dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 8
Pokaż wyniki od 141 do 158 z 158
  1. #141
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.163
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja radze po prostu bez kory. Rośliny powinny przerosnąć skarpę.
    A geowłóknina utrudnia rozrastanie sie podziemnymi rozłogami

  2. #142

    Domyślnie

    Korę już kupiłem nie mogę uwierzyć, że nie można dostać lichej geokratki czy kratki trawnikowej, która ma wytrzymałość na nacisk 100kg - na korę czy drobne kamyczki - nie pod ruch pojazdów ani nawet ruch pieszy. Na allegro najlichsze geokratki wychodzą po 33 zł za 1 m2 i maja wytrzymałość 200 ton nacisku (bez wypełnienia). Przecież jak ktoś chce sobie zrobić skalniaczek na skarpie (po którym oczywiście się nie chodzi) 3x20m to musi wyłożyć 2000 zł na sam plastik? Masakra

  3. #143

    Domyślnie

    właśnie googluję w tym samym celu co ty i też mam podobne spostrzeżenia jakbym miała autostradę to co innego a ja mam miko-skarpkę po której chodził będzie co najwyżej kot. Skarpka ma w porywach do 50 cm szerokości a plastiki na nią kosztują fortunę,
    A może nie umacniać niczym, sadzić co mam i może roślinność nie zjedzie ?
    "CARTOON TRABANT KLUB POLSKA" Trabant to styl życia!

    Had I the heaven's embroidered cloths,
    Enwrought with golden and silver light,
    The blue and the dim and the dark cloths
    Of night and light and the half-light, - W B Yeats

    łopata wbita - listopad 2008
    zawiadomienie o zakończeniu budowy - październik 2013

  4. #144
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.163
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie liczy się szerokosć tylko stopień nachylenia.

  5. #145

    Domyślnie

    tak na oko daję jej mniej niż połowa kąta prostego, myślę że w porywach do 40stopni.
    "CARTOON TRABANT KLUB POLSKA" Trabant to styl życia!

    Had I the heaven's embroidered cloths,
    Enwrought with golden and silver light,
    The blue and the dim and the dark cloths
    Of night and light and the half-light, - W B Yeats

    łopata wbita - listopad 2008
    zawiadomienie o zakończeniu budowy - październik 2013

  6. #146
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.163
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    posadź rośliny i obłóż większymi kamieniami zagłębiając je w ziemi na sztorc. To zatrzyma spływ ziemi pod deszczach.

  7. #147
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Amelia 2
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    3.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    245

    Domyślnie

    trzmielinę właśnie muszę wywalić bo strasznie się rozrasta i zagłusza inne rośliny, trzeba ją ciągle ciąć puszczę ją przy siatce, na pewno szybko zrobi "ścianę"

  8. #148
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.163
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    trzemilinę lub płożącego jałowca (a także irgę Dammera) warto posadzić przy betonowym murku, aby się przewieszały.

    Przy zakręcie schodów warto posadzić coś szczepionego na pniu, by podkreslić załamanie, np. Świerk Glauca Globosa.

    Natomiast po prawej na stoku posadziłabym zagajnik brzóz, świdośliw lub jarzębin podsadzony zadrzewnią, mikrobiotą, irgami, pęcherznicą itp. w dużych skupiskach. Wówczas roślinność zasłoni widok na ogród od strony podjazdu i zapewni intymność.
    Warto też rozluźnić nasadzenia trawami ozdobnymi - trzcinniki, śmiałki.
    Przy samych schodkach można posadzić byliny skalne - goździki, płomyk szydlasty, żagwin, dzwonek Poszarskiego, smagliczki:


  9. #149
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Amelia 2
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    3.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    245

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gosiek86 Zobacz post
    Przy ścianie i murze oporowym będzie zamontowane betonowe korytko (szer. 20cm) żeby odprowadzić wodę.
    ja mam rynnę wpuszczoną w "kopyto" do którego jest podłączona żółta rura puszczona pod tarasem i skarpą, a w ogrodzie pod ziemią aż do oczka wodnego
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Obraz z płyty 1103.jpg
Wyświetleń:	90
Rozmiar:	95,0 KB
ID:	273833

  10. #150
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zenek.s

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-075
    Posty
    17

    Domyślnie

    ja tak rozwiązałem problem z małą skarpą u siebie
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	201406231820.jpg
Wyświetleń:	417
Rozmiar:	97,8 KB
ID:	273838
    pozdr.
    r

  11. #151
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar effa_s
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-209
    Posty
    26
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    127

    Domyślnie

    Cześć,
    Potrzebuję pomocy tych, którzy mają więcej doświadczenia ogrodniczego niż ja (bo ja nie mam praktycznie żadnego;).
    Mamy działkę ze sporym spadkiem, po wybudowaniu domu wyrównaliśmy część od strony tarasu i za domem i powstała skarpa. Jest bardzo długa łącznie pewnie ok. 45 m. W najwyższym punkcie skarpa ma niecałe 2 m, nachylenie dość strome, ok. 40 stopni. Dom jest na razie w trakcie budowy, ale skoro teren już wyprofilowany, to trzeba jakoś zabezpieczyć skarpę, by się nie osuwała (a płynie z deszczem, że hoho!) Mąż początkowo chciał wysiać trawę, ale moim zdaniem wypadałoby założyć tam już jakieś zaczątki ogrodu.
    Poradźcie proszę jak i czym obsadzić skarpę, głównie w najwyższym punkcie (zbocze jest oddalone o ok. 7 m od tarasu, nachylone w stronę północną, ale budowa "w szczerym polu" i zero jakichkolwiek roślin zacieniających, za to niezbyt ładna budowa na wprost okna tarasowego, z chęcią bym ją zasłoniła czymś zielonym). Ziemia gliniasta, mam sporo czarnej ziemi do nasypania na skarpie, ale... jak to zrobić, żeby się utrzymało?
    Myślałam, żeby na górze wykopać rowek odwadniający wzdłuż obu ramion skarpy, żeby wodę z działki sąsiada odprowadzić.
    Dodatkowo wzdłuż jednego z ramion skarpy (tego stromego) biegnie wodociąg, boję się sadzić rośliny głęboko ukorzeniające się, żeby nie spowodować awarii w połowie wsi ;)
    Tutaj kilka zdjęć:

    początek skarpy - za domem



    ciąg dalszy - skarpa rośnie



    zakręt widziany z okna tarasowego:



    na wprost tarasu:



    i zakończenie w kierunku drogi dojazdowej:

    Moja Lukrecja 2 z Archonu: dziennik budowy, galeria

    Galeria w Picasie

  12. #152
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar effa_s
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-209
    Posty
    26
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    127

    Domyślnie

    i jeszcze dwa zdjęcia zrobione ze szczytu skarpy:


    Moja Lukrecja 2 z Archonu: dziennik budowy, galeria

    Galeria w Picasie

  13. #153
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.163
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    na takiej stromiźnie będzie ciezko.
    Rośliny będa miały problem z dostępem do wody (po deszczach wszytsko spływa) i utrzymaniem stabilności (bo skarpa spływa).

    U szczytu mozna posadzić niewysokie drzewka, które przyjmują także krzaczasty pokrój i małe wymagania - świdosliwy, klon tatarski, klon polny (np. odmiana "Postelense"), sliwa wisniowa. Dla urozmaicenia sosna. Koniecznie będą wymagały odciągów, by się nie obaliły w dół podczas wichury.
    Na skłonie mozna posadzić mało wymagające gatunki, ale nie wiem czy będą wam się podobać:
    - irga "Ursynów" (początkowo może być trudna do pielenia)
    - kosodrzewiny
    - jałowce
    - róża pomarszczona (ale na kwaśnej glebie)
    - snieguliczki

    Można też obsadzić bluszczem (jesli gleba zasadowa lub obojętna) liub trzmieliną Fortune'a "Coloratus".

    Oczywiście przy odpowiednich środkach finansowych można na takiej skarpie zrobić cudo, ale wymaga to pielegnacji.






  14. #154

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    trzemilinę lub płożącego jałowca (a także irgę Dammera) warto posadzić przy betonowym murku, aby się przewieszały.

    Przy zakręcie schodów warto posadzić coś szczepionego na pniu, by podkreslić załamanie, np. Świerk Glauca Globosa.

    Natomiast po prawej na stoku posadziłabym zagajnik brzóz, świdośliw lub jarzębin podsadzony zadrzewnią, mikrobiotą, irgami, pęcherznicą itp. w dużych skupiskach. Wówczas roślinność zasłoni widok na ogród od strony podjazdu i zapewni intymność.
    Warto też rozluźnić nasadzenia trawami ozdobnymi - trzcinniki, śmiałki.
    Przy samych schodkach można posadzić byliny skalne - goździki, płomyk szydlasty, żagwin, dzwonek Poszarskiego, smagliczki:

    Dzięki Elfir,
    Skorzystałam z części rad, zmieniałam tez trochę ułożenie gazonów. Niebawem wstawię zdjęcia.
    Pozdrawiam serdecznie

  15. #155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zenek.s Zobacz post
    ja tak rozwiązałem problem z małą skarpą u siebie
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	201406231820.jpg
Wyświetleń:	417
Rozmiar:	97,8 KB
ID:	273838
    pozdr.
    r
    Super! Bardzo mi się podoba pomysł.
    Mógłbyś przy okazji zdradzić co to za betonowe cegiełki? oraz z czego zrobiony jest taras? to są betonowe płyty?(jeżeli tak to jakiej grubości) czy są ułożone jak standardowa kostka na podbudowie z kruszywa czy klejone jak płytki do betonowej wylewki?
    Pozdrawiam

  16. #156
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zenek.s

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-075
    Posty
    17

    Domyślnie

    płytki mają jak dobrze pamiętam 4cm grubości i 30x30cm. Najpierw zrobiłem murek oporowy z cegły, a później piach, ubijanie i płytki, czy jak kostka brukowa.
    Płytki i cegły kupiłem w buszremie. Cegły super wyglądają jak są suche, mokre wyglądają prawie jak zwykły beton. Płytki super wyglądają w pełnym słońcu, przy czym pomimo zaimpregnowanie są dość ciężkie w utrzymaniu w czystości.

  17. #157
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar effa_s
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-209
    Posty
    26
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    127

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    na takiej stromiźnie będzie ciezko.
    Rośliny będa miały problem z dostępem do wody (po deszczach wszytsko spływa) i utrzymaniem stabilności (bo skarpa spływa).

    U szczytu mozna posadzić niewysokie drzewka, które przyjmują także krzaczasty pokrój i małe wymagania - świdosliwy, klon tatarski, klon polny (np. odmiana "Postelense"), sliwa wisniowa. Dla urozmaicenia sosna. Koniecznie będą wymagały odciągów, by się nie obaliły w dół podczas wichury.
    Na skłonie mozna posadzić mało wymagające gatunki, ale nie wiem czy będą wam się podobać:
    - irga "Ursynów" (początkowo może być trudna do pielenia)
    - kosodrzewiny
    - jałowce
    - róża pomarszczona (ale na kwaśnej glebie)
    - snieguliczki

    Można też obsadzić bluszczem (jesli gleba zasadowa lub obojętna) liub trzmieliną Fortune'a "Coloratus".

    Oczywiście przy odpowiednich środkach finansowych można na takiej skarpie zrobić cudo, ale wymaga to pielegnacji.





    Elfir, bardzo dziękuję za podpowiedzi. Nie za bardzo możemy złagodzić skarpę, ale zastanawiam się, czy obłożenie jej najbardziej stromego fragmentu geokratą nie byłoby rozwiązaniem? Czy w oczkach takiej geokraty można sadzić rośliny, np. te, które wymieniłaś?
    Moja Lukrecja 2 z Archonu: dziennik budowy, galeria

    Galeria w Picasie

  18. #158
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.163
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    oczka geokraty sa małe - wiele roślin z doniczek nie zmieści się bryłą korzeniową w jej oczka.

    Łatwiej sadzić byliny z malych wielodoniczek.

Strona 8 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony