a palnik nr2 to istna rakieta,
    gdy stoję na zewnątrz budynku to słyszę odgłos dudnienia(jakby lecący samolot odrzutowy) z komina podczas pracy dmuchawy .
    Do tej pory w tym sezonie spalam 0.5-0.55 kg/h a jak było cieplej 0.4kg/h wszystko ważone wagą .
    Zasłaniając całkowicie ruszt blachą mam bezdymne spalanie,ale zwiększa się zużycie węgla
    Widzę że nie tylko ja mam problem z odpopielaniem , pomyślałem sobie że może zrobić ruszt wibracyjny,wstawić płaskowniki między ruszt dotykające węgla i wprowadzać je w wibracje , może ktoś to ćwiczył i jest to głupi pomysł?
    Możesz mi napisać jak masz to rozwiązane i gdzie masz dmuchawę zamontowaną i czy możesz nią płynie regulować ??
    U mnie dmuchawa wieje i usiłowałem przesłonić ruszt blachą zostawiając niewielką szczelinę przed palnikiem i zaślepiając otwór w komorze zasypowej
    ale z marnym skutkiem w efekcie z pieca się kopci drzwiczkami mimo że wymieniłem nowe sznury, próbowałem tez ograniczyć w dmuchawie ilość wtłaczanego powietrza ale i tak wieje jak diabli na tyle mocno że ogień przygasa przy palniku, może coś przekombinowałem z tą dmuchawą napisz mi prosze ewentualnie cyknij fotke jak masz to u siebie rozwiązane gdzie i jak podajesz te powietrze z dmuchawy może uda się to jakoś okiełznać

  12. #2232
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mirek@

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Gorzow wlkp
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dmuchawa znajduję się w tylnej dolnej części pieca i podaje powietrze pod ruszt poziomy oraz pionowy, regulacja siły nadmuchu znajduje się w trybie serwisowym sterownika , sterownik to płomyk bez PID
    Mam drzwiczki zespolone z popielnikiem i rusztem pionowym , sznur który uszczelniał obie części został usunięty,a dodatkowo wyciąłem kawałek blachy w piecu aby zwiększyć ilość podawanego powietrza w ruszt pionowy
    Dmuchaw jest ustawiona na najmniejszą moc czyli 20 , przy dochodzeniu do zadanej sterownik zmniejsza obroty dmuchawy, ten dmuch naprawdę nie musi być taki mocny, w palniku nr1 miałem dmuchawę też na 20 i dodatkowo zasłoniłem ją w 80%
    Co do sznura też z tym walczyłem zakupiony tani na alledrogo okazał się nie wypałem miał zbyt małą gęstość, posmaruj sznur silikonem na 285 stopni a część styku w piecu olejem, aby silikon się nie przykleił , zamknij drzwiczki , piec musi być szczelny
    Na pewno ci się uda bo warto , Dikij.Petia odwalił kawał dobrej roboty testując oraz dzieląc się swoimi pracami a wiem ile wymaga to godzin pracy oraz pieniędzy, coraz trudniej o bezpłatne przykłady oraz porady
    W razie niejasności pisz a może nie tylko tobie się to przyda
    pozdrawiam

  13. #2233
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AVE5074

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Zamość
    Kod pocztowy
    22-400
    Posty
    150

    Domyślnie

    Co do odpopielania- przypadkowo jak włożyłem cegłę 6cm (gruba) co miała odsuwać żar od wlotu do palnika nie zdarza się by coś zablokowało palnik a w środku ani grama pyłku (ciekawe swoją drogą gdzie to wszystko ląduje bo po sprawdzeniu wyczystki komina nie było nawet małej garści samego miałkiego pyłu) a co do odpopielania wlotu nie ma jak palnik tzw. boczny- otwieram drzwiczki i bokiem mogę wszystko wygarnąć nawet jak mam zasypane do pełna.
    I jeszcze jedna dywagacja jakiej grubości węglem palicie bo ja zaczynałem od orzech 1 a teraz pale orzech 2 ale zastanawiam się nad groszkiem bo jak tego roku zasypałem na póbę orzecha1 to się zawieszało cały czas z racji małego rusztu i małego zasypu- węgiel klinował się o ścianki i wydaję się że węgiel drobniejszego sortu łatwiej się odpopiela

  14. #2234
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    <Kaceper>

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Raba Wyżna
    Kod pocztowy
    34-721
    Posty
    4

    Domyślnie

    niestety ale przy pomocy dmuchawy pali się kiepsko chyba że trzeba idealnie podprowadzić powietrze pod palnik bo w momencie kiedy startuje to płomień idzie do góry na całej komorze zasypowej co chyba nie powinno mieć miejsca

  15. #2235
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Piszczel22
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Świerzawa
    Kod pocztowy
    59-540
    Posty
    39

    Domyślnie

    czystepowietrze czy Ty przeczytałeś to co napisałeś?

  16. #2236
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gelo2104

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Kock
    Kod pocztowy
    21-150
    Posty
    96

    Domyślnie

    Zapewniam Cię, że palenie jest trudniejsze niż pisanie.
    Domański szajs po tuningu , aktualnie palenie dołem i znowu górą .

  17. #2237
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gelo2104

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Kock
    Kod pocztowy
    21-150
    Posty
    96

    Domyślnie

    siąmsiąd nie wiem co się dzieje z dymem jak kisi drewno ale jak otworzyćdrzwiczki od wymiennika do isna zadyam a zkomina prawie nic nie wylatouje bo w smołe kondensuje. Zrozumiałeś Czyste powietrze?
    Domański szajs po tuningu , aktualnie palenie dołem i znowu górą .

  18. #2238
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Piszczel22
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Świerzawa
    Kod pocztowy
    59-540
    Posty
    39

    Domyślnie

    A ja myślałem, że ludzie w tych czasach są na tyle wykształceni, że umieją pisać ale czytając powyższe wypociny byłem w błędzie. czystepowietrze czytaj to co piszesz i wyciągnij z tego wnioski.

  19. #2239
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gelo2104

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Kock
    Kod pocztowy
    21-150
    Posty
    96

    Domyślnie

    Czy dało by się jakoś rozbijać węglowodory z drewna i węgla za pomocą wody do CO i H2 a potem CO i H2 spalić .
    Oczywiście Młotek nr 5 i bum
    A na poważnie, jaki masz kociołek?
    Domański szajs po tuningu , aktualnie palenie dołem i znowu górą .

  20. #2240
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gelo2104 Zobacz post
    Czy dało by się jakoś rozbijać węglowodory z drewna i węgla za pomocą wody do CO i H2 a potem CO i H2 spalić .
    Oczywiście Młotek nr 5 i bum
    A na poważnie, jaki masz kociołek?
    Da się tak http://www.ekogenerator.pl/technologia.html
    Pozdrawiam.

Strona 112 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony