dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 94 z 190
Pokaż wyniki od 1.861 do 1.880 z 3794
  1. #1861
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gelo2104

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Kock
    Kod pocztowy
    21-150
    Posty
    96

    Domyślnie

    Tommi, to po co tu zaglądasz i czytasz?
    Wszystkie nasze zachody mają na celu poprawę spalania co w efekcie końcowym pozwala zaoszczędzić parę groszy i wpływa pozytywnie na ekologię. Co do samego palnika, to że coś tam robiłeś nie znaczy że to dobrze robiłeś, po za tym każdy kocioł, komin , ciąg w kominie itd jest inny o czym była mowa i co u kogoś działa u Ciebie nie musi, dlatego czytając posty powinieneś załapać ogólną zasadę a dalej kombinuj dotąd aż uzyskasz pożądany efekt albo i nie. Zawsze możesz zatruwać wszystkich wkoło to jeszcze zabronione nie jest.
    Domański szajs po tuningu , aktualnie palenie dołem i znowu górą .

  2. #1862

    Domyślnie

    Czytam ten wątek od początku i trochę się w nim udzielałem do momentu w którym niestety mój kociołek doprowadził mnie do szewskiej pasji.Paliłem w mim od dołu,testowałem różne ustawienia,palniki itd,itp wynalazki.ZAWSZE kończyło się to prędzej czy później jakimiś cofkami na kotłownię tzn.albo wywalało dym albo następowało małe odbicie gazów a potem zapłon i oczywiście opier....ol od żony za smród w domu.Od początku tego sezonu przetestowałem przez 2 tygodnie palnik wg.kolegi Dikiji.Petia i wszystko ładnie pracuje na początku od rozpalenia.Niestety po dołożeniu opału zaczynają się cofki itd.Znudziło mi się mieszkanie w kotłowni i niestety po naprawę małych przeróbkach przeszedłem na spalanie a'la Last Rico czyli górne bez KPW ale z otwieraną klapką w drzwiczkach załadunkowych.No i to jest strzał w 10 spalanie prawie bezdymne,kociołek czysty a przy tym obsługa zredukowana do minimum.Wiem że niektórzy zaraz zaczną wykrzykiwać hasła typu:na szubienicę z nim ale kolega Tommi.pl po części ma rację.Są niestety kotły które od fazy projektowania są sp.......e i żadne wynalazki tu nie pomogą.Sam czekam aż mój padnie ale z tego co widzę to blachy są zdrowe i jeszcze potrzymają któryś rok a na wywalanie dobrego kotła mnie nie stać.Jak komuś się uda poprawić fabrykę i kociołek chodzi jak szwajcarski zegarek to chwała mu za to ale jak jest podobnie jak w moim przypadku to można się nabawić wrzodów na żołądku i nic.Tak więc nie zsyłajcie nikogo na banicję za inne poglądy.
    Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym.
    Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani innym następującym po tym terminie.
    Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

  3. #1863

    Domyślnie

    @definicjusz Wiem co kombinujesz w swoim kociołku i bardzo dobrze że dzielisz się tym na forum.Tylko nie nazywaj mnie głupkiem bo nie mam KPW.Miałem ten wynalazek ale zdemontowałem bo za dużo powietrza szło w środek zasypu a bokami się tylko kopciło.Zrobiłem szczelinę na szerokość drzwiczek i teraz jest ok.Na tej szczelinie próbowałem też palić od dołu i PP puszczać przez opał ale wszystko ok do zamknięcia klapki przez miarkownik.Po otwarciu wybuch a potem już kociołek chodził jak F-16 na pasie startowym.W moim przypadku w kotle spieprzone są kanały dymowe.Pierwszy ma szerokość niecałych 5 cm a następne 10 cm przy szerokości 30 cm.Palniki wychodzą płytkie a przy tym ruszt ma tylko 5 szczelin po ok 1cm szerokości.Odpopielanie tego to mordęga.Przy paleniu dolnym praktycznie co 2-3 dni trzeba wygaszać i odpopielać cały ruszt inaczej nie da się palić.
    Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym.
    Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani innym następującym po tym terminie.
    Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

  4. #1864

    Domyślnie

    Co do uzupełniania opału to tak jak pisze kolega Jaarecki.Idzie to zrobić kol.Łysy na konkurencyjnym forum to praktykuje.Jeśli się nie mylę to spalanie boczne-kroczące.
    @Jaarecki
    Uchylenia klapki już testowałem i jest tak:jak kociołek zasypany świeżym opałem można zostawić uchyloną ładnie się pali ale jak już jest opał suchy i gorący zaczyna się palić w komorze zasypowej i temperatura idzie w górę jak głupia.Dodam że kociołek jest mocno przewymiarowany.Cały kłopot w ruszeniu kociołka po otwarciu klapki,tli się potem jest wielkie bum i startuje.Nie wiem czy to wina ciągu,średnicy komina czy jakiś sił bliżej nieokreślonych.Komin ma nietypowy wymiar 17X17 cm i ponad 8 m wysokości,ciąg dobry bo kominiarz sprawdzał ostatnio jakimś mądrym urządzeniem a sam mogę tylko zapaloną gazetą to wyciąga ją górą na dach.Próbowałem też wsadzić w wymiennik cegły szamotowe i zrobić z dwóch kanałów cztery o wymiarach 9X10 cm zmniejszając przy tym powierzchnię odbioru ciepła ale nic to nie zmieniło.
    Wezyra testowałem w 2 wersjach: profil stalowy 10X6cm a drugi blacha perforowana wygięta w literę U.Niby lepiej ale nie to co powinno być.
    Może jutro wkleję konkretne zdjęcia co i jak to może coś się poradzi a jak nie to zostanie GS do końca żywota mojego albo kociołka.
    Ostatnio edytowane przez art23 ; 10-12-2014 o 11:52
    Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym.
    Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani innym następującym po tym terminie.
    Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

  5. #1865

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kocioł co1.jpg
Wyświetleń:	623
Rozmiar:	25,4 KB
ID:	293490 Któraś tam z kolei wersja palnika itd.Wymiar 55 za duży jest dokładnie 48mm.
    Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym.
    Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani innym następującym po tym terminie.
    Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

  6. #1866

    Domyślnie

    Wiem o co chodzi płytki szamotowe z odstawieniem od ścianki o 1 cm i wylotem dołem przy palniku.
    Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym.
    Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani innym następującym po tym terminie.
    Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

  7. #1867

    Domyślnie

    @Jaarecki Cały temat przeczytałem i próbowałem co nieco.Może jutro wrzucę zdjęcia jak to wygląda w realu.Trochę za szybko wrzuciłem rysunek kotła.W ostatniej wersji jest powiedzmy palnik stalowy z rurkami PW i otworami ustawiony skośnie pod pierwszym wymiennikiem.Co do ceramicznego Wezyra to może źle coś napisałem ale widziałem ten wynalazek na zdjęciach na innym forum.
    Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym.
    Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani innym następującym po tym terminie.
    Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

  8. #1868

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	k1.jpg
Wyświetleń:	610
Rozmiar:	92,7 KB
ID:	293630Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	k2.jpg
Wyświetleń:	658
Rozmiar:	94,1 KB
ID:	293631Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	k3.jpg
Wyświetleń:	599
Rozmiar:	91,8 KB
ID:	293632 Wrzucam trzy zdjęcia ostatniej wersji palnika o ile można to tak nazwać.Rurki nie maja pełnego przelotu PW są tam otworki 14mm.Cała blacha jest za głęboka bo sięga od tylnej ściany kociołka do przedniej krawędzi wiszącego wymiennika.Czyli ma ok 10cm a z tego co piszecie powinna mieć 5 cm tyle co pierwszy kanał.Jeszcze żeby było śmieszniej to dzisiaj w nocy padł miarkownik.Nie reaguje na temperaturę na kotle,zamknął drzwiczki i "odpoczywa".
    Ostatnio edytowane przez art23 ; 11-12-2014 o 09:13
    Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym.
    Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani innym następującym po tym terminie.
    Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

  9. #1869

    Domyślnie

    Cytat Napisał art23 Zobacz post
    .ZAWSZE kończyło się to prędzej czy później jakimiś cofkami na kotłownię tzn.albo wywalało dym albo następowało małe odbicie gazów a potem zapłon i oczywiście opier....ol od żony za smród w domu..
    Dzisiaj u mnie kocioł parę razy zrobił cofkę gazów.Po rozpaleniu szedł jak na dmuchawie,chociaż klapka PG praktycznie zamknięta ,a jedynie lekko uchylona klapka w drzwiczkach zasypowych, gdzie przez KPW(pozostałość z GS) i rurę Wezyra jest dostarczane dodatkowe powietrze.W ciągu dwóch godzin prawie mi wydmuchał zasyp,który powinien się palić kilka godzin dłużej.(dzisiaj mocno na zewnątrz wieje)
    Zasypałem kolejną porcję węgla i dodatkowo rozszczelniłem wyczystkę pod czopuchem.Praca kotła się ustabilizowała i nie cofnął spalin na kotłownię.
    Jak myślicie ,czy montaż regulatora ciągu spalin jest zasadny?
    Ostatnio edytowane przez G69 ; 12-12-2014 o 10:50

  10. #1870
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    Cytat Napisał art23 Zobacz post
    Dodam że kociołek jest mocno przewymiarowany.
    A próbowałeś zmniejszyć komorę zasypową tak jak ja mam zrobione, def czy Dikijj.Petia?
    Cytat Napisał G69 Zobacz post
    Jak myślicie ,czy montaż regulatora ciągu spalin jest zasadny?
    Jak najbardziej.
    Ostatnio edytowane przez cysiokysio ; 12-12-2014 o 12:05
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  11. #1871
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Dikij.Petia
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Kedzierzyn-kozle
    Posty
    378

    Domyślnie

    Szanowni koledzy, cofki na kotłownie i wydmuchiwanie węgla w komin, to nic dziwnego przy paleniu z rozszczelnionymi drzwiczkami załadunkowymi przy ograniczonym PG(za niska temperatura żaru, zanik płomienia dopalającego, wypełnienie kanałów niespalonym gazem i wybuch przy odpaleniu). Powietrze podawane w komorę zasypowa ma być podgrzane, wtedy to spełnia swoją funkcje w połączeniu z "wizyrem" i nie zakłóca spalania po przez nadmierne dotlenienie zasypu, które mamy przy zimnym powietrzu( gorące powietrze zbiera się na górze komory, a zimne spływa na dól w zasyp). Drzwiczki można rozszczelnić, jak brakuję mocy, lub przy spalaniu drewna, wtedy niewielkie ilości tlenu powodują rozgrzanie drewna po przez powolne spalanie i mamy stabilne gazowanie, a gaz jest spalany w palniku przy udziale PW.
    Ostatnio edytowane przez Dikij.Petia ; 13-12-2014 o 00:59
    Dom ponad 200m² cegła pełna 50cm+10cm styropian, góra 20cm wełna+5cm styropian

  12. #1872

    Domyślnie

    Chcę dzisiaj zmniejszyć komorę zasypową.W tej chwili jest 30X30 cm.Myślę o położeniu cegieł od strony drzwiczek na płasko i o ceramicznym Wezyrze.Wg moich obliczeń po przeróbkach komora powinna mieć ok.13X30cm.Czyli szeroka ale nie głęboka coś jak w Dakonach,Buderusach,itp.Pytanie czy nie będzie za szeroka bo po bokach nie chcę dawać cegieł.Podajcie jak możecie jakie macie wymiary komór zasypowych.Dikij.Petia wymiary Twojej znalazłem a innych albo przeoczyłem albo faktycznie ich nie ma.
    Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym.
    Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani innym następującym po tym terminie.
    Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

  13. #1873
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    od góry mam 12 x 25 ale cegieł nie mam pod same drzwiczki tylko do ok 8cm poniżej. Na dole będzie pewnie z 16 x25 ale dokładnie nie wiem.
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  14. #1874
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Dikij.Petia
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Kedzierzyn-kozle
    Posty
    378

    Domyślnie

    art23
    Ja by radził nie mieszać wszystkiego do kupy. Na początku musisz znaleźć optymalny rozmiar paleniska, żeby dało się palić ze stałym płomieniem w palniku- rozmiar rusztu i wysokość wlotu. Jak to będzie opanowane, wtedy dalsze modyfikacji. Możesz podać jakim węglem palisz, jaki dom, powierzchnia i ocieplenie i jake temperatury na zewnątrz zazwyczaj panują.

  15. #1875

    Domyślnie

    Dom z czerwonej cegły z początku poprzedniego wieku.Okna wymienione na plastiki,ściany nieocieplone,stropy drewniane.Do ogrzania ok.160m2,instalacja na miedzi,grzejniki stalowe,panelowe,podwójne.Temperatury najlepiej sprawdzić na necie dla Leszna w Wielkopolsce.Co do węgla to kilka lat palę mieszanką z Marcela-węgiel koksujący i Chwałowice-Wesoła-płomienny.Z tym że w tym sezonie nie mieszali na składzie tylko zamówiłem osobno jeden i drugi węgiel.Dzisiaj po prowizorycznym włożeniu cegieł do kociołka paliłem znowu dołem.Ruszt wyszedł 30X17 cm i myślę że to jeszcze za dużo.Trochę obserwowałem płomień przez górną wyczystkę i stwierdziłem że pali się tylko na środku na szerokość ok.15 cm a bokami lekko kopci.Po wypaleniu opału gdy zostało jakieś 5-6 cm żaru wrzuciłem na to cienkie kawałki drewna długo trwało zanim palnik zaskoczył,podobnie było po dołożeniu pierwszej dawki węgla,potem jak już rozbujał się wszystko ok.Co zauważyłem to to pisałem już wcześniej,ruszt wodny jest za gęsty i powietrze ma utrudnioną drogę przepływu.Przy uchylonej klapce w drzwiczkach zasypowych na 1-2 mm komora zasypowa jest przewietrzana ale płomień jest ciemnoczerwony z komina minimalny szary dym.Po mocniejszym uchyleniu klapki albo rozszczelnieniu drzwiczek rusztowych,kociołek zaczyna chodzić jak odrzutowiec a płomień robi się jasno żółty,z komina zero dymu a temperatura idzie szybko w górę.Muszę dodać że naprawiłem miarkownik.Pękła sprężyna,wymieniłem na nową i wszystko chodzi jak powinno.
    Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym.
    Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani innym następującym po tym terminie.
    Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

  16. #1876
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Dikij.Petia
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Kedzierzyn-kozle
    Posty
    378

    Domyślnie

    Możesz trochę zmniejszyć ruszt, lub, jak cieplej, dodawać miał, żeby trochę zahamować spalanie, bo masz co ogrzewać. Żeby po bokach nie kopciło na wolnych obrotach, zwęża się wlot palnika. Na takim węglu najlepiej palić na obniżonym wlocie do palnika, u mnie 8cm, żeby temperaturę koksu trzymać ok. 1000°, wtedy będzie największa sprawność. Ja trochę paliłem taką mieszanką Marcel-Chwałowice z miałem, to po dosypaniu 8-9kg paliło się minimum 15 godzin, z bardzo stabilną temperaturą, bo na 34,2 pływa 55°-70°, ale parę razy mi się zawiesiło, nie wiem dla czego, może że orzech.
    A gęstym rusztem nie przejmuj się, bo powietrze będzie szło od strony rusztu pionowego, przez ruszt pod cegłami zmniejszającymi palenisko.
    Ostatnio edytowane przez Dikij.Petia ; 14-12-2014 o 00:06
    Dom ponad 200m² cegła pełna 50cm+10cm styropian, góra 20cm wełna+5cm styropian

  17. #1877
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Witam. G69,posiadam RCK i nie wyobrażam sobie palenia bez tego urządzenia ,a mam HG który bardzo ciężko startuje na ciągu naturalnym jednak po wygrzaniu komory dopalającej potrzebuje mniej niż 10 Pa,niestety mniej nie ustawię(koniec skali),a w ostatnie 2 dni klapka prawie cały czas otwarta na full=w poziomie.Jeśli masz taki ciąg, lepiej poszukaj z regulacją od 5 Pa,jeśli takie są.Pozdrawiam.

  18. #1878

    Domyślnie

    @Dikij.Petia
    Węgiel z Marcela jest typowo koksujący i mocno się spieka więc o zawieszkę nie trudno.Zawsze mieszałem pół na pół a teraz mieszam 1/3 Marcel i 2/3 Chwałowice-Wesoła i zawieszek raczej nie ma.Co do powietrza to nie mam rusztu pionowego.Mam osobne drzwiczki pod i nad rusztem.Dodatkowo pod cegły od strony drzwiczek rusztowych wsadziłem kawałek grubej blachy żeby powietrze szło bezpośrednio pod opał i w palnik.Jutro wrzucę zdjęcia.Palę na razie bez Wezyra może jutro założę ten z perforowanej blachy.Wg mnie lepiej zbiera gazy z komory zasypowej i z pomiędzy opału bo na całej wysokości.
    Ostatnio edytowane przez art23 ; 14-12-2014 o 18:27
    Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym.
    Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani innym następującym po tym terminie.
    Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

  19. #1879
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Dikij.Petia
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Kedzierzyn-kozle
    Posty
    378

    Domyślnie

    Ja pale groszkiem 34.2, który jest gorszy od Marcela, bo bardziej się rozpręża, ale nie wiesza się u mnie, możliwe, że miałem źle poustawiane cegły, bo często coś zmieniałem w palniku. Jak Cie ruszt będzie zapopielać i blokować PG, to możesz zabrać tą blachę i puścić PG od tej strony.
    Dom ponad 200m² cegła pełna 50cm+10cm styropian, góra 20cm wełna+5cm styropian

  20. #1880

    Domyślnie

    Ten wątek to również kopalnia wiedzy (porównując go z tematem "Ekonomiczne spalanie węgla kamiennego" założonego przez Last Rico).
    Póki co przeczytałem wnikliwie cztery jego strony.

    Odnośnie prędkości przepływów wody w instalacji, to interesuje mnie odpowiedź na pytanie, czy lepiej najpierw pozwolić wodzie w kotle osiągnąć temperaturę powiedzmy 65 stopni a później włączyć pompy i zwiększyć ujścia nośnika ciepła, czy może bardziej optymalnym (w sensie spalania opału) będzie uruchomienie pomp tuz po osiągnięciu na termometrze wody w kotle temperatury niskiej, np. 40 stopni.
    Przy czym pytanie dotyczy kotła "ze sterownikiem PiD", chociaż można je rozciągnąć na wszystkie inne piece górnego spalania.

    Póki co, po przeprowadzonych testach - ale nie było ich zbyt dużo - wychodzi na jedno i to samo. Obieg grawitacyjny jest wolny, więc sprawia wrażenie że piec szybko ogrzał kaloryfery. Obieg "pompowy" sprawia wrażenie że piec "stoi" na jakiejś temp. i ciężko mu dogrzać całość instalacji ("stara" instalacja grawitacyjna posiada w sobie n razy więcej wody niż pod płaszczem wodnym kotła , gdzie n jest większe niż 1)

Strona 94 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony